Doktor Anna

Ałbena Grabowska
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów
Doktor Anna
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów

Opis

Oparta na faktach opowieść o pierwszej dyplomowanej lekarce praktykującej na ziemiach polskich.

Koniec lat 70. XIX wieku. Anna Tomaszewicz po zakończeniu studiów medycznych na Uniwersytecie w Zurychu wraca do Warszawy z zamiarem otwarcia praktyki. Jest utalentowana, pełna zapału, ma na koncie doskonale przyjęte przez środowisko publikacje naukowe, chce pomagać ludziom. Ale Towarzystwo Lekarskie, do którego zgłasza się niedługo po przyjeździe, widzi w niej przede wszystkim kobietę – kogoś, kto nigdy nie powinien leczyć. Anna cały czas jednak uparcie dąży do celu i po to, by nostryfikować dyplom i w końcu móc pracować w zawodzie, gotowa jest udać się choćby do samego cara.
Tymczasem w stołecznych domach i szpitalach szerzą się choroby powodowane przez wszechobecny brud i nieprzestrzeganie zasad higieny. Zalecenia Josepha Listera, inicjatora antyseptyki, nawet jeśli znane, są ignorowane i wykpiwane przez większość lekarzy i personel medyczny. Po przytułkach i kamienicach jak dziki ogień rozprzestrzenia się gruźlica, a na salach operacyjnych wielu pacjentów umiera, mimo udanych zabiegów. Żniwo zbiera też gorączka połogowa – przypadłość, na którą doktor Anna zwracała szczególną uwagę.

W tkankę powieści Grabowska wplata historie postaci, które miały przełomowy wpływ na dzieje medycyny: Elizabeth Blackwell, Louisa Pasteura, Wilhelma Röntgena czy Charlesa Darwina.


Data wydania: 2021-08-11
ISBN: 978-83-66863-32-3, 9788366863323
Wydawnictwo: Marginesy
Cykl: Uczniowie Hipokratesa, tom 2
Stron: 496
dodana przez: ReginaCatta

Autor

Ałbena Grabowska Ałbena Grabowska
Urodzona w 1971 roku w Polsce (Pruszków)
Polka o bułgarskich korzeniach, neurolożka z drugim stopniem specjalizacji i doktoratem. Kiedyś oddana wyłącznie pacjentom (szczególnie chorującym na padaczkę), od dziewięciu lat autorka powieści dla dorosłych i dzieci. Z upodobaniem sięga po różne...

Pozostałe książki:

Matki i córki Doktor Bogumił Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli Stulecie Winnych. Ci, którzy wierzyli
Wszystkie książki Ałbena Grabowska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

O trudnych początkach medycynierki

{} WYBÓR REDAKCJI
11.01.2022
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

O ile bohater pierwszej powieści Ałbeny Grabowskiej, Bogumił Korzyński, jest fikcyjny, o tyle doktor Anna Tomaszewicz- Dobrska jest postacią autentyczną. Sama autorka ma wykształcenie medyczne, praktykowała jako neurolog i dlatego jest tak wiarygodna w tym, co opisuje. Interesowała się historią medycyny i zgłębiała jej istotę. Podeszła do temat... {} Recenzja książki Doktor Anna

@Remma@Remma {}× 17

Doktor Anna

7.09.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

"Doktor Anna" to kolejna bardzo ciekawa książka A.Grabowskiej. Jest to druga część, pojawiają się w niej postaci znane z książki "Doktor Bogumił". W tej części serii Uczniowie Hipokratesa pisarka przedstawia nam autentyczną postać niezwykle utalentowanej kobiety. Anna Tomaszewicz postanowiła otworzyć własną praktykę lekarską, co w latach 70 XIX wi... {} Recenzja książki Doktor Anna

@kasiarz1983@kasiarz1983 {}× 7

Doktor Anna

8.09.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

"Uczniowie Hippokratesa. Doktor Anna" pani Ałbeny Grabowskiej to fabularyzowana opowieść o pierwszej polskiej dyplomowanej lekarce Annie Tomaszewicz-Dobrskiej. Pod koniec lat 70 XIX wieku Anna Tomaszewicz kończy studia w Zurychu i przyjeżdża do Warszawy, aby zacząć swoja praktykę lekarską. Pomimo pochlebnych opinii na temat swoich publikacji nauko... {} Recenzja książki Doktor Anna

@uczyrwik@uczyrwik {}× 3

Moja opinia o książce

Opinie

@kasiarz1983
2021-08-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Kolejna bardzo dobra książka A.Grabowskiej. W tej części serii Uczniowie Hipokratesa pisarka przedstawia nam autentyczną postać niezwykle utalentowanej kobiety. Anna Tomaszewicz postanawia otworzyć własną praktykę lekarską, co w latach 70 XIX wieku było bardzo trudne. Polecam książkę fanom autorki oraz czytelnikom, których interesuje rozwój medycyny na przestrzeni dawnych lat. Jestem zachwycona tą książką.

{}× 4 | link |
@WolneLitery
2021-10-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

Po przeczytaniu pierwszego tomu tej serii, czyli książki pt. "Uczniowie Hippokratesa. Doktor Bogumił", byłam pewna, że muszę sięgnąć i po tę! Uwielbiam autorke, jej powieści są unikatowe i niepowtarzalne, więc z radością zanurzyłam się w jej kolejnej książce!

Tutaj przeniesiemy się polski z końca lat 70 XIX wieku! Raczkująca medycyna, początki praktyk lekarskich i nasza tytułowa dr Anna, która po ukończeniu studiów medyczych w Zurychu postanawia wrócić do kraju i otworzyć swój własny gabinet. Czy kobieta na tak odpowiedzialnym stanowisku, oby na pewno jest mile widziana? Przekonamy się szybko, że nie! W tej książce jest bardzo dużo o kobietach! Widzimy stereotypu z którymi się one spotykały i problemy z jakimi musiały się zmierzyć. Dr Anna za wszelką cene chce im pomóc, chociaż sama nie raz spotka się ze ścianą.

Jest to bardzo wartościowa książka i zdecydowanie uważam, że warto jest po nią sięgnąć! Porusza ważną i bolesną tematykę, o której często się zapomina. Nie zawiedziecie się!

{}× 3 | link |
@sylwi18712
2022-01-12
Przeczytane

Historia dr. Anny Tomaszkiewicz otwiera drugi tom cyklu Uczniów Hipokratesa. Opowiada historię pierwszej lekarki na ziemiach polskich. Główna bohaterka jest więc postacią autentyczną. Autorka skupiła się na długiej i żmudnej drodze ambitnej lekarki do uzyskania nortyfikacki dyplomu,a co za tym idzie możliwości otwarcia prywatnej praktyki.
Książka Pani Grabowskiej jest arcyciekawa i dość szybko się ją pochłania. Także w tym tomie Autorka wplotła historię ojców wspólłczesnej medycyny ,czy chemii takich jak Lister. Jest również ciekawa historia o ojcu ewolucji czyli Darwinie. Ta część w przeciwieństwie do poprzedniej napisana jest w duchu feminizmu, równości płci oraz sprawiedliwości społecznej. Niemniej ponownie pojawia się doktor Korzyński wraz ze swoją rodziną ale tym razem są to postacie drugoplanowe. Ubolewam że autorkę "wysłała"za ocean moja ulubienicę czyli Auguste. Kto jak kto, ale Augusta idealnie by się wpasowała w nurt feminizmu.
Podsumowując historia pierwszej praktykującej polskiej lekarki była bardzo wciągająca,niemniej zabrakło mi humoru i dowcipnych dialogów a także ciętych ripost,które dominowały w pierwszej części.

{}× 2 | link |
@Iwona_Nocon
2021-10-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Uczniowie Hipokratesa to seria poświęcona lekarzom. Pierwszym tomem z tej serii była książka o tytule Doktor Bogumił, która bardzo mi się podobała. Kiedy zobaczyłam, że na rynku dostępna jest kolejna część, tym razem o lekarce, wiedziałam, że muszę ją przyswoić.
Anna Tomaszewicz to dla mnie przykład kobiety mądrej, dzielnej i dążącej do obranego celu mimo początkowych niepowodzeń. Anna po zakończeniu studiów medycznych w Zurychu, wraca do Warszawy marząc o tym, by praktykować. Niestety Towarzystwo Lekarskie nie uznaje kobiety jako lekarki. Anna chcąc nostryfikować dyplom udaje się do Rosji, by tam udowodnić, że nadaje się na lekarza. Dzięki posłudze w Sułtańskim Haremie w końcu się jej to udaje. Przyjazd z dyplomem do Warszawy wcale nie jest taki łatwy jak być powinien, ponieważ zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie twierdził, że zawód lekarza jest przeznaczony jedynie dla mężczyzny.
Jestem pod wielkim wrażeniem lektury, że nie ma słów, które mogłyby to wyrazić. Fabularnie, językowo stylistycznie to uczta dla czytelnika. Właśnie takie książki sprawiają, że kocham czytać. Anna jest dla mnie wzorem do naśladowania. Jej determinacja, chęć leczenia ludzi mimo przeciwności z jakimi przyszło jej się zmagać, totalnie mnie ujęło. Ode mnie 10/10. Dla mnie to książka roku.

{}× 1 | link |
@monika8905
2021-07-23

Uwielbiam autorkę:) Z pewnością przeczytam

{}× 1 | link |
MA
2021-09-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10

Od początku fabuła przenosi czytelnika do XIX wieku i wciąga w medyczny świat. Na plan pierwszy wychodzi historia medycyny – działalność doktor Anny, praca medycynierek, odkrycia i badania naukowe. To obraz kobiet, które walczą z uprzedzeniami, ciemnotą i zabobonami, jako pierwsze przełamują tabu i opór społeczeństwa. W tej powieści nędza, brud, smród, ból, krew, ropa i inne wydzieliny człowieka działają na zmysły czytelnika. Autorka opisuje samo życie i nie szczędzi szczegółów. Nadaje powieści realistyczny wydźwięk, by oddać czytelnikowi powieść jak najbliższą prawdy.
Żelazny charakter, kręgosłup moralny, anielska cierpliwość, wszechstronna wiedza. Doktor Anna jest wzorem do naśladowania, także dla współczesnych kobiet. Kobieta o wielkiej sile wewnętrznej, z aspiracjami, talentem i wiedzą, oślim uporem w dążeniu do celu, z zapałem do ciężkiej pracy. Podziwiałam jej walkę o siebie z warszawskim światkiem lekarskim, urzędnikami rosyjskimi i arabskimi, realiami życia w II połowie XIX wieku.
Ałbena Grabowska jako żywo odmalowała traktowanie lekarki jak dziwoląga, osoby niegodnej zawodu lekarza. To obraz kpin, szykanowania i poniżania. Doskonale przeplata fikcję literacką z prawdą historyczną i odkryciami w medycynie. Umiejętnie połączyła różne tematy, wątki, osoby. Przywołani zostają pisarze pozytywistyczni, zasłużeni lekarze, sułtanka Akun, a w dodatkowych rozdziałach wplecionych w fabułę osoby, które miały ogromny wpływ na rozwój medycyny, m.in. Charle...

{} | link |
@Agnieszka_Szajda
2021-10-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

W drugiej części "Uczniów Hipokratesa" Ałbena Grabowska przybliża postać pierwszej polskiej lekarki Anny Tomaszewicz-Dobrskiej. Pokazuje, z jakimi przeciwnościami musiała się ona mierzyć, nie tylko jako lekarka w tamtych czasach (druga połowa XIX wieku: szaleje gruźlica, umierają pacjenci po operacjach, kobiety w połogu, mycie rąk wydaje się śmieszne nawet medykom), ale przede wszystkim jako kobieta, która chciała leczyć. To, jak widziało ją męskie wówczas środowisko lekarskie, jak bardzo broniło się przed wpuszczeniem kobiety do swojego świata, budzi czasem uśmiech politowania. Jednocześnie przeraża mnie to, że przez tyle lat w umysłach niektórych niewiele się zmieniło, jeśli chodzi o postrzeganie kobiet.
Ciekawy zabieg przedstawienia naukowców, którzy mieli wpływ na rozwój ówczesnej medycyny. Zawsze z zainteresowaniem czytam takie historie.

Pozycja obowiązkowa dla miłośników Thorwalda.

{} | link |
@asiazaleska
2021-11-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Kolejna świetna powieść Ałbeny Grabowskiej o historii medycyny.Tym razem jest to powieść o Annie Tomaszewicz,postaci autentycznej,pierwszej polskiej lekarce,pionierce ginekologii.XIX wiek to trudny czas szczególnie dla kobiet,Anna po ukończeniu studiów w Zurychu chciałaby zacząć praktykę lekarską w Warszawie,jednak środowisko medyczne złożone praktycznie z samych mężczyzn jest przeciwne kobiecie lekarce.Po wielu perturbacjach Anna zaczyna wraz z przyjaciółką wymarzoną pracę.
Autorka jako że sama jest lekarzem świetnie odnajduje się w temacie medycyny,rozdziały o Annie przeplatane są rozdziałami o znanych postaciach z historii nauki takich jak Ludwik Pasteur czy Florence Nightingale.Pisze tak obrazowo że widzimy Warszawę,dzielnicę biedoty i walkę Anny o to żeby zachować podstawy higieny.Powieść wciąga od pierwszej strony i naprawdę warto po nią sięgnąć.Polecam!!

{} | link |
PA
2021-11-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

Opowieść o kobiecie i dla kobiet. Na mnie historia nieugiętej lekarki niegodzącej się na dyskryminację i oddanej swoim celom bez reszty, wywarła niezwykłe wrażenie. Aż chce się wstać z kanapy, wziąć w garść i pokazać światu na co gotowe są zdeterminowane kobiety. Zadziałała na mnie lepiej niż jakakolwiek książka motywacyjna czy psychologiczna. Polecam

{} | link |
@ksiazka_w_pigulce
2021-09-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@Morella
2021-09-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Ulubione Posiadam Domowa biblioteczka
@uczyrwik
2021-09-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@Remma
2022-01-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane cykl powieści historyczne

Cytaty z książki

O nie! Książka Doktor Anna. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Doktor Bogumił
Doktor Bogumił
Ałbena Grabowska
{}8.4/10
Bogumił Korzyński, absolwent Uniwersytetu Medycznego w Wilnie, rozpoczyna pracę na oddziale chorób w...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl