Wielki Gatsby

7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 77 ocen kanapowiczów
Książka Wielki Gatsby
Książka Wielki Gatsby
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 77 ocen kanapowiczów

Opis

Wielki Gatsby - najsłynniejsza powieść F. Scotta Fitzgeralda - w chwili ukazania się została uznana za najpełniejszy obraz ,,straconego pokolenia\", którego dojrzewanie do dorosłości przypadło na lata pierwszej wojny światowej. Romantyczna miłość, przyjaźń, amerykański sen o szczęściu i sukcesie dos...

Wielki Gatsby - najsłynniejsza powieść F. Scotta Fitzgeralda - w chwili ukazania się została uznana za najpełniejszy obraz ,,straconego pokolenia\", którego dojrzewanie do dorosłości przypadło na lata pierwszej wojny światowej. Romantyczna miłość, przyjaźń, amerykański sen o szczęściu i sukcesie dos... przeczytaj pełny opis
Data wydania: 2010-5-4
ISBN: 978-83-7510-558-2 ( 9788375105582 )
Wydawnictwo: Rebis
Stron: 200
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Autor

Urodził się w rodzinie irlandzkich emigrantów. W latach 1908-1911 uczył się w St. Paul Academy, a następnie studiował na Princeton University. Poślubi...

Inne książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.
Moja Biblioteczka
Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Nieszczęśliwy bogacz

Główne wydarzenia w powieści mają miejsce latem 1922 roku. Nick Carraway, absolwent Yale i weteran I wojny światowej z Midwest - który jest narratorem w książce - podejmuje pracę w Nowym Jorku jako makler. Wynajmuje mały dom na Long Island, zaraz obok olśniewającej posiadłości Jaya Gatsby’ego, tajem... czytaj dalej »

Wielki Gatsby

Z Gatsby’m po raz pierwszy spotkałam się na studiach, trzy lata temu. W ramach zajęć z literatury amerykańskiej obejrzałam ekranizację tej niesamowite j powieści z Toby’m Stephens’em w tytułowej roli, oraz Paul’em Rudd’em w roli Nick’a Carraway’a. Stwierdziłam wtedy, że z całą pewnością wrócę kiedyś... czytaj dalej »

Dobry klasyk nie jest zły

Wyobraźcie sobie, że we wsi pojawia się obcy. Tak, wiem, to samo w sobie jest już wystarczająco przerażające, ale na dokładkę wyobraźcie sobie, że ten obcy ma największy dom ze wszystkich - chata sołtysa wygląda przy nim jak szopa na drewno. Obcy nie może być bogaty po cichu - jak na złość wyprawia ... czytaj dalej »

✍️ Napisz swoją recenzje
✍️ Napisz swoją recenzje | Zobacz wszystkie

Twoja Opinia

Opinie
@Anuszka
@Anuszka 2013-05-20
Naprawdę świetna powieść. Klimat USA w latach 20. ubiegłego wieku został tu uchwycony przez autora w sposób perfekcyjny. Z każdą przewróconą kartką wręcz czuje się zapach unoszącego się w powietrzu tytoniu, a z każdym przeczytanym zdaniem słychać brzęk kieliszków, z których młodzi panowie i piękne kobiety sączą zakazany alkohol. Gatsby jest ucieleśnieniem tamtej epoki, a historia jego dramatycznej miłości niesie w sobie cały ten romantyzm i tragizm, który wraz z końcem XX wieku wyparował gdzieś na zawsze.
serce  2 Polubienia | link
@Jenny_89
@Jenny_89 2010-04-06
Kolejna historia o tym, że "pieniądze szczęścia nie dają". Nie można za nie kupić miłości, przyjaźni itp. Moją uwagę zwrócił nie Gatsby ale jego przyjaciel Nick Carraway - narrator powieści - ponieważ przebywając wśród ludzi bogatych, fałszywych i nieuczciwych, pozostał wierny sobie i nie stał się takim jak oni...
serce  2 Polubienia | link
@Sun.shine
@Sun.shine 2013-08-30
Bardzo dobra książką, która ukrywa między zdaniami prawdę pokolenia powojennego. Z pozoru, dla zwykłego czytelnika, może być tylko historią o bogatych i ich życiu, o Gatsbym i Daisy. Ale jeżeli przyjrzymy się bliżej zobaczymy rozpacz i zaprzeczenie pokolenia Fitzgeralda. Trochę tak, jak z naszymi polskimi pisarzami, którzy tworzyli w PRL-u. F. Scott stworzył własny, dość specyficzny, styl, w którym potrafił przedstawić życie jemu współczesnych. Piękny klasyk.
serce  1 Polubienie | link
@frodo
@frodo 2008-12-30
Przeczytane (2008-12-30)
Dobrze się czyta. I film i książka pozostawiają po lekturze i seansie niezłe wrażenie.
serce  1 Polubienie | link
@MacochaKopciuszka
@MacochaKopciuszka 2010-12-24
Przeczytane (2010-01-01)
naprawde świetna książka :)
serce  1 Polubienie | link
@masha11
@masha11 2013-10-10
Przeczytane (2013-10-10)
Do sięgnięcia po książkę zmotywował mnie film, właściwie dwa filmy - wersja z lat 70. z Robertem Redfordem i Mią Farrow oraz wersja Buza Luhrmanna. Książka zaskakuje małą ilością stron (przez co obie ekranizacje są bardzo wierne), ale treść w niej zawarta jest ponadczasowa. Zgodzę się natomiast z Castiel, że ciekawszą postacią od tytułowego bohatera jest Nick Carraway, narrator. Owszem, miłość Gatsby'ego jest piękna, ale - i to książka pokazuje o wiele lepiej niż filmy - bardzo odrealniona, wyśniona, w ogóle nie trzyma się rzeczywistości. Całe życie Gatsby'ego to jedna wielka kreacja marzeń biednego chłopca. I szczerze mówiąc, w pewnym momencie to jego marzycielstwo (połączone z oślim uporem...
serce | link
@askadze
@askadze 2011-12-15
Przeczytane (2011-12-14)
Nic do zarzucenia. Literatura na najwyższym poziomie. Gatsby - postać niezwykła, która w imię jednej kobiety potrafiła ukształtować całe swoje życie. Oczywiście wspólnie z narratorem zaprzyjaźniamy się z Gatsbym i jednocześnie współczujemy jemu. Myślał, że zdobyte pieniądze pozwolą mu wreszcie spełnić swoje marzenie, był już tak blisko, jednak życie pisze różne scenariusze. Polecam. " Gatsby wierzył w zielone światło, w orgiastyczną przyszłość, która rok po roku ucieka przed nami. Wymknęła się nam wówczas, lecz to nie ma znaczenia - jutro popędzimy szybciej, otworzymy ramiona szerzej... I pewnego pięknego poranka Tak oto dążymy naprzód, kierując łodzie pod prąd, który nieustannie znosi nas w...
serce | link
AG
@Castiel 2012-09-02
Przeczytane (2012-09-02)
Powieść, którą przez lata spowinął nimb legendy. Moim zdaniem, chyba trochę na wyrost... Owszem, książka niesie ze sobą prawdziwe, choć smutne przesłanie, jednakże na mojej ocenie zaważyło trochę słabe wykonanie. Dodatkowo, zamiast Gatsby'ego, o którym opowiada książka, ciekawił mnie Nick Carraway, narrator opowieści.
serce | link
@Tanashi
@Tanashi 2011-12-11
Przeczytane (2011-12-11)
Zgadzam się z Jenny_89 - moją uwagę także przyciągnął Nick Carraway. Generalnie Gatbsy wzbudzał we mnie sprzeczne uczucia, irytował sposobem bycia. I na jego przykładzie rzeczywiście doskonale sprawdza się przysłowie "Pieniądze szczęścia nie dają".
serce | link
@Martynka86
@Martynka86 2013-11-11
Przeczytane (2013-01-01) Posiadane
Chyba muszę obejrzeć film, albo przeczytać książkę jeszcze raz, żeby ją zrozumieć...Zawiodłam się.
serce | link
@ilka12
@ilka12 2016-03-07
Przeczytane (2016-01-01)
Średnia książka, do przedostatniego rozdziału praktycznie zero akcji.
serce | link
@Pablopan
@Pablopan 2012-01-14
Przeczytane (2010-12-31)
Bardzo mądra i godna przeczytania książka.
serce | link
PI
@pawlukiewicz666 2008-08-16
Przeczytane (2008-08-16)
...krótka ,ciekawa,życiowa...
serce | link
MP
@JuliaCezaria 2010-08-13
Przeczytane (2009-02-18)
pozostawia niedosyt
serce | link
@kaate7
@kaate7 2019-05-07
Przeczytane (2019-03-07)
Zaloguj się aby zobaczyć więcej
Tagi

Twórcy strony

puchar @gosiaw @gosiaw pierwsza opinia
Dzięki takim kanapowiczom jak ty, ta strona może się rozwijać.

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
Reklama

Co słychać?

Konkurs "Mistrzyni nad mistrzyniami"
Konkurs "Mistrzyni nad mistrzyniami"
Zapraszamy na konkurs z okazji Dnia Matki
Renowacja kanapy cz.3
Renowacja kanapy cz.3
Kilka słów o nowościach w serwisie.
Dzieci psychiatryka. Dalsze losy - wywiad z Sarą Romską
Dzieci psychiatryka. Dalsze losy - wywiad z Sarą Romską
Ten wywiad jest inny od wszystkich. Miejscami trudny, ale na pewno godny uwagi.
Znajdź nas na facebooku