Stulecie kryminału

Sebastian Imielski, Katarzyna Skręt, Magdalena Lewandowska-Rosa, Stefan Weisbrodt ...
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 20 ocen kanapowiczów
Stulecie kryminału
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 20 ocen kanapowiczów

Opis

Stulecie kryminału. Tysiące możliwych scenariuszy. Siedemnaście mistrzowskich opowiadań. I tylko jeden temat: zbrodnia.

W lipcu 1919 roku ogłoszono w Polsce dekret o powołaniu Policji i tym samym narodziła się polska kryminalistyka.
Od ponad stu lat policjanci stanowią niekiedy jedyną pomoc w walce z niesprawiedliwością, ludzką podłością i złem.
Jak wyglądała praca policji wtedy, sto lat temu?
Z jakimi wyzwaniami funkcjonariusze policji mierzą się dziś?
I jak może wyglądać tropienie przestępców za kolejnych sto lat?
***
Zyski ze sprzedaży książki zostaną przeznaczone na Fundację Pomocy Wdowom i Sierotom Po Poległych Policjantach.


Data wydania: 2020-04-15
ISBN: 978-83-66517-60-8, 9788366517608
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Stron: 400
dodana przez: Justyna_K

Autor

Sebastian Imielski Trzydziestodwulatek zamieszkały wraz z żoną w Gdyni. Na co dzień dziennikarz motoryzacyjny „Dziennika Bałtyckiego”. Miłośnik fantastyki i kryminału, zwłaszcza książek Michaela Connelly i Henninga Mankella. Debiutował w „Nowej Fantastyce” opowiadanie...

Pozostałe książki:

Stulecie kryminału Tempus Fugit. Tom 2 (Antologia opowiadań) Szkoła na wzgórzu Tajemnica Neptuna
Wszystkie książki Sebastian Imielski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Stulecie Kryminału, Trzysta lat Zbrodni.

WYBÓR REDAKCJI
14.04.2020

Rosnąca w naszym kraju popularność kryminałów została dostrzeżona przez polską Policję i tak oto we współpracy Biura Programu Niepodległa i Komendanta Głównego Policji zorganizowano konkurs z okazji 100 lecia Polskiej Policji, którego celem (jak podaje niepodległa) jest popularyzacja wiedzy o historii polskiej Policji, budowanie pozytywnego wizeru... Recenzja książki Stulecie kryminału

@Johnson@Johnson × 34

„Bo jak se taką kulturalną małpeczkę rankiem łyknę i mi do środeczka samo dobro spływa, to cz...

WYBÓR REDAKCJI
2.06.2020

„Bo jak se taką kulturalną małpeczkę rankiem łyknę i mi do środeczka samo dobro spływa, to czuję, jakby stópki Chrystusa mi po gardziołku przetuptały.”, czyli ciekawy projekt promowania polskiej policji. Antologia powstała w wyniku konkursu, który został zorganizowany przez Biuro Programu Niepodległa oraz Komendę Główną Policji. Wpłynęło około 37... Recenzja książki Stulecie kryminału

Podróż przez dzieje Polski w towarzystwie intrygujących śledztw

8.04.2020

„Stulecie kryminału” to pozycja symboliczna i z pewnością przez to także wyjątkowa. Jest ona wynikiem konkursu zorganizowanego właśnie z okazji tytułowej rocznicy. Jeśli chcecie dołożyć swoją cegiełkę i wspomóc Fundację Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach, to właśnie przez zakup tej książki można to uczynić jednocześnie gwarantując ... Recenzja książki Stulecie kryminału

ŚWIETNA ANTOLOGIA

19.04.2020

Dzień dobry :) Czy wiecie, że w lipcu 1919 roku została powołana do życia Policja Państwowa? Tak, tak moi drodzy Policja ma już 100 lat. Aby uczcić to wydarzenie Biuro Programu „Niepodległa” wraz z Komendą Główną Policji zorganizowało konkurs „Stulecie polskiego kryminału.” Napłynęło wiele prac, z których jury wybrało najlepsze. Tak oto powstał... Recenzja książki Stulecie kryminału

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@kryminal_na_talerzu
2020-05-07
8 /10

Zbiór „Stulecie kryminału” powstał jako wynik konkursu ogłoszonego przez Biuro Programu „Niepodległość” oraz Komendę Główną Policji organizowanego z okazji setnej rocznicy powołania Polskiej Policji. Dochód ze jego sprzedaży przeznaczony zostanie na Fundację Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.

Muszę przyznać, że poziom opowiadań mnie bardzo pozytywnie zaskoczył. W kategorii 'kryminału teraz' cała piątka wzbudziła mój entuzjazm, każde z nich było zaskakujące, ciekawe i poprowadzone w intrygującej narracji. Kryminał retro, tak jak zakładałam, entuzjazm wywołał najmniejszy, ale to raczej dlatego, że w tym podgatunku bardzo ciężko mnie zadowolić. Kryminał przyszłości z kolei, który ciekawił mnie najmocniej, trochę poszedł w kierunku fantasy, niemniej jednak i tutaj znalazłam perełkę – opowiadanie Macieja Koncmana pt. „Punkt odcięcia” – ciekawa wizja prowadzenia śledztw oraz dosyć przerażające wnioski dotyczące przyszłości.

Gdybym z całości miała wybierać najlepsze opowiadanie, to jednak musiałabym ogłosić nim opowiadanie członka jury - Wojciecha Chmielarza, który również pokusił się o kryminał przyszłości, ale prócz postępu techniki mocno uwzględnił też zmianę klimatu.

Ogólnie całość bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. To dobry przerywnik pomiędzy wielostronicowymi powieściami, serdecznie polecam!

× 4 | link |
@equidad
@equidad
2020-06-14
6 /10
Przeczytane

Na zbiorek opowiadań różnych autorów, zatytułowany "Stulecie kryminału" natrafiłam szukając lekkich, krótkich form, nie wymagających specjalnego skupienia i zaangażowania w lekturę.
Okazało się, że książka powstała jako efekt konkursu ogłoszonego z okazji setnej rocznicy powstania polskiej Policji. Mamy tu zarówno prace laureatów w trzech kategoriach – "Kryminał 100 lat temu", "Kryminał dziś" i "Kryminał za 100 lat", jak i opowiadania autorstwa członków jury.

Tematyka utworów skupia się wokół funkcjonowania i działań Policji, przede wszystkim kryminalnej, co jest przewodnim motywem wszystkich opowiadań. Ich poziom jest różny, są mniej i bardziej dopracowane, udane i rozczarowujące. W zależności od preferencji (niektórzy wolą klimaty retro, inni współczesność, jeszcze inni klimaty futurystyczne) odbiór poszczególnych utworów będzie zapewne odmienny.

Najmniej podobały mi się historie, których akcja osadzona jest w przyszłości. Być może dla autorów szczególnie trudne było wykreowanie od podstaw futurystycznego świata i osadzenie w nim funkcjonariuszy policji. Ale i tu jedno z opowiadań wydało mi się niepokojącą diagnozą raczej bliższej niż dalszej przyszłości, a kto wie, czy wizja twórcy nie staje się aktualna już dziś.

Choć nie przepadam z zasady za retro kryminałem, część dotycząca dwudziestolecia międzywojennego była dość wciągająca i przyjemna w odbiorze, w szczególności z uwagi na barwne postacie i akcenty dotyczące powstawania kobiecych ...

× 2 | link |
@Kobietaczytajaca
@Kobietaczytajaca
2020-04-22
8 /10

Ta książka to antologią zawierająca w sobie osiemnaście opowiadań kryminalnych. Mamy tu nie tylko debiutantów, ale również autorów, którzy na swoim koncie posiadają wspaniałe i ciekawe książki kryminalne. Książka została podzielona na trzy części. W pierwszej mamy kryminały retro, dzięki którym możemy zobaczyć jak kiedyś pracowała policja i radziła sobie bez nowoczesnego sprzętu. W drugiej mamy opowiadania w czasie teraźniejszym bazujące na obecnych kryminałach. No i część trzecia zawierająca opowiadania o pracy policji w czasie przyszłym, za sto czy dwieście lat. Tak jak widzicie każdy z nas może znaleźć tu coś dla siebie. Tak jak to w antologiach bywa są opowiadania ciekawe i ciekawsze. Mnie podobały się opowiadania z trzeciej części, które wręcz pożarłam. Nie jest to książka do przeczytania jednym tchem, trzeba czytać ją wolno, gdyż to wtedy te opowiadania smakują najlepiej, a przy okazji lepiej je zrozumiemy. Jest tu grupka debiutantów, których książki z chęcią bym przeczytała. Książkę polecam każdemu miłośnikowi kryminałów, a moja ocena to 8 /10.

× 1 | link |
@maczek89
2020-06-27
7 /10
Przeczytane

Fajny zbiór opowiadań. Każdy znajdzie coś dla siebie. Jedne historię są lepsze inne gorsze jednak myślę , że pozycja warta uwagi. Dowiemy się , jak były prowadzone sprawy kryminalne 100 lat temu jak wyglądają teraz i jak będą wyglądać w przyszłości.

× 1 | link |
@czytanie.na.platanie
2020-04-30
8 /10
Przeczytane Posiadam Przeczytane 2020

Po przeczytaniu zbioru opowiadań kryminalnych, które zwyciężyły w konkursie zorganizowanym z okazji stulecia istnienia Policji Państwowej, nasunęło mi się porównanie do sznura pereł, prawdziwych pereł. I nie tylko dlatego, że znajdziemy tu opowiadania napisane przez szanowne jury, ale i dzięki trzem tematom, w których się można było wykazać. Czy zajrzenie przez ramię policjantom pracującym przed stu laty, współcześnie i za lat sto nie jest intrygujące?

Jak wielki skok technologiczny nastąpił w tym czasie w kryminologii? Jak zmieniały się metody wykrywania przestępstw? Jak wyglądały początki kobiecej policji? Te ciekawe informacje można uznać za bonus czerpany z opowiadań na naprawdę wysokim poziomie.

W kryminałach retro bardzo podobało mi się powoływanie na istniejące dokumenty (Ryszard Ćwirlej „Świnia, czerwona chusteczka i daktyloskopia”), czy wplatanie w fabułę prawdziwych postaci jak Stanisława Paleolog, szefowa kobiecej policji(Anna Bińkowska „Prima inter pares”, Marcel Woźniak „Granatowa cisza”).

Kryminały przyszłości czytało się jak najlepsze science fiction. Czy rzeczywiście rolę człowieka zdominuje technologia, a może modyfikacje genetyczne? Czy prorocze okażą się słowa Wojciecha Chmielarza, że zarobki policjantów nadal będą niskie, za to zwiększą się ich uprawnienia? Oby nie.

Z opowiadań współczesnych jak zwykle nie zawiódł Robert Małecki, ale i zwycięskie były niesamowite, jak choćby „Teczka” Magdaleny Lewandowskiej-Rosy, cz...

| link |
@n.czyta
2022-09-23
8 /10
Przeczytane

Ta antologia trochę się różni od innych. Przede wszystkim jest podzielona na 3 okresy. Dostajemy opowiadania kryminalne, które toczą się 100 lat temu, obecnie i za 100 lat. Ciekwie pokazane są sposoby zbierania dowodów, czy prowadzenia dochodzeń. W każdej "epoce" mimo podobieństw jest jednak wiele różnic.

Obecnie wszystko jest w bazie, ale przecież kiedyś trzeba było tę bazę stworzyć. Bardzo fajnie opisane są momenty kiedy dopiero dowiadywali się o odciskach palców czy kodzie DNA i o tym jak to można wykorzystać. I jak kobiety dopiero dochodziły do służby.

A także, w sposób ciekawy przedstawione są teorie na temat bazy danych w przyszłości. I bardzo możliwe że właśnie w taki sposób to będzie wyglądać. Trochę to przerażająca...

Książka dla każdego fana kryminałów, dla wszystkich co lubią ciekawostki i nowinki.

Plus jest taki, że niektóre opowiadania to historie konkursowe, napisane przez osoby które dopiero próbują pisać. A to naprawdę dobry ich start!

| link |
@karsob85
2020-07-19
6 /10
Przeczytane
@sasetka25
@sasetka25
2020-06-29
7 /10
Przeczytane
@agnieszkachojnacka1981
@agnieszkachojnacka1981
2020-06-23
8 /10
Przeczytane
@rafik_007
@rafik_007
2020-06-22
10 /10
@withwords_alexx
2020-06-02
7 /10
Przeczytane
BT
@Bozena_T
2020-05-30
3 /10
Przeczytane
@kat.czyta
2020-05-28
9 /10
Przeczytane
@hag
@hag
2020-05-01
7 /10
Przeczytane
TO
@Tolpynia
2020-04-29
7 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

... jednego był pewien: nadmiar wiedzy jeszcze nikomu nie zaszkodził.
I dopiero w tym momencie poczuła, że wchodzi prawidziwie w dorosłość. I że z tej drogi nie ma już odwrotu.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl