Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli

Ałbena Grabowska
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 41 ocen kanapowiczów
Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 41 ocen kanapowiczów

Opis

Czerwiec 1914 roku. Podczas porodu bliźniaczek – Marii i Anny – umiera ich matka. Stanisław Winny, ojciec nowonarodzonych dziewczynek, opłakuje ukochaną żonę, patrząc z lękiem w przyszłość – ma bowiem pod opieką nie tylko bliźniaczki, ale również dwóch synków.

Bracia Stanisława oraz jego rodzice, Bronisława i Antoni, jednoczą swoje siły w obliczu tragedii. Kilka tygodni później nadchodzą kolejne dramatyczne wydarzenia – pewnego upalnego lipcowego dnia wybucha wojna...

Długie lata I. wojny światowej i epidemia grypy hiszpanki boleśnie doświadczają ród Winnych. Tym bardziej cenią oni pokój i dobrobyt, które niesie ze sobą dwudziestolecie międzywojenne, chociaż przewrotny los nie szczędzi Winnym życiowych doświadczeń. Z rosnącym niepokojem obserwują, jak wielkimi krokami nadchodzi kolejna wojenna zawierucha.


Data wydania: 2021-03-24
ISBN: 978-83-8132-209-6, 9788381322096
Wydawnictwo: Zwierciadło
Cykl: Stulecie Winnych, tom 1
Kategoria: Powieść polska
Stron: 356
dodana przez: ReginaCatta
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Ałbena Grabowska Ałbena Grabowska
Urodzona w 1971 roku w Polsce (Pruszków)
Polka o bułgarskich korzeniach, neurolożka z drugim stopniem specjalizacji i doktoratem. Kiedyś oddana wyłącznie pacjentom (szczególnie chorującym na padaczkę), od dziewięciu lat autorka powieści dla dorosłych i dzieci. Z upodobaniem sięga po różne...

Pozostałe książki:

Doktor Bogumił Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli Stulecie Winnych. Ci, którzy wierzyli Rzeki płyną jak chcą Matki i córki
Wszystkie książki Ałbena Grabowska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy Winni są winni?

16.12.2014

„Fascynująca saga rodziny Winnych z dramatycznymi wydarzeniami XX wieku w tle”.[1] Takie oto zdanie przeczytałam na okładce książki autorstwa Ałbeny Grabowskiej „Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli”. Bez tego wiedziałabym, że powieść będzie fascynująca. Udało mi się już wcześniej poznać twórczość Ałbeny i nie miałam najmniejszych wątpliwości, że... Recenzja książki Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli

Ci, którzy przeżyli

20.11.2014

"Nie ma winnych, synku, kiedy jest wojna...". Niektórzy pisarze nie przestają mnie zadziwiać. Do takiego, dość elitarnego grona dołączyła właśnie Ałbena Grabowska, która oprócz tego, że pisze uwielbiane przez młodszych czytelników książki i wydaje wspaniałe powieści obyczajowe dla dorosłych z nieodłącznym suspensem - pokusiła się rozszerzyć obsza... Recenzja książki Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli

Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli

31.08.2020

Muszę przyznać szczerze, że tę książkę przeczytałam dopiero jak wyemitowano serial telewizyjny. Bardzo mi się on spodobał, więc postanowiłam sięgnąć po powieść. Jest ona doskonała i z pewnością mogę stwierdzić, że sięgnę po kolejne tomy. Ci którzy, przeżyli to poruszająca opowieść o rodzinie z podwarszawskiego Brwinowa, która musiała się zmierzyć... Recenzja książki Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli

Moja opinia o książce

Opinie

@Zuell_Zuell
2019-11-30
6 /10
Przeczytane

Saga rodziny Winnych jest epicką opowieścią osadzoną w dramatycznym okresie I wojny światowej oraz ciężkich latach międzywojennych. Kończy się w chwili wybuchu II wojny światowej, czym zachęca do sięgnięcia po kolejne tomy.

Lektura lekka, prosta i przyjemna.
Są uczucia, są emocje, dzieje się dużo i bardzo dynamicznie.
Fabuła potrafi zaintrygować, pomaga rys historyczny. I chociaż jest dużo uproszczeń fabularnych i niekonsekwencji, a fakty historyczne są spłycone lub jedynie wspomniane, to przecież pamiętamy, że powieść Ałbeny Grabowskiej to nie publikacja popularnonaukowa, a przedstawiona rzeczywistość jest tylko tłem dla wielowątkowej historii rodzinnej.
Książka jest napisana plastycznym i dynamicznym językiem, pełna żywiołowych dialogów, zaskakujących zwrotów akcji i zdecydowanych przesunięć w czasie. Dzięki temu czyta się szybko i z zaciekawieniem.

Szkoda jednak, że świat przedstawiony poznajemy za pomocą sprawozdawczych opisów wydarzeń, bezrefleksyjnych relacji charakterystycznych dla literatury popularnej, szkoda, że brakuje wyższej estetyki literackiej.

Bardzo brakuje głębszego przedstawienia postaw ludzkich, z psychologicznym wnętrzem, aspektami moralnymi. Główne postaci są szablonowo pozytywne i niewiarygodne: Bronisława – wiejska kobieta początku wieku, której największą radością i rozrywką jest czytanie książek; Ania – kilkuletnia dziewczynka z darem jasnowidzenia; Paweł – romantycznie zakochany młody młynarz, który latami...

× 10 | Komentarze (1) | link |
@gala26
2019-11-30
10 /10
Przeczytane Wypożyczone z biblioteki 2017 Z historią w tle

Nie wiedziałam, czego się spodziewać sięgając po Stulecie Winnych, ale wystarczyło zaledwie kilka stron aby poczuć atmosferę Brwinowa.
Cenię książki, które chwytają za serce a historia opowiedziana w Stuleciu Winnych - Ci którzy przeżyli zaskoczyła mnie, poruszyła wiele strun w mojej duszy, wzbudziła ogromne emocje. Od pierwszych stron autorka wciągnęła mnie w swój świat, gdyż opowieść jest tak dobra, ciekawa i niebanalna. Nie ma mowy o spowolnieniu akcji, o nudzie, czytaniu na przymus. Każde wydarzenie ma swoje miejsce, jest głęboko przemyślane i osadzone w realiach. Występują tu postaci rzeczywiste, tak interesująco wplecione w wątki fikcyjne, że czytelnik nie jest do końca pewien, co jest tylko fantazją i wybujałą wyobraźnią autorki, a co naprawdę miało miejsce.Niezwykle podoba mi się, że autorka stworzyła postacie o złożonych i nieprzewidywalnych cechach. Każdy z nich jest prawdziwy nie wyidealizowany i to jak bardzo każda postać zmienia się - czy to pod wpływem samej wojny, czy też śmierci kogoś bliskiego, nawet popełnienia czegoś złego.Każdy czytelnik odnajdzie tu głównego bohatera tylko dla siebie, którego losy będzie śledził z zapartym tchem. U mnie jest nią Bronia ostoja i opoka rodziny patrząca trzeźwo na życie i umiejąca zaradzić w każdej sytuacji a także jedna z bliźniaczek Ania obdarzona talentem i jednocześnie przekleństwem zdolności proroczych.
Pierwszy tom sagi obejmuje okres dwudziestu pięciu lat z życia rodziny Winnych. Klamrą łączącą opowieść są w...

× 10 | link |
@deana
2016-06-02
Przeczytane

Przyjście na świat bliźniaczek Anny i Marii Winnych wstrząsnęło i zmieniło koleje losu rodziny. Równocześnie z ich narodzinami umiera ich matka, a ojciec zamyka się w sobie nie bardzo radząc sobie z opieką nad osieroconymi dziećmi. Dramat rodzinny zbiega się w czasie z ważnymi wydarzeniami. Wybucha I wojna światowa, która stanie się tłem, na którym pokazane jest to co najlepsze ale i najgorsze w rodzinie Winnych. ,,Stulecie Winnych: Ci, którzy przeżyli" to wyśmienity początek trylogii. Akcja rozgrywa się na przestrzeni dwudziestu pięciu lat, między 1914 a 1939 rokiem. Pomimo istotnych zmian jakie wtedy zachodzą w świecie, koncentruje się mocno na jednostkowych historiach. Bohaterowie rodzą się, umierają, kochają, nienawidzą, zdradzają i wykazują się zaskakującym męstwem. Niezwykłość ich losów tkwi w prostocie i dosadnym realizmie. Świetnie nakreślone tło historyczno-obyczajowe buduje klimat ale i, paradoksalnie, wykazuje pewien uniwersalizm. Jest to opowieść, która porywa i zachwyca, aż chce się sięgnąć po kolejne części.

× 3 | link |
@Antoniowka
2021-01-31
8 /10
Przeczytane

Kolejny raz udało mi się trafić na bardzo dobrze napisaną sagę rodzinną i to w dodatku polskiej Autorki!
Akcja pierwszego tomu trylogii rozpoczyna się w 1914 roku, a kończy na wraz z wybuchem II Wojny Światowej. W tym czasie poznajemy losy rodziny Winnych - od starszych reprezentantów rodu w osobie Broni i Antoniego, przez ich potomstwo, na Mani i Ani skończywszy.

Jest to barwna opowieść o życiu w ciężkich czasach I Wojny Światowej, o układaniu sobie życia na nowo po zawierusze wojennej. Wreszcie Autorka pokazuje nam, że dobrzy ludzie też popełniają złe uczynki, że godność i mądrość życiowa nie są przypisane tylko bogatym i klasom wyższym.

Bardzo spodobało mi się też wplecenie w narrację prawdziwych postaci historycznych, m.in. Jarosława Iwaszkiewicza, Stanisława Lilpopa czy przelotne wspomnienie Janusza Korczaka.

Zakończenie książki wręcz zmusza czytelnika do sięgnięcia po drugi tom. Miejmy nadzieję, że będzie on napisany na równie wysokim poziomie.

× 2 | link |
@Sky
2018-04-10
Przeczytane

pasjonująca historia rodziny Winnych. Polecam

× 1 | link |
BL
2021-06-07
8 /10

Czerwiec 1914 roku. Podczas porodu bliźniaczek, Katarzyna Winna umiera. Jej mąż Stanisław, nie wiedząc, co ma robić, postanawia sprowadzić do domu swoich rodziców. Pomagają mu również bracia z ich rodzinami. Jednak kilka tygodni później świat zostaje ogarnięty wojną, sprowadzając kolejne nieszczęścia nad Winnymi.

“Stulecie winnych. Ci, którzy przeżyli” to druga książka Ałbeny Grabowskiej, którą miałam okazje przeczytać. I tak jak w przypadku “Matki i córki” jest to saga rodzinna, jednak książki te w swojej fabule są zdecydowanie inne. Pierwszą rzeczą, która spodobała mi się w opowieści o Winnych, jest przedstawienie dość ciekawego i bogatego życia każdego z członków rodziny. Nie ma tutaj ani chwili na nudę, a w tym wszystkim widać realiza tamtych czasów. A dodatkowo, pomimo że bardzo często wymieniało się wydarzenia historyczne, to były one tak naprawdę tłem do perypetii Winnych. Nie ukrywam, bardzo się wciągnęłam w tę historię i nie miałam momentu, jakby przedstawiono ją w odpychający sposób.

Kolejnym elementem, który bardzo mi się podobał w książce to sposób jej napisania. Zostało opisane tam wiele lat z życia rodziny i przechodzenie pomiędzy tymi okresami było bardzo płynne. Nie odczuwałam wielkich przeskoków, co często jest dla mnie uciążliwe podczas opisywania dziejów określonej postaci. Oprócz tego niewątpliwym atutem tej książki jest świetne połączenie wątków praktycznie każdego z rodziny Winnych. Każdy z nich mi...

| link |
@ksiazkirabe
2020-05-24
7 /10
Przeczytane

Całą sagę "Stulecie Winnych" czytałam już kilka lat temu, niedługo po premierze. Pamiętam, że bardzo mi się wtedy podobały te książki, bardzo się wciągnęłam w losy rodziny Winnych. Po tym jak pojawił się serial na podstawie tej trylogii, postanowiłam zrobić sobie mały re-read. Muszę przyznać, że po ponownym spotkaniu z tymi książkami, ogólnie jestem zadowolona, chociaż zabrakło mi w nich czegoś, żeby ocenić je wyżej.
Pierwszy tom serii jest ciekawym wprowadzeniem w historię rodziny Winnych rozgrywającą się na przestrzeni stu lat. Książka ta rozpoczyna się właściwie wraz z wybuchem I wojny światowej, a kończy raz z wybuchem II wojny. Opowiada więc o czasach bardzo trudnych, pokazuje bohaterstwo niektórych ludzi, ale i bestialstwo innych, zarazem mówiąc wiele o życiu zwykłych mieszkańców małej miejscowości. To prosta opowieść o wielopokoleniowej rodzinie Winnych, której nieobce są trudności i dramaty wojenne, ale też problemy codziennego życia. Jest w tej książce miłość, jest śmierć, są radości, ale też smutki, a to wszystko podane w formie nieskomplikowanej i właściwie całkiem lekkiej.


Przeczytana w ramach Olimpiady Czytelniczej

| link |
EK
2022-05-19
9 /10
Przeczytane

Książka od paru lat leżała na półce i się kurzyła (prezent). To było irracjonalne, nie czytałam…bo nie. Obawiałam się obyczajowego romansidła w wojennej scenerii i martyrologią w tle.Potem był pierwszy odcinek serialu, który mnie nie rozczarował i utwierdził w przekonaniu, że szkoda czasu. Więc znowu się kurzyła, nie pomogły nawet bardzo dobre recenzje na LC. Aż przyszedł ktoś, kto powiedział „ Nie czytasz? To mi daj! ”. Dałam, ale najpierw z przyzwoitości i literackiej pazerności przeczytałam. Od razu wszystkie tomy i nie mogłam się oderwać.

Dla mnie cudeńko. Wszystko się zgadzało, fabuła, sceneria, postaci, historyczne konotacje, język, wyważona ilość szczęścia i nieszczęścia oraz rodzina Winnych, w której była moc. Nie będę się szczegółowo rozpisywać, bo książka ma kilka tysięcy ocen i ponad 400 pozytywnych opinii, które jak najbardziej popieram. Apeluję tylko do 2427 osób, które mają książkę na półce „ chcę przeczytać ”. Nie róbcie tego błędu co ja. Nie zwlekajcie. Książka jest świetna.

| link |
@mum_sweethearts
2020-08-14
10 /10
Przeczytane

Pierwsza część sagi kupiłam na lotnisku kilka dłuższych chwil przed lotem, kierowałam się wyłącznie okładka i krótkim opisem. Jestem wielbicielka historii o kobietach. Rozkochała się w niej. Połknęłam podczas lotu 1/3 książki. Gdy internet znów zawitał w moim telefonie, złożyłam zamówienie na pozostałe części sagi. Tak właśnie zaczęła się moja podróż z Ałbeną Grabowską.

| link |
@19emilka93
2020-01-20
7 /10
Przeczytane Wyzwanie LC 2019

Historia rodziny Winnych porwie Cię i poczujesz się jakbyś był jej uczestnikiem. Pierwszy tom skupia się na bliźniaczkach Ani i Mani. Cieszy mnie, że choć wszystko kręci się na historii, to ludzie są ważni a nie wydarzenia. Co istotne autorka zadbała o zgodność autentycznych postaci z wydarzeniami- widać duże przygotowanie.

| link |
@tatiana
2022-04-12
10 /10
Przeczytane
@Ada_Kinga_Ganska
2022-03-01
10 /10
Przeczytane
@Hanka
2021-08-18
8 /10
Przeczytane
@Anjanka
2021-05-02
8 /10
Przeczytane ✅Historia
DO
2021-04-27
7 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Stulecie Winnych. Notes kulinarny
Stulecie Winnych. Notes kul...
Ałbena Grabowska
6.7/10
W kulinarnym notatniku Winnych znajdziecie przepisy na staropolskie potrawy jadane na Mazowszu w pie...
Stulecie Winnych
Stulecie Winnych
Ałbena Grabowska
8.6/10
Bestsellerowa trylogia w filmowej odsłonie. Są rodziny i Rodziny. Są stulecia i Stulecia. Są wreszc...
Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli
Stulecie Winnych. Ci, którz...
Ałbena Grabowska
8.2/10
1 września 1939 roku. Mania i Ania Winne, pierwsze w rodzinie z podwarszawskiego Brwinowa bliźniaczk...
Stulecie Winnych. Ci, którzy wierzyli
Stulecie Winnych. Ci, którz...
Ałbena Grabowska
7.7/10
W roku 1971, nieopodal Brwinowa, w Pruszkowie na świat przychodzą kolejne w rodzinie Winnych bliźnia...
Stulecie Winnych. Opowiadania
Stulecie Winnych. Opowiadania
Ałbena Grabowska
7.6/10
Powrót do frapującego świata rodziny Winnych Stulecie Winnych. Opowiadania to książka m.in. o niezwy...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl