Łaska

Anna Kańtoch
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 55 ocen kanapowiczów
Łaska
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 55 ocen kanapowiczów

Opis

Mistrzowsko skonstruowany kryminał osadzony w przygnębiającej zimie lat osiemdziesiątych – jakby bohaterów "True Detective" przeniesiono do "Domu złego" Smarzowskiego. Powieść laureatki Nagrody Wielkiego Kalibru.

Rok 1955. W lesie zostaje odnaleziona sześcioletnia Marysia, która zagięła kilka dni wcześniej. Dziewczynka od stóp do głów pokryta jest zaschniętą krwią, jednak nie pamięta, co jej się przydarzyło ani jak udało jej się przetrwać samotnie w lesie.

Trzydzieści lat później dorosła Maria pracuje jako nauczycielka w lokalnej podstawówce i opiekuje się umierającą ciotką. Jedynym wspomnieniem traumatycznych wydarzeń z przeszłości pozostaje tajemnicza postać Kartoflanego Człowieka. Sprawa wraca, kiedy Wojtek, klasowy kozioł ofiarny, zamiast kartkówki oddaje rysunek łudząco przypominający jej towarzysza z lasu. Chłopak prosi o pomoc, a tego samego dnia zostaje odnaleziony w parku, powieszony na gałęzi.

Kiedy pojawiają się kolejne ofiary, milicja zaczyna na poważnie przyglądać się sprawie. Jednak Maria, przekonana, że rozwiązanie kryje się w jej pamięci, rozpoczyna własne dochodzenie.

Data wydania: 2024-04-24
ISBN: 978-83-67996-95-2, 9788367996952
Wydawnictwo: Marginesy
Seria: Ze Strachem
Nagrody: Nagroda Kryminalnej Piły dla najlepszej polskiej miejskiej powieści kryminalnej (Zwycięzca)
Stron: 472
dodana przez: Vernau
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Anna Kańtoch Anna Kańtoch
Urodzona 28 grudnia 1976 roku w Polsce (Katowice)
Polska pisarka, autorka powieści i opowiadań fantastycznych i kryminałów, znana również pod pseudonimem Anneke. Wczesne utwory zaczęła pisać w szkole podstawowej, a sama przyznała „...to naprawdę słabe teksty były”. Ukończyła orientalistykę (spec...

Pozostałe książki:

Wiosna zaginionych Lato utraconych Łaska Pokuta Jesień zapomnianych Harda Horda Samotnia Wiara Diabeł na wieży 13 anioł Zabawki diabła Tajemnica diabelskiego kręgu Inne Światy Harde Baśnie Przedksiężycowi, tom I Miasto w zieleni i błękicie Tajemnica Nawiedzonego Lasu Inne nieba Jeszcze nie zginęła Czarne Niepełnia Tajemnica godziny trzynastej Bajki dla dorosłych (Antologia opowiadań) Epidemie i zarazy Księga strachu 2 Diabeł w maszynie Przedksiężycowi, tom III Światy Dantego Geniusze fantastyki Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2014: Antologia utworów nominowanych za rok 2013 Przedksiężycowi, tom 2 Pożądanie. Antologia opowiadań miłosnych, zmysłowych, erotycznych i dziwnych Rok po końcu świata Science fiction po polsku Majstersztyk Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2008 Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2009 Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2010 Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2011 Ostatni dzień pary Pięć dziwnych nocy wigilijnych Science fiction po polsku 2 Czwarta nad ranem Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2006 Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2013
Wszystkie książki Anna Kańtoch

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Kartoflany człowiek.

14.05.2024

"Łaska" Anny Kańtoch to podróż przez zawiłe labirynty pamięci i przeszłości. Autorka buduje napięcie, stopniowo odsłaniając tajemnice, które otaczają bohaterów. Historia Marysi, która jako dziecko przetrwała koszmar w lesie, a teraz próbuje uporać się z traumą, porusza głębokie emocje i skłania do refleksji nad siłą ludzkiego umysłu. Zagadka Karto... Recenzja książki Łaska

@Malwi@Malwi × 26

Czy niepamięć jest łaską ?

22.01.2020

Anna Kańtoch pisarka znana z literatury fantastycznej, napisała tym razem kryminał. Literatury fantastycznej nie czytam, ale za to dobrym kryminałem nie pogardzę, więc zachęcona bardzo pochlebnymi opiniami czytelników postanowiłam, że przeczytam „ Łaskę „. Jestem pozytywnie zaskoczona, bo to świetnie napisany, na przyzwoitym poziomie kryminał. Je... Recenzja książki Łaska

@gala26@gala26 × 18

Kryminalna podróż w czasie

13.01.2020

Anna Kańtoch to wielokrotnie nagradzana pisarka powieści fantasy, dlatego "Łaska", która jest klasycznym kryminałem, była dla mnie wielkim zaskoczeniem. Ponieważ do tej pory znałam twórczość autorki z innej strony m.in. z cyklu o Domenicu Jordanie. Intryga w "Łasce" jest bardzo tajemnicza i sięga lat 50., kiedy to sześcioletnia Marysia znika n... Recenzja książki Łaska

@Natula@Natula × 8

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Johnson
2020-10-17
10 /10
Przeczytane 📚2020 Polskie Posiadam Kryminał

Fajny, niespieszny, dobrze napisany kryminał w starym stylu. Bardzo dokładnie i bardzo starannie stworzona powieść. Językowo wyższa półka, aż przyjemnie się czytało. Coraz bardziej lubię powieści osadzone w peerelowskiej rzeczywistości. Ładnie. Pierwsza moja książka Pani Kańtoch, na pewno nie ostatnia. Bohaterowie świetnie napisani, różnorodni, ale nie na siłę, tylko naturalnie. Uczciwa ocena to 8,5/10, ale pod wpływem emocji i radości z przeczytania warsztatowo idealnie napisanej książki o świetnej fabule, intrydze kryminalnej i naprawdę thrillerowym klimacie – ocena maksymalna.

× 36 | Komentarze (4) | link |
@Wiesia
2020-01-22
10 /10
Przeczytane Posiadam 📚 Thriller / kryminał 🕵️‍♂️ Posiadam 📚 Thriller / kryminał 🕵️‍♂️ przeczytane 2020

Anna Kańtoch – polska pisarka,
autorka powieści i opowiadań fantastycznych i kryminałów, znana również pod pseudonimem Anneke.
"Łaska" to jej pierwsza książka pozbawiona elementów fantastycznych.

Rok 1955 - znika sześcioletnia dziewczynka, która po tygodniu odnajduje się w lesie cała we krwi. Dziecko nic nie pamięta a ciotka małej tuszuje sprawę, bo przecież najważniejsze, że Marysia odnalazła się żywa. Po latach Maria wraca do rodzinnej wsi i podejmuje pracę nauczycielki.Któregoś dnia jej nastoletni uczeń zamiast kartkówki oddaje rysunek przedstawiający jego czterech przyjaciół i potwora nazywanego "kartoflanym człowiekiem".
Pamięć Marii jest zasnuta gęstą mgłą lecz rysunek budzi w niej nieokreślony lęk. Niedługo potem wstrząsające morderstwa sprawiają że kobieta miota się pomiędzy szukaniem własnych odpowiedzi a pogrążeniem się w przynoszącej ulgę niepamięci.

Chociaż od połowy książki domyślałam się kto może być mordercą, nie wpłynęło to na napięcie które trzymało mnie podczas czytania lektury. Nie mogłam przestać czytać... chwilami ogarniała mnie ciekawość i euforia milicjanta Adama Bogusza, a chwilami udzielała mi się depresja Marii przytłaczając i pozbawiając oddechu.Jest to kryminał z gatunku tych które nie pozwalają czytelnikowi pozostać na zewnątrz.Mimowolnie stajemy się uczestnikiem opowiadanej historii.

× 20 | Komentarze (1) | link |
@Airain
2021-12-27
7 /10
Przeczytane

Bardzo porządny, klasyczny w klimacie kryminał, sensownie wiążący dwa plany czasowe. W dodatku dobrze napisany, bez językowych wygibasów i koślągów, co niestety ostatnio zdarza się coraz częściej. Postacie dostatecznie zarysowane, by można w nie było uwierzyć i nimi się przejąć. Główna bohaterka niewątpliwie cierpi na depresję, a żyje w czasach, gdy to słowo nie było jeszcze w powszechnym obiegu.
Gdzieniegdzie można by się przyczepić do faktografii - np. Blanka wychodzi do sklepu w obcym mieście i kupuje różne wiktuały, w tym pęto kiełbasy. No niestety, w 1985 r. nie kupowało się tak po prostu kiełbasy w sklepie, trzeba było mieć kartki i kupowało się tylko w sklepach, w których się te kartki uprzednio zarejestrowało. Z zakupem jajek też bywały problemy... ale to w sumie drobiazgi, lekko drażniące starą babę, która pamięta te czasy. :P Młodszy czytelnik nawet na to nie zwróci uwagi, a intrygą bawić się będzie z pewnością.

× 17 | Komentarze (1) | link |
@Mackowy
2019-11-21
7 /10
Przeczytane audiobook

Przygodę z kryminałami Anny Kańtoch zacząłem bez poszanowania chronologii czyli od Wiary, jednak absolutnie nie przeszkadza to w czytaniu Łaski, bo książki nie są fabularnie połączone - bohaterowie inni, intryga inna, za to zgadza się retro klimat prowincji połowy lat 80, wiarygodni, pełnokrwiści bohaterowie i dobre rzemiosło autorki.
Zarówno Łaskę jak i Wiarę czytało mi się bardzo dobrze, Anna Kańtoch ma oko do postaci, ucho do dialogów i nos do ciekawych historii. Tak naprawdę jedyne co według mnie kuleje to to, że zbyt wcześnie można domyśleć się kto zabił (chociaż sam motyw pozostaje zagadką o wiele dłużej, co ratuje intrygę) i lekko naciągana zbiorowa amnezja bohaterów. Tylko tyle i aż tyle, ja jednak wolałbym być trzymany w niepewności dłużej.
Kolejna kwestia, której nie potrafię jednoznacznie uznać za wadę, to historia A.D. 1955. Niby ważne dla usprawiedliwienia dlaczego główna bohaterka Maria jest jaka jest, pozwala uprawdopodobnić niektóre rozwiązania fabularne, jednak czy książka straciłaby wiele gdyby tych retrospekcji nie było? To już każdy musi ocenić sam, mnie nudziły.
Podsumowując kryminały czytam bardziej dla klimatu i wątków obyczajowych, niż intrygi i na tym polu Łaska (tak jak wcześniej Wiara) sprawdza się znakomicie, co nie znaczy, że intryga nie ma żadnego znaczenia, bo gdyby tak podejść do tematu, to po co w ogóle czytać kryminały? Z tego powodu postanowiłem przyznać Łasce dwie oceny – jako obyczajówkę książkę oceniam na 8/10, jako kryminał 6...

× 14 | link |
@Siostra_Kopciuszka
2023-09-14
8 /10
Przeczytane 👨 autor : Kańtoch Anna 📚Bieżące :)

W końcu i mnie dopadła "Łaska" pani Kańtoch i lektura ta, umocniła moje przekonanie że zdecydowanie lepiej odbieram kryminały tej autorki niż jej fantastykę. Widzę, że o "Łasce" napisano już sporo, więc nie będę powielać czyichś opinii . Powiem tylko tyle, że mi się bardzo podobała. Nie "trafiłam" z wytypowaniem mordercy, co świadczy też pozytywnie o kunszcie tworzenia intrygi przez autorkę.

× 13 | link |
@Betsy59
2019-11-06
7 /10
Przeczytane 2018 E-book 2018

Najbardziej skandynawski z polskich kryminałów, jakie przeczytałam. Mroczny, zimny, nastrojowy, ponury. Z depresyjną bohaterką, którą polubiłam. Bardziej mi się podobał, niż "Wiara" ze względu na konsekwentne trzymanie się mrocznej konwencji. Wprawdzie od połowy wiedziałam już, kto jest sprawcą a potem tylko czekałam, czy moje podejrzenia się potwierdzą ale i tak czytało się dobrze. Anna Kańtoch jest bez wątpienia utalentowana pisarką i z chęcią sięgnę po jej kolejne książki.

× 12 | link |
@Nina
2019-11-26
7 /10
Przeczytane 2016 E-book

Świetny kryminał, dopracowany w każdym calu. Może nie wywołuje wielkich dreszczy ale czyta się wyśmienicie. Maria, główna bohaterka, jako mała dziewczynka ginie w lesie. Odnajduje się po jakimś czasie, brudna, cała we krwi i milcząca. Zapomniała o tym, co się wydarzyło. Przeszłość jednak nie daje o sobie tak łatwo zapomnieć. Jako dorosła osoba, nauczycielka języka polskiego w prowincjonalnej szkole, Maria musi się z nią zmierzyć. A to za sprawą jednego z uczniów, który rzekomo popełnił samobójstwo. Ale przed śmiercią narysował rysunek, pokazał go pani nauczycielce i wtedy wszystko powróciło.
Jestem pod wrażeniem tej książki i pod wrażeniem autorki również. Polecam.

× 11 | link |
@Zuell_Zuell
2019-11-13
10 /10
Przeczytane

Kryminał idealny!
Mroczny. Klimatyczny. Intrygujący.
Chwyta za gardło na samym początku.
A potem trzyma, trzyma, trzyma! Nie popuszcza!
Boisz się.
Martwisz się.
Podejrzewasz...
Aczkolwiek nie masz czasu na dłuższe refleksje, bo nie możesz oderwać się od czytania!
A czytasz szybko i łatwo, styl po prostu rewelacyjny – narracja doskonała, wzorcowo
skonstruowane dialogi, a do tego idealne stopniowanie napięcia..
Dla mnie mistrzostwo!

Nie znam innych książek Autorki, ale już ją polubiłam :).

× 9 | Komentarze (1) | link |
@sandrajasona
@sandrajasona
2019-11-07
7 /10
Przeczytane Przeczytane w 2017

Maj kończę z przytupem. Kryminał osadzony w realiach lat 80-tych ubiegłego wieku Niespieszny, kilka wątków, kilka morderstw, dość dobra zagadka i nieznany morderca. Książka, którą czyta się jednym tchem, ciekawy debiut autorki. Jedyny zarzut to zachowania dwóch bohaterów, czasami miałam wrażenie, że mądrzejsze są dzieci: Maria i Bogusz - naiwność i zakochanie.

× 8 | link |
@katala
@katala
2019-11-20
8 /10
Przeczytane Trup się ściele

To nie jest romans. Nawet nie stał na półce z romansami. W sumie wiadomo było od początku, ale piszę, aby podkreślić, że to zauważyłam. A nadal przeczytałam. A było ciężko.
Powód?
Nie ma dla mnie nic gorszego od krzywdy dziecka. Nie potrafię sobie z nią poradzić poza gruntem zawodowym. Nie umiem jej oglądać, nie umiem o niej czytać. Jestem nieodporna na jakąkolwiek formę przemocy wobec dzieci. I nie musi być koniecznie fizyczna. Równie mocno przeraża mnie psychiczna, emocjonalna czy słowna. Może zbyt wiele czasu poświęcam na jej przeciwdziałaniu w życiu zawodowym i stąd odpycham coś, co teoretycznie powinno sprawiać mi przyjemność, a w rzeczywistości zmusza do znacznie głębszej analizy już nie samej książki, ale samego problemu.
Co z mojego punktu widzenia bardzo dobrze świadczy o Łasce.
Myślę, że to bardzo dobrze skonstruowana książka. Przemyślana, z pomysłem, którego odkrywanie wcale nie jest dla czytelnika takie proste, ale jednocześnie na tyle wciągające, że ciężko odłożyć tę historię na moment. Widać, że Kańtoch miała pomysł, który konsekwentnie realizowała. Odkrywanie elementów układanki powoli, kawałeczek po kawałeczku, i do celu, choć wcale nie tak bezpośrednio.
Pozostawienie niedopowiedzeń i niedomówień nadaje pewnej tajemniczości, nie zamyka jednoznacznie książki, bo choć czytelnik zna finał, niekoniecznie umie prześledzić dokładnie, jak do niego doszło. Tak, jest w tej opowieści pewna prostota skandynawska. Taka, którą bardzo lubię i cenię, któr...

× 6 | link |
@Antytoksyna
2020-10-27
7 /10
Przeczytane e-book

Moje drugie (po "Wierze") kryminalne spotkanie z autorką wypadło znacznie lepiej niż poprzednio.
"Łaska" to sprawnie opowiedziana historia, którą czyta się szybko i z zainteresowaniem. Wątek kryminalny delikatnie oderwany od rzeczywistości do pewnego momentu zupełnie nie razi. Przytłoczona dniem codziennym, zamknięta w sobie, depresyjna postać głównej bohaterki wpisuje się w ogólny nastrój książki.
Całościowy odbiór lektury psuje sztuczny, powierzchowny i drażniący obraz PRL-owskiej rzeczywistości. Prawdopodobnie kolejnej propozycji napicia się herbaty już bym nie zdzierżyła...

× 6 | link |
@beata87
2019-11-18
10 /10
Przeczytane

Rewelacyjny kryminał. Genialny klimat PRL-owskiej prowincji: nieco senne, nijakie i szare miasteczko... Ludzie zwyczajni, pełni wad i ambicji... akcja niespieszna... i krwawe morderstwa na nastolatkach! Co więcej, nie pierwsze w tej mieścinie... bo już wcześniej zdarzały się tu dziwne, krwawe wydarzenia. Duszna, mroczna atmosfera, mnóstwo niedomówień i niepamięci...
Mój drugi kryminał p. Kańtoch i znowu zostałam porwana przez zagmatwaną, niejasną historię. Mam prośbę do Autorki o następny kryminał... uzależniam się od nich:)

× 6 | link |
@gala26
8 /10
Przeczytane Wypożyczone z biblioteki 2018 Thriller, sensacja, kryminał Wypożyczone z biblioteki 2018 Thriller, sensacja, kryminał
@klaudia.nogajczyk
2020-03-14
7 /10
Przeczytane Biblioteczne Łupy

Z nazwiskiem Kańtoch zetknęłam się na jednym z filmików na youtubie przy okazji innej książki pt "Wiara" gdy zaczęłam szukać możliwości kupna, wypożyczenia tej pozycji wyświetlił mi się inny tytuł tej samej autorki "Łaska", to słowo pojawia się bardzo często w różnych okolicznościach. Książkę przeczytałam w kilka godzin , przyznam szczerze, że zabrała mi sen. Uwielbiam retrospekcje, postaci nieoczywiste, zaskoczenie efekt "wow", chociaż z biegiem powieści nasuwają się dwaj podejrzani. Cała akcja dzieje się w 1985 roku za czasów milicji, gdzie władza budziła respekt, a retrospekcje cofają nas czytelników 30 lat wcześniej. Byłam zaskoczona, że dokładne opisy nie przeszkadzają mi (co nie zdarza się często), lecz nadają całej opowieści głębszego sensu. Co łączy 36-letnią Marię - nauczycielkę języka polskiego ze śmiercią 14- letnich dzieci? Czy kiedy wróci jej pamięć jej życie będzie lepsze? Kolejna książka z cyklu: "Nic nie jest takim, jakim się wydaje być"! Polecam!

× 2 | link |
@Bibliotecznie
2020-04-14
9 /10
Przeczytane

Ponieważ na moich półkach stoi sporo nieprzeczytanych jeszcze książek, nadszedł czas na wyszukanie czegoś ciekawego. Na pierwszy ogień poszła „Łaska” Anny Kańtoch, która zerkała na mnie z regału już od dłuższego czasu. Kiedy zaczęłam ją czytać, pomyślałam sobie, że trochę szkoda, że czytam ją… dopiero teraz. Ale w myśl zasady, że lepiej późno niż wcale, pochłonęłam powieść szybko i natychmiast sięgnęłam po drugą książkę autorki.

Fabuła rozgrywa się dwoma torami czasowymi. Obserwujemy wydarzenia, które mają miejsce w 1955 roku, a także sytuacje z roku 1985. We wcześniejszej warstwie czasowej sześcioletnia Marysia Lenarczyk znika na tydzień w lesie. Kiedy dziewczynka wraca do domu ciotki, która się nią opiekuje, mała jest niesamowicie brudna, a we włosach ma coś obrzydliwego. Dziecko nie pamięta niczego z tych kilku dni. Trzydzieści lat później dorosła już Maria pracuje w szkole jako nauczycielka języka polskiego. Jeden z jej uczniów, Wojtek, rysuje czwórkę dzieci i Kartoflanego Człowieka. Chłopiec prosi ją o pomoc, ale kobieta nie reaguje na jego słowa. Wkrótce ciało Wojtka zostaje znalezione w parku. Z czasem pojawiają się kolejne nastoletnie ofiary, a Maria nie może pozbyć się wrażenia, że te zbrodnie mają coś wspólnego z jej zniknięciem w lesie trzydzieści lat wcześniej. Milicja prowadzi szczegółowe śledztwo, jednak kobieta rozpoczyna własne, zyskując pewność, że jeśli zdoła sobie przypomnieć, co przydarzyło jej się trzydzieści lat temu w lesi...

× 1 | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Poznała wielu ludzi w mundurach: carskich, z czerwonymi gwiazdami, a potem brunatnych. Wszyscy myśleli, że są panami świata, choć na butach mieli jeszcze gnój z obory, w której przerzucali widłami krowie gówno.
Można być uprzejmym, nawet jeśli stoi się twarzą w twarz ze śmiercią. Może zwłaszcza wtedy.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl