Sezon na truskawki

Marta Dzido
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Sezon na truskawki
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Zmysłowość, sensualność, namiętność. Młode dziewczyny, mężatki i matka w kryzysie wieku średniego. Jest też historia miłosna w stylu retro, której bohaterowie tańczą tango na gruzach miasta. Są opowieści dorastających w końcówce lat osiemdziesiątych dziewczynek, których marzeniem jest życie jak w filmie.

Marta Dzido, pisarka i reżyserka, laureatka Europejskiej Nagrody Literackiej, w „Sezonie na truskawki” eksploruje cielesność, przekraczanie granic ciała i języka. Obraca je na różne strony, pisze z różnych perspektyw, próbując znaleźć słowa do nazwania tego, na co zwykle brakuje nam słów, i bawiąc się wyrazami, ukazuje ich wieloznaczność i potencjał emancypacyjny.

Erotyka nie jest tu ani wulgarna, ani medyczna, a ciało nie ma obszarów wstydliwych czy brudnych. Bohaterki to wyzwalające się kobiety, potrafiące bez wstydu i poczucia winy czerpać radość z własnej cielesności.

Data wydania: 2021-05-19
ISBN: 978-83-66750-52-4, 9788366750524
Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Relacja
Stron: 450
dodana przez: chudini0505

Autor

Marta Dzido Marta Dzido
Urodzona 19 stycznia 1981 roku w Polsce
Marta Dzido – polska pisarka i reżyserka. Debiutowała w wieku lat 16, publikując utwory prozatorskie w czasopismach „Krzywe Koło Literatury” i „Koło Podkowy”. Publikowała m.in. w „Dużym Formacie”, „Lampie”, „Ha!arcie”, „Przekroju”, „Magyar Lettre ...

Pozostałe książki:

Ślad po mamie Kobiety Solidarności Frajda Walka jest kobietą Małż
Wszystkie książki Marta Dzido

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Być kobietą, być kobietą.

{} WYBÓR REDAKCJI
20.05.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

"Być kobietą, być kobietą - marzę ciągle będąc dzieckiem, Być kobietą, bo kobiety są występne i zdradzieckie Być kobietą, być kobietą - oszukiwać, dręczyć, zdradzać Nawet, gdyby komuś miało to przeszkadzać."- chce mi się śpiewać z uniesionym czołem i piersią wypchniętą przed siebie. Dziewczynko, która w szkole wyróżnia się odwagą, która swoich wy... {} Recenzja książki Sezon na truskawki

@mommythereader@mommythereader {}× 11

Dziewięć odsłon afirmacji kobiecości...

17.05.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Kobiety pragną bardziej… Tylko o tym nie mówią… Dlaczego często wstydzimy się swoich erotycznych fantazji? Dlaczego unikamy tematów związanych z seksem czy onanizowaniem się? To ważna część naszego życia, a jednak boimy się zgorszonych czy zawstydzonych spojrzeń. Dlaczego właściwie cielesność ma łączyć się z uczuciem wstydu? Dlaczego popadamy w sk... {} Recenzja książki Sezon na truskawki

Moja opinia o książce

Opinie

@Bookmaania
2021-05-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Kobiety są przeróżne.
Jesteśmy matkami, siostrami, żonami, kochankami..
Ile jest nas na świecie tyle też określeń towarzyszy na każdym kroku. Poznajemy je z wiekiem, na własnej skórze, ciągle zbierając nowe nauki otrzymywane od życia.

Kobieta, skrywająca największy dar. Jednocześnie będąca nim sama.

Jak to się ma natomiast do naszej seksualności? Naszych potrzeb i oczekiwań?

Marta Dzido i jej ''Sezon na truskawki''. Jest zbiorem dziewięciu opowiadań, ubranych w różnorodność, przez dojrzewanie do macierzyństwa, odkrywając równocześnie naszą sensualność i erotyzm.
Autorka bawi się słowem, tworzy piękny obraz i stwarza historie, które są i mogą być zalążkiem każdej z nas.
Odkrywa i ukazuje piękno jakie kryje się w kobietach.
Nie boi się mówić o naszych intymnych potrzebach, uczuciach, marzeniach.
Przelewa na papier.
Zapada w pamięć.
Równocześnie wydobywając z nas wspomnienia, które przeplatają się i udowadniają, iż nie ma się czego wstydzić.

Taka jest natura.

Najbardziej poruszyła mnie historia 'Pępowina'. Piękna relacja matki z córką, wszystkie obawy oraz zaufanie, przelane na papier sprawia, że każda z nas się być podporą i po latach pięknym wspomnieniem dla własnego dziecka.

Jest poetycko, barwnie, różnorodnie. Łączy je i nas wszystkie w jedno - nasz sezon na truskawki..

{}× 9 | link |
@mewaczyta
2021-06-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃

Marta Dzido to moja przyjaciółka, sąsiadka, matka i ja sama. To silna kobieta, która mówi głosem nas wszystkich i bierze na siebie ciężar prawdy. Prawdy o namiętności, pragnieniu i dorastaniu. Dużo w tym cielesności i dużo marzeń o wolności. Jest społeczeństwo, ktore próbuje zmusić nas do życia według jego własnych lęków i jest sporo duszących uczuć, które napędzają działania, jakie mają przywrócić nam oddech.

Autorka stworzyła zbiór opowiadań o każdej z nas i dla każdej z nas, a stworzyła go pięknym językiem. Już po pierwszych stronach wiedziałam, że z jej twórczością się dogadam i będę mogła czytać wszystko spod jej pióra. Bo pięknie dobiera słowa, z dużą wrażliwością opisuje rzeczywistość, a niektóre fragmenty są bardzo melodyjne.

Zachwyciła mnie więc na dwóch płaszczyznach — tej językowej i tej z przesłaniem. Gdybym mogła, wcisnęłabym tę książkę w ręce każdego! I tak, lepiej dogadają się z nią panie, ale panowie również powinni poświęcić jej uwagę, bo jest o ich siostrach, matkach, żonach, ciotkach, przyjaciółkach i sąsiadkach. Każda z nas na pewnym etapie jest bohaterką Marty lub pragnie nią być i warto o tym mówić.


...

{}× 1 | link |
RI
2021-07-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

WOW! Ale to było dobre.
Wysublimowane, wysmakowane, namiętne, sensualne..
Idealne do czytania wieczorową porą, gdyż wtedy w moim odczuciu opowiadania odbierane są jeszcze bardziej intensywnie wręcz z wypiekami na twarzy.
Historie opowiedziane w piękny sposób, nie gloryfikujące ciała kobiecego, dające możliwości o których większość kobiet boi się chociażby pomyśleć.
Mocne w odbiorze, bardzo kobiece, intymne.
Nie chciałabym spłycać opowiadań i ograniczać się jedynie do sfery erotycznej, bo można w nich odszukać namiastkę związaną z macierzyństwem, silną relację z rodziną czy przyjaźń, która potrafi wiele przetrwać.
Z pewnym sentymentem przedstawione lata 80te i 90te, gdy wybierało się z zeszytu o wdzięcznej nazwie od jednego do dziesięciu imię przyszłego męża, grało się w butelkę czy wisiało na trzepaku. Powolne wkraczanie w dorosłość, odkrywanie i poznawanie swojego ciała skupianie się na własnych przyjemnościach.
Przyjaźń, gdy jest się zakochanym w tym samym chłopaku i nie wiadomo, która droga jest właściwa.
Powrót do lat młodzieńczych, intensywnych relacji które chciałoby się poczuć ponownie choć przez chwilę.

Czytajcie! To zdecydowanie jedno z moich lepszych odkryć literackich tego roku.

{} | link |
MO
2021-06-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@mommythereader
2021-05-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@autodydaktyczna
2021-05-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@StartYourDayWithBooks
2021-05-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Sezon na truskawki. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl