Upiór w ruderze

Andrzej Pilipiuk
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 31 ocen kanapowiczów
Upiór w ruderze
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 31 ocen kanapowiczów

Opis

Jak może się skończyć przygoda, w której biorą udział trzy niezbyt rozgarnięte dziewoje i zdobyczna armata Pradziadunia? Wiadomo - wystrzałowo!
Ale to dopiero początek ambarasu!
Bo przejście ze stanu ciała do stanu czystego ducha jest relatywnie proste. Gorzej, że gdy ciało grzeszne za życia pozostawia na czystym duchu pewne...przybrudzenia. Kawalifikuje się wtedy dusza do pokutowania, a pokutowanie jest męczące. Ale to nie znaczy, że nie może być zabawne.
Pałac w Liszkowie, przerobiony na potrzeby rzeczonej pokuty, na najprawdziwszy Straszny Dwór, stanie się zatem areną zdarzeń nieprawdopodobnych. I przerażających. I wielce zabawnych. Oczywiście, w zależności od tego, którego uczestnika owych wydarzeń o zdanie zapytacie.

Data wydania: 2020-06-19
ISBN: 978-83-7964-574-9, 9788379645749
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Kategorie: Fantastyka, Fantasy
Stron: 384
dodana przez: Justyna_K

Autor

Andrzej Pilipiuk Andrzej Pilipiuk
Urodzony 20 marca 1974 roku w Polsce (Warszawa)
Polski pisarz i publicysta, laureat nagrody literackiej im. Janusza A. Zajdla za rok 2002. Z wykształcenia archeolog. Pilipiuk najbardziej znany jest z, wykazującego w pewnym stopniu cechy gawędy[potrzebne źródło], cyklu opowiadań o przygodach Jakub...

Pozostałe książki:

Kuzynki Księżniczka Weźmisz czarno kure Kroniki Jakuba Wędrowycza Czarownik Iwanow
Wszystkie książki Andrzej Pilipiuk

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Upiór w ruderze aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Nina
2020-09-24
3 /10
Przeczytane 2020 E-book

Pan Pilipiuk sam siebie określił mianem grafomana. Do tej pory jego grafomania mnie bawiła i relaksowała. Do tej pory… bo „Upiór w ruderze” wywołał uśmiech na mojej twarzy raz, może dwa razy. Przez większość czasu było tak sobie, żeby nie powiedzieć, że było do bani. Albo mnie się gust zmienił, albo się zestarzałam, albo straciłam poczucie humoru, albo Pan Pilipiuk stracił pazur.

Trzy dziewoje: dwie wysoko urodzone i ich służka postanowiły zabawić się starą armatą. Nie są zbyt rozgarnięte więc przygoda nie kończy się dla nich szczęśliwie. Po śmierci trafiają do czyśćca i muszą odpokutować swoje ziemskie grzeszki w pałacu, w którym mieszkały za życia. Kara nielekka ale przecież mogło być gorzej.

Pierwsze opowiadanie było nawet niezłe, im dalej w las jednak, tym gorzej. A ostatnie opowiadanie, to już niestety kompletna porażka. Autor mógł to sobie darować.

× 24 | Komentarze (1) | link |
MA
2021-12-06
6 /10
Przeczytane FANTASTYKA

Upiór w ruderze jest propozycją od autora cyklu o Jakubie Wędrowyczu, która zapowiadała się ciekawie, bo duchy, stary pałacyk i dawka grozy z humorem na to liczyłem. Sięgając po nią oczekiwałem dobrej zabawy i dreszczyku niepokoju w czasie czytania. Opowieść o trzech dziewczynach, które zbiegiem okoliczności stały się duchami i musiały straszyć w pałacyku w jakim kiedyś mieszkały.

Książka Upiór w ruderze zabiera nas przed długi okres, którym centralnym punktem jest pałacyk i jego mieszkańcy. Pomysł na takie opowiadania połączone bohaterkami był świetny i chciałem, aby nie brakowało chwil zabawnych oraz grozy. Właśnie po takiej historii tego oczekiwałem. Jednak autor mimo wykorzystania duchów w swojej historii zabiera nas przez wiele okresów z przeszłości do przyszłości. Mamy więc drugą wojnę światową, komunę, teraźniejsze wydarzenia i przyszłościowe, gdzie kontakt jest nawet z kosmitami. Każda opowieść napisana została dobrze i nie brakuje w nich humoru. Grozy nie uświadczymy w ogóle i dlatego brakowało mi klimatu, chociaż atmosfery niepokoju lub dreszczyku podczas czytania. Wszystko podane zostało w przystępny sposób. Pojawienie duchów i relacje ze starym kamerdynerem, mieszkańcami w różnych okresach dziejowych zostały przedstawione przez autora w dobry sposób. Przygody każdego ducha lub ludzi jacy wchodzą do pałacyku zostały ukazana w przewrotny sposób. Zabawa pewnymi konwencjami opowieści o duchach też jest obecna. Ciekawie wypada pokazanie dziejów pałacyku o...

× 4 | link |
@frodo
2020-08-21
8 /10
Przeczytane 2020

Jest urlop, jest i czytanie Pilipiuka. Choć tym razem to nie Skórzewski czy Storm. Tym razem tomik opowiadań o pannach z Liszkowa. Lekkie, przyjemne, takie w sam raz na leżakowe czytanie. Mój faworyt to opowiadanie "PGR".

× 4 | link |
@ReginaCatta
2020-10-23
7 /10
Przeczytane Powieść o XIX i XX Pożyczone Półka Oficera

Bardzo przyjemna, lekka lektura.
Mimo Wielkiego Wybuchu w prologu i jego skutków - pozytywna.
Powstanie, rozwój i upadek mitu założycielskiego z tow. Kukułą w roli głównej - bardzo wciągające.
Duszyczki zyskują sympatię w miarę czytania. A bohaterowie negatywni co rozdział to bardziej paskudni. Jednakowoż u kierownika Kociuby ujawniłam jeden ludzki odruch, w zdarzeniu z udziałem nietoperza. Ale już magister Rosół był wybitnie antypatyczny.
Jedynie epilog zupełnie nie w moim guście. Ale nie rzutuje na świetną całość.

× 2 | link |
JT
2021-05-06
5 /10
Przeczytane

Wiele lat temu Pilipiuk umiał mnie zachwycić. Dzisiaj wydaje mi się strasznie niedojrzały. Nie wiem, czy sięgnę za jego nowe powieści.

× 2 | link |
@Banshee22
2020-12-04
7 /10
Przeczytane Polska fantastyka

Panie Pilipuk, co Pan zrobił!
Książkę przeczytałam praktycznie w jeden wieczór. Usiadłam i czytałam, czytałam, przestać nie mogłam. "Straszliwa historyja o duszach przez wieki pokutujących", które umilają sobie czas, uprzykrzając życie innym. Ale są też pomocne, uczynne i o dobro swojej ojczyzny dbają.

Książka to zbiór kilku opowiadań, które dzieją się w różnych latach i w różnych sytuacjach politycznych. Jest więc okupacja jedna i druga, jest komunizm i kapitalizm, a na sam koniec - wisienka na torcie - okupacja trzecia. A w tle tych wydarzeń są trzy panny, które pokutują na ziemi swoje grzechy, a że są nieżywe, to też wiele mogą i skrupulatnie to wykorzystują.

Jak to zwykle u Pilipiuka bywa - czyta się lekko i przyjemnie. Jest zabawnie, ale też edukacyjnie, gdyż Wielki Grafoman realistycznie opisuje czasy historyczne. W dodatku robi to w taki sposób, że mnie, która książek historycznych ani czasów komuny nie lubi, wciąga i wypuścić nie chce. Pod tym względem Andrzej Pilipiuk jest niewątpliwym fenomenem. "Upiór w ruderze" to nie pierwsza jego książka, która dotyka czasów komuny, a przy której dobrze się bawię.

× 1 | link |
@Adam84
2021-03-22
1 /10
Przeczytane Audiobooki

Chyba wyrosłem z Pilipiuka.

× 1 | link |
@Vanille
2022-07-12
6 /10
Przeczytane
@Fortunneksiazki
2022-02-24
7 /10
Przeczytane audiobook
@borowiecmada
2022-01-31
8 /10
Przeczytane
@wierkiewicza
2021-08-28
6 /10
Przeczytane
@MLB
2021-06-23
2 /10
Przeczytane
MY
2021-05-14
10 /10
Przeczytane
KA
2021-04-10
8 /10
Przeczytane
@ryszpak
2021-11-21
6 /10
Przeczytane Horror A.D. 2021 Science Fiction
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Upiór w ruderze. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl