Śmierć w Breslau

Marek Krajewski
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 84 ocen kanapowiczów
Śmierć w Breslau
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 84 ocen kanapowiczów

Opis

Książka, która stworzyła Mocka.

Wrocław, maj 1933 roku. Wstrząsająca zbrodnia. Z masakrowane zwłoki dwóch kobiet. Tajemnicze zdanie napisane krwią ofiar. I wszędzie skorpiony. Idealna sprawa dla Eberharda Mocka.

W mrocznym i posępnym Wrocławiu, gdzie w każdym zaułku złodzieje i mordercy czekają na ofiarę, rządzi przemoc i korupcja. Wysoko postawieni notable oddają się hazardowi i rozpuście, przekupna policja walczy o władzę. W mieście zarażonym doktryną hitlerowską pewien komisarz gustuje w dość nietypowej rozrywce. Grywa w szachy (według własnych zasad) z pięknymi roznegliżowanymi pannami. To Mock, którego z domu rozkoszy może wyciągnąć tylko kolejna zbrodnia.

Wydanie 3 - Wyd. Znak
Data wydania: 2023-11-08
ISBN: 978-83-240-6780-0, 9788324067800
Wydawnictwo: Znak
Cykl: Eberhard Mock, tom 1
Seria: Czarny kryminał
Stron: 256
dodana przez: Vernau
Mamy 11 innych wydań tej książki

Autor

Marek Krajewski Marek Krajewski
Urodzony 4 września 1966 roku w Polsce (Wrocław)
Polski pisarz i filolog klasyczny, specjalista w zakresie językoznawstwa łacińskiego, doktor nauk humanistycznych,, autor kryminałów.

Pozostałe książki:

Śmierć w Breslau Koniec świata w Breslau Erynie Widma w mieście Breslau Festung Breslau Dżuma w Breslau Aleja samobójców Liczby Charona Głowa Minotaura Rzeki Hadesu Dziewczyna o czterech palcach Róże cmentarne Mock Ostra W otchłani mroku Arena szczurów Mock. Ludzkie ZOO Władca liczb Mock. Golem Miasto szpiegów Pomocnik kata Demonomachia Mock. Pojedynek Diabeł stróż Moloch Czas zdrajców Słowo honoru Pasożyt Umarli mają głos Błaganie o śmierć DER KALENDERBLATT MORDER Kultury kultury popularnej POPamiętane Za fotografię Autor przychodzi wieczorem Breslau. Edycja specjalna Co widać? Incydentologia Są w życiu rzeczy... Szkice z socjologii przedmiotów Wynajęcie
Wszystkie książki Marek Krajewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

W klimacie przedwojennego Wrocławia.

WYBÓR REDAKCJI
2.06.2020

"Śmierć w Breslau" to pierwsza z książek Marka Krajewskiego, których bohaterem jest pracujący w policji kryminalnej Wrocławia, w latach 30 - tych ubiegłego stulecia, Eberhard Mock. To również moje pierwsze spotkanie z Markiem Krajewskim, z wykształcenia filologiem klasycznym i specjalistą w zakresie językoznawstwa łacińskiego, byłym wykładowcą Uni... Recenzja książki Śmierć w Breslau

Kryminał retro z postaciami z krwi i kości

12.07.2021

Kilka lat temu, gdy byłam ze współczesnym pisarstwem do tyłu, Almos podał mi kilka nazwisk jego zdaniem dobrych autorów polskich kryminałów. I tak sobie ich czytam. Pan Marek Krajewski o aksamitnym głosie z Instagrama jest ostatni z tej listy. Faktycznie książka nie daje o sobie zapomnieć! I faktycznie ma w sobie pewien niepowtarzalny rys, który m... Recenzja książki Śmierć w Breslau

@Renax@Renax × 22

Śmierć w Breslau

4.03.2020

W mieście kiełkującego antysemityzmu dochodzi do brutalnego, rytualnego morderstwa córki prominentnego barona, jej guwernantki i kolejarza pociągu relacji Wrocław - Berlin, gdzie dokonano ów mordu. Śledztwem zajmuje się radca kryminalny Eberhard Mock. Czy kuszony perspektywą awansu przedłoży własną karierę nad życie trojga osób? Bez wątpienia Mar... Recenzja książki Śmierć w Breslau. Książka audio

@oczytanakryminolog@oczytanakryminolog × 5

Bolesna historia, którą poczujesz

2.03.2014

Marek Krajewski uraczył czytelników kryminałem z prawdziwego zdarzenia. Jest mrocznie, jest tajemniczo, jest… po męsku. Osadzając akcję w latach międzywojennych tylko wzmocnił jej pozytywny odbiór. Czasy międzywojenne i okres II wojny światowej w literaturze zrobił się ostatnio bardziej fascynujący, a tym samym częściej brany na warsztat. Możliwe... Recenzja książki Śmierć w Breslau. Książka audio

@jenny777@jenny777 × 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@jatymyoni
2021-07-03
7 /10
Przeczytane Audiobook Dobra ksiązka Kryminał, sensacja, horror L. polska

Maj 1933 rok, niemiecki Wrocław, w którym coraz bardziej dominuje faszyzm. To nie jest piękne miasto, ale mroczne, brudny, pełen rozpusty. Światem tym rządzi przemoc, korupcja i układy, także w policji. Jak się przekonamy, Wrocław nie jest pod tym względem wyjątkowym miastem. Jakie miasto i czasy taka policja. Radca kryminalny Eberhard Mock jest częścią tego systemu, kocha dobrze zjeść, alkohol nie wylewa za kołnierz, a pali jak komin. Zawsze można go znaleźć w burdelu, gdzie oprócz uciech cielesnych grywa z roznegliżowanymi pannami w szachy. Mimo że często zachowuje się jak prostak, jest niezwykle inteligentnym facetem, a przede wszystkim cwany. Jednak układy, w których do tej pory funkcjonował, zaczynają mu ciążyć, stają się więc niebezpieczne, musi szybko zmienić układ, aby dobrze ustawić się w nowej rzeczywistości. Może mu się to udać przy okazji prowadzonego śledztwa. Zostają znalezione zmasakrowane zwłoki dwóch kobiet. Jedną z nich jest Marietty von der Marlten, córka wrocławskiego arystokraty, czołowej postaci tamtejszej masonerii. Kobieta została zgwałcona, w jej wnętrznościach znaleziono skorpiony, a na ścianie napisany krwią tajemnicze zdanie. Okazuje się, że żeby rozwikłać tę zbrodnię, trzeba cofnąć się lata w tył i odwiedzić Polskę. Czy Mockowi uda się rozwikłać tę zbrodnię, a przy okazji rozwiązać swoje problemy i wejść w nowe układy?
Dla mnie głównym bohaterem jest Wrocław, który autor plastycznie opisuje, wręcz możemy wraz z przedwojen...

× 23 | Komentarze (3) | link |
@SpokoWap
@SpokoWap
2012-07-14
5 /10
Przeczytane

Kompletnie nie moje klimaty. Irytujący, antypatyczny bohater, właściwie wszyscy zepsuci do szpiku kości. Historia momentami interesująca, ale momentów tych nie było na tyle dużo, żebym czuł frajdę z lektury. Wymęczone, na chwilę obecną odpuszczam sobie Krajewskiego, to nie dla mnie :)

× 2 | link |
@Maynard
@Maynard
2010-08-01
8 /10
Przeczytane

Klasyczna już seria pana Krajewskiego z klasyczną atmosferą i unikalnymi bohaterami. Dla mnie najlepsza seria polskiego kryminału XXI wieku z dekadencką atmosferą i inteligentnymi wątkami. Jest to (chyba) pierwsza pozycja z serii, którą czytam jako ostatnią (Po "Widmach...", "Końcu świata..." i "Festung..."). Tym razem bestialski mord jest tylko jeden za to mamy pełne profesjonalizmu rozwiniecie intryg, świetne rozwinięcie akcji oraz psychologicznie rozbudowane postacie. W dodatku na jakiś czas rozstajemy się z Mockiem, a jego miejsce zajmuje młody Berlińczyk Andwaldt. Polecam jako dobrą lekturę na letnie dni, bo akcja powieści rozgrywa się podczas wyjątkowo upalnego lipca 1934.

× 1 | link |
@Exlibris
@Exlibris
2007-08-27
Przeczytane

Choć nie lubię kryminałów, bo ich akcję zawsze w jakiś sposób da się przewidzieć, po serię książek Marka Krajewskiego sięgnęłam bardzo chętnie. Może to przez mój lokalny patriotyzm, który odczuwam w stosunku do mojego rodzinnego miasta, a może przez zainteresowanie niemiecką historią Wrocławia. Nie zważając na kolejne morderstwa i rozwój akcji, przemierzałam więc z głównym bohaterem uliczki Breslau. Autor musiał na pewno nieźle się nakopać w archiwach, żeby przywrócić do życia przedwojenną metropolię. Chwała mu za to!

× 1 | link |
@piotrsiuda
@piotrsiuda
2008-09-17
10 /10
Przeczytane Kryminały

Bardzo dobra. Troszkę wolno się rozwija i zakończenie jest trochę "dziwne" - zbyt mało zaskakujące... Najlepszy i najbardziej trzymający w napięciu jest sam środek. Na kolana powala fragment o torturowaniu Anwaldta (jednego z głównych bohaterów)... Eberhard Mock - świetna postać - cyniczny i uczciwy zarazem - niesamowite...

× 1 | link |
@ryszpak
2019-12-01
7 /10
Przeczytane Kryminały, Kryminalistyka Posiadam A.D. 2014

Sześć lat stała na półce zanim przyszła jej kolej. Dawno nie czytałem kryminałów, myślałem, że to już nie mój typ literatury, a tu proszę - niespodzianka. Ciężki, duszny klimat przedwojennego miasta, wyraziste postaci, zemsta... Czegóż chcieć więcej?

× 1 | link |
@Radoslaw25
@Radoslaw25
2013-03-07
10 /10

Kryminał z rodzaju tych mrocznych i brudnych, gdzie nikt nie jest jednowymiarowy, a każdego można złamać. Nieuczciwość, prostytucja, morderstwo - interesująca i ciekawa intryga, klimat czasów nazizmu, a także moralna zgnilizna. Mocna rzecz.

× 1 | link |
KE
@Kellhus
2007-08-29
10 /10
Przeczytane

Mnie w książce podobała się sama akcja i bohaterowie bo Wrocławia nie znam. Bardzo dobry kryminał i choć też w nich nie gustuję, to książkę pochłonąłem w jeden wieczór, a rzadko mi się to zdarza. Polecam!

× 1 | link |
@oga
@oga
2007-10-27
Przeczytane

A nie wydało się wam, że nieco zbyt jednostronnie, zbyt ponury i okrutny ten Wrocław? Mnie nieco przerażała wizja miasta. Choć same książki owszem, świetnie się czyta, bo sprawnie i z polotem napisane.

× 1 | link |
@Zbojnica
@Zbojnica
2010-02-16

Świetny kryminał, czerpiący całymi garściami z tradycji czarnych kryminałów, zwłaszcza Chandlera. Świetny, bodaj jedyny taki w naszej rodzimej literaturze, główny bohater. Polecam!

× 1 | link |
@emol
2024-05-06
4 /10
Przeczytane

Tytułowa śmierć to zabójstwo baronówny i jej guwernatki dokonanie z wyjątkowym okrucieństwem. Fabuła toczy się wokół znalezienia mordercy. Co nie jest proste, bo sprawa początkowo zostaje wykorzystana do rozgrywek politycznych i narodowościowych. Historycznie początek lat trzydziestych to zdobywanie i umacnianie się wpływów faszyzmu w kręgach władzy i początek antysemityzmu.
Opisywany świat jest zdominowany przez mężczyzn, kobiety są gdzieś na marginesie wydarzeń.
Jest w niej seks, przemoc i brutalność.
Krajewski stworzył ciekawą postać komisarza policji Eberharda Mocka, szefa policji kryminalnej Dla mnie to typowy "człowiek o wielu twarzach" , bo trudno jednoznacznie go ocenić. Początkowo jest chciwy władzy, bez skrupułów i pozbawiony zasad wszelkimi sposobami dąży do awansu. Stale poszukuje „haków” na każdego. Z czasem zmienia się pozytywnie.
Ciekawą postacią jest też Herbert Arnwaldt młody pracownik policji oddelegowany do poszukiwania zabójcy. Jest on bardzo ambitny, uparty, ale też stale ma poczucie bycia gorszym, bo został porzucony i wychował się w sierocińcu.
Bardzo interesujący jest wątek jezydów – wyznawców religii monoteistycznej, łączącej elementy różnych tradycji Bliskiego Wschodu.
Męczyły mnie opisy Wrocławia z niemieckimi nazwami ulic. Może dlatego, że znam Wrocław i zupełnie nie umiałam się odnaleźć się w Breslau.

| link |
@sandrajasona
@sandrajasona
2019-11-10
6 /10
Przeczytane Przeczytane w 2016

To już kolejne spotkanie z autorem, znów obrzydliwie, mroczno, brutalnie. Świat przerażający, jego opis też, bohater posiadający wszystkie cechy, które mogą odpychać. Połączenie tych cech to styl pisarza, można go za to lubić można i nienawidzić. Fabuła przypomina mi współczesne seriale z historią średniowieczną w tle - takie skojarzenie. Przewidywalna historia jak dla mnie, dlatego niższa ocena niż zwykle.

| link |
@elektrycznosc
@elektrycznosc
2012-06-06
10 /10
Przeczytane

Polecam z uwagi na świetnie zarysowane realia Wrocławia z lat 30. Niesamowity klimat, przystępny język- łatwo się zagłębić w lekturze. Wobec głównego bohatera ciężko o jednobiegunowe określenia- nie do końca jest dobrym charakterem w opowieści, uczciwym policjantem, walczącym z przestępczością. Mock ma również swoje ciemne strony, wszakże jest tylko człowiekiem, i chyba też głównie za to go polubiłam.

| link |
@enlili
2024-04-26
7 /10
Przeczytane

Nie jest to moje pierwsze spotkanie z Krajewskim (pierwszym była – niedokończona przeze mnie – Demonomachia) i po tamtej książce, spodziewałam się, że tutaj też mi się nie spodoba. A nie jest źle – ciekawa fabuła, nieźle napisane. Tylko ten wszechobecny seksizm zostawia naprawdę wiele do życzenia...

| link |
@Sky
@Sky
2017-04-03
Przeczytane

trochę znudziła mnie ta książka... chyba dam jeszcze jedną szansę tej serii, ale nie wiem, co z tego wyniknie. plusem jest rzetelne ukazanie Wrocławia lat 30-tych :)

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Śmierć w Breslau. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Koniec świata w Breslau
Koniec świata w Breslau
Marek Krajewski
7.1/10
Koniec świata w Breslau to druga książka z najsłynniejszej polskiej serii kryminalnej. Wrocław. ...
Widma w mieście Breslau
Widma w mieście Breslau
Marek Krajewski
7.1/10
Wrzesień 1919. Wrocławska policja odnajduje trupy czterech młodych mężczyzn odzianych jedynie w mar...
Festung Breslau
Festung Breslau
Marek Krajewski
7.9/10
Wiosna 1945. W zbombardowanym mieście pojawia się kolejny trup. Zabójstwo młodej Niemki nie daje Mo...
Dżuma w Breslau
Dżuma w Breslau
Marek Krajewski
7.6/10
Wrocław, lata 20. XX wieku. W makabrycznych okolicznościach giną dwie prostytutki. Podejrzenie pada...
Mock
Mock
Marek Krajewski
7.4/10
Wrocław, rok 1913. Młody wachmistrz kryminalny Eberhard Mock może stracić wszystko. Dał się wplą...
Mock. Ludzkie zoo
Mock. Ludzkie zoo
Marek Krajewski
6.8/10
Breslau,1914. Maria - "narzeczona" wachmistrza kryminalnego Eberharda Mocka,co noc w swoim mieszkan...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl