Tarcza z pajęczyny

Tadeusz Różewicz
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Książka Tarcza z pajęczyny
Książka Tarcza z pajęczyny
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Zbiór opowiadań: Spis treści: -Nowa szkoła filozoficzna -Wycieczka do muzeum -Ta stara cholera -NA placówce dyplomatycznej -Przerwany egzamin -Tarcza z pajęczyny
Data wydania: 1980
ISBN: 83-08-00435-0, 8308004350
Wydawnictwo: Literackie
Seria: Polskie Opowiadania Współczesne
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 104

Autor

Urodzony 9 października 1921 w Radomsku. Polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta, członek Wydziału VI Twórczości Artystycznej PAU; brat Janusza i Stanisława, ojciec Jana. Rodzina Różewiczów przeprowadziła się do Radomska z Osjakowa (powiat wie...

Książki Tadeusz Różewicz

Wszystkie książki Tadeusz Różewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Tarcza z pajęczyny nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie
@bea-ta
2019-12-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane przeczytane 2016 Biblioteka domowa

 „Życie moje zostało pozbawione sensu. W chwili próby walczyłem z bronią w ręku, >przelewałem krew<; jestem w porządku wobec siebie, ludzi, ojczyzny. Ale nie uratowałem sensu życia.” (z opowiadania „Nowa szkoła filozoficzna”)

Cieniutki zbiorek opowiadań. Piękna polszczyzna i pobudzająca refleksje treść.
Czytałam z ogromną przyjemnością: styl i język – bardzo przyjazne w stosunku do moich odczuć estetycznych. Ostatnie (w układzie książeczki i czasie powstania), tytułowe opowiadanie, to eksperyment nad formą: mamy tu zdania bez przecinków, fragmenty tekstu, w których zaciera się różnica między prozą a białym wierszem, zdania bez kropek itp.

W opowiadaniach uderza psychiczne okaleczenie i rozpaczliwa samotność człowieka drugiej połowy dwudziestego wieku. Mamy tu tragizm bohatera („Nowa szkoła filozoficzna”), którego młodość przypadła na lata II wojny światowej, który nie potrafi pogodzić się z moralnością czasu wojny i dla którego „Wszystko skończyło się raz na zawsze, cokolwiek będę robił, jestem martwy.” Jest wstrząsająca w wymowie „Wycieczka do muzeum”, w której zderza się dzisiejsze „żyć” z wczorajszymi śmierciami. „Ta stara cholera” i „Na placówce dyplomatycznej” opowiadają o osamotnieniu starego człowieka. „Przerwany egzamin” to próba poskładania moralności człowieka, któremu przyszło żyć w dwóch systemach totalitarnych. Znalazło się tutaj również ciekawe tłumaczenie procesu tworzenia: „Każdy wiersz ma innego ojca, ale wszystkie wiersze mają jedn...

{}× 7 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Tarcza z pajęczyny. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}