Szamanizm i archaiczne techniki ekstazy

Mircea Eliade
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Szamanizm i archaiczne techniki ekstazy
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

"Szamanizm" należy do głównych dzieł Mircei Eliadego (1907-1986), rumuńsko-francuskiego pisarza i historyka religii. Choć ma już pół wieku, należy do kanonu badań religioznawczych. Jest to dzieło z zakresu historii religii w specyficznym sensie nadanym temu pojęciu przez autora. W odróżnieniu od psychologii czy socjologii religii dziedzina ta bada jego zdaniem "fakt religijny" jako fakt religijny - a nie na przykład społeczny czy psychiczny. Odsłania zatem jego ściśle sakralne znaczenie. W takiej historii mniej ważna jest chronologia i właściwie nie o nią chodzi, lecz o powtarzające się w różnych miejscach i czasach doświadczenie świętości i boskości. Taki właśnie sakralny wymiar światowego szamanizmu ukazuje ta imponująca monografia. Daje przegląd szamańskich praktyk całego świata ze szczególnym uwzględnieniem (być może najbardziej oryginalnego) szamanizmu syberyjskiego. Opisuje je za pomocą wypracowanych przez Eliadego pojęć sacrum, profanum i hierofanii. Szaman Eliadego ma wymiar obejmujący te cechy religijności obecne w całej jego koncepcji: żyje w świecie mitycznym poza historią, a wędrując po osi świata, odwiedza świat podziemny i pnie się w nadświaty, umiera i zmartwychwstaje. Tą panoramą niezwykłych doświadczeń autor zapewnia czytelnikowi przygodę intelektualną, nawet jeśli nie w tradycyjny sposób naukową.
Data wydania: 2011
ISBN: 978-83-61182-60-3, 9788361182603
Wydawnictwo: ALETHEIA
Stron: 434
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Mircea Eliade Mircea Eliade
Urodzony w 1907 roku w Rumunii
rumuński historyk religii, religioznawca, indolog, filozof kultury, a także eseista, pisarz i dyplomata.

Pozostałe książki:

Sacrum, mit, historia : wybór esejów Majtreji Młodość stulatka Aspekty mitu Dziennik indyjski
Wszystkie książki Mircea Eliade

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Najwyższych lotów, erudycyjna etnografia

21.11.2011

Eliade miał charakterystyczny styl pisania - z jednej strony fenomenalnie osadzony w literaturze (znajdziemy więc w "Szamanizmie" ok. 50-stronicową bibliografię) - a z drugiej podlany znaczną dawką łagodnej spekulacji w rejonach, których za bardzo nie da się opakować papierem. Efekt jest piorunujący, ponieważ tekst w zasadzie naukowy prowadzi nas z... Recenzja książki Szamanizm i archaiczne techniki ekstazy

Moja opinia o książce

Opinie

@puls
2007-12-10
8 /10

Solidna pozycja, jak przystało na sławę antropologii i ojca historii religii. Bogate żródło wiarygodnych informacji, mimo że skupiających się na ograniczonym obszarze geograficznym. Szczególnie polecam książkę dla tych, którzy żyją w przekonaniu, ze szamanizm opierał się na spozyciu substancji psychoaktywnych - dla mnie osobiście najciekawszą nauką płynącą z tej lektury była taka, ze szamanizm inspirowany "chemicznie" był zwulgaryzowaną wersja prawdziwego, transowego szamanizmu syberyjskiego. Choć akurat ten temat jest najbardziej dyskusyjną i newralgiczną częścią książki. Do osobistych przemysleń i poszukiwań. Warto sięgnąć po "Szamanizm...", jeśli ma się już za sobą inne, bardziej syntetyczne książki Eliadego, jak np. "Sacrum, mit, historia".

| link |
@frodo
2012-11-15
8 /10
Przeczytane

Opasłe tomisko, opisujące zjawisko szamanizmu w różnych częściach naszego globu. Moc przykładów, przypisów i bibliograficznych odnośników. Klasyka w tym temacie.

| link |
@floks
2007-12-13
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Szamanizm i archaiczne techniki ekstazy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl