Jeszcze nie zginęła

Anna Kańtoch, Andrzej Pilipiuk, Tomasz Duszyński, Adam Przechrzta ...
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Jeszcze nie zginęła
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

Fragment: [...] Stwierdziłem, że najbardziej nie cierpiałem obław? Źle. Największą odrazę czułem do tych przeklętych bandytów, kryjących się po lasach i kąsających kostki niemieckiego olbrzyma. Po jaką nagłą cholerę z nami wojowali? Siedzieliby cicho po chałupach, a najlepiej pojechali dobrowolnie na jakieś roboty do Reichu czy Austrii, włos by im z głowy nie spadł. Ale nie, oni musieli do nas strzelać, musieli batożyć wykonujących swoją pracę zarządców, zabierać pieniądze Treuhanderom, rozbijać więzienia, wysadzać pociągi, na wszelkie sposoby przeszkadzać w prowadzeniu wojny. W dodatku byli święcie przekonani, że ich mizerny opór stanowi jakiś problem dla wielkiej Rzeszy. Stanowił, owszem, lecz nie dla kraju, ale dla mnie i moich towarzyszy. – Heini – usłyszałem nagle za plecami. Odwróciłem się, kładąc automatycznie palec na spuście szmajsera. To był Lutke, najlepszy tropiciel w oddziale, a podobno nawet w całym pułku. On jeden czuł się w lesie jak w domu. Na widok mojej miny zaśmiał się. – Coś taki wystraszony, chłopie? Musisz być czujniejszy. Tutejsi umieją chodzić w gęstwinie lepiej nawet ode mnie. – Masz szczęście, że do ciebie nie wygarnąłem, idioto! – Narobiłem tyle hałasu, że powinieneś mnie usłyszeć już dawno. Tak to jest, jak się na warcie myśli o dupach zamiast o służbie. – Idź w cholerę, Lutke. [...] Ojczyzna jedno ma imię, a kochać ją niełatwo. Nie wystarczy mówienie o Sprawie. Miłość do Polski, gorzka jest, piętnem śmierci naznaczona, daleka od heroizmu spod sztandarów Bóg-Honor-Ojczyzna. Dlatego nie rzucajmy się by stanąć na baczność już do pierwszych taktów Jeszcze nie zginęła... Niech wyobraźnia zerwie bogoojczyźniane kajdany... Spis treści: Rafał Dębski - Pocałunek lasu Milena Wójtowicz - Joanna i aniołowie Rafał W. Orkan - Wystawa okrucieństw Tomasz Duszyński - Strażnik Andrzej Pilipiuk - Lazaret Andrzej W. Sawicki - Grabarz i ogrodniczka Adam Przechrzta - Czarna dorożka Anna Kańtoch - Duchy w maszynach Dariusz Domagalski - Piąta pora roku Jacek Komuda - 1989
Data wydania: 2010-08-27
ISBN: 978-83-7574-178-0, 9788375741780
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Seria: Antologie
Stron: 536

Autor

Anna Kańtoch Anna Kańtoch
Urodzona 28 grudnia 1976 roku w Polsce (Katowice)
Polska pisarka, autorka powieści i opowiadań fantastycznych i kryminałów, znana również pod pseudonimem Anneke.

Pozostałe książki:

Łaska Harda Horda Pokuta Wiosna zaginionych Lato utraconych
Wszystkie książki Anna Kańtoch

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Jeszcze nie zginęła nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Renax
2020-08-07
6 /10
Przeczytane Powieści historyczne Fantastyka

Opowiadania są rozmaite, ale wszystkie oscylują wokół wątku fantasy i Polski, choć nie wszystkie. Niektóre opowiadania mi się podobały, a w niektórych się pogubiłam. I ostatnie - przez Jacka Komudę. Dobre, jak to u niego, celne, ale zbyt okrutne. Czytałam jego dwie książki i całość wizji świata mnie odstręcza. Jest zbyt brutalne. A tutaj jeszcze wchodzą przekleństwa i niezrozumiała grypsera. W sumie jednak autor bardzo trzymał się tematu. Napisał opowiadanie o roku 1989, gdy dwóch pracowników krematorium dostało do spalenia ciała pobitych i skatowanych studentów z demonstracji. To ex-więźniowie i ludzie niezainteresowani polityką, ale to co, zobaczyli ich przeraziło. Opowiadanie pokazuje okrucieństwa aparatu komunistycznego. Pokazuje czołowych polityków tego okresu jako aparatczyków. W ogóle widać opowiadanie się za określoną opcją polityczną. Ja nie lubię ani filmów o 'komunie', ani książek. Są szare, pełne przekleństw i ponure.
Bardzo spodobały mi się dwa opowiadania: Dębskiego o tej wampirzycy, która mści się za gwałt i o Zawiszy Czarnym. Spodobało mi się to, że historia miesza się z fantasy. Bardzo ciekawe. Pilipiuk i mały Kubuś to lektura obowiązkowa dla takiego fana jak ja. A z pozostałych opowiadań pozostała mi taka mieszanka przeświadczeń. Że co by było, gdyby światów było więcej, gdybyśmy byli mocarstwem, gdyby można było naprawiać przeszłość. Ciekawy zabieg psychologiczny, szczególnie w kontekście historii.

W sumie książkę czytało mi się z ciekawoś...

× 14 | link |
MI
2011-07-20
8 /10
Przeczytane

Hmmm...opowiadania przedstawiają nierówny poziom. Najsłabsze ocenił bym na 2+, najlepsze na 5/5. Mimo to wszystkie intrygują. Całość zasługuje na ocenę 4/5.

× 1 | link |
SZ
2020-05-07
6 /10
Przeczytane 0_Posiadam 2_Papierowe 1_Fantastyka i Science-Fiction 3_Przeczytane
@reemii
2011-03-24
10 /10
Pożyczone / Przeczytane
@ryszpak
2019-11-28
7 /10
Przeczytane Fantasy Posiadam A.D. 2011 - 52 książki
YO
2016-02-03
10 /10
Przeczytane
MM
2012-08-28
8 /10
Przeczytane
@xaveir1993
2010-12-26
10 /10
Przeczytane posiadane
@sarkastyczna
2010-09-07
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Jeszcze nie zginęła. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl