Strefa interesów

Martin Amis
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Strefa interesów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Brawurowa powieść pióra mistrza literatury brytyjskiej! Golo Thomsen, oficer SS, zakochuje się w Hannah Doll, żonie komendanta obozu koncentracyjnego. Paul Doll dowiaduje się prawdy i obojgu grozi wielkie niebezpieczeństwo. Doll knuje intrygę, w której jedną z głównych ról ma odegrać niejaki Szmul ? więzień obozu. To tylko powierzchnia, pod którą kotłuje się hitlerowska noc Walpurgii. Amis w swej powieści mierzy się z jedną z największych tragedii nowożytnego świata. Powojenny finał jest nie mniej poruszający niż tło akcji ? obóz koncentracyjny. Rzecz o banalności zła, o granicach jego akceptacji, wreszcie o tym, czy ? pięknie opisana, niemal wirtualna w tak nieludzkiej scenerii ? miłość może przetrwać w normalnym świecie. Mistrzowska proza, prowokacyjny, subtelny humor, godne świetnego pisarza drążenie granic nieopisywalnego.
Data wydania: 2015-09-22
ISBN: 978-83-7818-572-7, 9788378185727
Wydawnictwo: Rebis
Stron: 416

Autor

Martin Amis Martin Amis
Urodzony 25 sierpnia 1949 roku w Wielkiej Brytanii (Oksford)
Martin Louis Amis – angielski pisarz i eseista. Syn pisarza Kingsleya Amisa. Jest absolwentem wydziału literatury na University of Oxford (1971). Obecnie wykłada na Uniwersytecie w Manchesterze.

Pozostałe książki:

Nocny pociąg Martwe dzieci Lionel Asbo. Raport o stanie państwa Forsa Opowieść wtajemniczonego
Wszystkie książki Martin Amis

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Strefa interesów aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@oliwa
2022-01-10
7 /10
Przeczytane Literatura o Zagładzie

Czytałam pamiętniki komendanta obozu Auschwitz Rudolfa Hoessa [Hössa], dawno temu i we fragmentach, ale Paul Doll Amisa szybko zaczął mi go przypominać - to ten sam sentymentalny idiota, łatający niedostatki rozumowania narodowosocjalistycznym „kopiuj-wklej”, obserwujący z uwznioślającą (w jego mniemaniu) refleksyjnością dzieci idące do gazu pod kwitnącymi drzewami owocowymi – ach, co za kontrast!; to człowiek organicznie niezdolny do postawienia się w sytuacji innego, istny portret „banalności zła”.

Ale… spoufalanie się z jednym z podwładnych, picie, bo nerwy jak postronki, ocieranie się o szaleństwo – autor czyni go ludzkim w jakiś wydumany sposób. Nie wiem, czy to jest unik spowodowany bezradnością, czy Amis z rozmysłem chciał pokazać, że nie zbliżymy się do tamtej rzeczywistości inaczej, niż widząc ją jako senny koszmar.

Główny bohater, Golo Thomsen, który dostrzega rzeczy, jakimi są, ale musi działać konformistycznie albo ukrywać swoje prawdziwe nastawienie, jest „naszym człowiekiem” w przeszłości. Jego miłość (?) to tylko pretekst, paliwo narracyjnej maszyny, ale w zasadzie rzecz bez znaczenia.

Dobrze odrobił autor pracę nad zgłębianiem materiałów historycznych, z czego zdaje relację na koniec. Jeśli już musi powstawać literatura „z drugiej ręki” na temat Zagłady, to mogłaby być właśnie taka, bo nie spłaszcza, nie wygładza historii.

× 5 | link |
@canis.luna
2021-04-14
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Strefa interesów. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl