Trędowata

Helena Mniszkówna
7.0 /10
Ocena 7.0 na 10 możliwych
Na podstawie 38 ocen kanapowiczów
Trędowata
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.0 /10
Ocena 7.0 na 10 możliwych
Na podstawie 38 ocen kanapowiczów

Opis

Data wydania: 2000
ISBN: 978-83-88556-01-2, 9788388556012
Wydawnictwo: MEA
Stron: 415
Mamy 9 innych wydań tej książki

Autor

Helena Mniszkówna Helena Mniszkówna
Urodzona 24 maja 1878 roku na Ukrainie (Kurczyce)
Helena Mniszkówna, z domu Mniszek-Tchorznicka, primo voto Chyżyńska, secundo voto Rawicz-Radomyska – polska powieściopisarka. Była autorką romansów z życia wyższych sfer.

Pozostałe książki:

Trędowata Ordynat Michorowski Trędowata. Część 2 Trędowata. Tom I Gehenna, czyli dzieje nieszczęśliwej miłości Dziedzictwo Panicz Smak miłości Verte Królowa Gizella tom 1 Książęta boru Magnesy serc Ordynatówna Powojenni Sfinks Zaszumiały pióra
Wszystkie książki Helena Mniszkówna

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

WARTO BO + równoważą -

WYBÓR REDAKCJI
18.05.2021

W moje ręce ponownie trafia klasyka. Ktoś ze zdziwieniem zapyta – dlaczego ponownie? Nieświadomie bowiem, będąc świeżo po lekturze „Wichrowych Wzgórz” Emily Bronte zatopiłam się w historii polskiej klasyki literackiej, „Trędowatej” pióra Heleny Mniszkówny. O klasyce pisało się i pisze stale, co według mnie wynika z faktu, że jest to temat wiecznie... Recenzja książki Trędowata

Nie dla feministek - taki mamy klimat!

14.04.2021

Jestem romantyczką. Zawsze byłam i zawsze będę. Ta książka budzi tęsknotę za światem, który przeminął... Szacunek dla damy, pewna frywolność, poczucie humoru z dawnych lat, realnie oddany świat arystokracji. Owszem moja natura feministyczna się burzyła podczas lektury i to wiele razy! Ale mimo wszystko książka jest fascynująca. Inne kraje mają sw... Recenzja książki Trędowata

@beatazet@beatazet × 5

Wciąż aktualna powieść.

17.05.2022

Panna Stefania Rudecka po zawodzie miłosnym opuszcza swój dom rodzinny, aby zostać nauczycielką w domu baronowej Elzonowskiej. Tam zaprzyjaźnia się z córką arystokratki, a także innymi członkami rodziny. Poznaje także ordynata Waldemara Michorowskiego, bratanka baronowej. Początkowo ta dwójka niezbyt za sobą przepada, jednak z czasem zaczyna rodzi... Recenzja książki Trędowata

@gloria11@gloria11 × 4

Polski Romeo i Julia

26.06.2021

Czy tę książkę trzeba jeszcze komuś przedstawiać? Czy czyjaś mama lub babcia nie zna "Trędowatej"? Jeśli nie zna książki to niemal na pewno widziała film, którąkolwiek z jego adaptacji. Najsłynniejsza, czyli ta z 1976 roku, spod ręki Jerzego Hoffmana przy akompaniamencie Wojciecha Kilara do dnia dzisiejszego robi wrażenie w otoczeniu łańcuckiego ... Recenzja książki Trędowata

@ksiazka_w_pigulce@ksiazka_w_pigulce × 4

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@denudatio_pulpae
2023-09-02
6 /10
Przeczytane Mam w domu 📚 Dentystka też baba czyli trochę romansideł i ckliwych historii Klasyka i okolice czyli nie wstyd czytać przy ludziach

Romans może i klasyczny, ale ten napuszony styl – na to trzeba mieć silne nerwy*!

Młodziutka panna z dobrego domu, Stefania Rudecka, splotem życiowych okoliczności, zostaje zmuszona do podjęcia pracy jako nauczycielka. Trafia do bogatego domu baronowej Elzonowskiej, gdzie ma zająć się edukacją jedynej córki baronowej, Luci. W spokojnym, cichym otoczeniu, Stefania miała dochodzić do siebie po zerwanych zaręczynach, jednak nie wszystko układało się po jej myśli. Spokój dziewczyny zakłócał bratanek baronowej, młody ordynat Waldemar Michorowski, który nie stracił żadnej okazji, by poróżnić się z nauczycielką.

Jak miałam lat piętnaście, to ta książka nie wydawała mi się aż tak pretensjonalna. Czytając ją teraz, momentami miałam wrażenie, że nie wytrzymam ani minuty dłużej tego kwiecistego stylu :) Historia Stefci i Waldemara podobna jest do setek innych, ale po romansach nie spodziewam się raczej niczego wyjątkowego. Plus za zakończenie, które mogło być kilogramem lukru, a nie było.

* Oto próbka:
I dreszcz szedł po wielkich konarach drzew w obawie nadchodzącej zimy. Liście, kwiaty, i zioła przeróżne czuły, że kres idzie, żółkły im lica i więdły ciała. Uśmiechały się jeszcze do słońca, ale już przedśmiertnie, boleśnie, wspominając z żałosnym poszumem miniony, złoty maj. Tylko grzyby panoszyły się butnie, słyszeć nie chcąc o jakiejś tam zimie; zaledwo wyjrzały na świat Boży i były pełne pretensji...

× 17 | Komentarze (1) | link |
MA
@pospolitekzwyczajny
2019-11-24
5 /10
Przeczytane

Gdy przyniesiono Bolesławowi Prusowi do oceny pewien rękopis, mistrz, po przeczytaniu powiedział (ponoć) " Można to wydać. Będzie to doskonała lektura dla kucharek. Ten rękopis to była "Trędowata".
W moje ręce wpadło to dzieło przypadkiem. Akurat leżałem przeziębiony i marudziłem, że dodatkowo umieram z nudów. Sąsiadka mojej ś.p. Babci przyniosła mi jedną z książek ze swego bogatego księgozbioru. Nie mam pojęcia jak ona to wszystko ukryła na czas koszmarów wojny światowej. Ujrzałem dość pokaźny tom ze smakowicie pożółkłymi kartkami i starą ortografią (lubię takie wyzwania). Nic nie zapowiadało moich dziwnych reakcji, ale gdy dotarłem do tego, że "...papa Prątnicki w warszawskich mętach miał pewne zastosowanie..." to zakrztusiłem się ze śmiechu. A gdy dotarłem do tego, że "...pana Stefanja usiadła półgębkiem..." to ryknąłem takim śmiechem, aż żyrandol zadrżał. Książkę mi odebrano. Ku mojej zgrozie. Dokończyłem ten (po)twór znacznie później. Dla mnie pozostanie, to dziecię z papieru i atramentu, wzorcem kiczu. To kicz nad kiczami.
Pewnie teraz, ze strony wielbicielek ckliwych romansów, posypią się na mnie gromy i błyskawice za to, że nie doceniam prawdziwego piękna i jestem bez serca.
Macie rację, w miejscu serca mam zimny, bezduszny, kamienny kalkulator.

× 5 | Komentarze (1) | link |
@beatazet
2021-04-14
10 /10
Przeczytane

Fascynujący polski romans. Super, że można wrócić do klasyki i poczuć inną epokę. Krew się w nas burzy, kiedy czytamy o tej niesprawiedliwości... Również ze strony wychowanki. I to boli!

× 1 | link |
@dorotab
@dorotab
2021-09-17
6 /10
Przeczytane

Może wysoka ocena tej książki kogoś zdziwić, ale dla mnie jest tak niesamowicie zabawna, że nie mogę dać mniej. Określenia, porównania, górnolotność stylu - to jest nieodparcie śmieszne.

× 1 | link |
@edytre
@edytre
2021-12-07
7 /10
Przeczytane

Schemat fabularny, ale ciekawie napisany. Film był drogowskazem do lektury

× 1 | link |
@Gabriellle
@Gabriellle
2010-09-07
10 /10
Przeczytane

Świetna książka, zdecydowanie jedna z najlepszych jakie czytałam. Wspaniała historia opisana w ujmujący sposób...I chociaż z reguły lubię dramatyczne zakończenia, które nigdy mnie nie wzruszają, przy 'Trędowatej" był0 zupełnie odwrotnie - ciężko było powstrzymać łzy.

| link |
@Faledor
@Faledor
2011-05-13
10 /10
Przeczytane

Losy Stefci Rudeckiej to niesamowicie wzruszająca historia miłości ponad podziały klasowe. Autorka piętnuje arystokrację za sztywne podejście do spraw małżeństwa bez względu na uczucia.

| link |
@karolcia.p
@karolcia.p
2009-09-07
10 /10
Przeczytane

Książka świetna.Tylko ten koniec mógłby być inny.

| link |
@suavemente
@suavemente
2009-06-05
8 /10
Przeczytane

Bardzo przyjemna lektura. Polecam :)

| link |
@beata87
2019-11-18
8 /10
Przeczytane

Klasyczny romans.

| link |
AL
@a.pazdro94
2023-08-16
10 /10
Przeczytane
@Klosterkeller
2023-05-14
5 /10
Przeczytane
@Klementynka
2022-08-04
7 /10
Przeczytane literatura polska romans La belle époque
@Shinedown
2022-06-27
9 /10
Przeczytane Posiadam Literatura piękna Cudeńka Rok 2022 Romans historyczny Ulubione guilty pleasure Powtórki 2023 Powtórki 2024
@gloria11
2022-04-25
8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Kocham cię. Kocham cię. Kocham cię od pierwszej chwili, kiedy cię zobaczyłam.
Cóż to za dziewczyna?... Bo nie anielica, a ma czystość anioła... nie demon, a ma temperament i ogień szatański. Fenomenalne! Czyż dla zdobycia jej mam się przemienić w anioła?... Nie, tego nie potrafię. Zresztą nie pragnę jej anielskości. Przeciwnie, chcę, aby mi oddała to wszystko, co jest w niej z demona, anielskość chowając dla przyszłego męża.
Czas to bezwzględny rylec. Zmienia postać ziemi, więc zasnuwa i wszelkie bóle w duszy człowieka.
Nie wedle oprawy sądzi się drogi kamień, lecz wedle prawdziwej wartości. I w złocie znajdują się falsyfikaty.
Myślałem niegdyś, że największym bogactwem i warunkiem do szczęścia jest rozum, a ubóstwem – nędza umysłowa. Teraz powiem z dopełnieniem: największym szczęściem w życiu jest miłość, młodość i rozum. To są oceany – reszta wszystko źródełka!
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Małe kobietki
Małe kobietki
Louisa May Alcott
7.6/10
Wiek niewinności
Wiek niewinności
Edith Wharton
7.7/10
"Wiek niewinności” to nagrodzona w 1921 roku Pulitzerem najwybitniejsza powieść Edith Wharton. Lat...
Niebezpieczne związki
Niebezpieczne związki
Pierre Choderlos de Laclos
8.7/10
Duma i uprzedzenie
Duma i uprzedzenie
Jane Austen
8.9/10
Wichrowe Wzgórza
Wichrowe Wzgórza
Emily Brontë
8.5/10
Szkarłatna litera
Szkarłatna litera
Nathaniel Hawthorne
7.8/10
Określana mianem pierwszej wielkiej amerykańskiej powieści psychologicznej „Szkarłatna litera” to p...
© 2007 - 2025 nakanapie.pl