Andrzej Pilipiuk

Andrzej Pilipiuk

Pisarz
4.08 1425 ocen z 51 książek, przez 474 kanapowiczów

Andrzej Pilipiuk (ur. 20 marca 1974 w Warszawie) – polski pisarz i publicysta, laureat nagrody literackiej im. Janusza A. Zajdla za rok 2002. Z wykształcenia...
939
czytelników
Cytaty
„ Koktajl Królewna Śnieżka był to wynalazek pewnego miejscowego weterynarza, który sczezł z przepicia jeszcze przed wojną, ale jego pomysł nadal straszył. Koktajl robiony był w jakiś mętny sposób, na bazie mleka i proszku do pieczenia. Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków miał siedem procent, Królewna Śnieżka i dwunastu krasnoludków – dwanaście, Królewna Śnieżka i czterdziestu rozbójników – czterdzieści, a ostatni: Królewna Śnieżka i kompania gwałcicieli miał dziewięćdziesiąt sześć procent i nie zawierał już wcale mleka. ”
z książki Czarownik Iwanow
„ Najlepsza jest metoda warstwowa. – Na czym ona polega? – To proste. Warstwa ziemi – warstwa komunistów – warstwa ziemi i warstwa komunistów. ”
z książki Czarownik Iwanow
Książki

Zobacz wszystkie książki (73)

Komentarze
@Maynard
@Maynard prawie 8 lat temu
Jak dla mnie świetny w opowiadaniach zróżnicowanych tematycznie ("Rzeźnik drzew", "2586 kroków"). Dobry, swojski styl, do tego sporo pastiszu i humoru. Jednakże zawsze jest się do czegoś przyczepić bo a to za Wędrowyczem nie przepadam a to znowu cykl "Oko jelenia" mnie zawiódł. Niemniej jednak wierzę w pisarstwo pana Andrzeja i kibicuje mu całym sercem. Po "Wampirze z m-3" dodaję go zatem do "ulubionych" i czekam na więcej!
@Womanek
@Womanek około 11 lat temu
Pilkipiuka czyta się świetnie, choć czasem jego pomysły mogą odstręczać... Zabijanie psów, czy wyłapywanie wszy nie jest dla mnie sprawą... interesującą. Na szczęście takie wydarzenia dotyczą głównie przygód Jakuba W. Reszta napisana jest równie lekko, a do tego pozbawiona jest tych nieprzyjemnych elementów, dlatego polecić należy gorąco - a szczególnie ksiązki związane z kuzynkami Kruszewskimi, a także zbiory opowiadań.
@Brianna
@Brianna ponad 9 lat temu
Jeden z moim ulubionych autorów ever, każda jego książka zachwyca mnie bardziej, każda do mnie trafia. Uwielbiam jego poczucie humoru i oryginalne, wręcz szalone pomysły.
Współtworzący tę stronę

puchar @frodo @frodo pierwsza opinia

Dzięki takim kanapowiczom jak ty, ta strona może się rozwijać.

Popraw tę stronę
Obserwujący
@elektrycznosc @elektrycznosc
@MagicalChristopher @MagicalChristopher
RI
@RIP
PK
@pkos
@Astrum @Astrum
@pascal @pascal
DA
@Exegi_Monumentum
@ShiroiAkuma @ShiroiAkuma
@BeataK @BeataK
CE
@Cerebellum

Biografia

Andrzej Pilipiuk (ur. 20 marca 1974 w Warszawie) – polski pisarz i publicysta, laureat nagrody literackiej im. Janusza A. Zajdla za rok 2002. Z wykształcenia archeolog. Pilipiuk najbardziej znany jest z, wykazującego w pewnym stopniu cechy gawędy[potrzebne źródło], cyklu opowiadań o przygodach Jakuba Wędrowycza – zamieszkującego w Starym Majdanie koło Wojsławic plugawego degenerata, bimbrownika i egzorcysty. Debiutował opowiadaniem Hiena ("Fenix" 2/1996), w którym po raz pierwszy pojawiła się postać Jakuba. Od tego czasu Pilipiuk napisał kilkadziesiąt innych opowiadań z tego cyklu, wydanych w sześciu zbiorach (Kroniki Jakuba Wędrowycza (2001), Czarownik Iwanow (2002), Weźmisz czarno kure (2002), Zagadka Kuby Rozpruwacza (2004), Wieszać każdy może (2006) i Homo Bimbrownikus (2008). Sam nazywa siebie "największym piewcą polskiej wsi od czasów Reymonta"[1]. Innymi utworami Pilipiuka jest cykl o kuzynkach Kruszewskich oraz Michale Sędziwoju, alchemiku który zgodnie z legendami zapewnić miał sobie nieśmiertelność dzięki odkryciu tajemnicy kamienia filozoficznego, gdzie Pilipiuk połączył elementy fabularne oparte na wiedzy historycznej z najnowszymi osiągnięciami naukowymi i technologicznymi, oraz cykl Norweski dziennik, opowiadający o przygodach Tomasza Paczenki, cierpiącego na amnezję młodego uciekiniera z Polski Ludowej, który usiłuje odnaleźć prawdę o sobie i otaczającej go rzeczywistości. Cykl ten jest najstarszym w dorobku autora, prace nad nim rozpoczął Pilipiuk będąc jeszcze nastolatkiem. W utworach Pilipiuka często pojawiają się gościnnie postaci z innych jego cykli. Tytułowe bohaterki serii Kuzynki pierwszy raz pojawiły się w jednym z napisanych przez niego tomów Pana Samochodzika. Zarówno w cyklu Kuzynki jak i Pan Samochodzik pojawia się również przelotnie Jakub Wędrowycz . (za wikipedia.pl)