Rozważna i romantyczna

autor: Jane Austen
Rozważna i romantyczna
4.09
Ocena 4.09 na 5 możliwych
Na podstawie 93 ocen kanapowiczów
Panny Dashwood, Elinor i Marianne, po śmierci ojca zostają zmuszone przez pr...
Panny Dashwood, Elinor i Marianne, po śmierci ojca zostają zmuszone przez przyrodniego brata do wyprowadzenia się wraz z matką z rodzinnego domu. Przeprowadzka do posiadłości Barton, gdzie mieszka ich daleki krewny, okazuje się jednak dla obu sióstr przełomowym momentem w ich życiu. Romantyczna ...
Pełny opis
Data wydania: 2003
ISBN: 9788373893979
Wydawnictwo: ZIELONA SOWA

Recenzje

Elinor and Marianne
W swoim życiu robiłam trzy podejścia do prozy Jane Austen. Za pierwszym razem były to „Perswazje”, które rzuciłam w kąt bo dwudziestu stronach. Następna była osławiona „Duma i uprzedzenie”, z którą wytrwałam może do strony czterdziestej. Kolejne próby pewnie w nieskończoność odkładałabym w czasie...
"Rozważna i romantyczna"
Jane Austen już chyba na zawsze zagościła w duszach swoich czytelników. Większość osób, które znam, wprost uwielbia tę pisarkę. Nie wiedziałam, co takiego interesującego jest w książkach jej autorstwa, więc musiałam przekonać się na własnej skórze. "Rozważna i romantyczna" jest moją pierwszą prze...
Napisz swoją opinię

Opinie

@Dark_Sister
@Dark_Sister 2009-12-26
Przeczytane (2007-07-28)
Może Duma lepiej mi się podobała, bo było w niej wielu bohaterów, których darzyłam sympatią. Niestety w "Rozważnej i Romantycznej" brakło mi postaci, którym bym szczerze kibicowała. Ale fabularnie - nie mam zastrzeżeń. Może pod koniec trochę za szybko potoczyły się sprawy ( w porównaniu z początkiem powieści), ale i tak o wiele bardziej mi się podobała od "Emmy" (z trzech powieści Austen, z którymi miałam styczność, to właśnie tą czytałam z najmniejszą przyjemnością). Teraz wystarczy mi obejrzeć film z jakże obiecującą obsadą;) Jedyne moje poważniejsze zastrzeżenia (oprócz postaci) mam do wątku pieniędzy, bardziej nachalnie się nie dało nam przybliżyć realiów tamtych czasów;) W Dumie i Emmie było to jakoś subtelniej przekazane.
@vivien
@vivien 2011-07-25
Przeczytane (2011-07-25)
właśnie skończyłam czytać i muszę stwierdzić, że - choć tego typu literaturą zainteresowałam się dopiero niedawno i do czytania podchodziłam z dużą dozą niepewności czy nawet dystansu - historia opowiedziana przez panią Austen mnie zauroczyła. lekkość pióra i ten specyficzny humor to coś, co podobało mi się najbardziej. postaci wyraziste i doskonale napisane. miłość, intrygi i szczypta tajemnic - nie sądziłam, że tak bardzo brakować będzie mi tej książki po przewróceniu ostatniej strony. cudownie było przenieść się w świat tak inny od tego, który mamy teraz.
@Jenny_89
@Jenny_89 2009-11-24
Przeczytane (2009-01-01)
Rozczarowałam się... po tak słynnej pisarce spodziewałam się czegoś o wiele lepszego. Ledwo dobrnęłam do końca. Zachowanie Marianne było irytujące, nie rozumiem jak pułkownik mógł się w niej zakochać. W kolejce do czytania czeka jeszcze "Duma i uprzedzenie" - słyszałam, że jest to najlepsza powieść Austen więc mam nadzieję być mile zaskoczona.
@Joanna89
@Joanna89 2010-02-25
Przeczytane (2007-07-28)
To moja druga przeczytana książka Jane Austen. Lubię jej lekkie, trochę trywialne powieści. Zawsze na początku mam problem, żeby oswoić się z językiem, szykiem zdań itp.:) Zakończenie mnie trochę zaskoczyło, bo, mimo iż było do przewidzenia od połowy powieści, to z dalszych przygód panien Dashwood powinno wyniknąć co innego. Daję 4+ :)
@FreeSoul
@FreeSoul 2012-04-26
Przeczytane (2012-04-26)
Jako to u Jane Austen - jej literaturę zawsze będę sobie cenić, chociażby przez niesamowity zmysł obserwacji ludzkich charakterów oraz zachowań, inteligentny humor i lekkość formy. Niestety "Rozważna i romantyczna" nie przebija swoją treścią mojej ukochanej "Dumy i uprzedzenia" - z tego powodu jej ocena będzie odrobinę niższa.
@suavemente
@suavemente 2009-09-17
Przeczytane (2007-07-28)
Wyśmienita książka. Obok "Dumy" zdecydowany faworyt spośród twórczości Austen.Z ogromną przyjemnością podążałam drogami bohaterek. Najbardziej podobał mi się kontrast między usposobieniami obu sióstr. I, oczywiście, przez całą lekturę przed oczami miałam cudownego Alana Rickamana w roli pułkownika. Mrry. :) Polecam gorąco!
@mru
@mru 2011-01-08
Przeczytane (2009-07-08)
Zawszę będę powtarzać, że twórczość Jane Austen to klasyka gatunku. "Rozważną i romantyczną" przeczytałam jednym tchem, na pewno zasili szeregi mojej biblioteczki. Nie powiedziałabym, że jest gorsza od "Dumy i uprzedzenia", jest po prostu inna, ale tak samo warta przeczytania.
NA
@nataila 2008-07-22
Przeczytane (2008-07-22)
Nie zgodzę się, że nic w książce się nie dzieje. Przeciwnie, co jakiś czas moje przewidywania co do losu bohaterów musiałam zmieniać pod wpływem toczących się wydarzeń. Owszem, nie jest to książka tak zajmująca jak "Duma i uprzedzenie", jednak w mojej opinii nie jest nudna.
@ela169
@ela169 2009-02-27
Przeczytane (2009-02-27)
Zgadzam się, że "Duma i uprzedzenie" jest lepsze. Tutaj wszystko rozgrywa się typowo, nie ma żadnych fajerwerków. Zdziwiło mnie zakończenie- jednak chodzi tylko o to, aby się ustawić bo nie wierzę w przemianę jednej z bohaterek.
@Alaska1118
@Alaska1118 2014-05-20
Przeczytane (2014-05-20)
Jak zawsze, przyjemnie czytało mi się książkę Jane Austen, jednak czegoś mi tutaj brakowało. Może większej ilości elementów zaskoczenia? Trochę zbyt przewidywalna w niektórych przypadkach...
Autorzy
Jane Austen
(ur. 16 grudnia 1775 w Steventon w hrabstwie Hampshire, zm. 18 lipca 1817 w Winchester) – angielska pisarka. Autorka powieści opisujących życie angielskiej klasy wyższej z początku XIX wieku. Mimo ...
Inne książki:
Książka Sanditon
Książka Mądrość i dowcip Jane Austen
Książka Rozważna i romantyczna
Książka Rozważna i romantyczna
Książka Duma i uprzedzenie
Współtworzący tą stronę
puchar @gosiaw @gosiaw pierwsza opinia