W stronę Xenopolis

Krzysztof Czyżewski
W stronę Xenopolis
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

 Jak w boleśnie podzielonej wspólnocie przełamać paraliż wzajemnych uprzedzeń i niechęci? Dlaczego słabe centrum wzmacnia granice i buduje zasieki? Czym jest dzisiaj „pogranicze” i jakich pytań nie wolno tam zadawać? Wreszcie, co to znaczy „zabić most” i dlaczego „bieda temu, kto wyrusza i nie powraca”? Najobszerniejszy jak dotąd wybór twórczości eseistycznej Krzysztofa Czyżewskiego – praktyka idei, pisarza, tłumacza, redaktora, reżysera – umiejscawia Europę Środkową w samym środku najważniejszych dla współczesnego świata pytań i problemów: kryzysu wspólnotowości, pogłębiających się podziałów i coraz ostrzejszych wojen kulturowych.

Współtwórca Ośrodka „Pogranicze” zabiera czytelnika w podróż po europejskich peryferiach: do rumuńskiej Timisoary, kawiarni w siedmiogrodzkim Sybinie, do Czerniowiec – miasta na rubieżach dawnej monarchii habsburskiej, Wilna czy Krasnogrudy i Sejn, z którymi związał swoje życie. Uwaga ciągnie go też w rejon europejskiego „epicentrum burz” – do Kosowa i Bośni, które opisuje tuż po tragicznym konflikcie na początku lat 90. ubiegłego wieku. W pełniejszym zrozumieniu historii tych miejsc, gdzie „nikt nie może mieć racji i nikt nie może być jej pozbawiony”, pomagają mu Rebeca West, Edith Durhan, Ivo Andrić, Danilo Kiš, Maria Todorova, Robert Kaplan, Drago Jančar czy Roger Cohen. 

Europa Środkowa jawi się tu jako etos i postawa, która wykorzenieniu przeciwstawia przynależność, kompleksowi prowincjonalizmu – siłę prowincji, a ostro zarysowanym granicom – przestrzeń przenikania i współistnienia. W swoich eseistycznych peregrynacjach Czyżewski podąża po mapie wyznaczonej przez outsiderów, wygnańców i kontestatorów, niesfornych intelektualistów, dla których Europa pozostawała i pozostaje ciągle niezrealizowanym w pełni projektem: Vincenzem, Rothem, Stempowskim, Ficowskim, Giedroyciem, Venclovą, a nade wszystko z Miłoszem. 
Data wydania: 2019
ISBN: 978-83-63463-92-2, 9788363463922
Wydawnictwo: MCK - Międzynarodowe Centrum Kultury
Seria: Biblioteka Europy Środka
Stron: 546
dodana przez: abdita

Autor

Krzysztof Czyżewski Krzysztof Czyżewski
Urodzony 6 lipca 1958 roku w Polsce (Warszawa)
Krzysztof Czyżewski – polski pisarz, reżyser i animator działań międzykulturowych, współtwórca Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach oraz Fundacji Pogranicze. W 2011 wraz z zespołem Pogranicza, otworzył Międzynarodowe Centrum Dialo...

Pozostałe książki:

Czyżyk na drogę. Rozmowy o przyrodzie Imię powietrza Krasnogruda, no 13/2001 Miłosz Tkanka łączna Tysiącletni Kraków Ścieżka pogranicza / The Path Of The Borderland Żegaryszki 73 emocje Almanach Sejneński 1 Encyklopedia popularna PWN Herito - nr 27 - Kraków i świat Herito - nr 8 - Narody - historia i pamięć Kraków : miasto moich marzeń LOT Linia powrotu. Zapiski z pogranicza Małe centrum świata. Zapiski praktyka idei My - pograniczni Nakładanie szwów Patron Narodu Podlaskie - pamięć, tożsamość, rozwój Podręcznik dialogu. Zaufanie i tożsamość Sepia The Word Heritage Poland on the UNESCO W afrykańskiej dżungli W stronę Xenopolis Wrocław i Berlin: Historia wzajemnych oddziaływań / Berlin und Breslau: Eine Beziehungsgeschichte Wróg nie śpi Z problematyki praw na dobrach niematerialnych Żegaryszki 2. I inne Żegaryszki. Wiersze najmniejsze
Wszystkie książki Krzysztof Czyżewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka W stronę Xenopolis nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka W stronę Xenopolis. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat