Ruda Sfora

Maja Lidia Kossakowska
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 47 ocen kanapowiczów
Ruda Sfora
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 47 ocen kanapowiczów

Opis

Dyraj Bogoj lazł przez las niezgrabnie, niczym wielka, na wpół ślepa krowa. Hałas, który czynił, wybijał ze snu duchy i irytował ziemię. Nawet bagno burzyło się nieprzyjaźnie, słysząc odgłos stąpania nowego szamana. - Dojdu Iczczite nic nie przesadziła - pomyślał Ergis. - Więcej mocy można znaleźć w końskim łajnie. Może nie mam się czego bać. W duszy chłopca ocknęła się i zatliła słabym płomykiem odrobina nadziei. Ale zgasła, gdy tylko ujrzał przemykający między drzewami, drobny, skulony cień. Pachniał złem tak silnie, aż Ergis zachłysnął się oddechem. Mroczny, ciężki zapach okrucieństwa ciągnął się za wspólnikiem Bogoja na kształt całunu otulającego ożywionego nieboszczyka. Wasyl szedł śmiało, cicho i spokojnie, jakby posiadł umiejętność widzenia w ciemności. Znalazłszy się na wysokości Ergisowego modrzewia zatrzymał się nagle, nasłuchując. Obrócił ku niemu bladą plamę twarzy, wąską niczym klinga noża.
Data wydania: 2007-08-06
ISBN: 978-83-60505-36-6, 9788360505366
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Kategoria: Fantasy
Stron: 486
Mamy 5 innych wydań tej książki

Autor

Maja Lidia Kossakowska Maja Lidia Kossakowska
Urodzona 27 lutego 1972 roku w Polsce (Warszawa)
Debiutowała w 1997 roku opowiadaniem Mucha zamieszczonym na łamach czasopisma "Fenix". W 2000 roku otrzymała Nagrodę Pisarzy SF – "Srebrny Glob" w kategorii opowiadanie roku za utwór Beznogi tancerz. W ciągu dwóch lat wyróżniona została czterema nomi...

Pozostałe książki:

Siewca Wiatru Żarna Niebios Zbieracz Burz. Tom 2 Zbieracz Burz t.1
Wszystkie książki Maja Lidia Kossakowska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Ruda Sfora

13.02.2011

Jeśli chcesz dobrej polskiej fantastyki sięgnij po Kossakowską - tak brzmiały wielokrotnie powtarzane słowa. Bądź co bądź ta autorka uplasowała się dość wysoko w liście polecanych przez innych czytelników. Więc kuszona obietnicą kawałka dobrego fantasty sięgnęłam po "Rudą sforę", obiecująca okładka i logo wydawnictwa zapewniały mnie o słusznym wybo... Recenzja książki Ruda Sfora

Dokąd pójść, aby odlaeźć duszę?

13.10.2011

Co "Ruda sfora" ma wspólnego z "Siewcą wiatru"? Co łączy ją z "Władcą pierścieni"? Nie zapominajcie też o "Niekończącej się historii"! Maję Lidię Kossakowską poznałam dawno temu, kiedy w ręce wpadł mi "Siewca wiatru". Zakochałam się w nim po uszy, jednak z powodu konsekwetnie realizowanej przeze mnie polityki "spychologii", kolejną książkę tej au... Recenzja książki Ruda Sfora

Ruda sfora

5.08.2012

To moje drugie spotkanie tą autorką, i po raz kolejny absolutnie się nie zawiodłem. Jej książki w księgarniach są drogie, a bibliotece rzadko dostępne, i jakieś było moje zdziwienie, gdy w końcu dorwałem jedną z jej pozycji. Pierwszą, była książka ‘’Żarna niebios’’ czyli zbiór opowiadań o aniołach, i choć osobiście za opowiadaniami raczej nie przep... Recenzja książki Ruda Sfora

W świecie szamańskiej magii

4.02.2011

Mitologia jakucka nie jest tematyką rozpowszechnioną w literaturze, a już szczególnie w fantastyce. I właściwie dobrze się stało, że tak się sprawy mają, gdyż jest to swoisty powiew świeżości, teren prawie dziewiczy, na którym nie towarzyszy czytelnikowi natrętne wrażenie wyeksploatowania tematu, jak to często w powieściach o podłożu mitologicznym ... Recenzja książki Ruda Sfora

Moja opinia o książce

Opinie

@Maynard
2010-06-07
8 /10
Fabryka Słów Wielcy Polegli czyli niedoczytane czytadła

Ciekawe spojżenie na mity jakutów, niezbyt znane polskiemu czytelnikowi. Książka jest rodzajem baśni, gdzie główny bohater tuła sie po zaswiatach i co krok napotyka wciąż nowe i nowe postacie. Przypomina trochę przewodnik po mitologii ludow Syberii, więc od pierwszych stron wiemy, że na drodze glównego bohatera musi pojawić się prawie kazdy demon. półbóg lub inny duch. niespodzianek nie ma. duzym plusem a zarazem minusem, jest właśnie mnogośc kopytnych, rogatych i magicznych istot, których nawal może zniechęcic do dalszej lektury. Ksiązka poprawna, mogło być lepiej ale moglo i gorzej. Zdecydowanym atutem są zamieszczone w książce ilustracje w olówku Dominika Brońka.

× 2 | link |
@Faledor
2013-10-12
10 /10
Przeczytane domowa biblioteczka fantastyczne

Moje pierwsze spotkanie z autorką uważam za początek fascynującej przygody. "Ruda sfora" to historia jaką lubię. Pełna baśniowego nastroju i niesamowitych istot wprost z mitów i legend syberyjskich. Interesujący bohaterowie i zagadka, którą muszą rozwikłać aby uratować swój świat, siebie i przyjaciół sprawiają, że książkę czyta się z zapartym tchem i zaciśniętymi kciukami za powodzenie całego przedsięwzięcia.

× 1 | link |
@sylwia1693
2010-07-02
10 /10
M.L. Kossakowska

Za pierwszym razem po przeczytaniu kilkudziesięciu stron odłożyłam tą książkę z powrotem na półkę, ale po jakimś czasie znowu po nią sięgnęłam i było warto. Kossakowska zręcznie gra na uczuciach czytelnika, trzyma w napięciu, opisy mocno działają na wyobraźnię. Wykorzystanie mitologii Jakutów było niecodziennym pomysłem, opowieść przez to uzyskała oryginalny charakter i klimat.

× 1 | link |
@Mjuz
2011-06-29
10 /10
Przeczytane

Geniusz, istny totalnie wyjechany w kosmos geniusz! Uwielbiam to zamiłowanie Kossakowskiej do czasów apokaliptycznych w przeróżnych religiach. Ta książka to ogromna skarbnica wiedzy o kulturze i wierzeniach jakuckich. No bomba, po prostu. Warto przeczytać!

× 1 | link |
@Kordyn
2012-09-22
10 /10
Przeczytane

Piękna. Mimo, że można pomyśleć, że to jakaś tam głupia fantastyka, to tak na prawdę zmuszą do zastanowienia się w pewnym temacie.

× 1 | link |
@canis.luna
2021-03-26
1 /10
Przeczytane

Nie dałam rady i przygodę z "Rudą Sforą" zakończyłam około 302 strony, co i tak w przypadku skrajnego znudzenia zakrawa na bohaterstwo. Jedynym plusem tej książki było to, że szybko się ją czytało. Niestety, denerwowała mnie infantylność dialogów, niektóre wydawały mi się wręcz niepotrzebne, jak reakcje bohatera typu "Aha". Nie lubię też kiedy bohaterom za łatwo coś się udaje, a w tej książce tak było. Pokonywali wszystkie przeciwności niemal natychmiast, bo albo wystarczyło wjechać pod wodę na koniu, albo poprosić kikituka, żeby wyciągnął coś z sakiewki. Jakiś cudem zawsze dzięki niemu znajdowali zapałki czy inne potrzebne w danej chwili przedmioty. Nie odczułam żadnego dramatyzmu, a tytułowa Ruda Sfora nie zdjęła mnie grozą. Na dobrą sprawę bohaterowie na początku całej wyprawy nawet nie wiedzieli dokąd jadą, a mimo to i tak znaleźli się we właściwym miejscu o właściwym czasie. Nie zżyłam się z nimi, wręcz mnie irytowali. Może poza kościejem Iwaszko, który na początku wzbudził moją litość, a później sympatię. Książkę w końcu odłożyłam, bo stwierdziłam, że nie ma co się dalej męczyć, zwłaszcza, że złapałam się na tym, że moje oczy przesuwają się po zdaniach, a wcale nie skupiam się na tym, co czytam.
O pani Kossakowskiej nasłuchałam się dużo dobrego, dlatego bardzo żałuję, że początek mojej przygody z jej prozą zakończył się odłożeniem książki, (choć zwykle staram się kończyć to, co zaczęłam. Mam nawet wrażenie, że "Ruda Sfora" to pierwszy przypadek, kiedy nie dobrn...

| link |
@estern
2009-11-14
Przeczytane

Zaczęłam czytać jakoś rok temu. Nie mogłam wogólę się skupić, po prostu książka do mnie nie trafiała. Moja przyjaciółka za to przeczytała całą i bardzo jej się podobała. Ja do dzisiaj nie skączyłam jej czytać i nie zamierzam kończyć :)

| link |
@dustfinger
2010-01-23
Przeczytane

I nie musisz. Mi się podobało, ale nie zamierzam nikogo zmuszać. Tylko trochę pogmatwane to było i nie jestem pewna, czy dobrze wszystko zrozumiałam.

| link |
@moor
2012-12-26
Przeczytane

Okładka mnie zainteresowała.Treść zmęczyła.

| link |
@mori
2022-04-05
8 /10
Przeczytane
@Proteus
2022-01-30
7 /10
Przeczytane =POSIADAM=
@PonuryDziadyga
2021-12-23
5 /10
Przeczytane 2012
@posrodkwiatowicieni
2020-09-14
9 /10
Przeczytane
SZ
2020-04-16
9 /10
Przeczytane 0_Posiadam 1_Fantastyka i Science-Fiction 2_Papierowe 3_Przeczytane
@eR_
2019-12-19
1 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“- Zrób coś! - jęknęła. - Przecież jesteś bogiem! Tym razem uśmiech na twarzy Aan Uchana wydał się bardzo smutny. - Masz rację, dziecko. I tu właśnie leży problem. Jestem tylko bogiem.”
× 2
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl