Warszawianka

Ida Żmiejewska
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 18 ocen kanapowiczów
Warszawianka
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 18 ocen kanapowiczów

Opis

 Akcja powieści rozgrywa się w Warszawie, w 1885 roku. Oś intrygi stanowi śledztwo w sprawie śmierci znanego adwokata, którego pewnej listopadowej nocy zamordowano w miejskim burdelu. Sprawę – wraz z sędzią śledczym – prowadzi młody rosyjski policjant, który zaledwie przed kilkoma dniami przyjechał do Warszawy z Petersburga. Policjant podczas wykonywania obowiązków, poznaje córkę zmarłego; mimo początkowej niechęci, między młodymi nawiązuje się nić porozumienia, która z czasem przeradza się w poważne uczucie. Problem tkwi jednak w tym, że panna ma narzeczonego-socjalistę, który czeka w Cytadeli na proces, zaś związki polsko-rosyjskie są w Nadwiślańskim Kraju uznawane niemal za zdradę... 
Data wydania: 2019-08-14
ISBN: 978-83-66195-19-6, 9788366195196
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Cykl: Warszawianka, tom 1
Nagrody: Nagroda Wielkiego Kalibru (Zwycięzca)
Stron: 416
dodana przez: Justyna_K

Autor

Ida Żmiejewska Ida Żmiejewska Z wykształcenia pedagog, z profesji doradczyni zawodowa, specjalistka ds. kariery i trenerka, z zamiłowania autorka. Przez kilka lat pisała fanfiki potterowskie, a oficjalnie zadebiutowała w 2011 roku, w Magazynie Kultury Popularnej Esensja, opowia...

Pozostałe książki:

Ostatni dzień pary Strzeż się potwora Warszawianka. Gdy zgasną światła Warszawianka. Od zmierzchu do świtu
Wszystkie książki Ida Żmiejewska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

KIEDY MISTRZOWIE ZAWODZĄ...

{} WYBÓR REDAKCJI
4.09.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Kiedy mistrzowie zawodzą, warto czytać debiuty. Młodym (niekoniecznie wiekiem, ale literackim stażem) jeszcze się chce, jeszcze muszą walczyć, żeby zaistnieć, wiedzą, że muszą się starać i dopieszczają swoje pierwsze dzieło tak, że od razu widać, ile serca i pracy w to włożyli. Taka jest właśnie „Warszawianka” Idy Żmiejewskiej. Autorka umieści... {} Recenzja książki Warszawianka

@Rudolfina@Rudolfina {}× 26

"Warszawianka" - bardzo dobra powieść w stylu retro

31.10.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

"Warszawianka" to kolejna powieść, która zagościła na mojej półeczce "XIXw/Retro/Belle epoque", i której lekturą jestem usatysfakcjonowana. Może powieść nie porwała mnie na maksa ale czytało mi się na tyle miło i przyjemnie, że z pewnością sięgnę po kontynuację jeśli autorka zdecyduje się opisać dalsze losy bohaterów. Zakończenie jak najbardziej d... {} Recenzja książki Warszawianka

@Justyna_K@Justyna_K {}× 4

WARSZAWIANKA

25.11.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Są książki, które się czyta i są książki, które się wręcz pochłania i do takich z całą pewnością zalicza się książka Idy Żmiejewskiej "Warszawianka". Fantastyczna powieść, dzięki której odbędziemy niesamowitą podróż w czasie do XIX-wiecznej Warszawy znajdującej się pod zaborem pruskim. W tym miejscu pragnę złożyć ukłony autorce za pracę jaką wykon... {} Recenzja książki Warszawianka

Moja opinia o książce

Opinie

@ela_r22
2020-01-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Powieść Historyczna Kryminał - Sensacja Thriller 2020

Powieść historyczna a w dodatku kryminał to jest właśnie to…… Mamy tu zgrabnie połączony świat fikcji z wątkami historycznymi. Realnie wykreowane postacie, ciekawie oddana atmosfera XIX- wiecznej Warszawy, śmiałe i trafnie ukazane relacje Polsko-Rosyjskie. Świat arystokracji, obłudy, zakłamania, ludzi którymi rządzą pozory. Lekko zarysowany wątek polityczny – socjaliści.

Intryga kryminalna, tu autorka pozwala nam na uczestnictwo w dochodzeniu do prawdy razem z młodym rosyjskim policjantem Aleksandrem Woroninem. Zabójstwo, które wciągająca od początku do końca. Niestety słaby ze mnie detektyw, tu poległam- obstawiałam zupełnie inna osobę, samo rozwiązanie było zaskoczeniem.

Główni bohaterowie Aleksander i Leontyna uwierzcie mi nie da się ich, nie pokochać . Wątek miłosny tylko delikatne zarysowany w tle. ,,Zakazany romans’’ Polka i Moskal - zakazane uczucie, które jest w fazie kiełkowania tu czuję nie dosyt. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że autorka podejmie kontynuację. Albo też Pani Ida poszła na łatwiznę i nie dokończyła tego wątku, bo tak naprawdę chyba nie da się go skończyć bez uszczerbku dla którejś ze stron. Bo jest tu potrzeba miłości nie tylko pomiędzy mężczyzna i kobietą, ale pokazana jest ogromna potrzeba ciepła, miłość i akceptacji naszej najbliższej rodziny.

Pozwólcie, że całą opowieść porównam do tortu, który składa się z różnych warstw smakowych. Przy których autorka pozawala nam na zaspokojeni...

{}× 24 | link |
@Betsy59
2020-03-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane 2020

Całkiem dobra powieść romantyczna. Z zachowaniem reguł gatunku i niezłym wątkiem kryminalnym. Początkowo myślałam, ze będzie to coś na kształt XIX- wiecznej powieści dla kucharek, lub pensjonarek, ale później pojawił się trup w burdelu i naiwność stylu zniknęła. „Warszawianka” jest nieźle napisana, czyta się z zainteresowaniem. Jest trochę XIX- wiecznej Warszawy, lecz w niektórych książkach było jej więcej. Tutaj główną zaletą jest powiązanie kryminału z polityką i wątkami osobistymi. Przeczytałam z przyjemnością.

{}× 20 | Komentarze (1) | link |
@oliwa
2021-04-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Kryminały Polska

Bardzo przyzwoity, dobrze skrojony kryminał, którego akcja toczy się w scenerii XIX-wiecznej Warszawy.
Miałam obawy, czy chęć pokazania historycznych realiów nie przytłoczy fabuły, ale tak się na szczęście nie stało. W „Warszawiance” panuje przyjemna równowaga. Postaci są ciekawie zarysowane, a zagadka kryminalna znajduje satysfakcjonujące rozwiązanie. Nie ma tu mrocznych klimatów czy jakiegoś „filozoficznego” naddatku (np. że świat jest okropny, a kobiety źle się prowadzą, jak u naszego mistrza historycznych kryminałów z Wrocławia). Odprężająca, a do tego niegłupia lektura, dokładnie taka, jakiej akurat potrzebowałam. Na pewno sięgnę po następną część cyklu.

{}× 18 | link |
@z_glowawksiazkach
2020-06-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Książka perełka! W pierwszej kolejności zaczarowana zostałam okładką. Na szczęście okazało się, że treść jest równie intrygująca.

Aleksander Woronin jest policjantem, który z powodu skandalu odesłany został z Petersburga do Warszawy. Już na początku kariery w nowym mieście trafia mu się poważna sprawa. W jednym z burdeli zamordowany został szanowany i bardzo skuteczny mecenas Rapacki. W toku sprawy Woronin coraz bardziej zbliża się do córki denata – Leontyny. Szkopuł polega na tym, że panna ma narzeczonego. Socjalistę czekającego w Cytadeli na wyrok, za którym Leontyna gotowa jest pojechać na zesłanie.

Uwielbiam książki, których akcja toczy się w wieku XIX. I kiedy czytamy „Warszawiankę”, to możemy poczuć klimat tego miasta, usłyszeć tętent końskich kopyt, stukot dorożek, zaczepki rosyjskich żandarmów. Ida Żmijewska fenomenalnie opisała atmosferę i bardzo plastycznie „namalowała” wręcz obraz miasta. Czytając mamy wrażenie, że wchodzimy prosto do XIX-wiecznej Warszawy.

Do tego dochodzą ciekawe i barwne postacie, zarówno Polacy jak i Rosjanie. Interesująco został pokazany konflikt między dwoma nacjami i to, jak wpływał on na losy poszczególnych jednostek. Idealnym przykładem jest tutaj rodzące się uczucie między dwójką głównych bohaterów. Woronin kilkakrotnie słyszy, że „Polki nawet nie patrzą na Rosjan”. Z kolei Leontyna nie chce dopuścić do siebie myśl, że zaczyna coś czuć do młodego policjanta, bo „przecież to skandal”.

I na samym koń...

{}× 3 | link |
@andzelikajaczynska
2020-07-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

https://czytamdlaprzyjemnosci.blogspot.com/2020/05/4220-warszawianka-ida-zmiejewska-book.html
Moi drodzy, ja polecam wam tę książkę, jako fascynującą lekturę, która zabierze was w podróż do XIX wiecznej Warszawy. Będziecie mogli chociaż przez chwilę zanurzyć się w realiach społeczno - politycznych tamtego okresu. Dynamiczne dialogi, w które wpleciono słowa używane w XIX w. zapewnią wam dodatkowy walor językowy. Pełne kurtuazji rozmowy bardzo działają na wyobraźnię czytelnika. W dodatku skomplikowane śledztwo i w tle lekko zarysowana miłość Aleksandra i Leontyny, a wszystko to okraszone historią sprawi że przepadniecie w tej powieści. Historia jest podana w sposób, lekki, łatwy i przyjemny, którą chłonie się mimochodem. Jest to idealna lektura dla miłośników książek, które łączą w sobie wątek historyczny, kryminalny i romantyczny.
Ja żałuję tylko jednego, że "Warszawianka" skończyła się tak, a nie inaczej. Dlatego mam nadzieję, że Autorka pokusi się o kontynuację historii Woronina i Rapackiej.

{}× 2 | link |
@Remma
2021-04-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane kryminał/sensacja cykl

"Warszawianka" zaintrygowała mnie. Początkowo fabuła nie odbiegała od innych powieści osadzonych w historii Polski pod zaborami. On - Rosjanin, ona - Polka, zauroczenie, miłość, przeszkody natury polityczno-moralnej, to motywy powtarzające się w literaturze. Lubię te klimaty, więc czytałam z przyjemnością. Kiedy jednak rozwinął się wątek kryminalny, poczułam ten dreszczyk fascynacji naprawdę dobrą lekturą. Wielkie uznanie dla autorki. Polecam i już sięgam po drugi tom:)

{}× 2 | link |
@miriady
2021-04-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Przeczytane w 2021
@toptangram
2021-04-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@monidelko83
2020-11-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
@angell15
2020-09-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@Rudolfina
2020-09-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@a.anna.sozanska
2020-08-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@nataliatajne87
2020-05-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
@e-ela55
2020-02-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
Przeczytane F/audiobook
@malinka.a
2019-12-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Kryminał/ thriller- przeczytane Przeczytane w 2019
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Warszawianka. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Warszawianka. Gdy zgasną światła
Warszawianka. Gdy zgasną św...
Ida Żmiejewska
{}8.1/10
Maj 1887 roku. Warszawskim światkiem teatralnym wstrząsa wiadomość, że znana artystka baletu, Zofia...
Warszawianka. Od zmierzchu do świtu
Warszawianka. Od zmierzchu ...
Ida Żmiejewska
{}7.7/10
Karnawał 1894 roku. Warszawa bawi się w najlepsze. Każdego dnia w wielkich salach i domach prywatny...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl