Kroniki Jakuba Wędrowycza

Andrzej Pilipiuk
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 211 ocen kanapowiczów
Kroniki Jakuba Wędrowycza
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 211 ocen kanapowiczów

Opis

Polscy autorzy raczej unikają tematyki polskiej a nawet scenografii kraju ojczystego. Jeśli już postanowią napisać utwór fantastyczny którego akcja rozgrywa się w Polsce, to po pierwszej próbie z ulgą odskakują od niewygodnego tematu. Po Weselu w Atomicach Mrożka niełatwo jest ulokować się na serio a i na wesoło w Tu i Teraz. Andrzej Pilipiuk jest chlubnym wyjątkiem który nie przestraszył się starcia ze skrzeczącą rzeczywistością. Stworzył postać filozofa chwilami oscylującego w stronę menela, dziwaka i geniusza rycerza i dowcipnisia Polaka-Który-Potrafi, i Polaka któremu się chce. Do tego szlachetnego altruisty, który za trudy dla świata chce tylko dobrego słowa. I dobrego trunku. Masz problemy z duchami przodków? Coś stuka w Twoim domu? Sąsiad jest wampirem? Udaj się do Jakuba Wędrowycza najlepszego Cywilnego Egzorcysty w Kraju! Być może mieszka na zapadłej wsi na Ścianie Wschodniej być może odżywia się własnoręcznie pędzonymi trunkami i wygląda na starego kłusownika ale nie daj się zwieść pozorom! Jeszcze nie pojawił się wampir, kosmita, wilkołak czy upiór, który dałby radę nieustraszonemu egzorcyście w gumofilcach.
Data wydania: 2018
ISBN: 978-83-65983-63-3, 9788365983633
Rodzaj: audiobook
Wydawnictwo: Audioteka
Cykl: Oblicza Wędrowycza, tom 1
Czas trwania: 415 minut
Mamy 8 innych wydań tej książki

Autor

Andrzej Pilipiuk Andrzej Pilipiuk
Urodzony 20 marca 1974 roku w Polsce (Warszawa)
Polski pisarz i publicysta, laureat nagrody literackiej im. Janusza A. Zajdla za rok 2002. Z wykształcenia archeolog. Pilipiuk najbardziej znany jest z, wykazującego w pewnym stopniu cechy gawędy[potrzebne źródło], cyklu opowiadań o przygodach Jakub...

Pozostałe książki:

Kuzynki Księżniczka Weźmisz czarno kure Kroniki Jakuba Wędrowycza Czarownik Iwanow
Wszystkie książki Andrzej Pilipiuk

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Kroniki Jakuba Wędrowycza

27.01.2021

Andrzej Pilipiuk oraz Grzegorz Pawlak wykreowali świetną postać ! Jakub jest moim ulubionym antybohaterem. Przyznam, że dłuższy czas wstrzymywałam się przed sięgnięciem po te lekturę. Ze względu na tę okładkę. Wywiera na czytekniku wrażenie wrogiej. Ale Jakub zyskuje przy bliższym poznaniu! Wędrowycz powszechnie znany jako miejscowy element margin... Recenzja książki Kroniki Jakuba Wędrowycza

Przygoda życia

9.05.2021

Moje spotkanie z Pilipiukiem było przypadkowe. Zerknęłam na okładkę i pomyślałam "mój dziadek". Przeczytałam opis z tylnej części książki i pomyślałam "mój dziadek!" 😂. "Muszę to przeczytać!". I tak, uzbrojona po zęby w niepewność i masę wątpliwości (bo przecież fantastyka to nie moja bajka), w podekscytowanie i strach ("jeju, co to będzie, co to ... Recenzja książki Kroniki Jakuba Wędrowycza

@Marcela@Marcela × 1

Kroniki Jakuba Wędrowycza

3.04.2011

Mętny wzrok, gumofilce i butelka bimbru wetknięta za pas. Do tego włosy przeczesane skórką wieprzową i złote zęby prawdopodobnie pochodzące od ograbionego nieboszczyka… Taki opis może niektórych odrzucać, oburzać i skutecznie zniechęcać. A szkoda, gdyż „Kroniki Jakuba Wędrowycza” to istna perełka wśród polskiej literatury ostatnich lat. Andrzej Pi... Recenzja książki Kroniki Jakuba Wędrowycza

Andrzej Pilipiuk - Kroniki Jakuba Wędrowycza

25.07.2012

„A gdy wszystko zawiedzie, jest jeszcze Jakub Wędrowycz” Postać Jakuba towarzyszyła mi odkąd zaczęłam pracować na stoisku FKO. Kiedy do moich rąk trafił „Notes Wędrowycza” zastanawiałam się dlaczego mój wspólnik notes wstawił do regału z fantastyką.. Dopiero później zauważyłam na grzbiecie autora – Andrzej Pilipiuk. I tak rozwiązałam swoją zagadk... Recenzja książki Kroniki Jakuba Wędrowycza

Moja opinia o książce

Opinie

@denudatio_pulpae
2021-06-05
7 /10
Przeczytane Mam w domu 📚

"Ciapuś, uduś pana".

Dawno, dawno temu, w bursianym obrocie literaturą, trafiłam na "Kroniki Jakuba Wędrowycza". Tytułowy bohater jest elementem z marginesu społecznego, alkoholikiem i fachowcem w dziedzinie cywilnego egzorcyzmowania – generalnie brzmi zachęcająco. Izolacja obuwiem gumowym podstawą sukcesu. Widły w dłoń i na koń!

Przygody starej Słaboniowej przypomniały mi o najsłynniejszym polskim egzorcyście-bimbrowniku, więc postanowiłam odświeżyć sobie trochę pamięć. Nie ukrywam, że gdy miałam siedemnaście lat jego perypetie bawiły mnie trochę bardziej, ale i teraz momentami uśmiałam się prawie do łez. Historie może i nie są równe, pełno jest tu stereotypów, nie każdemu podpasuje humor prezentowany przez Pilipiuka, ale polecam spróbować. Może i Ty zostaniesz fanem Jakuba Wędrowycza.

× 12 | link |
@Johnson
2019-11-08
9 /10
Przeczytane Fantastyka/Science-Fiction Polskie

Szczerze mówiąc, to zastanawiam się dlaczego nie daję tej książce 10/10. Właśnie dlatego, że się zastanawiam jest TYLKO 9/10.

Dlaczego taka ocena, skoro nie jest to nie wiadomo jaka cudowna powieść, epopeja narodowa? Ano właśnie dlatego, że nie jest.

Świetna książka z betonową ciężką dawką bardzo dobrego humoru, wysublimowanego niczym tegoroczny zbiór owoców przeznaczony do produkcji jednego z przedawkowywanych przez bohaterów trunków ;)

Z każdą przygodą Jakuba właśnie ten betonowy humor wali Cię w łeb. Czytając "Kroniki Jakuba Wędrowycza" naprawdę można śmiać się w głos.
Do polecenia. I zawsze można do niej wrócić.

Panie Pilipiuk "chapeau bas!"

× 5 | link |
@Marcela
2021-11-09
7 /10
Przeczytane

Moje spotkanie z Pilipiukiem było przypadkowe. Zerknęłam na okładkę i pomyślałam "mój dziadek". Przeczytałam opis z tylnej części książki i pomyślałam "mój dziadek!" 😂. "Muszę to przeczytać!". I tak, uzbrojona po zęby w niepewność i masę wątpliwości (bo przecież fantastyka to nie moja bajka), w podekscytowanie i strach ("jeju, co to będzie, co to będzie?!", "no ale jak to tak - książka o dziadku?!") oraz zwyczajną ciekawość wyruszyłam wraz z Kubusiem w pełną niebezpieczeństw podróż. Co tam się działo... Nie raz nie dwa ogarnęły mnie wątpliwości, czy aby na pewno wrócę z tej wycieczki w jednym kawałku i ze zdrowym, a przede wszystkim trzeźwym umysłem... Czy Jakub Wędrowycz to dobry kompan podróży? No cóż... trzeba przyznać, że raczej nie. Ale wiecie co? Z pewnością nie była to nasza jedyna wspólna wędrówka, a ja już dziś pakuję plecak na kolejną wyprawę, ale tym razem spakuję tylko podekscytowanie, dystans do świata i czarny humor. No i może 2KC 😉.

Kim jest Jakub Wędrowycz...? To przerażający wiekowy ochlapus, wiejski egzorcysta, bimbrownik i kłusownik, który niestety nie poraża kulturą. Ale ciężko go nie lubić, naprawdę. Posiada nadnaturalne zdolności, które pozwalają mu likwidować z tego świata duchy, potwory, maszkary, wampiry, zombiaki i innych przedstawicieli gatunków "nie z tego świata". Do tego zajmuje się pędzeniem własnego bimbru oraz smakowaniem go wraz z podobnymi sobie przyjaciółmi, jak choćby Semenem Korczaszką, ponad stuletnim Kozakiem, weteranem wo...

× 2 | link |
EK
2022-05-24
8 /10
Przeczytane

W „Jakubie Wędrowyczu” zaczytywały się 10 lat temu moje dorastające dzieci. Warto wiedzieć co czyta młodzież, więc ja razem z nimi i połknęłam bakcyla. Bez takiego jak oni entuzjazmu, ale z przyjemnością, niedowierzaniem, czasem z odrazą, jak wprowadzał w czyn jakieś obrzydliwości, na które nawet bym nie wpadła, a czasem z przykrością, gdy jako Polka przeglądałam się w krzywym lustrze. Za to zawsze ze śmiechem. Nietuzinkowy gość z tego Kuby, mimo że menel nad menele.
Wykształcenie: 3 klasy szkoły gminnej. Obecnie, jak twierdzi - wtórny analfabeta.
Zawód wykonywany: pasożyt społeczny, notorycznie uchylający się od pracy. Notowany za kłusownictwo i bimbrownictwo oraz niszczenie mienia organów ścigania.

Przypomina mi poznanego kilka lat temu pana Mietka z małej mazurskiej osady i zakapiora Mańka z Bieszczad. Gumofilce na nogach, kufajka, widły w garści, groźna mina, bimberek od rana w spożyciu, a nocami w produkcji, gotowość do niesienia sąsiadom pomocy w trudnych sprawach, szalone wyczyny i specyficzny kodeks honorowy. Tylko Mietek i Maniek nie byli chyba egzorcystami jak Jakub. Lektura do przeczytania, pośmiania się, zadziwienia i zapomnienia.

Komplet książek o Jakubie Wędrowyczu stoi do dziś na półce, wróciłam niedawno do pierwszego tomu. Po latach nie umiem się dać ponieść fali tych bzdur, jest jakby mniej zabawnie i bardziej wkurzająco, ale trzeba też oddać książce honor - bardzo dużo pamiętałam. To znaczy, że spotkanie z Jakubem nie przeszło...

× 2 | link |
@Maynard
2010-04-13
1 /10
Errarum humane est Fabryka Słów Wielcy Polegli czyli niedoczytane czytadła

Jak dla mnie opowiadania zdecydowanie za "proste" i za krótkie, nie oddające przy tym całkowitych możliwości twórczych autora. Sądzę, że Pilipiuk mógłby w doskonały i prześmiewczy sposób przedstawić perypetie domorosłego egzorcysty na kresach wschodnich, parodiując przy tym klasyków w stylu Blattego, Stockera, Wilde'a oraz licznych rodzimych autorów. Całość przypominała mi wycinki z jakiejś prasy młodzieżowej, gdzie opowiadania o Wędrowyczu mogłyby figurować pomiędzy reklamą żelu na trądzik a rubryką porad. No i ta tematyka: Wędrowycz i ufo, Wędrowycz i krasnoludki. Brakuje tylko Wędrowycz spotyka misia Koralgola. Może niektórych śmieszy ten rodzaj humoru. Mnie niestety nie. Zdecydowanie wolę i cenię autora za bardziej poważne opowiadania w stylu "Rzeźnika drzew" (choć zamieszczony w tym tomie "Połoz" rozbawił mnie do łez).

× 2 | link |
@mewaczyta
2021-06-15
6 /10
Przeczytane

Absurd goni absurd, ale tkwi w tym urok.

× 2 | link |
@makomt
2012-07-15
10 /10
Przeczytane Fantastycznie i magicznie :) Z mojej półki

Książka mi się podobała i polubiłam samego Jakuba, chociaż niektóre jego zachowania wołają o pomstę do nieba. Mimo wszystko zaskarbił sobie moje uczucia, a co za tym idzie kibicowałam mu podczas jego przygód. Wszystko okraszone odpowiednią dawką humoru - nie były to notoryczne wybuchy śmiechu, jednakże uśmiech pojawiał się na mojej twarzy podczas czytania. W planach mam kolejne książki poświęcone Jakubowi Wędrowyczowi. :)

× 1 | link |
@Vicky
2011-11-06
10 /10
Fantastyka

Zdecydowanie moim zdaniem JEST to najlepsza książka autora, a nie tylko "była". Fakt, że nie każdy musi lubić humor wiejskiego egzorcysty - np. angielskie panienki z dobrego domu w epoce wiktoriańskiej - ale, ale... no po prostu nie da się przy tej książce nie śmiać! Tak jak niektóre serie autora mnie lekko nudziły, tak Wędrowycz jest mrrrauk!

× 1 | link |
@xNiedostepnax
2010-05-25
10 /10
Przeczytane Uśmiałam się do łez :-) Wypożyczone, bądź pożyczone

Świetna książka, jedna z najlepszych, które do tej pory czytałam. Napisana z niesamowitym poczuciem humoru. Rozbawiła mnie do łez. Polubiłam głównego bohatetera, Jakuba Wędrowycza, zarówno jak i inne postaci. Z niecierpliwością będę czekała momentu, w którym sięgnę po kolejny tom tej niesamowitej powieści. Polecam, warto przeczytać.

× 1 | link |
@morvina
2015-07-28

Przeczytałam w cichej nadziej, że łatwiej będzie przetrwać paskudną pogodę na urlopie. Ale, skończywszy, pożałowałam straconego czasu. To takie opowiadania śmieszne na siłę, w dodatku eksploatujące wciąż ten sam zestaw pomysłów. Jak ktoś lubi w kółko oglądać Benny Hilla w waciaku, może będzie zadowolony.

× 1 | link |
@coconut
2011-08-04
5 /10
Przeczytane

Była to trzecia szansa, jaką dałam Andrzejowi Pilipiukowi, i zdaje się, że ostatnia. Choć niewątpliwie była to najlepsza książka tego autora. Coś takiego do mnie po prostu nie przemawia.

× 1 | link |
@Faledor
2015-07-21
Przeczytane domowa biblioteczka

Dobra, ale bez rewelacji. Trochę drażniący główny bohater. Planowałam, przeczytałam i chyba na tym zakończę przygodę z Jakubem Wędrowyczem. Nasze poczucie humoru trochę się rozmija.

× 1 | link |
@Yokan
2010-12-12
10 /10
Przeczytane

Świetna książka! Pełna humoru i dobrych pomysłów oraz zaskakująca.Chyba najlepsza jaką czytałam polskiego autora. Wędrowycz trochę na początku kojarzył mi się z dr Housem.

× 1 | link |
@misha
2010-07-18
8 /10
Przeczytane

Świetna książka. Myślę, że w recenzji @fri2go znajduje się wszystko, co sama bym ujęła ;) [swoją drogą dobra robota!] Polecam wszystkim jako wakacyjną lekturę. :)

× 1 | link |
@Jezebel
2009-02-09
8 /10
Przeczytane Fabryka Słów

na tle kolejnych wędrowyczowych tomów debiut jest dość słaby... warsztat i pomysły kuleją, ale na szczęście w kolejnych częściach pan andrzej się wyrobił :P

× 1 | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Zza drzewa wyszedł wielki i paskudny wilk... -Dokąd idziesz, czerwony kapturku? zapytał. -Nie jestem czerwony Kapturek. Jestem Maciej Wędrowycz -odpowiedział malec z godnością. -Z tych Wędrowy...”
× 3
#
“Jakub myślał przez chwilę. - Ciapuś! - wrzasnął wreszcie. - Gdzie jesteś, zdechlaku? - Przecież nie masz psa - zdziwił się morderca. Dwumetrowy pyton wystrzelił spod łóżka i owinął mu się wokó...”
× 2
#
“Gdyby ludzie znali ciężar prawdziwej wiary, byłoby więcej ateistów.”
× 1
#
“- Zrobili Cię proboszczem w Dębince Dworskiej? - Tak. - Co przeskrobałeś? - Egzorcyzmowałem punków w Jarocinie.(...)”
× 1
#
“Prawo pędzenia bimbru jest prawem człowieka”
× 1
#
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Ufoki
Ufoki
Andrzej Pilipiuk
8/10
Krótkie, humorystyczne opowiadanie promujące jedną z platform dystrybucji produktów cyfrowych (dostę...
Czarownik Iwanow
Czarownik Iwanow
Andrzej Pilipiuk
7.9/10
Jakub wędrowycz - niemal natychmiast wszedł do panteonu postaci najbardziej lubianych przez polskich...
Weźmisz czarno kure
Weźmisz czarno kure
Andrzej Pilipiuk
8/10
Dziś, w naszym wrednym kącie kulturalnym literata ocenia literat. W filmowym skrócie. "Weźmisz czarn...
Zagadka Kuby Rozpruwacza
Zagadka Kuby Rozpruwacza
Andrzej Pilipiuk
8.2/10
Książka dla wszystkich, którzy dostrzegają absurdy codzienności, ludzkich przyzwyczajeń, współczesne...
Wieszać każdy może
Wieszać każdy może
Andrzej Pilipiuk
8.2/10
Kiedy wrogie armie ścierają się koło twego domu, kiedy Zieloni Mściciele wkraczają do akcji, a potęż...
Homo bimbrownikus
Homo bimbrownikus
Andrzej Pilipiuk
7.2/10
Polska odpowiedź na Conana Barbarzyńcę Jakub Wędrowycz polską odpowiedzią na Conana Barbarzyńcę. (An...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl