Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze

Łukasz Lamża
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 19 ocen kanapowiczów
Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 19 ocen kanapowiczów

Opis

Zdawałoby się, że dostęp do wiedzy jest dziś nieograniczony i łatwy. Jednak czasy, w których żyjemy, przynoszą więcej pytań niż odpowiedzi – z gąszczu komentarzy i linków trudno wyłuskać rzetelne informacje, samozwańczy eksperci prześcigają się w dobrych radach, a „najnowsze badania” stały się zaklęciem sankcjonującym każdą teorię. Czujemy, że wiedza coraz bardziej nas zawodzi, jednocześnie nie wiedząc, kiedy możemy zaufać naukowej prawdzie. 
Dziennikarz naukowy Łukasz Lamża brawurowo prowadzi nas przez krainę szarlatanerii, meandry pseudonauki i szczyty teorii spiskowych. Wiedza i dociekliwość autora oraz próba zrozumienia oponentów składają się na fascynujący alfabet pseudonauki, a zmierzenie się z najbardziej gorącymi zagadnieniami to świetny sposób na poznanie obiektywnej, naukowej prawdy.

Antyszczepionkowcy – audiofilia ekstremalna – chemtraile – homeopatia – irydologia – kreacjonizm młodoziemski – płaska Ziemia – radiestezja – strukturyzacja – pamięć wody – powiększanie piersi w hipnozie – wysokie dawki witaminy C – zaprzeczanie globalnemu ociepleniu – żywa woda, surowa woda.
Data wydania: 2020-01-29
ISBN: 978-83-8049-963-8, 9788380499638
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Poza serią
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 224
dodana przez: fprefect

Autor

Łukasz Lamża Łukasz Lamża
Urodzony w 1985 roku w Polsce
Filozof przyrody i dziennikarz naukowy, specjalizuje się w kosmologii, astrofizyce oraz zagadnieniach filozoficznych związanych z tymi naukami. Pracownik naukowy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, członek Centrum Kopernika Badań Int...

Pozostałe książki:

Przekrój przez Wszechświat Pismo. Magazyn opinii, nr 9 /wrzesień 2018 Doświadczenie a intersubiektywność - monografia pokonferencyjna Wszechświat krok po kroku Co się dzieje w świecie kwantów?
Wszystkie książki Łukasz Lamża

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Halo halo, Ziemia płaska do okrągłej

WYBÓR REDAKCJI
2.02.2020

Ciotka wpychająca w siebie końską dawkę witaminy C, wujek gniewnie udostępniający posty o chemtrails, koleżeństwo z pracy łykające na katar rozcieńczoną do niebytu wątrobę kaczki - zaiste, niektóre pomysły są jak z alternatywnego uniwersum. Można na to wszystko automatycznie machnąć ręką, ale czy nie ciekawiej jest ruszyć za wątkiem jak z opowiada... Recenzja książki Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze

@KazikLec@KazikLec × 7

Światy równoległe

10.02.2020

Jak to jest możliwe, że w XXI wieku, gdzie dostęp do informacji mamy na wyciągnięcie ręki i wszystko możemy znaleźć w Internecie, coraz więcej zwolenników zyskują tezy obalone już lata temu? Jak to się stało, że choć powinniśmy być mądrzejsi od poprzednich pokoleń, to wierzymy ludziom, którzy głoszą absurdalne twierdzenia? Autor książki zajął się... Recenzja książki Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze

„Światy równoległe” Łukasz Lamża

1.02.2020

O książce autor pisze tak: „Pierwszym celem tej książki jest opisanie niektórych spośród szczególnie popularnych współcześnie „kiepskich teorii”...” Powiem Wam szczerze, że mnie również, tak samo jak Łukasza Lamżę, fascynują te przedziwne, czasem śmieszne teorie, o płaskiej ziemi, czy o reptilianach rządzących naszym światem. Z uporem maniaka śle... Recenzja książki Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze

@ReniBook@ReniBook × 1

Moja opinia o książce

Opinie

@mikakeMonika
2020-12-14
5 /10
Przeczytane

Na pewno ogrom sprawdzonej bibliografii. Ale... jakoś z jednej strony dla mnie za mało, z drugiej za dużo.
Pomimo zapewnień Autora, że będzie bez nabijania się - ja wyczułam tę nutę w niektórych miejscach.
Zapewne nie przeczytałabym tego wszystkiego, gdybym musiała sama szukać w sieci. Za to dziękuję. Jednak absolutnie nie jest to na pewno pozycja obowiązkowa.

× 11 | link |
@Carmel-by-the-Sea
2020-05-27
7 /10
Przeczytane Nauki_przyrodnicze_ogólne_1 Posiadam Reportaże_i_ współczesny_świat

Lektur, które przypominają o kultywowaniu zdrowego rozsądku, przekonują o wartości nauki i potrzebie zwykłej powściągliwości w kontaktach z niesprawdzonymi informacjami, nigdy nie jest za dużo. Łukasz Lamża pozbierał kilkanaście pseudonaukowych przekonań, które nas w XXI wieku 'atakują', głównie z Internetu. Jego "Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze" to popularny tekst, momentami reporterski, łączący sprawozdanie z mylnych czy wątpliwych przekonań z bardzo przystępnie podanym opisem metody naukowej.

Homeopatia, 'żywa woda', 'pamięć wody' i 'kształt wody', jednostki chorobowe diagnozowane z oczu pacjenta, ruchy antyszczepionkowe, różdżkarstwo, zbawienny wpływ witaminy C, kreacjonizm młodej Ziemi, negacja zmian klimatu, powiększanie piersi przez hipnozę, smugi pary za samolotem w spiskowej interpretacji czy bezcenna wartość kabli zasilających czyniących jakoby krystaliczną jakość dźwięku - to tematy publikacji. Po liście haseł widać, że wyszła z tego mieszanka niejednorodna, z której autor się jednak nie tłumaczy. Waga problemów różna - jedne są fanaberią, naiwnością, ale inne już skomplikowanymi zjawiskami społecznymi czy daleko posuniętymi groźnymi dla zdrowia postawami. Lamża niezbyt dogłębnie pochyla się nad tematami, choć w kilku miejscach jest ciekawie.

Ponieważ książka nie jest duża, a tak z 1/5 tekstu dała mi do myślenia, to uznaję całość za lekturę wartościową. Obniżone ministerialne wymagania formalne dla homeo...

× 7 | link |
@IMOD
2022-05-05
6 /10
Przeczytane
@dzizzz
2021-12-13
5 /10
Przeczytane
@lordofthedreams9
2021-12-08
8 /10
Przeczytane 🌌 popularnonaukowe 📚 posiadam
@Gabriela_Deda
2021-08-18
6 /10
Przeczytane Ebooki
@MLB
2021-06-22
8 /10
Przeczytane Popularnonaukowe/non-fiction/reportaż
KU
2021-06-08
7 /10
Przeczytane
KA
2021-04-17
8 /10
Przeczytane
@slawomir_gumieniak
2021-04-17
5 /10
Przeczytane Etap 1 od Drewnicy do Drewnicy
WS
2021-02-26
6 /10
Przeczytane
@conniec
2020-10-06
7 /10
Przeczytane
@Sylwia_K
2020-07-18
7 /10
Przeczytane
@nataliatajne87
2020-05-18
4 /10
@temptershell
2020-03-14
9 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl