Walentynowicz. Anna szuka raju

7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Walentynowicz. Anna szuka raju
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Prywatna historia kobiety legendy

Uparta i ambitna. Zawsze w centrum wydarzeń, w centrum polskiej historii. Tam, gdzie czuje się ważna. „Przodująca spawaczka”, „Bohaterka Sierpnia ’80”, „Symbol Solidarności”.

Rok 1943, na Wołyniu trwa rzeź. Urodzona w ukraińskiej rodzinie Anna ma kilkanaście lat. Jest na służbie u Polaków, gdy dociera do niej wiadomość, że wszyscy jej najbliżsi zginęli. Musi uciekać, a w nowej rzeczywistości poradzić sobie sama. Ukrywa swoją tożsamość: zdobywa fałszywą metrykę, zmienia wyznanie. Liczy, że prawdy o niej nie odkryje nikt.

Rok 1950, Stocznia Gdańska szuka spawaczy. Anna zgłasza się na kurs, chce być najlepsza. Już wkrótce o jej wzorowej pracy dla Polski Ludowej napiszą gazety.
Rok 1980, rodzi się „Solidarność”. Zwolnienie Anny z pracy wywołuje strajk w stoczni, do protestu przyłączają się setki zakładów pracy. Z przykładnej działaczki staje się dla partii wrogiem numer jeden. Jej upór i ambicja wkrótce dadzą się we znaki wszystkim.

Życie prywatne Anny skrywa wiele tajemnic. Nie opowiada o tym, co przeżyła w czasie wojny. Ucieka od rodziny, która zabrała ją z Wołynia. Będąc w ciąży, rozstaje się z ojcem dziecka. Nikomu, nawet synowi, nie zdradzi jego tożsamości. Szczęśliwe małżeństwo z Kazimierzem kończy przedwczesna śmierć męża. Przez dużą część życia Anna toczy walkę z nowotworem.
Data wydania: 2020-03-09
ISBN: 978-83-240-6065-8, 9788324060658
Wydawnictwo: Znak
Kategorie: Biografia, Reportaż
Stron: 500
dodana przez: Chassefierre

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Raj utracony

19.03.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Nie da się ukryć, że postać Anny Walentynowicz zapisała się na kartach najnowszej historii. Czy Solidarność powstałaby bez tej dzielnej i odważnej kobiety? Jaka była naprawdę? Co skrywała za maską silnej i odważnej pracownicy gdańskiej stoczni? Czy miała jakieś tajemnice? Na te pytania odpowiada książka „Anna szuka raju". Okres PRL nie należy do ... {} Recenzja książki Walentynowicz. Anna szuka raju

Na imię jej było Anna, a na drugie ''Solidarność"

3.07.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Na początku pozwolę sobie zaznaczyć, że lubiłam i ceniłam panią Annę Walentynowicz za niezłomną postawę w życiu i w polityce. Nie chcę oczywiście też popadać w jakiś patos, postaram się trzymać faktów. Co nie zmienia faktu, iż biografia jest niezbyt udana. Tytuł pracyWalentynowicz. Anna szuka raju, jest wielce frapujący i intrygujący. Ale niech Wa... {} Recenzja książki Walentynowicz. Anna szuka raju

@ladymakbet33@ladymakbet33 {}× 2

Kobieta - legenda

27.04.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Anna Walentynowicz to kobieta legenda, każdy słyszał to nazwisko, wiązano je z Solidarnością, Wałęsą, z trudną pracą w gdańskim porcie gdzie była suwnicową, a wcześniej spawaczką. Okazuje się, że życie Anny Walentynowicz do łatwych nie należało. Urodziła się na Wołyniu w ukraińskiej rodzinie. Nosiła nazwisko Lubczyk. Miała rodziców, rodzeństwo.... {} Recenzja książki Walentynowicz. Anna szuka raju

@zetbasia27@zetbasia27 {}× 2

Prawda o legendzie Solidarności - "Walentynowicz. Anna szuka raju" Dorota Karaś i Marek Sterl...

2.06.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

"Walentynowicz. Anna szuka raju" Dorota Karaś i Marek Sterlingow O Annie Walentynowicz cały kraj usłyszał w sierpniu 1980 za sprawą strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. To właśnie wtedy kilka miesięcy przed odejściem na emeryturę z pracy dyscyplinarnie zostaje zwolniona „przodownica pracy”, odznaczona trzema Krzyżami Zasługi i wyjątkowo pyskat... {} Recenzja książki Walentynowicz. Anna szuka raju

Moja opinia o książce

Opinie

@sarzynskikacper
2021-05-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@ladymakbet33
2021-01-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 1 /10
Przeczytane
@Zaczytane_koty
2021-03-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@zetbasia27
2020-04-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Walentynowicz. Anna szuka raju. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl