Sekrety Bieszczadów. Część 1

Waldemar Bałda
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Sekrety Bieszczadów. Część 1
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Bieszczady zna wielu (albo wielu wydaje się, że je znają), nie wszyscy jednak wiedzą o nich tyle, na ile góry te zasługują. A przecież Bieszczady to nie tylko atrakcyjny krajobrazowo zakątek Polski, nie tylko region cieszący się przez jakże wiele lat sławą ostatniej w cywilizowanej Europie enklawy nieskrępowanej wolności, ani nie tylko obszar, w którego wielu częściach przyroda wciąż zachowuje walor pierwotności – bo to ziemia pełna rozmaitych zagadek i sekretów, z historią bogatą w zdarzenia, których świadomość bynajmniej nie jest powszechna.

Tylko tam stał jedyny w naszym kraju pomnik Stalina. I nie straszne mu były srogie zimy. Drzewa pękały, ale on trwał. Do czasu… To tam po raz ostatni zapolowano na niedźwiedzia, który nie znalazł schronienia nawet wśród największych jodeł. Dzwony cerkiewne czekają pod bieszczadzką ziemią na swojego odkrywcę, któremu może uda się również nielegalnie sfotografować obiekt zbudowany z dwóch milionów ton betonu!

O czym jeszcze nie wiemy? Gdzie lud PRL-owski szykował się do wojny z wojskami pancernymi – i dlaczego to robił? Gdzie znajduje się droga do Rumunii, czyli donikąd? Ano – tam: w Bieszczadach. Bo Bieszczady mają swoje zagadki i sekrety. W tej książce ujawnię ich – niemało. To nie obietnica, to gwarancja!

Zapraszam, Waldemar Bałda
Data wydania: 2021-05-20
ISBN: 978-83-7729-591-5, 9788377295915
Wydawnictwo: Księży Młyn Dom Wydawniczy
Cykl: Sekrety Bieszczadów, tom 1
Seria: Sekrety
Stron: 152
dodana przez: chudini0505

Autor

Waldemar Bałda Waldemar Bałda
Urodzony w 1962 roku w Polsce (Rzeszów)
Waldemar Bałda – polski dziennikarz, reportażysta, publicysta, prozaik. W dzieciństwie mieszkał w Sanoku, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku z 1981 r., w tym roku maturzystą w szkole był także Wojciech B...

Pozostałe książki:

Sekrety Bieszczadów. Część 1 Bieszczad - Rocznik. Nr 23 Przez Bieszczady. Opowieści z końca świata Serce Bieszczadów. Opowieść o Ustrzykach Górnych
Wszystkie książki Waldemar Bałda

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Ucieczka w Bieszczady...

29.01.2023

"Najbardziej wysunięty na południowy-wschód zakątek Polski nosi nieformalnie miano "wyrostka robaczkowego" albo "worka"." W ocenie tej książki podejrzewam, że nie będę obiektywna, gdyż są to moje rodzinne strony, chociaż te bliżej mi znane, z którymi jestem związana prawdopodobnie znajda się w części drugiej tej serii. "Sekrety Bieszczadów" część... Recenzja książki Sekrety Bieszczadów. Część 1

@maciejek7@maciejek7 × 27

Są tu miłośnicy Bieszczadów?

3.10.2021

Tak jak obiecywałem z Nowego Targu "udałem się" jeszcze bardziej na południowy wschód naszego kraju. Moim celem były Bieszczady, a dokładniej sekrety tych okolic zawarte w książce Waldemara Bałdy pt.: Sekrety Bieszczadów. Cz. 1. Autor książki od lat związany jest z Sanokiem, miastem powiatowym położonym w województwie podkarpackim. Pisał w Echu Sa... Recenzja książki Sekrety Bieszczadów. Część 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@maciejek7
2023-01-29
8 /10
Przeczytane historia literuta podróżnicza Posiadam otrzymana w prezencie

W ocenie tej książki podejrzewam, że nie będę obiektywna, gdyż są to moje rodzinne strony, chociaż te bliżej mi znane, z którymi jestem związana prawdopodobnie znajda się w części drugiej tej serii. "Sekrety Bieszczadów" część 1 napisał Waldemar Bałda, który również jest związany z tym regionem.
Wiele osób uważa Bieszczady za typową głuszę, w której tylko odludek znajdzie dla siebie rozrywkę, ewentualnie jeszcze można w tłumie przejść się po Solinie lub Polańczyku i zamieszkać w luksusowych hotelach lub pensjonatach. A jednak mimo tego, że wielu uważa, że zna Bieszczady, to jednak jest tu ciągle jeszcze dużo miejsc nieodkrytych, nie zdeptanych przez tłumy turystów, chociaż ostatnio cieszy się ten region dużą popularnością.

× 11 | link |
@biegajacy_bibliotekarz
2021-09-27
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Ile dokładnie żubrów żyło w Bieszczadach w ostatnich dziesięcioleciach - Bóg tylko wie. Pewne jest jedno: taki żubr jak Pulpit nie zdarzył się nigdy więcej!
Pulpit był żubrem obieżyświatem.
Najbardziej wysunięty na południowy-wschód zakątek Polski nosi nieformalnie miano "wyrostka robaczkowego" albo "worka".
Bez względu jednak na to, jak ten zakątek nazwiemy, nie da się ukryć, że zdaje się on skrajem świata. Dla kilku pokoleń rozmiłowanych w Bieszczadach turystów jest to kwintesencja charakterystycznej dla tych gór dzikości i swobody.
Schronisko turystyczne w Ustrzykach Górnych to w rzeczy samej ewenement: nie dość, że istniało, zanim w ogóle powstało, to na dodatek wciąż istnieje, mimo iż go od niepamiętnych niemal czasów nie ma. Logiczna sprzeczność - ale prawda!
Stalin, choć traktowany był niczym ołtarz wiary w komunistyczną doskonałość i raz po raz odbierał hołdy od uczestników najrozmaitszych uroczystości, nie przetrwał w Ustrzykach długo - w 1956 roku zniknął z tynku bezpowrotnie.
Dodaj cytat