Erynie

Marek Krajewski
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 55 ocen kanapowiczów
Erynie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 55 ocen kanapowiczów

Opis

Specjalne wydanie bestsellerowej powieści

Lwów, maj 1939 roku. W strasznych męczarniach ginie mały chłopiec. Wieść o rytualnym mordzie obiega miasto. Wybucha panika. Czyje dziecko będzie następne? Całe miasto liczy na komisarza Edwarda Popielskiego. Jednak komisarz nie chce poprowadzić sprawy. Nie tym razem.
Widmo zbliżającej się wojny i paraliżujący strach rządzą Lwowem, tylko jego przestępczy świat wciąż żyje według starych reguł. Każdy zna tu Popielskiego, który działa wyłącznie nocą. Nikt nie chce z nim współpracować. Nikt nie chce mu się narazić.
Miasto przesiąknięte zbrodnią przesłonił cień Erynii, bogiń zemsty.


Data wydania: 2022-11-23
ISBN: 978-83-240-6633-9, 9788324066339
Wydawnictwo: Znak
Cykl: Edward Popielski, tom 2
Seria: Czarny kryminał
Stron: 276
dodana przez: Catta
Mamy 4 inne wydania tej książki

Autor

Marek Krajewski Marek Krajewski
Urodzony 4 września 1966 roku w Polsce (Wrocław)
Polski pisarz i filolog klasyczny, specjalista w zakresie językoznawstwa łacińskiego, doktor nauk humanistycznych,, autor kryminałów.

Pozostałe książki:

Śmierć w Breslau Koniec świata w Breslau Erynie Widma w mieście Breslau Festung Breslau Dżuma w Breslau Aleja samobójców Liczby Charona Głowa Minotaura Rzeki Hadesu Dziewczyna o czterech palcach Róże cmentarne Mock W otchłani mroku Ostra Arena szczurów Mock. Ludzkie ZOO Władca liczb Miasto szpiegów Mock. Golem Pomocnik kata Demonomachia Mock. Pojedynek Diabeł stróż Moloch Czas zdrajców Pakiet: Marek Krajewski. Kolekcja mistrzowskich kryminałów. 3 kryminały o Breslau + mapa! Pasożyt Umarli mają głos Błaganie o śmierć DER KALENDERBLATT MORDER Kultury kultury popularnej POPamiętane Za fotografię Autor przychodzi wieczorem Breslau. Edycja specjalna Co widać? Incydentologia Są w życiu rzeczy... Szkice z socjologii przedmiotów Wynajęcie
Wszystkie książki Marek Krajewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Niebezpieczny Lwów.

12.09.2011

Książka Erynie, której autorem jest Marek Krajewski jest pierwszą, która przeczytałam tego autora. Nie wiedziałam, czego się spodziewać po autorze, gdyż słyszałam wiele dobrego o nim i bałam się, ze mnie rozczaruje. Historia przedstawiona przez autora jest wstrząsająca przerażająca i poruszająca. Owa historia opowiada o zabójstwie małego Henia, któ... Recenzja książki Erynie

@Samash@Samash

"Erynie" - Marek Krajewski

2.05.2012

Ile razy słyszymy w telewizji o porwaniach, gwałtach, biciach w których ofiarami głównie są dzieci? Zazwyczaj zastanawiamy się co kieruje oprawcami tych tragedii. Choroba, wymysły czy zemsta? Jaka była przyczyna dojścia do takiej tragedii. Nie możemy pojąć co kierowało do skrzywdzenia bezbronnego dziecka. Jakie cierpienie i ból musiało przeżyć. Nie... Recenzja książki Erynie

@kasiulek1118@kasiulek1118

Erynie

17.08.2010

W końcu mogłam zabarć się za przeczytanie mojej pierwszej książki Marka Krajewskiego, o bardzo interesującym tytule "Erynie". Słyszałam już wcześniej dużo o tym polskim pisarzu, ale jakoś nigdy "nie było okazji", aby zapoznać się z jego twórczością. Więc z racji tego, że w księgarniach miała się pojawić jego nowa powieść, która rozoczyna całkiem no... Recenzja książki Erynie

@saruska@saruska

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Anjanka
2022-11-27
7 /10
Przeczytane ✅Kryminał, sensacja, horror, thriller.

Kolejna powieść Marka Krajewskiego zaczyna się prawie identycznie jak poprzednia, z małymi wyjątkami ale punkt wyjścia intrygi jest taki sam : akcja dzieje się we Lwowie 1939 roku, gdzie zostaje zamordowane dziecko, które ktoś wcześniej torturował. Dramatyczna pogoń za patologicznym krzywdzicielem dzieci, zamienia się w dramat osobisty i rodzinny głównego bohatera.

Nie myślałam, że tak szybko wrócę do prozy Krajewskiego, zakładałam taką możliwość w trochę późniejszym terminie ale czułam się już tak kosmicznie wodzona na pokuszenie przez kolejną część cyklu autora, że musiałam w końcu tej pokusie ulec i kij! - nie odczuwam z tego powodu najmniejszego żalu, pomimo porzucenia na rzecz "Erynii" innej książki, która aktualnie się czytała. I czyta się nadal, tylko gdzieś tam na poboczu.... 🤪

Nie zauważyłam tutaj jakiś większych różnic w porównaniu do poprzedniej części, poza jedną, dość wyrazistą - więcej tu akcji, intrygi i dramatu niż w "Głowie Minotaura", przez co fabuła wydaje się mniej barwna, wręcz sucha, jednak nadal spójna i porywająca. Podoba mi się dystans autora wobec swoich postaci i podchodzenie do nich z pewnym poczuciem humoru. Komisarz Popielski jest nie tylko genialnie intrygujący ale też charakterny - uwielbia piękne kobiety, poezję, i jest posiadaczem genialnego umysłu, który lubi mroczyć alkoholem.

Powinnam teraz zacząć czytać to, co wylądowało na "poboczu" ale obawiam się, że nic z tego nie będzie. Popielski na tę chwilę jest dla...

× 14 | link |
EK
@EwaK.
2022-06-04
7 /10
Przeczytane

Sprawnie napisany kryminał, mroczny, ze sprytnie skonstruowaną intrygą i zaskakującym zakończeniem. Do tego główny bohater, którego polubiłam oraz satysfakcjonująca mnie porcja Lwowa, z jego klimatem, knajpkami, uliczkami, zaułkami, biedotą i lwowskim półświatkiem. Oraz komisarzem Popielskim, który pogrywa sobie z batiarami. Dużą przyjemność sprawiało mi śledzenie rozumowania „pana kumisarza” i fakt, że nie byłam w stanie wykombinować rozwiązania zagadki.
Jakiś czas temu solennie obiecałam sobie, że jeśli w kryminale ofiarą będzie dziecko lub dziecku będzie się działa krzywda, to książkę odłożę. Słowa nie dotrzymałam i żałuję. Po odrażających „dziecięcych"scenach odczuwam niesmak i choć fabuła, styl, język, postaci są bez zarzutu, to gdybym nie przeczytała, świat by się nie zawalił, a ja mogłabym się pokolegować z Łyssym w kolejnej części.

× 2 | link |
@Panzer
@Panzer
2012-10-06
10 /10
Przeczytane

Wyśmienita powieść polskiego Mistrza Kryminału!

× 1 | link |
@Rebellish
@Rebellish
2010-10-19
5 /10
Przeczytane

Chyba jednak spodziewałam się czegoś więcej. Do wypożyczenia tej książki zachęcił mnie przede wszystkim tytuł. Erynie - boginie zemsty - mitologia. Ja kocham mitologię, dlatego po książce tej spodziewałam się jakichś większych nawiązań mitologicznych, a było ich niestety bardzo ubogo. To chyba największy minus tej książki, moim zdaniem. Kolejnym jest to, że w pewnych momentach, czytając Erynie, byłam naprawdę zniesmaczona. Ogólnie jest to całkiem dobry kryminał, aczkolwiek nie bardzo dobry. Ot, na odprężenie. Mimo wszystko ogromnym plusem tej książki jest zakończenie, a w zasadzie cały epilog. Niby można się tego spodziewać, jednak mnie i tak spotkało zaskoczenie. Poza tym samo zakończenie wywołało we mnie wiele emocji, a szczególnie ogromna miłość komisarza do swojego wnuczka. Tak wielka, że... A, przeczytajcie sami.

| link |
@Soshy
@Soshy
2011-03-26
8 /10
Przeczytane

Nie jestem zachwycona. Akcja niezbyt dynamiczna, więc książkę czytałam raczej z rozpędu i czystej ciekawości zakończenia. Nie znalazłam też w niej ani jednego pozytywnego bohatera, a już najgorszy jest chyba pan Popielski - jak sam siebie określił - stary, komiczny i rozpustny satyr. Może i trafiłby do mnie taki bohater, gdyby był młodszy o jakieś 30 lat :) a do tego scena znęcania się nad upośledzonym chłopcem upodabnia go raczej do zwyrodnialców, których sam ściga. Ale... zakończenie książki i kilka ostatnich stron składających się na epilog wynagrodził mi w pełni te niedostatki. Zakończenie naprawdę mi się podobało i dopiero ono wzbudziło pozytywne emocje odnośnie książki.

| link |
@calamitas
@calamitas
2011-02-13
5 /10
Przeczytane Świat zbrodni

Dla mnie ta książka pana Krajewskiego jest zdecydowanie średnia. Czytałam, złościłam się, czytałam dalej i tak w kółko. Poprzednie książki tego autora uważałam za naprawdę dobre i porządne, mroczne, brutalne, ale nie pozbawione uroku i magii zupełnie innego, okrutnego świata. Czytając tę miałam nieodparte wrażenie, że autor brak pomysłów maskuje eskalacją brutalności. Mną nie jest łatwo wstrząsnąć, ale scena znęcania się nad upośledzonym chłopcem i jego ojcem przez Edzia Popielskiego mnie zniesmaczyła. Dobrnęłam do końca tylko ze względu na 'zawodową' kurtuazję. W rezultacie 3+ od filologa (niedoszłego) dla filologa (weterana).

| link |
@Nightingale
@Nightingale
2011-07-11
8 /10

Erynie jest kryminałem, którego akcja dzieje się we Lwowie, w okrutny sposób giną dzieci. A osobą wybraną do rozwiązania tej zagadki jest Popielski, którego wnuk również trafia w ręce bandytów. Książka miejscami jest dość nużąca ale czyta się w miarę szybko i podąża za całą intrygą stworzoną przez autora.

| link |
@coconut
@coconut
2011-07-10
3 /10
Przeczytane

Rzadko sięgam po kryminał. Ten mi się nie podobał. Ani mnie nie wciągnął, ani nie zaciekawił. Bohaterom mam ochotę głowy pourywać. Dokończyłam tylko dlatego, że nie mam w zwyczaju "nie doczytywać" do końca. Ogólnie - całkowicie przeciętne łamane przez słabe.

| link |
@WiateR
@WiateR
2010-09-22
10 /10
Przeczytane

Pierwsza książka Marka Krajewskiego jaką zdecydowałem się przeczytać. Wszystko za sprawą jednego z programów telewizyjnych TVP, w którym prezentowano ową książkę. Nie żałuję pieniędzy wydanych na zakup tej książki - dała mi mnóstwo przyjemności z czytania!

| link |
@frodo
2011-03-15
8 /10
Przeczytane

Kolejny raz nie zawiodłem się na twórczości Pana Krajewskiego. Dobry kryminał. Duszna, mroczna atmosfera Lwowa w przededniu wojny. Rozwiązanie zagadki może nie rzucające na kolana, ale jednak w stylu autora. A Popielski to całkiem niezły następca Mocka.

| link |
@kasiulek1118
@kasiulek1118
2012-05-02
8 /10
Przeczytane

Pierwsza książka autora Marka Krajewskiego jaką przeczytałam i mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że jestem zaskoczona. Bardzo dobra fabuła i napięcie tworzą wyśmienity klimat.

| link |
@sandrajasona
@sandrajasona
2019-11-10
Przeczytane Przeczytane w 2016 Retro

Tym razem przedwojenny Lwów, komisarz Popielski i okrutna zbrodnia. Fabuła ciekawa, niespodziewane zakończenie połączone bezpośrednio z komisarzem są plusami tej pozycji.

| link |
@diabolicalady
@diabolicalady
2012-01-03
8 /10
Przeczytane

Nawet mnie wciągnęła, czego nie powiem o innych książkach Krajewskiego. Całkiem dobra.

| link |
@Ania1986
@Ania1986
2013-01-20
10 /10
Przeczytane Krajewski Marek

Bardzo dobry kryminał Krajewskiego. Świetny mroczny klimat. Polecam

| link |
@Da-Nutka
@Da-Nutka
2012-01-20
8 /10
Przeczytane

Całkiem niezła. Nie gustuję w Krajewskim, ale ta książka jest ok.

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Erynie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Głowa Minotaura
Głowa Minotaura
Marek Krajewski
7.8/10
Lwowskie śledztwo Eberharda Mocka. Styczeń 1937 roku. Makabryczny mord, dokonany na młodej cudzoziem...
Liczby Charona
Liczby Charona
Marek Krajewski
7.6/10
Każdy może zostać Bogiem, wystarczy tylko poznać matematyczne równanie. Maj 1929 roku. Lwów. Komisa...
Rzeki Hadesu
Rzeki Hadesu
Marek Krajewski
7.8/10
Wrocław 1946 rok. Komisarz Edward Popielski, zwany Łyssym, po latach wojennej zawieruchy musi ukryw...
W otchłani mroku
W otchłani mroku
Marek Krajewski
7.7/10
Do czego może doprowadzić na pozór niewinny spór profesorów? Co pewien filozof z roku 2012 ma wspóln...
Władca liczb
Władca liczb
Marek Krajewski
6.9/10
Wrocław, 1956 rok. Hrabia Władysław Zaranek-Plater powierza komisarzowi Popielskiemu nietypowe zada...
Arena szczurów
Arena szczurów
Marek Krajewski
6.7/10
Powojenna rzeczywistość pełna zdrajców. Czy Popielski okaże się zbrodniarzem? W roku 1948 Popiels...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl