Stara Baśń

Józef Ignacy Kraszewski
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 58 ocen kanapowiczów
Stara Baśń
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 58 ocen kanapowiczów

Opis

Klasyka polskiej literatury historycznej. Najsłynniejsza i uznawana za najlepszą powieść Józefa Ignacego Kraszewskiego, który w swojej twórczości chętnie podejmował tematykę historyczną, wypracowując własny model zespalania w atrakcyjnej fabule fikcji i faktów historycznych.

Data wydania: 2020-08-17
ISBN: 978-83-8172-466-1, 9788381724661
Wydawnictwo: Dragon
Cykle: Dzieje Polski, tom 1, Kraszewski, tom 1
Serie: Klasyka Powieści, Lektury Wszech Czasów, Wolne Lektury, Biblioteka Narodowa: Seria I, Lektury i obrazy, Kolekcja Hachette: Józef Ignacy Kraszewski
Kategoria: Dla dzieci
Stron: 400
Mamy 33 inne wydania tej książki

Autor

Józef Ignacy Kraszewski Józef Ignacy Kraszewski
Urodzony 28 lipca 1812 roku w Polsce (Warszawa)
Józef Ignacy Kraszewski – polski pisarz, publicysta, wydawca, historyk, encyklopedysta, działacz społeczny i polityczny, autor z największą liczbą wydanych książek i wierszy w historii literatury polskiej oraz malarz. Pseudonimy literackie: Bogdan B...

Pozostałe książki:

Hrabina Cosel Dziad i baba Brühl Bracia zmartwychwstańcy Chata za wsią
Wszystkie książki Józef Ignacy Kraszewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Jedna z najsłynniejszych polskich powieści historycznych. Klasyka gatunku

11.08.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Kraszewski był przez cały wiek niedoceniany. Znaczy się, był czytany, ale trochę z machnięciem ręki, ach, ten Kraszewski, tyyyyle tych jego książek. A przecież i obyczajówki miał ciekawe. Może nie najwybitniejsze, ale wciągające. Mam 2 własne. Dopiero ostatnio badacze literatury wyciągnęli go z lamusa, zdaje się, że Ryszard Koziołek. To on chyba n... {} Recenzja książki Stara baśń

@Renax@Renax {}× 15

Kiedy słońce było bogiem

24.07.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Lubicie wracać do klasyki literatury? Ja taki okres miałam w swoim życiu jakieś osiem lat temu, kiedy zakochałam się w „Quo Vadis”. Opasłej powieści, którą przeczytałam sama dla siebie, a nie ze szkolnego przymusu. Teraz mam podobnie, ale tym razem wybór padł na „Starą baśń” Józefa Ignacego Kraszewskiego. Kiedy słońce było bogiem, czyli czasy ... {} Recenzja książki Stara baśń

@merry93@merry93 {}× 2

Cudowna opowieść...

16.04.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Stara Baśń to jedna z najpopularniejszych powieści przybliżających nam historię państwa Polan. Dowiadujemy się z niej, że tak naprawdę pomimo upływu lat, kolej rzeczy i zdarzeń jest wciąż 'na czasie'. Mamy tutaj wątek walki o równość i godne życie państwa czy plemienia , jak i perypetie miłosne. Ludzie są zmęczeni krwawymi rządami kmiecia Chwostk... {} Recenzja książki Stara Baśń

@ReadNR@ReadNR {}× 1

Stara baśń

16.04.2014
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Józef Ignacy Kraszewski - polski pisarz, publicysta, wydawca, historyk, działacz społeczny i polityczny, autor z największą liczbą wydanych książek i wierszy w historii literatury polskiej. Stara baśń otwiera cykl Dzieje Polski, na który składa się aż 29 powieści. Jednocześnie jest chyba najbardziej znaną powieścią historyczną z całej twórczości K... {} Recenzja książki Stara baśń : powieść z IX wieku

Moja opinia o książce

Opinie

@denudatio_pulpae
2020-05-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Mam w domu 📚 Klasyka i okolice czyli nie wstyd czytać przy ludziach

Trochę słowiańskiego ducha.

"Stara baśń" opowiada historię z początków naszego państwa, a fabuła opiera się na legendzie o okrutnym władcy Popielu i jego podstępnej, złej żonie Brunhildzie.

To, co najbardziej mnie urzekło w tej książce, to opis życia naszych przodków. Ciekawi mnie temat wierzeń i obyczajów słowiańskich, a tutaj znajdzie się chociażby opis zabawy w noc Kupały, rytuał postrzyżyn, słowiański pogrzeb czy wróżby w świątyni . Nawet sprytna czarownica będzie nam towarzyszyć i mącić. Oprócz tego znajdziemy tu zwyczaje bardziej polityczne takie jak wiec na uroczysku czy rozesłanie wici.

Mniej zachwycający jest wątek romantyczny między Dziwą a Domanem, ale z drugiej strony dziewczyna nie była mimozą, poradziła sobie z nachalnym adoratorem całkiem zgrabnie. Szkoda, że była niekonsekwentna, ale przecież wszyscy lubią happy endy, nie?

Kiedyś książka podobała mi się bardziej, nie znalazłam już w niej tej magii, którą pamiętałam. Szkoda, bo nastawiałam się na dużo lepsze wrażenia. Mimo to cenię za podjęcie tematu.

{}× 20 | Komentarze (1) | link |
@aleksiunka
2021-01-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane e-book 2021

"Stara baśń " to utwór literacki o mało skomplikowanej fabule opartej na starych polskich legendach: o okrutnym Popielu oraz Piaście Kołodzieju, i wzbogaconej o wątek miłosny. Jak na baśń przystało dobro zwycięża tutaj nad złem, świat realny współistnieje z duchowym, a nadprzyrodzone moce wywierają wpływ na ludzkie losy.

Piękna to baśń. Jej kunsztowny staropolski język oczarował mnie i przeniósł w czasie. Niezwykle malownicze opisy przyrody i sugestywne przedstawienie słowiańskiego świata pobudziły moją wyobraźnię. Wobec wyrazistych postaci bohaterów nie pozostałam obojętna. I choć na zakończenie nie napiszę za Kraszewskim, że tam byłam, miód i wino piłam, to dodam iż lekturą czuję się usatysfakcjonowana i odprężona.

{}× 4 | Komentarze (2) | link |
@pudel
2007-08-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Książką tą nie powinni się zawieść fani fantastyki, gdyż przepojona jest podaniami i legendami Słowian, a co za tym idzie także i magią. Szczerze przyznam, że miło zostałem zaskoczony przez Kraszewskiego, gdyż spodziewałem się czegoś nudnego jak flaki z olejem. Polecam!

{}× 2 | link |
@anek7
2010-09-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

Pierwszy tom z cyklu "Dzieje polski". Autor na swój sposób przedstawia baśń o Popielu i Piaście. Ważny jest też wątek romansowy - historia uczuć Domana i Dziwy. Przepięknie opisane obyczaje i religia Słowian, żywe tempo narracji, barwni bohaterowie to najważniejsze atuty powieści. Jest to chyba najlepsza, a z pewnością najpopularniejsza powieść Kraszewskiego, od której należałoby rozpoczynać znajomość z tym autorem. Serdecznie polecam!

{}× 1 | link |
@Qavtan
2007-08-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Myślę, że jest to kultowa książka jeśli chodzi o powieści historyczne.Dla każdego kto interesuje się Słowianami - pozycja obowiązkowa.Bardzo ciekawe przygody naszych przodków, tutaj akurat związane z legendą o Popielu, którego zjadły szczury.

{}× 1 | link |
@Kama15
2010-07-23

Czytałam ją w klasie VI jako lekturę i muszę przyznać, że spodobała mi się jako jedna z nielicznych powieści historycznych, które mi się podobały. Szybko mnie wciągnęła i wprowadziła w tamten świat ;]

{}× 1 | link |
@windblow
2011-07-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Książka bardzo ciekawa. Podobały mi się te sielankowe opisy życia wśród lasów, wciągające wątki i barwnie zarysowane postacie. Warto po nią sięgnąć!

{}× 1 | link |
@Da-Nutka
2009-09-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Trudno mi się było za nią zabrać, próbowałam parę razy, w końcu spodobała mi się, ale byłam już wtedy chyba po studiach...

{} | link |
EL
2007-10-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Rewelacja do natychmiastowego przeczytania przed ukończeniem 16 r.ż, bo potem wstyd, że się jej jeszcze nie czytało.

{} | link |
@EmilyStrange
2011-07-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Kochankowie na moim utrzymaniu...

Moje klimaty ^^, Nawet polonistka mi ja odradzała ,ale się nie dałam i przeczytałam. Polecam mimo wszystko x)

{} | link |
@lea
2011-01-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Mimo nieprzychylnych ocen wśród znajomych przeczytałam i nie straciłam czasu.

{} | link |
@MalyMol
2009-09-03
Przeczytane

Przeczytałam ją kilkakrotnie i nigdy mi się nie nudzi... Uwielbiam...

{} | link |
@Loletka.
2013-09-23
Przeczytane

Ciekawa książka. Z każdym rozdziałem wciągała coraz bardziej.

{} | link |
@agawska
2009-09-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane

Nuda i dłużyzny. Mocno nieporywająca lektura.

{} | link |
@deana
2009-02-07
Przeczytane

a ja przeczytałam dopiero po maturze:)

{} | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Tak się kończy panowanie wasze!”
{}× 1
#
“Człowiek się rodzi do swego życia i odmienić go nie może. Nie tyle za bogactwem goni, co za dolą swoją, która go w świat pędzi.”
{}× 1
#
“Lepiej cierpieć swojego, co męczy, niż cudzego, co wypleni nas, a sam posiędzie tę ziemię, na której popioły ojców leżą.”
{}× 1
#
“Jednego dnia Jaruha znalazła się w progu zagrody, dobrawszy znać taką porę, gdy zdun był u pieca zajęty. Spojrzała na Milę i twarz się jej od śmiechu tak wykrzywiła i pomarszczyła, jak grzyb, ...”
{}× 1
#
“W kubku miodu szczęścia tyle, ile go już na całym świecie nie ma...”
{}× 1
#
{} Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Lubonie
Lubonie
Józef Ignacy Kraszewski
{}7.7/10
Do dworu pod Gnieznem powraca niespodziewanie z niemieckiej niewoli syn zamożnego pana, Włast. Jest...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl