Wiedma

Monika Maciewicz
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 20 ocen kanapowiczów
Wiedma
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 20 ocen kanapowiczów

Opis

Czy wiedźmy latają na miotłach? Jak wygląda sabat? Których ziół użyć w razie choroby? Poznaj świat rytuałów i zaklęć. Świat, w którym czci się lasy, rzeki, słońce i księżyc. Świat, który oprócz ludzi zamieszkują: domowiki, kikimory, rusałki, mamuny, strzygi, południce i wiele innych dobrych lub złych demonów z mitologii słowiańskiej. Poznawaj go wraz z główną bohaterką Wiedmą.
Data wydania: 2018-07-07
ISBN: 978-83-8155-090-1, 9788381550901
Rodzaj: e-book
Wydawnictwo: Ridero
Kategoria: Fantasy
Stron: 292
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Monika Maciewicz Monika Maciewicz Monika Maciewicz - nauczyciel języka polskiego w II LO w Przemyślu, autorką bajek oraz autorką książki Wiedma.

Pozostałe książki:

Bajki pełne marzeń Kruki Żmijątko Wiedma
Wszystkie książki Monika Maciewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Piękna słowiańska baśń

WYBÓR REDAKCJI
4.10.2021

Po raz kolejny dałam się skusić okładce. Tym razem naprawdę nie żałuję. Wnętrze "Wiedmy" jest tak piękne i magiczne jak sama okładka.  Biwia jest młodą dziewczyną, bliźniaczą siostrą Bartusa, która w zamian za uratowanie życia brata została przyrzeczona wiedźmie na przyuczenie. Kiedy trafia do chaty wiedźmy na wyspie Ostrowie, stara jest już sc... Recenzja książki Wiedma

@chomiczek71@chomiczek71 × 10

W świecie wiedźm

1.09.2021

"(...) nie ma tylko dobra i tylko zła. One są zawsze razem, jak szczęście i nieszczęście." Prastary las, słowiańskie demony, bogowie, zioła i magia, odwieczna walka dobra ze złem i one - wiedźmy. Nie trzeba czarodziei z Hogwartu, bo mamy Młodą Wiedmę i jej koleżanki ze słowiańskich okolic. Książka pani Maciewicz zachwyci każdego fana magii, czaro... Recenzja książki Wiedma

Świat magii

10.10.2021

Świat pełen magi, zabobonów i rytuałów, które mogą przynosić zdrowie i dostatek lub chorobę i zarazę, zależnie od intencji uprawiającego czar. Taki świat jest miejscem, gdzie magia znajduje swoje zastosowanie dzięki widzącym kobietą, które wielu nazywa wiedźmami. Biwia wchodząc w moment dojrzewania, nie rozpoczyna jak inne dziewczęta procesu, by s... Recenzja książki Wiedma

Wiedma

22.03.2022

Za takie książki to ja mogę zrobić wszystko. Jeżeli jesteś fanem czarownic, rusałki, kikimory itd. to ta książka będzie idealna. Wierzę w to, że każda z nas ma swoją drogę, która gdzieś jest nam zapisana. Jeżeli wierzyć, że każda Wiedma ma każdą swoją indywidualną drogę to ta książka pokaże taką jednej z młodych wiedźm inaczej wiedząca/widząca. Bi... Recenzja książki Wiedma

Moja opinia o książce

Opinie

@beata87
2021-12-18
10 /10
Przeczytane Domowa biblioteczka Z mitologią słowiańską

Rewelacyjna powieść o świecie dawnych Słowian, pełna magii, ówczesnych wierzeń i czarownic. Wiedmy czyli wiedzące, leczyły i szkodziły, bano się ich i czczono, były dobre i złe, słuchały tylko bogów. Biwia będzie jedną z nich... i razem z nią poznajemy drogę do poznania.
Powieść o dorastaniu, o sztuce wyborów, o miłości i lojalności i o potędze wiedzy, każdej wiedzy.

× 13 | link |
@harrow
2022-05-23
7 /10
Przeczytane Słowiańska magia Moje!

Jej moc jest mocą ziół i wiedzy. Biwia, na początku uczennica starej wiedzącej, poznaje tajemnice pomagania ludziom, gdy zdrowie niedomaga, lub gdy trzeba nadać żaru uczuciom ukochanego. Biwia poznaje też duchy słowiańskiej wiary - Południcę, domowiki i stworzenia, które obecnie uznaje się za legendy. By zostać pełnoprawną wiedźmą, musi się jednak jeszcze wiele nauczyć... i wiele doświadczyć.

Czasami autorka zbyt się spieszy, co nie pozwala nam przebywać wraz ze wspomnianymi duchami zbyt długo, opisy są zbyt krótkie, zbyt pobieżne. Ten drobny, choć czasami denerwujący mankament, książka nadrabia niesamowitą, przepełnioną lasem i zapachem łąki atmosferą. Jest magicznie. Na pewno jeszcze do "Wiedmy" wrócę, by znów zanurzyć swe dłonie w rwącym strumyku i poczuć południowy wiatr we włosach.

× 2 | link |
@Bibliotecznie
2022-11-22
8 /10
Przeczytane

Chociaż nie jestem sroką okładkową, to muszę stwierdzić, że okładka słowiańskiej powieści "Wiedma" autorstwa Moniki Maciewicz jest po prostu obłędna. Hipnotyzuje drobnymi elementami i zachwyca kolorystyką.

Słowiańskie klimaty w książkach zawsze mnie przyciągają. Fascynuje mnie tamten świat i wierzenia ludzi oraz ich sposób postrzegania świata, o którym jeszcze niewiele było wiadomo. Jak kreatywni musieli być ludzie, aby wyjaśnić sobie i innym na przykład niezrozumiałe dla nich wtedy zjawiska atmosferyczne!

Wiedma to stara i mądra szeptunka, mieszkająca na wyspie Ledo. Kobieta ratuje od śmierci brata bliźniaka Biwy, jednak za ratunek żąda zapłaty. Chce, aby dziewczynka udała się do niej na nauki i zajęła jej miejsce. Biwa zgadza się poświęcić dla brata i kiedy nadchodzi czas, wyrusza do domu Wiedmy. Kiedy Biwa przechodzi inicjację, jej życie zmienia się całkowicie. Uczy się wszystkiego, co powinna wiedzieć wiedźma. Nie jest to łatwa nauka, szczególnie, że Biwie wydaje się, iż nie ma specjalnych zdolności, jak inne czarownice. Ma jednak wizje, w których widzi różne zdarzenia. Czy dobrze jest znać przyszłość? Czy dziewczyna będzie potrafiła wykorzystać tę umiejętność w życiu? Co stanie się, kiedy stara Wiedma odejdzie do Nawii?

Monika Maciewicz świetnie opisała słowiańskie wierzenia i tradycje, codzienne życie Słowian, ich problemy, radości i smutki. Czytając, miałam wrażenie, że przebywam z bohaterami w ich chatac...

| link |
@przyrodazksiazka
2021-07-12
9 /10
Przeczytane

Nie wiem jak was, ale mnie coraz bardziej przyciągają książki o wiedźmach. Bardzo lubię czytać o ich mocach i całej magii, która nie zawsze jest zła, w zależności, czy ktoś zajdzie im za skórę. Będąc dzieckiem wiele o nich słyszałam, a dwie nawet poznałam sama. Zadziwia mnie fakt, jak mądre są to osoby i co potrafią. Jednak nie o tym miała być recenzja.
W tej pozycji poznamy młodą dziewczynę Biwię, która nawet nie przypuszcza jak diametralnie zmieni się jej życie. W celu posługi oddech za oddech, przybywa na tajemniczą wyspę spłacić swój dług. Uczy się co zrobić, by zostać Wiedmą i jakich rzeczy musi się nauczyć, żeby móc z niej korzystać, jeśli zostanie wybrana. Nawet nie spodziewa się co ją czeka i nie koniecznie będzie z tego zadowolona. Mimo wielu spraw, stara się być oddaną uczennicą. Kiedy jednak dojdzie do pewnego momentu, sama wyruszy własną drogą, by... tajemnica:-)
Gdzie ją to zaprowadzi? Czy podoła wyzwaniu jakie sobie wyznaczyła? Kogo spotka po drodze i czy będzie z tego zadowolona?
Nawet nie wiecie jak bardzo mnie ta pozycja wkręciła. Już po samym wstępie wiedziałam, że przepadnę. Aczkolwiek cała treść jest na tyle tajemnicza, że trzeba w niej pomyśleć, a nie jedynie układać wyrazy w zdania. Bywały momenty, że ciężko miałam zrozumieć język, którym posługiwała się stara opiekunka Biwi, jednak im bardziej myślałam nad tekstem, tym moje problemy zaczęły blednąć.
Ogólnie sama historia jest bardzo ciekawa. Podobały mi się fantastyczne postacie z k...

| link |
CZ
2021-07-09
8 /10

"Wiedma" zasługuje na medal pod względem wydania książki i grafiki. Okładka jest hipnotyzująca! Nie spotkałam się jeszcze z takim opisem książki fantastycznej, która od razu przykułaby moją uwagę. Wielką fanką fantastyki nie jestem, jednak mam kilka ulubionych tytułów zaczynając od Eragona, kończąc na grze o tron.

IG: Czytomanka

👉W skrócie książka opowiada o wiedźmach, które uratowały słowiański lud. Główna bohaterka Biwia rozpoczyna naukę u starej Wiedmy. W przyszłości chce stać się taka jak ona. Dołączają kolejne czarownice, a każda z nich ma inne magiczne umiejętności. Wspólnie chcą pokonać wrogów, a Biwia zgłębia tajniki zaklęć, leczniczych ziół i magicznych zdolności.

👉Książkę czytało się bardzo szybko, niewiele książek jest w stanie tak mnie zauroczyć fabułą, opisami, a książki fantasy mają podwójny problem mnie przekonać do opisów, które potrafią być zbyt długie. Tu nie ma takiego problemu, każde słowo chłonęłam w ekspresowym tempie. Świetna powieść, zdecydowanie warta uwagi- nawet dla osób średnio lubiących fantastykę!

❗Ocena: 8/10

| link |
@klaudia.nogajczyk
2023-06-26
9 /10
Przeczytane

Nie spodziewałam się, że znajdę książkę, która spodoba mi się bardziej od cyklu "Kwiatu Paproci" do którego mam sentyment przez usytuowanie akcji w miejscach, które doskonale znam, więc przez to więcej tamtej serii wybaczam. "Wiedma" już na starcie ma tą przewagę, że główna kobieca postać Biwia nie jest irytująca i jest bardzo dobrze wykreowana. Słowiańskość aż wylewa się ze stron tej książki, wydarzenia są ciekawe, akcja może nie jest jakoś bardzo wartka, ale dzięki temu możemy lepiej poznać wszystkich bohaterów. Na zdecydowany plus jest archaiczny język, który jeszcze bardziej podbija klimat (jest słowniczek także bez obaw) sam klimat i odkrywanie magicznych umiejętności przez Biwię. Stara Wiedma to czyste złoto, a Caryczka mimo, że tak różna od Wiedm z Ostrowa również jest ciekawą postacią na łamach tej książki. Mogłabym opowiadać tak jeszcze długo i zapewne jestem ostatnią z osób, które poznały tą historię, ale bardzo mi się podobała i już czeka na mnie tom II czyli "Kruki".

| link |
@kejsikej_czyta
2023-06-26
10 /10
Przeczytane 2023
@S.anna
2023-03-26
6 /10
Przeczytane Literatura polska Pożyczone
GA
2023-01-25
5 /10
Przeczytane
@misia_be
2022-10-13
10 /10
Przeczytane
@monika_kaczmarczyk3
2022-09-18
9 /10
Przeczytane
DA
2022-06-27
9 /10
@Neptun_
2022-06-22
9 /10
Przeczytane
@book_matula
2022-03-22
10 /10
@Monika_Zygadlo
2021-10-10
10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Czegoś się nauczyła, wiedząca? - Że nie ma tylko dobra i tylko zła. One są zawsze razem, jak szczęście i nieszczęście.(...) - Będziesz dobrą Wiedmą. I złą.”
× 1
#
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Kruki
Kruki
Monika Maciewicz
7.3/10
Kontynuacja przygód wiedźmy Biwii, znanej z powieści Wiedma Gdy ma się moc, łatwo ulec złu… Nad prz...
Żmijątko
Żmijątko
Monika Maciewicz
9.3/10
Bo życie wiedźmy jest kołowrotem... Nastała wiosna, lecz zamiast wybuchu zieleni panuje susza, a wo...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl