Wiedźma z Wilżyńskiej Doliny

Anna Brzezińska
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów
Wiedźma z Wilżyńskiej Doliny
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów

Opis

Świat między panem, wiedźmą i plebanem. Wilżyńska Dolina nie ma wielu powodów do sławy. Pleban załadował na drabiniasty wóz dobytek i gospodynię i niecnie zdezerterował. Władyka szuka chwały na bitewnych polach. Zdesperowani wieśniacy kryją się po krzakach. No, ale jest jeszcze wiedźma. Ginekologiczna znakomitość pięciu powiatów. Posiadaczka zaklęcia „piękna-i-młoda”, kijów-samobijów, stada kur ziejących ogniem oraz cudownego remedium na hemoroidy. Babunia Jagódka lubi proste życie. Święty spokój, gorzałkę i jurnego parobka. Ale wielki świat zewsząd wali do jej obejścia. Rycerstwo złośliwie urządza polowanie na smoka. Chłopstwo pod nieobecność feudała chce parcelować folwark. Syn najbogatszego gospodarza znajduje w pniu drzewa rusałkę i zakochuje się w niej na umór. Bogobojna gospodyni chce się pozbyć męża, a inna, wprost przeciwnie, chce ich mieć aż dwóch. A co najgorsze, prześladują ją dzieci, szukające w lesie swej matki-księżniczki, którą podobno porwała okrutna wiedźma. Babunia Jagódka zna najskrytsze życzenie swoich zacnych sąsiadów. Czasami nawet je spełnia. I właśnie dlatego trzeba się jej bać.

O autorce: Urodzona w 1971 roku. Mediewistka. Obok Andrzeja Sapkowskiego jest najpopularniejszym polskim twórcą fantasy. Współwłaścicielka Agencji Wydawniczej RUNA. Zadebiutowała opowiadaniem "A kochał ją, że strach", które przyniosło jej Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla i stało się zarzewiem gorącej dyskusji o stanie polskiej współczesnej prozy fantastycznej. Opublikowała siedem książek: "Zbójecki gościniec", "Żmijowa harfa" (za nią także otrzymała Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla), "Opowieści z Wilżyńskiej Doliny", "Letni deszcz. Kielich", "Wody głębokie jak niebo", "Plewy na wietrze" i "Letni deszcz. Sztylet" oraz szereg opowiadań. Zbiór fabularnie powiązanych opowiadań "Wody głębokie jak niebo" zasługuje na szczególną uwagę: opowiadanie tytułowe zdobyło dla autorki trzecią w jej dorobku literackim Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, zaś cztery inne były do tej nagrody nominowane. Obecnie pracuje nad tryptykiem Wielka Wojna (wraz z Grzegorzem Wiśniewskim), doktoratem (powoli zasnuwanym pajęczyną przez czerwone pajączki) i scenariuszem serialu fantasy.
Data wydania: 2010
ISBN: 978-83-89595-70-6, 9788389595706
Wydawnictwo: RUNA
Cykl: Wilżyńska Dolina, tom 2
Seria: Światy Równoległe
Kategoria: Fantastyka
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Anna Brzezińska Anna Brzezińska
Urodzona 8 czerwca 1971 roku w Polsce (Opole)
Polska pisarka fantasy. Absolwentka Instytutu Historii KUL oraz absolwentka i doktorantka mediewistyki Central European University w Budapeszcie. Była współwłaścicielką Agencji Wydawniczej Runa. Trzykrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla. W ...

Pozostałe książki:

Opowieści z Wilżyńskiej Doliny Słowiańska wiedźma Zbójecki gościniec Żmijowa harfa Córki Wawelu Plewy na wietrze Wiedźma z Wilżyńskiej Doliny Wody głębokie jak niebo Letni deszcz. Kielich Wiedźma. Droga do siebie Woda na sicie. Apokryf czarownicy Kołczan pełen strzał Letni deszcz. Sztylet Księga smoków Księga strachu 2 Księga wojny Matka Perfidna gra Za króla ojczyznę i garść złota Księga zaklęć małej czarownicy Morze nieszczęść Płomień w kamieniu Zmierzch świata rycerzy Na ziemi niczyjej Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2007 Fałszywy dowód Mgła Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2008 Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2009 Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2010 Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2011 Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2012 Tao miłości i seksu Fragment mojego życia. Rozmowy z Bernardem-Marie Koltesem (1983-1989) Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2005 Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2006 Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2013 ORWO. Antologia Odzyskana. Fotoreportaż z Warszawy 1918-1939. A City Regained. Documentary Photography of Warsaw Rozważne i romantyczne Uczta Zajdel 2003. Antologia (Antologia opowiadań)
Wszystkie książki Anna Brzezińska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Smutno, śmiesznie, ciekawie

14.03.2011

Już dłuższą chwilę nie miałem okazji stykać się z prozą Anny Brzezińskiej. Jeśli chodzi o literaturę fantastyczną to chyba najlepsza aktualnie tworząca polska pisarka. Stworzony przez nią świat Krain Wewnętrznego Morza mogliśmy poznać w „Sadze o zbóju Twardokęsku”, za którą to opowieść troszkę się na nią pogniewałem, bo irytują mnie wznowienia tych... Recenzja książki Wiedźma z Wilżyńskiej Doliny

@oisaj@oisaj × 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@mala_mi
2023-09-25
9 /10
Przeczytane 2023

Wilżyńska Dolina, mimo że położona na uboczu, nie zdoła się uchronić przed dziejową zawieruchą. Dzięki bogom jest tu jeszcze Babunia Jagódka, która przede wszystkim ceni spokój i żeby nikt obcy jej się po podwórku nie pętał. Czy to wystarczy, by zapewnić spokój w zagubionej wśród gór wiosce? A czasy idą niepewne...
O ile pierwsza część pełna była humoru, o tyle ta część już nie jest zabawna. Tutaj więcej jest rozważań nad ludzką naturą, która objawia się ze swojej najgorszej strony, gdy udaje się jej spełnić swoje życzenia. Dalej jednak jest to opowieść piękna, choć smutna i napisana pięknym językiem.

× 9 | link |
@Catta
2019-11-24
8 /10
Przeczytane U mnie Magia i miecz 😸Z kocich aukcji Półka M

Kunsztowne. Tak określiłabym obydwie części "Wilżyńskiej Doliny". W celnym słowie, w sposobie zamykania wątków i konstruowania fabuły. Nie przekonam się wprawdzie, jak czyta się o Babuni Jagódce, bez uprzedniej znajomości "Sagi...", ale zachęcę parę osób, aby to uczyniły.

Opowieści o Wilżyńskiej Dolinie widzę trochę inaczej, niż zbiór luźnych wątków, powiązanych osobą Babuni Jagódki, które można czytać osobno. Pewnie i można. Przy czytaniu od początku do końca widać jednak pewien porządek, i że zmiany nie są przypadkowe. Zaznacza się najpierw delikatnie, a potem coraz wyraźniej, podział na okres przed wojną i po niej, kiedy nic już nie jest takie, jak było wcześniej. I nigdy już nie będzie. Co wszyscy odczuwają. Co wykorzystują cwane osobniki. Jeden z takich, przykładowo, komunizm zaprowadzić w wiosce próbuje. Bo po wojnie ludzie nie są już tacy, jakimi byli przed nią. Wiedźma robi, co może, aby "załatać, co dziurawe i zadrutować, co pęknięte". Nie wszystko zakończy się powodzeniem. Ludzie w tym świecie mają przebłyski wolnej woli i zwykle braki w rozumie. A z tego wynikają głupie i złe działania o opłakanych skutkach. Wiedźma przez cały czas podejmuje działania zapobiegawczo - naprawcze i to jest jej główne zadanie - opieka nad wioską, nawet jeśli nazywa to utrzymywaniem należytego porządku, w którym każdy powinien znać swoje miejsce (i oczywiście darzyć właściwym respektem wiedźmę). Jest do tego jedyną kompetentną istotą. Prawdziwa wiedźma - taka, która wie. Bo ...

× 2 | link |
@Tanashiri
2023-10-27
10 /10
Przeczytane '23 E-book Ciekawe, wciągające,... Fantastyka Polscy autorzy
@Leeloo
@Leeloo
2022-04-10
6 /10
Przeczytane
@janusz.szewczyk
2021-11-21
8 /10
Przeczytane 2014 Safety Zbiory opowiadań Posiadam
@MLB
2021-06-22
8 /10
Przeczytane EbM
@haudek
2020-07-02
6 /10
Przeczytane 2014-Książki
SZ
@Szymon
2020-05-07
7 /10
Przeczytane 0_Posiadam 1_Fantastyka i Science-Fiction 3_Przeczytane 2_Papierowe
@Beata_
2019-11-12
7 /10
Przeczytane Posiadam E-booki Papierowe
@karolcia.p
@karolcia.p
2013-12-16
10 /10
Przeczytane Mam
@oisaj
@oisaj
2011-03-14
10 /10
Przeczytane
@IvanG
@IvanG
2019-11-25
7 /10
Przeczytane Regał Posiadam 2011

Cytaty z książki

O nie! Książka Wiedźma z Wilżyńskiej Doliny. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Opowieści z Wilżyńskiej Doliny
Opowieści z Wilżyńskiej Doliny
Anna Brzezińska
7.9/10
Wilżyńska Dolina jest ukryta pośrodku Gór i — jakkolwiek władyka i pleban mogą mieć w tej kwestii in...
Płomień w kamieniu
Płomień w kamieniu
Anna Brzezińska
7/10
Udostępnione na licencji Creative Commons dodatkowe opowiadanie Anny Brzezińskiej z cyklu o Wilżyńsk...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl