Stacja Centralna

Lavie Tidhar
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Stacja Centralna
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Jeśli chcecie wiedzieć, jak będzie wyglądała fantastyka naukowa w następnym dziesięcioleciu, przeczytajcie tę książkę.

Gardner Dozois,

U podstawy Stacji Centralnej w Tel Awiwie zamieszkało ćwierć miliona ludzi. Rozmaite kultury zderzają się ze sobą w realu i w wirtualu. Ludzi, maszyny i Innych łączy ze sobą łączy ze sobą strumień cyfrowej świadomości. Życie może być tanie, ale dane są tańsze…

Gdy Boris Chong z oporami wraca do Tel Awiwu z Marsa, zastaje tam całkowity chaos. Jego była kochanka wychowuje dziwnie znajome dziecko, które potrafi jednym dotknięciem palca podłączyć się do strumienia danych umysłu. Jego ojciec dał początek wielopokoleniowej zarazie umysłowej Jego podróżująca po kosmosie kuzynka zakochała się w robotniku, żołnierzu-cyborgu Jego ojciec jest śmiertelnie chory na przeciążenie pamięci. A nieobliczalna kobieta będą wampirem danych podążyła za Borisem do domu.

Nad tym wszystkim góruje Stacja Centralna, stanowiąca połączenie między nieustannie się zmieniającym Tel Awiwem, ogromnym światem wirtualnym oraz koloniami kosmicznymi, do których przenieśli się ludzie uciekający przed nędzą i wojną. A wszystko to łączą ze sobą Inni, obce jestestwa, których nieustannie się zmieniający strumień świadomości stanął na progu fundamentalnej zmiany.

„Piękny, olśniewający gobelin złożony z licznych, połączonych ze sobą obrazów. W całej fantastyce nigdy nie zetknąłem się z niczym podobnym. Tidhar to jeden z najwspanialszych talentów, jakie pojawiły się w ostatnich latach”

Alastair Reynolds, autor Przestrzeni objawienia

„Oszołamiająca opowieść o skomplikowanych relacjach politycznych i jeszcze bardziej skomplikowanych duszach. Naprawdę piękna”.

Ken Liu, autor Królów Dary

„Gdyby Nalo Hopkinson i William Gibson wywołali ducha Raya Bradbury’ego, może udałoby im się razem stworzyć coś równie pięknego, zmysłowego i pełnego życiowej prawdy jak Stacja Centralna”.

Peter Watts, autor Ślepowidzenia i Echopraksji

Tytuł oryginalny: Central Station
Data wydania: 2017-07-24
ISBN: 978-83-8116-099-5, 9788381160995
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Kategoria: Science-fiction
Stron: 320

Autor

Lavie Tidhar Lavie Tidhar
Urodzony 6 listopada 1976 roku w Izraelu
Lawi Tidhar, hebr. לביא תדהר, ang. Lavie Tidhar – izraelski pisarz, tworzący różne gatunki literatury, lecz skupiający się na fantastyce. Przez długi czas mieszkał w Wielkiej Brytanii i RPA, a także w Laosie i Vanuatu. Od 2013 roku mieszka w Lond...

Pozostałe książki:

Osama Księga mieczy Stulecie przemocy Słodycze Ziemia nieświęta
Wszystkie książki Lavie Tidhar

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Toktok blong narawan

WYBÓR REDAKCJI
4.02.2021

Konwersacja Innych przenika cały świat. Wszystko zaczęło się od Zhonga Weiweia i jego życzenia zostania zapamiętanym, które zmieniło się w dziedziczony przez pokolenia most wspomnień. Albo zaczęło się wtedy, gdy Boris zostawił Miriam i wyruszył do Tong Yun na Marsie, i dalej. Albo może wtedy, gdy Carmel została Shambleau. Strigoi. Albo wted... Recenzja książki Stacja Centralna

Moja opinia o książce

Opinie

@wojciechowska.am
2019-11-24
8 /10
Przeczytane

Konwersacja. Nieskończenie wielka, płynna w swym kodzie binarnym, wiecznie pulsująca mnogością danych i przepływem informacji. Bardzo celne porównanie i mimo, że akcja dzieje się w bliżej nieokreślonej przyszłości, to jakże bliskiej dzisiejszym realiom. Bo czy my właściwie już nie żyjemy podłączeni? A kto nie jest podłączony, ten w zasadzie "nie istnieje"? Czy nie jesteśmy swoistymi wampirami sieciowymi, dla których FOMO to najgorszy koszmar? Czasem mam wrażenie, że powieści sci-fi coraz rzadziej opisują przyszłość, a coraz bardziej naszą codzienność. Może nie jest ona tak ekstremalna, a jednak w jakimś sensie podobna.

× 1 | link |
@Delusion
2022-11-09
6 /10
Przeczytane SF
@Adam84
2021-12-12
6 /10
Przeczytane Przeczytane, Posiadam
@BagatElka
2022-05-22
6 /10
Przeczytane 📚 Posiadam 2022
@Chassefierre
2021-02-03
7 /10
Przeczytane Literatura żydowska, jidysz Science Fiction Must Have (półka na wypadek, gdyby ktoś chciał zrobić mi prezent)
@Beata_
2019-11-11
8 /10
Przeczytane E-booki Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka Stacja Centralna. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl