The Midnight library

Matt Haig
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 57 ocen kanapowiczów
The Midnight library
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 57 ocen kanapowiczów

Opis

Nora's life has been going from bad to worse. Then at the stroke of midnight on her last day on earth she finds herself transported to a library. There she is given the chance to undo her regrets and try out each of the other lives she might have lived. Which raises the ultimate question: with infinite choices, what is the best way to live?
Data wydania: 2020
ISBN: 978-1-78689-273-7, 9781786892737
Język: angielski
Wydawnictwo: Cannongate
Kategoria: Fantasy
Stron: 287
dodana przez: mag85
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Matt Haig Matt Haig
Urodzony 3 lipca 1975 roku w Wielkiej Brytanii (Sheffield)
Matt Haig jest brytyjskim bestsellerowym autorem, którego powieści zostały przetłumaczone na 30 języków. Na polskim rynku wydawniczym ukazały się m.in. Ludzie. Powieść dla Ziemian oraz Radleyowie. Matt jest również autorem książek dla dzieci. Dorast...

Pozostałe książki:

Biblioteka o Północy Radleyowie Chłopiec zwany Gwiazdką Jak zatrzymać czas Myszka zwana Miiką Dość dobre powody, aby pozostać przy życiu Wróżka Prawdomówka Ludzie - powieść dla Ziemian Nasza nerwowa planeta Moc dobrych słów Ojciec Gwiazdka i ja Największe wpadki rekinów biznesu Błyskotliwość to za mało! Dlaczego nie masz jeszcze strategii e-biznesu? Dziewczynka, która uratowała Gwiazdkę Największe wpadki rekinów biznesu. Część 3. Porażki Public Relations. Książka audio Największe wpadki rekinów biznesu. Poronione pomysły cz. 2 Samuel Blink and the Runaway Troll
Wszystkie książki Matt Haig

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy żyjemy w najlepszym z możliwych światów?

WYBÓR REDAKCJI
22.05.2022

Po przeczytaniu sporej ilości pozytywnych opinii sięgnęłam z dużym zaciekawieniem po audiobook. Niestety książka okazała się rozczarowaniem. Nora Seed jest kobietą trzydziestopięcioletnią, cierpiącą na depresję i napady paniki. Pomimo ukończenia filozofii, pracuje, jako ekspedientka w sklepie muzycznym. Nora jest samotną kobietą, która ciągle r... Recenzja książki Biblioteka o Północy

@jatymyoni@jatymyoni × 36

Biblioteka o Północy

WYBÓR REDAKCJI
19.04.2024

"Co by było gdyby...? Jestem pewna, że to pytanie każdy z nas zadał sobie choć raz w życiu. Okrągłe urodziny, niespodziewane zdarzenie, które nagle burzy nasz spokój i każe zmierzyć się z trudną rzeczywistością czy jesień życia to sytuacje, w których pada ono najczęściej. Czy gdybym wybrała inne studia, innego mężczyznę z którym miałabym spędzić ż... Recenzja książki Biblioteka o Północy

@Jezynka@Jezynka × 16

Biblioteka o północy - biblioteką naszego życia

WYBÓR REDAKCJI
26.06.2021

„Prawdziwe życie to najrzadsza rzecz na świecie, większość ludzi tylko egzystuje” Oscar Wilde Biblioteka o północy to pierwsza pozycja, jaką przeczytałam autorstwa Matta Haiga. Z reguły staram się napisać coś mądrego przed własną opinią i refleksją, ale ta książka mnie zafascynowała i jeszcze trzyma. Nie dziwię się wcale, że publika... Recenzja książki Biblioteka o Północy

Chwytaj dzień, bo życie krótkie

WYBÓR REDAKCJI
4.10.2021

Biblioteka zyskała w mojej wyobraźni nowe znaczenie od czasu premiery "Miasta aniołów", gdzie te tytułowe dobre istoty mieszkały pomiędzy regałami. I choć z Polski do Los Angeles mamy sporą drogę do pokonania, to w naszym kraju powiło się coś w temacie nieoczywistych bibliotek. Magia tego miejsca... Właściwie magią jest także to, że każdy z nas w ... Recenzja książki Biblioteka o Północy

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Antoniowka
2022-10-06
6 /10
Przeczytane

Pomysł na fabułę ciekawy, duży plus za dodanie wątków filozoficznych (nie do końca ogarniam filozofię - ale tutaj temat został podany w przystępny sposób). Jednak to wszystko, co jest pomiędzy, jakoś mnie nie porwało. Nie czułam ekscytacji podczas wędrówek z Norą po kolejnych alternatywach jej życia.

Końcówka przypadła mi do gustu - i nie chodzi o rozwiązanie wątku Nory, a o bardzo mądre akapity poświęcone życiu. Dla niektórych mogą się wydawać miałkie, jednak osobom o melancholijnym usposobieniu mogą przynieść jakąś pociechę.

"Prawdziwym problemem nie jest jednak życie, którego nie przeżyliśmy. Problemem jest sam żal. To on sprawia, że więdniemy, usychamy i czujemy się jak najgorszy wróg samych siebie i innych osób" (spisane ze słuchu - słuchałam audiobooka)

× 17 | link |
@ania_gt
2021-11-25
8 /10
Przeczytane Daje do myślenia...

Intrygująca i magiczna historia o tym, co by było gdybyśmy mogli wybierać sobie różne scenariusze życia. Zmusza do refleksji. Idealna na jesienny wieczór.

× 2 | link |
@flatreads
2024-04-05
8 /10
Przeczytane


Niesamowicie rzadko zdarza mi się sięgać po książki, gdzie serio dzieje się jakaś gruba akcja, a nie ze tylko codzienne życie powoli przelewa się z ręki do ręki. Może za bardzo wmawiam sobie, że mnie do takich nie ciągnie, ale tym razem upewniłam się tylko, że czasami zdecydowanie mi takich potrzeba!

Powieść zaczyna się od lawiny porażek głównej bohaterki – każda kolejna coraz mocniej popycha ją do przykrej ostateczności... Ale dopiero w tym niezwykłym tranzycie – zawieszeniu między życiem a śmiercią, w miejscu, w którym kobieta może doświadczyć każdego ze swoich alternatywnych światów – startuje właściwa akcja i od tego momentu trudno się od niej odkleić.

𝘉𝘪𝘣𝘭𝘪𝘰𝘵𝘦𝘬𝘢 𝘰 𝘱ół𝘯𝘰𝘤𝘺 to fantastyczna rzecz. Wciągnęłam nosem w trzy dni, mimo że pod względem stylu, klimatu, dialogów nie do końca mi grało. To taka powieść, od której nie chce się odchodzić, bo nie masz pojęcia, co wydarzy się na kolejnej stronie. Do czytania w każdych okolicznościach i w każdym momencie życia. Po lekturze swoje docenisz. Może to banalne, ale kurczę, myślę, że jednak bardzo ważne.

A motyw przechodzenia w kolejne życia skojarzył mi się luźno z 𝘉𝘳𝘢ć𝘮𝘪 𝘓𝘸𝘪𝘦 𝘚𝘦𝘳𝘤𝘦 (aż tak płakać nie będziecie, ale trop ciekawy).


× 1 | link |
@mag85
2021-03-12
9 /10
Przeczytane

Naprawę dobra powieść. Zdecydowanie polecam każdemu kto szuka sensu życia i każdemu kto ten sens już znalazł.
Jest to jedna z tych książek które wciągają na amen i nie można dopuścić do ostatniej strony.

× 1 | link |
@rainestrella95
2021-11-28
10 /10
Przeczytane

Wspaniała książka opowiadająca o tym, jak ważne są podejmowane przez nas decyzje oraz nasze podejście do życia. Dobrze spędzony czas😊

× 1 | link |
@oczymtamczytam
2021-07-01
7 /10

https://www.facebook.com/oczymtamczytam/posts/431357491264387

Nina Seed cierpi na depresję, odczuwa lęki, czuje się opuszczona. Nie lubi swojej pracy, żałuje swoich decyzji: że nie wyjechała z przyjaciółką do Australii, że uciekła od narzeczonego na trzy dni przed ślubem, że nie podążyła za swoim marzeniem o karierze muzycznej, że nie zdobyła olimpijskiego medalu. Straciła kontakt z bratem, z przyjaciółką. Ostatni uczeń rezygnuje z lekcji muzyki u niej. Wydaje jej się, że nikogo nie obchodzi, że jej życie donikąd nie prowadzi.
W wieku trzydziestu pięciu lat Nina Seed postanawia zakończyć swoje życie poprzez samobójstwo.
Nie do końca jednak jej się to udaje. Przenosi się do tytułowej biblioteki. Jest północ. Czas stoi tu w miejscu. Półki zapełnione są tajemniczymi książkami. Nagle znikąd pojawia się pani Elm, nauczycielka, którą bohaterka pamięta z dzieciństwa. Bibliotekarka tłumaczy jej, gdzie się znajdują, co symbolizują otaczające ich książki i dlaczego tak właściwie... Nina nie umarła.
Pani Elm pokazuje Ninie “Książkę żalu”, zapisaną po brzegi wszystkimi rzeczami, których bohaterka żałuje. Uświadamia jej, że każde pojedyncze postanowienie, nawet nieświadome, jakiego dokonuje się w życiu, ma wpływ na jego bieg. Przedstawia bohaterce propozycję: może sprawdzić, jak wyglądałoby jej życie, gdyby podejmowała inne decyzje. Jeśli nie będzie zadowolona, może wrócić ...

| link |
@tomzynskak
2021-07-01
8 /10

"Między życiem, a śmiercią znajduje się biblioteka - a w tej bibliotece półki ciągną się w nieskończoność. Każda książka daje ci szanse na wypróbowanie życia innego, niż prowadziłaś. Możesz w ten sposób sprawdzić, jak wyglądałoby twoje życie, gdybyś dokonała innych wyborów ...Czy postąpiłabyś inaczej, gdybyś mogła cofnąć decyzję, których teraz żałujesz ?"
Co byście zrobili, gdybyście mieli szansę zobaczyć jak Wasze życie potoczyłoby się w przypadku podjęcia innych decyzji? Odważylibyście się na to? Gdyby było miejsce, które Wam na to pozwoli, wybralibyście się do niego?

Matt Haig w swojej książce tworzy Bibliotekę o północy - miejsce na pograniczu życia i śmierci. To właśnie w nim możemy zobaczyć jak mogłoby wyglądać nasze życie, gdybyśmy w przeszłości podjęli inne decyzje. Otrzymujemy szansę przeżycia czegoś co się nie wydarzyło.
Autorowi udało się stworzyć niesamowity klimat - magiczny, wzruszający, pouczający, ale i na swój sposób szalony. To właśnie dzięki temu książki nie da się tak po prostu odłożyć na bok. Czytelnik wciągnięty w ten fascynujący świat tajemniczej i dającej wiele możliwości biblioteki chce chłonąć z książki coraz więcej. Widać, że jej fabuła została bardzo dobrze przemyślana i dopracowana co do najmniejszego detalu. Sam styl pisana Haig’a powoduje, że w czytelniku wzbiera wiele emocji. Pisze on niezwykle cudownym językiem przelewając w tekst własne uczucia dając tym samym odczuć swoją niezwykłą wrażliwoś...

| link |
@przyrodazksiazka
2021-07-21
10 /10
Przeczytane

,,Nigdy nie jest za późno, by zacząć spełniać swoje marzenia".

Być może gdyby nie depresyjne podejście do życia Nory, jej postrzeganie świata byłoby zupełnie inne. Miałam wrażenie, że to nie śmierć zaglądała jej w oczy, a ona sama brnęła ku własnej zagładzie, nie mogąc się zdecydować na to, czy żyć, czy może lepiej już dać sobie z tym spokój.
Czasami w naszym życiu bywają chwile, kiedy jedna sytuacja sprawia, że mówimy sobie dość. Tak już dalej nie da się żyć! I Norze przyjdzie spojrzeć na swoje życie inaczej w momencie, kiedy dowie się o okropnej śmierci jej ukochanego zwierzątka domowego. Zaraz po tym incydencie trafi do biblioteki, która oczaruje ją swoim wnętrzem. Znajdzie tam nie tylko książki, ale i możliwość przeżycia swojego istnienia na nowo. W miejsce trefnych decyzji może wstawić nowe, lepsze, które zmienią jej życie. Może naprawić błędy, które od dłuższego czasu ciągną się za nią w postaci porażek i samobójczych myśli. Ma szansę, by naprawić relację z narzeczonym, przenieść się do innego kraju, czy też stać się tym, kim pragnęła najbardziej. Czy z tego skorzysta? Czy zdecyduje się przejść przez własne niepowodzenia wiedząc, że tym razem jest w stanie dokonać dobrego wyboru? I w końcu, czy te wszystkie przygody wpłynął na jej myśli w których dotychczas widziała tylko śmierć?

Niesamowita książka. Ile ja bym dała, by sama znaleźć się w takiej bibliotece i móc naprawić swoje niedoskonałości życiowe. Ta lektura wywołała we mnie intensywne myś...

| link |
@klarita_mm
@klarita_mm
2022-07-19
9 /10
Przeczytane Fantasyka Melodramat / Dramat Obyczajwe i Romanse Przeczytane w 2022

"Biblioteka o północy" Matta Haig opowiada historię Nory, która będąc między życiem a śmiercią trafia do tajemniczej biblioteki z mnóstwem książek. Te okazują się być różnymi wersjami jej przeżytego życia, zależnego od wyborów bohaterki. Nora może podróżować między swoimi biografiami odpowiadając sobie na pytanie " a co gdyby...?". Kto z nas by tak nie chciał?
📚
Na początku muszę podkreślić,że niezwykle spodobał mi się pomysł na tę historię. Możliwość wyboru w takiej bibliotece byłaby czymś wspaniałym. Sam wygląd tej biblioteki i jej forma jest opisana bardzo plastycznie i pięknym językiem. Z resztą cała powieść jest napisana bardzo przyjemnym stylem. Autor często wplata różne zagadnienia np. z fizyki lub cytuje filozofów. Robi to jednak w bardzo prosty i przyjemny dla czytelnika sposób.
📚
Kolejnym atutem tej książki jest jej główna bohaterka. Nora przechodzi ogromną przemianę. Kobieta najpierw uważa, że zmarnowała swoje 35letnie życie. A pod wpływem kolejnych swoich biografii zaczyna dostrzegać, że wiele sytuacji odbyły się poza jej wpływem i musi to zaakceptować. Dzięki temu odnajduje odpowiedzi na wiele pytań związanych z nią samą i relacjami z innymi.
📚
"B.o.p" to opowieść refleksyjna ale i nastrajająca optymistycznie. Pokazuje,że wszystko w swoim życiu można zmienić i warto przejrzeć własną "Księgę Żalów" czy przypadkiem nie przypisujemy sobie czegoś co nie jest naszą winą. Liczyłam na dobrą historię a dostałam wspaniałą i niebanalną powieść!...

| link |
@marta582_82
2021-07-21
10 /10

"Ale może tak wygląda każdą egzystencja. Może nawet najbardziej doskonale intensywne czy wartościowe życie ostatecznie wydaje się takie samo. Mnóstwo rozczarowań i monotonii, krzywd i rywalizacji, ale z przebłyskiem cudów i piękna. I może tylko to się liczy. Być światem, doświadczać świata."
Zwykła/Niezwykła książka. Właśnie tak można podsumować "Bibliotekę o północy". Ta niby prosta i nieskomplikowana historia, opowiada o rzeczach, o których każdy z nas doskonale wie, jednakże niekoniecznie jest ich w pełni świadomy na co dzień. Każdy z nas, zastanawia się, czy decyzje które podejmuje są właściwe, każdy z nas, przynajmniej raz w życiu żałował, że postąpił tak a nie inaczej. Autor poprzez historię Nory, pokazuje nam co by było gdyby. Czy nieskończona liczba możliwości i żyć w końcu przyniosła by nam upragniony spokój i szczęście? Największą zaletą tej opowieści jest jej prostota, przez co ma ona jeszcze większą siłę rażenia. "Biblioteka o północy" to niezwykle mądra historia o afirmacji i pięknie życia, a myśl, że gdzieś tam po śmierci czeka na nas biblioteka pełna książek ogrzewa moje serducho. Przeczytajcie koniecznie.

| link |
@burgundowezycie
2024-02-12
7 /10
Przeczytane

Dzisiaj pragnę Wam recenzować książkę Matta Haig „Biblioteka o północy”, która została powieścią roku 2020 na goodreads oraz powieścią fantasy roku 2021 na lubimyczytać. Wpadła mi w oko przeglądając biblioteczkę na Legimi.

Nora Seed po ukończonej filozofii pracuje w sklepie muzycznym, co nie daje jej poczucia spełnienia ani szczęścia. Zdycha jej kot przez co na drugi dzień spóźnia się do pracy i zostaje zwolniona. To wszystko wpływa na to, że jej stan depresyjny pogarsza się i wieczorem zastanawia się nad popełnieniem samobójstwa. Bierze tabletki i popija je winem. Tak trafia o północy do… biblioteki 🏫, gdzie zbiór biblioteczny stanowią zapisy alternatywnych wersji jej życia.

Powieść porusza ważne tematy takie jak zaprzepaszczone szanse, niespełnione marzenia… Sposób w jaki to robi jest wciągający i zachęca czytelnika do refleksji nad własnym życiem.

Autor w swojej książce porusza zagadnienia z zakresu glacjologii i fizyki na poziomie przystępnym dla czytelnika. Cytuje również filozofów i znanych pisarzy.

| link |
CZ
@patrycjasprzedaz1
2021-07-08
10 /10

"Biblioteka o północy" to książka nieco baśniowa. Dobra pozycja, ponieważ nie czytałam dawno takiej historii. Książka na pewno inna od wszystkich, ciekawa i intrygująca!

IG: Czytomanka

👉Nora Seed uwielbia czytać książki, jednak jest rozczarowana własnym życiem. Fala goryczy została przelana, gdy został potrącony jej kot, a ona nie poczuła nic. Żadnych emocji. Bohaterka postanawia popełnić samobójstwo. Niestety zamiast umrzeć trafia w miejsce wyglądające na czyściec, które przybiera formę biblioteki. W tym miejscu może wybrać sobie scenariusz życia, jednak wciąż czuje rozczarowanie...

👉Bardzo zaskakująca książka. Nie spodziewałam się takiego klimatu historii, który mnie urzeknie- nie mogłam się wręcz od niej oderwać. Świetnie pokazane emocje, niechęć do życia i wybory bohaterki. Czy Nora odnajdzie sens życia?

❗Ocena: 10/10

Dziękuje @zysk_wydawnictwo za egzemplarz!

| link |
@mvrcia
@mvrcia
2021-07-17
9 /10
Przeczytane

Ach, co to jest za książka.. Momentami niemal baśniowa; fantasy choć z rzeczywistym morałem; dająca do myślenia opowieść o tym, jak małe i duże życiowe decyzje niczym w reakcji łańcuchowej mogą prowadzić do wielu potencjalnych historii naszego życia. Inspirująca, z dużą wrażliwością pokazuje, że czasem sens w życiu leży w najmniej spodziewanych miejscach, a to co pozornie wydaje się dla nas spełnieniem marzeń - wcale nie musi nim być. Pierwszy raz od dzieciństwa dzięki tej książce pozwoliłam sobie marzyć tak odważnie, bez ograniczeń, za co jestem jej dozgonnie wdzięczna. Bo gdy rano otwieram oczy, wiem, że w mojej Bibliotece o północy, wciąż jest nieskończona liczba scenariuszy mojego życia, które mogę wybrać.

| link |
@sokolklaudia36
2022-01-14
8 /10
Przeczytane Kraina miodem i złotem płynąca

Jestem rozczarowana zakończeniem liczyłam na coś zupełnie innego, jednak nie było to złe zakończenie. Momentami się dłużyła, ale poza tym to przyjemna lektura. Przede wszystkim daje do myślenia, zmusza czytelnika do chwilowego "stopu" i zastanowienia się nad sensem życia. To zdecydowanie książka poruszająca ważne tematy, które w obecnym świecie nadal są spychane pod dywan (jednak powoli odchodzi się od tej maniery). Zdecydowanie warta przeczytania, nie jest to arcydzieło, ma swoje wady, tak jak ludzie, dlatego staje się ona nam bliższa. Zdecydowanie osiem gwiazdek ode mnie.

| link |
@Marzenn
2024-07-05
9 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Never underestimate the big importance of small things
Bibliotekarki mają dużą wiedzę. Kierują nas do właściwych książek. Do właściwych światów. Znajdują najlepsze miejsca. Jak ulepszona wyszukiwarka z duszą.
Niesamowicie jest odkryć, że miejsce, do którego chcieliśmy uciec, jest dokładnie tym samym, z którego uciekliśmy. Że więzieniem nie było samo miejsce, lecz nasze podejście do niego.
Ale, Noro, możesz zostać, kimkolwiek zechcesz. Pomyśl o wszystkich możliwościach. Jakież to ekscytujące.
Możesz w ten sposób sprawdzić, jak wyglądałoby twoje życie gdybyś dokonała innych wyborów... Czy postąpiłabyś innaczej, gdybyś mogła cofnąć decyzje, których teraz żałujesz?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl