Stulecie Winnych. Ci, którzy wierzyli

Ałbena Grabowska
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 31 ocen kanapowiczów
Stulecie Winnych. Ci, którzy wierzyli
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 31 ocen kanapowiczów

Opis

W roku 1971, nieopodal Brwinowa, w Pruszkowie na świat przychodzą kolejne w rodzinie Winnych bliźniaczki, córki Basi – Julia i Urszula. Dziewczynki dorastają w kraju ogarniętym kryzysem. Polskie „tu i teraz” oznacza, że wszystko od mięsa począwszy, poprzez słodycze, na przyborach szkolnych skończywszy, trzeba zdobywać – „kombinować” lub „wystawać” w kilometrowych kolejkach. Tu dewizy kupuje się od cinkciarzy, kwiaty od badylarzy, a produkty zza żelaznej kurtyny – w Peweksie.

Nasze młode bohaterki dorastają z Jeremim, chłopcem, który przyszedł na świat tego samego dnia, co bliźniaczki, a którego skomplikowane losy już na zawsze wpiszą się w historię rodziny Winnych. Szczególnie mocna przyjaźń wiąże go z Julią.

Nadchodzą czasy ciekawe, ale i trudne dla tysięcy polskich rodzin, w tym także dla Winnych – budzą się dążenia niepodległościowe, na które odpowiedzią są represje władz skierowane przeciw opozycji. Razem z Winnymi przeżyjemy wprowadzenie stanu wojennego , pierwsze wolne wybory. W tle – skoro życie Winnych toczy się w Pruszkowie – obserwujemy narodziny mafii, z którą już zawsze miasto to będzie się kojarzyć. Czy nowa, kapitalistyczna rzeczywistość będzie przyjazna Winnym?

Ałbena Grabowska

Popularna i ceniona pisarka, która swoje niezwykłe imię, oznaczające kwitnącą jabłoń, zawdzięcza bułgarskim korzeniom. Z wykształcenia lekarka, doktor nauk medycznych ze specjalizacją w neurologii i epileptologii. Popularność wśród czytelników zawdzięcza przede wszystkim bestsellerowej sadze Stulecie Winnych. Potencjał tej epickiej opowieści dostrzegli również filmowcy i w 2018 roku rozpoczęto realizację serialu w gwiazdorskiej obsadzie. Na antenie TVP zostały wyemitowane już dwie 13-odcinkowe serie, a kolejną, trzecią, widzowie będą mogli obejrzeć wiosną 2021 roku. Prócz Stulecia Winnych spod pióra Ałbeny Grabowskiej wyszły, m.in. trylogia Alicja w krainie czasów, kryminał Ostatnia chowa klucz, książka Tam, gdzie urodził się Orfeusz oraz wciągające powieści Lot nisko nad ziemią, Coraz mniej olśnień i Lady M. (Wydawnictwo Zwierciadło). Mieszka z trójką dzieci oraz trzema kotami w Brwinowie.

Data wydania: 2021-03-24
ISBN: 978-83-8132-146-4, 9788381321464
Wydawnictwo: Zwierciadło
Cykl: Stulecie Winnych, tom 3
Stron: 330
dodana przez: ReginaCatta
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Ałbena Grabowska Ałbena Grabowska
Urodzona w 1971 roku w Polsce (Pruszków)
Polka o bułgarskich korzeniach, neurolożka z drugim stopniem specjalizacji i doktoratem. Kiedyś oddana wyłącznie pacjentom (szczególnie chorującym na padaczkę), od dziewięciu lat autorka powieści dla dorosłych i dzieci. Z upodobaniem sięga po różne...

Pozostałe książki:

Doktor Bogumił Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli Rzeki płyną jak chcą Matki i córki
Wszystkie książki Ałbena Grabowska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Rodzina powinna trzymać się razem

7.03.2021

Trochę mi smutno, że to już koniec tej opowieści, gdyż mocno zżyłam się z jej bohaterami. Trzeci tom sagi opowiadającej o rodzinie Winnych skupia się przede wszystkim na losach bliźniaczek Julii i Uli, córkach Basi. Co prawda w tle przewijają się też inne znane nam postacie w tym Ania i Mania, Basia i Kasia i wielu innych. Historia ta jest w dals... Recenzja książki Stulecie Winnych. Ci, którzy wierzyli

Cały czas wierzyli

26.07.2015

"Często byliśmy winni, popełnialiśmy błędy, ale wierzyliśmy, że tak trzeba...". Czy można zżyć się z fikcyjnymi bohaterami trzytomowej sagi rodzinnej w taki sposób, że zamykając ostatnią stronę trzeciej części, odczuwa się wielki żal, że to już koniec? Oświadczam wszystkim niedowierzającym, że można. Można traktować klan Winnych niczym własną rod... Recenzja książki Stulecie Winnych. Ci, którzy wierzyli

@awiola@awiola × 1

Moja opinia o książce

Opinie

@Antoniowka
2021-02-01
8 /10
Przeczytane

Trochę mi smutno, że już nie poznam dalszych losów rodziny Winnych - nasza znajomość trwała w końcu 100 lat...

Ostatni tom trzymał poziom - co prawda powoli zaczęłam się gubić w przyporządkowaniu postaci - kto jest kim, dlatego duży plus za umieszczenie na końcu drzewa genealogicznego!

Musze jednak przyznać, że zabieg przytaczania wydarzeń historycznych i wiązania ich z rodziną Winnych, który wcześniej bardzo mi się podobał - w tym tomie trochę zaczął mnie razić. Jaka rodzina może być aż tak uwikłana w historię?

Jednak mogę z czystym sumieniem polecić tę sagę rodzinną. Są to książki o ludzkim losie, o tym że każdy człowiek ma swoją historię - bardziej lub mniej burzliwą, ale zawsze niepowtarzalną i ciekawą. O tym, że w każdym życiu jest miejsce na śmiech, miłość, ale także cierpienie. O walce o życie, o rodzinę, o godność. Ale jednocześnie o pogodzeniu się z tym, co przynosi los.
Postaci nie są tu czarno białe - jak w życiu - czasem nawet dobrzy ludzie w wyniku tych czy innych zdarzeń popełniają złe czyny. Ważne jest jednak jaką lekcję wynoszą ze swojego postępowania.

Autorce udało się wykreować masę ciekawych postaci, które rodzą się, dorastają na naszych oczach, a następnie odchodzą. Może to zabrzmi zbyt patetycznie, ale podczas lektury można się nauczyć trochę o życiu, może nawet przestać się zbyt surowo oceniać. W końcu dzisiejszy plastikowy świat rodem z Instagrama czy innych Facebooków jest "piękną" ułudą, a my jesteśmy nadal...

× 3 | Komentarze (1) | link |
@gala26
2019-11-30
8 /10
Przeczytane Z historią w tle 2017 Wypożyczone z biblioteki

I tak oto koniec sagi Rodu Winnych. Czas na podsumowanie. Moim zdaniem ostatnia część jest najsłabsza. Momentami odnosiłam wrażenie, że autorka nie do końca przemyślała co dalej.Lata, które nie obfitują w istotne wydarzenia są podsumowywane pobieżnie i bardzo szybko. Na kilku zaledwie stronach. Autorka podsumowuje śmierci, narodziny, śluby i choroby członków rodziny, które wydarzyły się w opisywanym roku, w latach poprzednich, a niekiedy nawet uprzedza fakty. Istny zawrót głowy czasem musiałam wracać bo trudno było mi się połapać. Dobrze, że na końcu książki mamy drzewo genologiczne w przeciwnym razie trudno było już nadążyć kto z kim i gdzie.Jednakże ogólnie saga zrobiła na mnie dobre wrażenie, akcja osadzona w czasach trudnych do życia, miłości i marzeń. Fabuła, poza małymi wyjątkami, jest ciekawa.
Styl Autorki przyjemny, a samą powieść łatwo się czyta. Rodzinę Winnych można pokochać i razem z nimi przeżywać wzloty i upadki, traktować niczym własną rodzinę. Trochę przykro mi było rozstawać się z bohaterami i żal kończyć ten ostatni tom. Ale może kiedyś będzie ciąg dalszy....

Nawet ktoś, kto nie lubi książek historycznych, przy Stuleciu… nie będzie się nudził i pochłonie
te kilkadziesiąt lat naszych dziejów z wypiekami na twarzy i trwogą w sercu. A co najważniejsze – zapamięta i oceni.

× 1 | link |
@ksiazkirabe
2020-05-24
5 /10
Przeczytane

Wróciłam od tej serii po latach, ponieważ oglądam teraz serial na jej podstawie. I tak jak przy pierwszym czytaniu, tak i teraz, ostatni tom całej sagi mnie rozczarował. Wydaje mi się, że autorka za bardzo się w nim skupiła na jednej postaci, zapominając o innych. I tak mamy dość mocno rozwinięty wątek mafijny, a inne historie są tak mocno skrócone, czy nawet pominięte, a kolejne lata przemykają szybko i bez zatrzymania, że czytelnik czuje się nieco skołowany. Chyba zabrakło tu pomysłu na podsumowanie sagi, bo o ile sam koniec tej książki mi się podobał, o tyle pozostałe jej części przeczytałam i o nich od razu zapomniałam. Trochę szkoda...


Przeczytana w ramach Olimpiady Czytelniczej

× 1 | link |
EK
2022-05-19
9 /10
Przeczytane

Mają Brytyjczycy swojego „Poldarka”, mamy i my „Stulecie winnych”. I choć to inne czasy i inna część Europy, obie sagi równie udane, choć ród Winnych jest mi bliższy, rzecz jasna. Trzy pokolenia - trzy pary bliźniąt, to tak jak w mojej rodzinie, stąd dodatkowy sentyment do Winnych.

Nie wiem który z tomów najbardziej przypadł mi do gustu. Z Anią i Manią, osadzony w czasach I Wojny Światowej i okresu międzywojennego? Z Basią i Kasią - w czasach wojennych i wczesnego PRL-u? Czy ten Julą i Ulą, który dotarł do czasów współczesnych? Z faktami i zjawiskami, które sama pamiętam z dzieciństwa i młodości. Z mafią pruszkowską, WTC, pożarem Teatru Narodowego, ekranizacją „Pana Wołodyjowskiego” i innymi zdarzeniami, w które uwikłani są bohaterowie.
Doceniam też tło historyczne i społeczne wszystkich trzech części. Posprawdzałam, pogrzebałam. Wszystko się zgadza. Ależ się autorka musiała napracować !

Rodzina Winnych bardzo się w tym czasie rozrosła, co jest oczywiste. Każde pokolenie to nowe dzieci, nowe małżeństwa, kolejne dzieci, a więc bohaterów co niemiara. Na szczęście nadal wszyscy krwiści i wyraziści. Trochę się można jednak pogubić w śledzeniu kolei ich losów.

Dostrzegam też kilka innych niedostatków w całej serii, ale wywołane lekturą wzruszenia, pozytywne emocje, wzbudzenie we mnie poczucia, że Winni to rodzina zaprzyjaźniona powodują, że niczego się czepiać nie będę. Przyjaciół się wszak nie ocenia.

Trylogia świetna. Aż żal, że to ju...

| link |
@mum_sweethearts
2020-08-14
10 /10

Pierwsza część sagi kupiłam na lotnisku kilka dłuższych chwil przed lotem, kierowałam się wyłącznie okładka i krótkim opisem. Jestem wielbicielka historii o kobietach. Rozkochała się w niej. Połknęłam podczas lotu 1/3 książki. Gdy internet znów zawitał w moim telefonie, złożyłam zamówienie na pozostałe części sagi. Tak właśnie zaczęła się moja podróż z Ałbeną Grabowską.

| link |
@rainestrella95
2021-03-07
10 /10
Przeczytane 1st/2nd world war multi-volume series powieść historyczna

Pod wieloma względami ten tom jest na równie wysokim poziomie, co dwa poprzednie. Gdybym w międzyczasie nie zaczęła kilku innych książek, zapewne uporałabym się z nim o wiele szybciej. (: Warto było go przeczytać i poznać losy kolejnego pokolenia Winnych.

| link |
@19emilka93
2020-01-20
7 /10
Przeczytane

Kończąc przygodę czytelniczą z rodziną Winnych poczułam, że będę tęsknić. Szczególnie za Anną, którą poznajemy od narodzin aż po późną starość. Można pozazdrościć tak zżytej rodziny. Warto sięgnąć po tę sagę.

| link |
@Sky
2018-04-27
Przeczytane

Najsłabsza z części, ale nadal dobra :)

| link |
@tatiana
2022-04-12
9 /10
Przeczytane
@Rudzik_Czyta
2021-12-29
9 /10
Przeczytane
@Hanka
2021-08-18
7 /10
Przeczytane
@gaba3
2021-07-26
10 /10
Przeczytane
@Anjanka
2021-05-02
8 /10
Przeczytane ✅Historia
DO
2021-05-21
7 /10
Przeczytane
@canis.luna
2021-04-14
7 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Stulecie Winnych. Ci, którzy wierzyli. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Stulecie Winnych. Notes kulinarny
Stulecie Winnych. Notes kul...
Ałbena Grabowska
6.7/10
W kulinarnym notatniku Winnych znajdziecie przepisy na staropolskie potrawy jadane na Mazowszu w pie...
Stulecie Winnych
Stulecie Winnych
Ałbena Grabowska
8.6/10
Bestsellerowa trylogia w filmowej odsłonie. Są rodziny i Rodziny. Są stulecia i Stulecia. Są wreszc...
Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli
Stulecie Winnych. Ci, którz...
Ałbena Grabowska
8.1/10
Epicka opowieść o losach polskiej rodziny wpleciona w dramatyczne wydarzenia XX wieku rozpoczyna się...
Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli
Stulecie Winnych. Ci, którz...
Ałbena Grabowska
8.2/10
1 września 1939 roku. Mania i Ania Winne, pierwsze w rodzinie z podwarszawskiego Brwinowa bliźniaczk...
Stulecie Winnych. Opowiadania
Stulecie Winnych. Opowiadania
Ałbena Grabowska
7.6/10
Powrót do frapującego świata rodziny Winnych Stulecie Winnych. Opowiadania to książka m.in. o niezwy...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl