Rudy. Prawo do życia

Jack Ketchum
7.1 /10
Ocena 7.1 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów
Rudy. Prawo do życia
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.1 /10
Ocena 7.1 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów

Opis

Nowa na naszym rynku książka amerykańskiego mistrza grozy Jacka Ketchuma pod tytułem „Rudy, Prawo do życia” przedstawia to oblicze autora, które polscy czytelnicy cenią najbardziej. Nie znajdziecie tu kanibali, ale kolejną bezkompromisową wędrówkę w głąb ludzkich lęków i emocji. „Rudy, Prawo do życia” ukazuje nam dwa literackie oblicza mistrza grozy, ale każde z nich niezwykle przejmujące, niczym jego najlepsze powieści jak „Dziewczyna z sąsiedztwa”, „Jedyne dziecko” czy „Straceni”. Prezentujemy dwie znakomite powieści mistrza grozy w jednym tomie, które po raz kolejny udowodnią, kto jest „najbardziej przerażającym facetem w Ameryce”. Rudy Pierwsza opowieść to „Rudy” – jedna z najbardziej niezwykłych i najbardziej poruszających powieści Jacka Ketchuma. Wspaniała historia o starszym człowieku, szukającym sprawiedliwości. Ketchum podejmuje w „Rudym” jeden z tematów, które poruszają go najmocniej – bezsilność jednostki, która próbuje przeciwstawić się nonsensom rządzącym systemem. Ale nie tyle interesuje go krytyka pewnych norm społecznych i prawnych, co dramat człowieka, któremu odebrano wszystko, co kochał. „Rudy” to kameralna, poruszająca i mądra powieść, w której, jak rzadko, Ketchum pozwala sobie na zapalenie niewielkiego światełka nadziei, tlącego się gdzieś na końcu pogrążonego w cieniu tunelu. Druga powieść umieszczona w tomie jest chyba tym utworem, który jest najbliżej słynnej „Dziewczyny z sąsiedztwa”. I to powinno wystarczyć za całą rekomendację. „Prawo do życia” to kolejne, oparte na prawdziwej historii porwania Coleen Stan, wstrząsające studium zła drzemiącego w człowieku. Ketchum po raz kolejny przekracza granice literackiej bezkompromisowości.Z bolesną precyzją dokumentalisty opisuje okropieństwa, które przydarzyły się Sarze Foster, uprowadzonej przez aktywistów ruchu na rzecz przeciwdziałania aborcji.Poddana fizycznym i psychicznym katuszom, wbrew intencjom oprawców, powoli zbiera w sobie siły, by stawić czoła porywaczom. Jack Ketchum nasze własne, prywatne lęki zamyka w wilgotnej piwnicy Stephena i Kath Teach i każe nam patrzeć na ludzkie zwyrodnienie.
Tytuł oryginalny: Red / Right to Life
Data wydania: 2012-09-19
ISBN: 978-83-61386-20-9, 9788361386209
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Kategoria: Sensacja Thriller
Stron: 424

Autor

Jack Ketchum Jack Ketchum
Urodzony 10 listopada 1946 roku w USA (Livingston, New Jersey)
Właściwie Dallas William Mayr – amerykański pisarz powieści grozy. Pisał również jako Jerzy Livingston. Był jedynym dzieckiem niemieckich imigrantów: żołnierza Dallasa Williama Mayr (1908–1997) oraz księgowej Evelyn Fahner Mayr (1915–1987). Mieszka...

Pozostałe książki:

Dziewczyna z sąsiedztwa Jedyne dziecko Przeprawa Poza sezonem Lśnienie w ciemności. Dla uczczenia dwudziestolecia Lilja’s Library Potomstwo Rudy. Prawo do życia Kobieta Przebudzenie Królestwo spokoju 15 blizn Straceni Zabawa w chowanego 13 ran Babski wieczór Czas zamykania Zaburzenia snu Lost Przejażdżka Scar
Wszystkie książki Jack Ketchum

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Oblicza (nie)ludzkiego okrucieństwa

25.11.2019

Wyegzekwowanie praw nie jest takie łatwe wśród ludzi, którzy rządzą się własnymi prawami i wykorzystują do swoich celów władzę, znajomości i bezczelność, na jaką tylko stać człowieka. Właściciel zabitego psa chce tylko przeprosin, oczekuje aktu skruchy ze strony chłopaka. Jednak szczere starania tego człowieka natrafiają na ścianę wzgardy, kłamst... Recenzja książki Rudy. Prawo do życia

@Asamitt@Asamitt × 7

Rudy. Prawo do życia

29.01.2020

Jack Ketchum to niewątpliwy mistrz w swoim gatunku. Każda jego książka wstrząsa mną bardziej, niż poprzednia. Tym razem, mamy dwie historie. „Rudy” to opowieść o wymierzaniu sprawiedliwości na własną rękę. Kiedy prawo zawodzi, bohater sam postanawia wymierzyć sprawiedliwość. Kiedy troje nastolatków z zimną krwią morduje ukochanego psa starszego mę... Recenzja książki Rudy. Prawo do życia

× 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Wiejska_biblioteczka
2021-08-30
8 /10
Przeczytane Moje własne

Jack Ketchum słynie z mrocznych powieści grozy. Jednak ja swoją przygodę z Jego twórczością rozpoczęłam od czegoś innego.

"Rudy" to niezwykle emocjonująca historia starszego mężczyzny, który nagle traci swojego najwierniejszego przyjaciela. Troje zdeorywowanych nastolatków grozi mężczyźnie, po czym strzela do jego psa. Niestety, chłopcy pozostają bezkarni. Od tej pory cokolwiek starszy człowiek uczyni, będzie nim kierował żal i ogromny smutek, ale przede wszystkim dążenie do sprawiedliwości.

Ze względu na tę emocjonalność, nie jest to lekka i przyjemna lektura. Lektura z której wyłania się rozpacz, melancholia i poczucie pustki. Zakończenie mocne, brutalne i niespodziewane.

Dodatkowo do tej historii była dodana mimopowieść pt. "Prawo do życia". I cóż mogę o niej napisać? Jest świetna- niebezpieczna, intrygująca, tajemniecza i nieobliczalna. Jeżeli tak wyglądają Jego inne książki, to ja biorę je w ciemno. Bez zastanowienia, wahania czy też strachu przed rozczarowaniem.

× 7 | link |
@Deutschland91
2019-11-05
8 /10
Przeczytane

Ta książka nieco różni się od innych powieści autora dlatego, że zostały zawarte w niej dwie historie. Autor mnie zaskoczył bardzo pozytywnie, że postanowił poruszyć temat okrucieństwa wobec zwierząt.
Rudy opowiada historię starszego człowieka, który pragnie sprawiedliwości po zabójstwie swojego czworonożnego przyjaciela. Rudy został zastrzelony przez nastoletniego zwyrodnialca, który chciał zaimponować kolegom. Avery Ludlow chociaż szuka sprawiedliwości i pragnie, aby chłopak poniósł karę za swój czyn nie odnajduje wsparcia w rodzicach nastolatka ani w sądzie, który uważa, że zabójstwo zwierząt nie jest przestępstwem, ponieważ są traktowane przedmiotowo. Podczas czytania myślałam sobie "co za znieczulica!" "Dlaczego tacy sadyści chodzą bezkarni? . Czy Avery Ludlow znajdzie chociaż drobne wsparcie w swojej sprawie? O tym już trzeba przeczytać.
Prawo do życia to historia porwania ciężarnej kobiety, która zostaje ofiarą porwania przez niezrównoważoną psychicznie parę. Kobieta planowała aborcje, jednak do szpitala nie dotarła. W miejscu do którego ją uprowadzono Sara doznaje niewyobrażalnych cierpień.
Autor przedstawia w obu powieściach oblicza wyrachowania i sadyzmu. Porusza cierpienie bezbronnej istoty, psa, który zginął w bestialski sposób, dlatego, że jakiś sadystyczny małolat chciał zaimponować. W historii Prawo do życia zostało pokazane jak oprawcy potrafią manipulować ofiarą. Nie popierałam tego, że Sara chciała zrobić aborcję, ale na pewno nie zasłużyła ...

× 4 | link |
@Nigrum
@Nigrum
2013-06-24
10 /10
Przeczytane

Nie zamykaj oczu, nie patrz. Krzywda nie ucieka. Jedno cięcie, wspólny krzyk. Pozwól mi żyć. Myślisz ,że jesteś Bogiem? Bo dzierżysz w sobie tą niezachwianą moc? Powiem Ci coś w sekrecie- Prawo do życia nie należy do Ciebie. Okrucieństwo... Pogarda napływa wraz z myślą. A może to obrzydzenie? Wobec czego? Wobec Twego bestialstwa! Zakończ to póki możesz. Póki wystarczy Ci na to sił. Chwyciłeś nóż . I co? Myślisz, że to pomoże? Nie. Człowiek to nieruchoma machina, która oddycha i wszystko wytrzyma. Nawet Twój cios. ** Dziwne słowa, dziwny splot... Tylko tak mogę wyrazić swoją opinię. W postaci tego nieco pokracznego niby- wiersza. **

× 3 | link |
@spirit
2021-12-11
6 /10
Przeczytane
@agusia2426
2021-05-12
8 /10
Przeczytane
@eR_
2019-12-19
6 /10
Przeczytane
@Sargento_Garcia
2019-11-25
8 /10
Przeczytane horror
@Asamitt
2019-11-25
7 /10
Przeczytane Thriller/Kryminał/Sensacja ✈ Wymienione/Sprzedane
@BagatElka
1 /10
Przeczytane ZZZ....oddane
@Beata_
2019-11-11
6 /10
Przeczytane
@myszaaa
@myszaaa
2014-02-08
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Rudy. Prawo do życia. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat