Uwolniona

Igor Brejdygant
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów
Uwolniona
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów

Opis

Kto wyjdzie cało z tej rozgrywki?

Thriller polityczny autora „Szadzi”!

Rok 1989
W całym kraju wrze. Tuż przed wyborami Krystyna Swoboda, ceniona dziennikarka śledcza, wyjeżdża z Polski. Ma za zadanie przygotować przełomowy tekst o walczącej o wolność Europie. W niebezpieczną podróż wyrusza wraz z fotoreporterem Pawłem. To z nim przeżyje gorący romans i uwikła się w sprawy, które rzucą cień na kolejne pokolenia.

Rok 2023
Julia każdego dnia czuwa przy szpitalnym łóżku matki. Obie próbują uporać się ze stratą przyjaciela, w którego samobójstwo żadna z nich nie wierzy. Kobieta jest w stanie poświęcić wszystko, aby winni jego śmierci zostali ukarani. Nawet jeśli będzie to oznaczało prywatne śledztwo i wniknięcie w struktury mafii, tej brudnej, wpływowej i bezwzględnej. Nie spodziewa się jednak, że prawda zatrzęsie nie tylko jej życiem, ale całym krajem.

Śmiertelnie niebezpieczna intryga, polskie służby specjalne i niespodziewana miłość.

Ta historia, to dowód na to, że gra o władzę bywa odrażająca.

Wydanie 1 - Wyd. Znak
Data wydania: 2024-06-05
ISBN: 978-83-240-6836-4, 9788324068364
Wydawnictwo: Znak
Kategoria: Sensacja Thriller
Stron: 320
dodana przez: Vernau

Autor

Igor Brejdygant
Urodzony 24 marca 1971 roku w Polsce (Poznań)
Igor Brejdygant - polski scenarzysta, reżyser, fotograf i pisarz, studiował na Wydziale Produkcji Filmowej i Telewizyjnej PWSFTViT w Łodzi. Napisał scenariusze m.in. do "Zbrodni" (reż. Greg Zgliński), "Prostej historii o morderstwie" (reż. Arkadiusz...

Pozostałe książki:

Opowiem ci o zbrodni Szadź Rysa Układ Opowiem ci o zbrodni Wiatr Sieroty Opowiem Ci o zbrodni. Historie prawdziwe Uwolniona Spirala Splątanie Opowiem Ci o zbrodni. Historie prawdziwe Opowiem ci o zbrodni. Historie prawdziwe Paradoks
Wszystkie książki Igor Brejdygant

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czym jest wolność???

16.07.2024

Fabuła książki Igora Brejdyganta „Uwolniona” toczy się w dwóch przestrzeniach czasowych. w roku 1989 oraz w czasie teraźniejszym. Cała historia zbudowana wokół chorej matki i czuwającej przy niej córce. Krystyna Swoboda była osobą o trudnym charakterze, więc po każdej wizycie w szpitalu jej córka Julia wychodziła z wieloma skrajnymi emocjami. Koch... Recenzja książki Uwolniona

@maciejek7@maciejek7 × 27

Uwolniona

29.05.2024

Powiem Wam zupełnie szczerze, że jeśli chodzi o thrillery polityczne, to kiedyś zdecydowanie powiedziałabym, że tylko zagraniczne są godne jakiejkolwiek uwagi, że "House of cards" to mistrzostwo świata, a u nas nie ma nic ciekawego. No i wiecie, później zaczęły się u nas pojawiać nieśmiało tego typu książki i trzeba było sprawdzić czy warto je czy... Recenzja książki Uwolniona

Echo schyłku komunizmu, które dalej rezonuje w społecznej przestrzeni 🔥

11.06.2024

Igor Brejdygant w swoim najnowszym thrillerze „Uwolniona” zabiera nas na pełną napięcia podróż do Polski, gdzie echo schyłku komunizmu dalej rezonuje w społecznej przestrzeni. 1989 to rok przełomowy, w całej Polsce buzują emocje i napięcia. Krystyna Swoboda, ceniona dziennikarka śledcza, wyjeżdża na Węgry, aby napisać przełomowy artykuł o walc... Recenzja książki Uwolniona

Uwolniona – recenzja

15.06.2024

Thrillery polityczne nie są moją mocną stroną. W ogóle zarówno w życiu, jak i w świecie książek, unikam polityki. Jednak najnowsza książka Igora Brejdyganta „Uwolniona” zaintrygowała mnie swoim opisem tak mocno, że postanowiłam zrobić wyjątek. Historia, którą serwuje nam Igor Brejdygant rozgrywa się w dwóch przestrzeniach czasowych. Poznajemy Jul... Recenzja książki Uwolniona

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@ogrod.ksiazek
2024-06-19
8 /10
Przeczytane

Każda książka autora zawiera niepowtarzalną historię, która z powodzeniem może być zekranizowana. Tym razem wzięłam do ręki thriller polityczny, gdzie polityka jest tłem, ale emocje rosną z innych powodów.

Kiedy umiera przyjaciel Julii Swobody i jej matki, obie nie wierzą w jego samobójstwo. Jednak zdaje się iż tylko Julia jest chętna poznać prawdę. Co kryje się za śmiercią Wojtka? Jak daleko sięgają brudne i śliskie ręce mafii.

Autor funduje nam retrospekcje, które wiodą aż do 1989 roku, to tam mieści się zarzewie obecnych zdarzeń, ale i pewna tajemnica, która wywróci życie Julii.

Każda kolejna książka Autora, którą czytam ma swoja własną historię. Różnią się między sobą klimatem, bohaterami, miejscami zdarzeń... Trudno w nich szukać punktów stycznych, poza gatunkami. Bardzo mi się to podoba, ponieważ każda kolejna opowieść to niespodzianka.

Igor Brejdygant jest scenarzystą i to wypływa z jego powieści. Książki są jakby złożone z kadrów. W plastyczny i płynny sposób przechodzimy przez koleje sceny. Wyobraźnia jest pełna obrazów, które z pietyzmem zostały nakreślone przez Autora. Lubię ten sposób pisania, ale również lubię tą rozmaitość.

Chodzi za mną jeszcze jedna książka Autora, której nie czytałam i pora wreszcie to zmienić. Wam polecam nie tylko tę powieść spod pióra @igor_brejdygant ale i wcześniejsze pozycje bo #wartojakpieron

× 4 | link |
@kryminal_na_talerzu
2024-06-12
7 /10

„Uwolniona” to dziewiąta powieść Igora Brejdyganta. Gatunkowo zaklasyfikowana jako thriller polityczny, ale przyznam, że tej polityki nie musicie się bać - nie jest przytłaczająca, tu raczej chodzi po prostu o władzę, a nie typowe przepychanki polityczne. A co ciekawe - autor historią sięga do czasów upadku komunizmu - część, niewielka część toczy się w 1989 do 1994 - to takie króciutkie retrospekcje, ale nadają historii większego wymiaru, bo nie tylko tam osadzają początek intrygi, ale i przeciągają nas przez kilka europejskich krajów. Jednak większa część fabuły toczy się współcześnie i skupia się na prywatnym śledztwie i wątku dziennikarskim, który potencjalnie może być śmiertelnie niebezpieczny. Fabuła jest dynamiczna, lekko sensacyjna, momentami filmowa, jednak mnie w książce przekonało coś innego - kreacje dwóch głównych bohaterek, matki i dorosłej już córki, które są swoim przeciwieństwem, a których relacja, ta dynamika jaka między nimi się wywiązuje, jest mocno niebanalna, zaskakująca i fascynująca - naprawdę udany duet, dobrze oddany pod względem psychologicznym. Jest jeszcze drugi aspekt powieści, za którą ode mnie otrzymuje pozytywną ocenę - sam styl autora. Widać, że lubi słowo pisane, że rozumie jego charakter, bawi się nim i testuje niebanalne połączenia - sama do języka i stylu powieści zawsze przywiązuję dużą wagę, więc nic dziwnego, że tym właśnie po raz kolejny autor mnie do siebie przyciągnął i po raz kolejny przekonał, że warto czytać jego powieści.
...

× 2 | link |
@maciejek7
2024-07-16
8 /10
Przeczytane konkurs kryminał Posiadam

Fabuła książki Igora Brejdyganta „Uwolniona” toczy się w dwóch przestrzeniach czasowych. w roku 1989 oraz w czasie teraźniejszym.
Cała historia zbudowana wokół chorej matki i czuwającej przy niej córce. Krystyna Swoboda była osobą o trudnym charakterze, więc po każdej wizycie w szpitalu jej córka Julia wychodziła z wieloma skrajnymi emocjami. Kochała matkę, wiedziała, że walczy z podstępną chorobą i źle znosi jej leczenie, lecz jednocześnie nie potrafiła się z nią dogadać.
To właśnie od matki dowiedziała, że jej były chłopak przedawkował leki...
Zarówno matka jak i córka nie wierzą, że Wojtek Morawski mógłby popełnić samobójstwo. Matka jednak nie chce powiedzieć Julii nad czym ostatnio pracował dziennikarz. Pewnie ma swoje powody na milczenie w tej sprawie, lecz Julia nie chce tej sprawy odpuścić. Mąż przyjaciółki, który jest policjantem, kontaktuje się z dziewczyną i również coś mu się nie podoba, lecz gdy sprawa zostaje umorzona to właściwie nie może się zajmować dochodzeniem. Jednak tak go ta sprawa zaintrygowała, że umawia Julię z kolegą, który nie ma żony, rodziny na utrzymaniu i kredytu, więc chętnie pomoże dziewczynie w nieoficjalnym śledztwie.

× 2 | link |
@coolturka104
2024-07-17
6 /10
Przeczytane

„Uwolniona” to najnowszy thriller kryminalny Igora Brejdyganta.

Trzydziestopięcioletni, przystojny, inteligentny i wykształcony dziennikarz śledczy Wojciech Morawski popełniła samobójstwo. W taką wersję wydarzeń nie wierzy jego przyjaciółka Julia Swoboda, która zrobi wszystko, by znaleźć winnych. Nie spodziewa się, jak niebezpiecznym ludziom wypowiedziała wojnę.

„Uwolniona” to angażująca historia z wartką akcją, mistrzowską intrygą i wielokrotnie zaskakującym śledztwem. Od początku towarzyszy nam nastrój niebezpieczeństwa, który wzmaga się z każdą stroną. Prym wiedzie tu duszna, mroczna i przygniatająca atmosfera. Autor doskonale stopniuje napięcie, trzymając nas w niepewności. Mamy dwie płaszczyzny czasowe i okazuje się, że przeszłość potrafi rzucać naprawdę długie cienie i nie pozostaje bez wpływu na to, co tu i teraz. Znalazłam tu kawał naprawdę potężnej historii w czasach spektakularnych przemian u schyłku PRL.

Podsumowując, chwytam i czytam wszystko, co nosi znamiona kryminału, ale za wielką polityką i mafią nie przepadam.

× 2 | link |
@alenajpierwksiazka
2024-06-11
Przeczytane

Od pierwszych stron „Uwolniona” wciąga czytelnika atmosferą napięcia i intrygi, prowadząc go przez mroczne zakamarki ludzkiej duszy, gdzie każda decyzja bohaterów niesie za sobą lawinę nieprzewidywalnych konsekwencji.
Igor Brejdygant oddaje w nasze ręce powieść, która porywa czytelnika od pierwszej strony i trzymającym napięciem nie puszcza, aż do ostatniego zdania. Autor umiejętnie splata losy dwóch kobiet, tworząc fascynującą historię, która ukazuje, jak przeszłość wpływa na teraźniejszość.
Rok 1989. Krystyna Swoboda, doświadczona dziennikarka śledcza, stoi u progu jednej z najważniejszych misji w swojej karierze. W czasach politycznych zawirowań i walki o wolność, Krystyna wyrusza na niebezpieczną wyprawę z fotoreporterem Pawłem. Ich podróż pełna jest ryzyka, a na jej tle rozwija się płomienny romans, który na zawsze zmieni życie obojga. Brejdygant mistrzowsko oddaje atmosferę tamtych burzliwych czasów, wprowadzając czytelnika w świat pełen intryg, niebezpieczeństw i emocjonalnych napięć.
Przenosimy się do roku 2024, gdzie Julia Swoboda, córka Krystyny, czuwa przy szpitalnym łóżku swojej matki. Tajemnicza śmierć napędza Julię do odkrycia prawdy. Jej determinacja prowadzi ją na ścieżki prywatnego śledztwa, które odkrywa mroczne sekrety i wprowadza ją w brutalny świat mafii. Pan Igor Brejdygant z precyzją buduje napięcie, ukazując determinację Julii, która gotowa jest poświęcić wszystko, by sprawiedliwość zatriumfowała.
"Uwolniona...

| link |
@z_ksiazka_w_plecaku
2024-06-04
9 /10

„Uwolniona” to wciągający od pierwszych stron thriller, którego akcja dzieje się na dwóch płaszczyznach czasowych.

Koniec lat 80. Czasy gdy Europa walczy o wolność. Krystyna Swoboda, ceniona dziennikarka śledcza wyjeżdża z Polski na Węgry. Towarzyszy jej fotoreporter Paweł. To właśnie z nim przeżyje romans oraz wplata się w intrygujące sprawy, które będę mieć wpływ na przyszłość.

Rok 2024. Poznajemy Julię, córkę Krystyny. Kobieta spędza długie godziny przy matce będącej w szpitalu. Obie są wstrząśnięte śmierciom przyjaciela. Żadna z nich nie wierzy, że popełnił samobójstwo. Julka gotowa jest zrobić wszystko by odkryć prawdę. Nie wie tylko co się stanie gdy ją odkryje.

Dwie linie czasowe, dwie bohaterki. Niebezpieczne odkrycia związane z mafią, ABW i bezwzględna walka o władzę. A jeśli do tego dodać tajemnicze zniknięcie Malarza, to lektura staje się nieodkładana.

Uwielbiam książki, których akcja dzieje się w latach 80 i 90 ubiegłego wieku. Są to czasy, które pamiętam. Uwielbiam również dwie linie czasowe, które wzajemnie się przeplatają. Uwielbiam poznawać bohaterów sprzed lat i to kim są dzisiaj.

Autor posiada lekki styl pisania, dzięki czemu książkę czyta się szybko. Zazwyczaj nie sięgam po thrillery polityczne, ale muszę przyznać, że „Uwolniona” zrobiła na mnie duże wrażenie. Pan Igor wodzi za nos czytelnika. Były momenty gdy domyślałam się zakończenia, ale za chwilę wą...

| link |
@gdzie_ja_tam_ksiazka
2024-06-19
7 /10
@wolinska_ilona
2024-06-15
7 /10
Przeczytane
@pannajagiellonka
2024-06-15
5 /10
@burgundowezycie
2024-06-11
8 /10
Przeczytane thrillery 🔪
@przerwa.na.ksiazke
2024-06-11
8 /10
Czytam
@WystukaneRecenzje
2024-05-29
7 /10

Cytaty z książki

Wyjścia są dwa, pomyślał. Albo nie chcą powiedzieć nic ważnego, albo jeszcze gorzej - owi dwaj domniemani współpracownicy domniemanej służby po prostu tak naprawdę nic ważnego nie wiedzą.
Może to taka namiastka alkoholu - pomyślał, sącząc brązową, aromatyczna ciecz. Muzułmanie przynajmniej oficjalnie alkoholu pić nie mogą, esencjonalna jak więzienny czaj herbata w kieliszkach może stanowić dla nich jakiś rodzaj rekompensaty.
Może zwiodła go rutyna, może nie do końca miał świadomość tego, z jak groźnym mierzy się przeciwnikiem, a przede wszystkim nigdy do końca nie pojął, jak ważną rzeczą w życiu wielu ludzi były pieniądze.
Pod kamienicę na Mokotowie podjechali dopiero około czwartej nad ranem, czyli w godzinach, gdy nawet bezsenni w końcu zasypiają. Na miejscu wzięli go pod ręce, jakby był pijany, i wnieśli na górę.
Wiem, nie wiem... Po latach pracy z ludźmi jedyne, co o nich wiem, to że nic o nich nie wiem.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl