Woda księżycowa

Agnieszka Janiszewska-Szczepanik
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów
Woda księżycowa
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów

Opis

Masz w sobie siłę, by odmienić całe swoje życie. A gdy ją odnajdziesz, nic nie będzie w stanie cię zatrzymać.
Życie trzydziestoletniej Natalii wydaje się smakować mdławo, niczym kawa z maszyny wendingowej, którą bohaterka wypija codziennie rano przy korporacyjnym biurku. Trudny do zidentyfikowania wewnętrzny niepokój nie pozwala jej skupić się na pracy i odpowiednio zaangażować w osiąganie targetów i spełnianie ki pi ja jów. Jednak nie jest też w stanie zrobić niczego innego paraliżuje ją lęk przed podjęciem jakiegokolwiek działania, które mogłoby odmienić szarą rzeczywistość. W końcu jednak nadchodzi dzień, w którym poziom frustracji Natalii osiąga poziom krytyczny. Młoda kobieta zostawia za sobą wszystko, co trzymało ją do tej pory w stolicy, i wsiada do pociągu, który zawiezie ją nad morze, do domu ukochanej babci. Ta podróż będzie początkiem wędrówki, podczas której Natalia będzie miała szansę, by uzdrowić swoją duszę i sięgnąć po to, co wcześniej wydawało się jej nieosiągalne.
Data wydania: 2020-07-03
ISBN: 978-83-8147-883-0, 9788381478830
Wydawnictwo: Novae Res
Stron: 612
dodana przez: Justyna_K

Autor

Agnieszka Janiszewska-Szczepanik Agnieszka Janiszewska-Szczepanik Filolog, life coach i trener, a także doktorantka UŁ na kierunku pedagogika. Zawodowo wspiera osoby, które – aby odczuwać sens i spełnienie – potrzebują działać twórczo i realizować własne projekty. Sama wygrała kilka konkursów na opowiadania, eseje...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Spełnienie marzeń na wyciągnięcie ręki

WYBÓR REDAKCJI
23.07.2020

Czasami dopadają nas w życiu takie chwile, że wszystkiego mamy dość. Wszystko nas denerwuje, jesteśmy znudzeni i zmęczeni pracą, w związku nam się nie układa. Oczekujemy od życia zmiany, czegoś nowego i pobudzającego, czegoś innego, co nada naszemu dotychczasowemu życiu sens … Jaka jest na to recepta? Odwaga i chęć zmiany, szukanie właściwej drogi... Recenzja książki Woda księżycowa

W poszukiwaniu samego siebie

11.08.2020

Agnieszka Janiszewska - Szczepanik: Woda księżycowa, s. 611 Debiut literacki kobiety, która z zawodu jest life coachem i czuć to, z każdej strony tej powieści. Praca w korporacji dzień po dniu wysysa z Natalii chęć do życia. Jej chłopak "z kofeiny i kości" również jest korpoludkiem, gdzie kolejne zadania "rozmnażają się przez pączkowanie". P... Recenzja książki Woda księżycowa

Prosto w nieznane

30.01.2024

W ostatnim czasie wpadłam w jakiś trans. Trafiałam na książki, które pochłaniałam w kilka godzin. Niby wszystko super, ale na dłuższą metę tak się nie dało. Przejrzałam moją domową biblioteczkę i chwyciłam jedną z grubszych książek, jakie posiadam. "Woda księżycowa" Pani Agnieszki Janiszewskiej-Szczepanik to debiut. " Jesteś uwięziony między t... Recenzja książki Woda księżycowa

Mrau umrau mrau!

30.07.2020

Mam takie dni jak ten – kiedy najwspanialszą rzeczą jest czytanie na werandzie u boku Rudzia. Ostatnimi czasy nachodzi mnie jednak taka refleksja, że chyba się starzeję. Nie mam tu na myśli znaków fizycznych, tylko tych bardziej mentalnych. Doszłam do wniosku, że od kiedy wolę zostać w domu niż dzikie imprezy, albo na moim stole pojawia się bigo... Recenzja książki Woda księżycowa

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@gosia_myst
2022-02-10
7 /10
Przeczytane

30-letnia Natalia z pozoru prowadzi idealne życie. Ma stałą pracę, a od kilku lat jest w związku. Jednak to to tylko pozory. Nie może skupić się na pracy, ani odpowiednio się w nią zaangażować. Czuję się zagubiona i samotna. Mimo wszystko strach przed podjęciem ryzyka powoduje że boi się odmienić swój los. Gdy pewnego dnia poziom frustracji sięga zenitu Natalia wsiada w pociąg i jedzie nad morze do babci. Nawet się nie spodziewa jak ta spontaniczna decyzja odmieni jej los.

"Woda księżycowa" to cudowna historia o poszukiwaniu siebie i swojego miejsca na ziemi. Autorka uświadamia że nie trzeba się godzić na to co nie do końca nam pasuje. To od nas i naszych decyzji zależy jak ono wygląda i czy jesteśmy szczęśliwi. Czasem wystarczy tylko zaryzykować by odmienić swój los. Pokazuje również że warto cieszyć się z małych rzeczy i spełniać marzenia na które nigdy nie jest za późno. Sama fabuła jest niezwykle aktualna. Wiele osób w pogoni za pieniądzem pracuje od rana do wieczora. Brakuje czasu na pasję, miłość czy rodzinę. A przecież nie musi tak być. Niezwykle lekki styl i wyjątkowy klimat powoduje że czyta się ją błyskawicznie. Zaś odrobiną magii, słowiańskich wierzeń i realizmu magicznego dodaje jest tylko uroku. To nieśpieszną historia która czyta się błyskawicznie.

× 8 | link |
@powiescidlo
@powiescidlo
2020-09-09
8 /10
Przeczytane

Okładka której książki jest dla Was najpiękniejsza?

Na to pytanie zawsze odpowiadałam jednym tytułem „Była sobie rzeka”. Lecz teraz mam nową faworytkę- jest nią „Woda księżycowa” autorstwa Agnieszki Janiszewskiej-Szczepanik. Okładka ma w sobie coś magicznego i stanowi ciekawe preludium dla zawartości. Bo historia Natalii zauroczyła mnie pomimo objętości jaką zajmuje (całe 612 stron! ).
Natalia wiedzie zwykłe życie pracownicy pewnej korporacji na Domaniewskiej. Rutyna życia codziennego powoduje, że jej energia powoli spada do poziomu, gdzie nie odczuwa ona żadnej radości z tego jakże przewidywalnego scenariusza. Pewnego dnia, jednak, postanawia postawić wszystko na jedną kartę i wsiąść do pociągu, który zawiezie ją do nowego życia… Podróż ta spowoduje jej wewnętrzną przemianę, przeżywając katharsis…
Urzekła mnie ta historia. Pięknie napisana, ukazująca, że wszystko w życiu jest możliwe, jeżeli tylko postawimy ten pierwszy krok. Przedstawiona z dwóch perspektyw: ówczesnych wydarzeń i wspomnień z dzieciństwa idealnie prezentuje dlaczego Natalia stała się tą osobą jaką aktualnie jest. Może na początku dość irytuje korporacyjny slang używany przez bohaterów, jednak w końcu autorka zapewne chciała w pewien sposób przybliżyć nam to, z czym walczyła i co uwierało główną bohaterkę. Ja w każdym razie bardzo jej kibicowałam i cieszyłam się z małych rzeczy dokonywanych przez nią-bo to jest kwintesencja tej książki. Jest to moja pierwsza książka napisana w stylistyce...

× 1 | link |
@kat.czyta
2020-12-29
7 /10
Przeczytane

„Woda księżycowa” ma 611 stron. Przyznam szczerze, że obawiałam się, że mi się znudzi po 300. Ale! Czytałam w recenzjach, że ilości stron nie czuć, że warto przeczytać.

Główną bohaterką książki jest Natalia. Kobieta ma 30 lat, dobrze płatną pracę w biurze, chłopaka Bartka. Jej życie z pozoru wydaje się idealne, ale kobieta nieustannie czuje się nieszczęśliwa, niespełniona i przybita. Chciałaby coś zmienić, ale w głowie ciągle ma słowa ojca, który mówił, że powinna docenić to, co ma, nie wybrzydzać i nie spełniać swoich głupich zachcianek. Ucieczką Natalii jest praca, spędza w niej całe dnie, tak samo jak jej chłopak, przez co cierpi ich związek. Kiedy złość i frustracja osiągają punkt kulminacyjny, Natalia pakuje walizki i jedzie do babci nad morze. I od tego zaczyna się seria zmian w jej życiu..

Przez pół książki zastanawiałam się, jak do jej treści, ma się tytuł. A tytułowa woda księżycowa pojawia się dopiero, gdy bohaterka trafia do domu babci, a najpełniej dopiero pod koniec książki. Niesamowicie podobały mi się elementy czarów, wierzeń ludowych i magii wprowadzone w fabułę. Było ich mało, nie były nachalne. Książka reprezentuje literaturę obyczajową i dobrze, że tak zostało, bo przyznam szczerze, że fantastyki i wszystkiego, co z nią związane, nie lubię.

Nie podobały mi się za to zbyt długie, nic nie wnoszące do fabuły opisy. Były szczegółowe, ale momentami zwyczajnie nudziły. Dobrym pomysłem byłoby zastąpi...

| link |
@czytanie.na.platanie
2021-05-10
7 /10
Przeczytane Przeczytane 2021 Posiadam

„Woda księżycowa” to debiut literacki Agnieszki Janiszewskiej-Szczepanik. Już tytuł i piękna okładka sugerują, że klimat powieści może zahaczać o magię. I rzeczywiście prozę życia przeplatają zdarzenia z pogranicza magii i tego co niewytłumaczalne i niedostępne zwykłemu śmiertelnikowi.

Czy taką zwykłą śmiertelniczką jest Natalia? Prowadząca monotonne życie korpoludka, kręcące się wokół dedlajnów, fuckupów i briefów? Poznajemy ją w momencie gdy dziewczyna czuje się przytłoczona, nie widzi sensu swojego życia. Coraz mniej zależy jej na związku z równie zapracowanym chłopakiem. Ciągle wraca do czasów dzieciństwa kiedy wszystko miało inny, bardziej wyrazisty smak, budziło prawdziwe emocje i potrafiło cieszyć. Tak jak rysowanie.
Przypadkiem, czy zrządzeniem losu zaczynają stawać na jej drodze ludzie motywujący ją do zmiany, do zawalczenia o siebie. Czy jednak tłamszone od dzieciństwa marzenia, te „głupoty” i „fanaberie” wybiją się ponad strach i wyrzuty sumienia?
To poruszająca opowieść o poszukiwaniu siebie, wychodzeniu poza ramy cudzych oczekiwań i własnych ograniczeń. O otwarciu na zmiany, odmienność i na to co niewytłumaczalne.
"Ciemność jest wtedy kiedy nie możesz znaleźć światła." Czy Natalia odnajdzie światło w swoim życiu?
Autorka stworzyła bardzo klimatyczną historię napisaną w lekkim stylu, z umiejętnie wplecionymi w treść życiowymi przemyśleniami. Moim zdaniem by...

| link |
@m_nowecka
@m_nowecka
2021-09-17
8 /10

"Jeśli posadzisz sosnę w doniczce na parapecie, razem z pelargoniami, to co z niej wyrośnie? Choćbyś sypała jej najlepsze nawozy, to ona i tak wreszcie uschnie. Jakiś czas będzie walczyć, ale potem korzenie się pościskają w jej doniczce, zacznie się dusić w pomieszczeniu, sypać igłami. Wreszcie się złamie i zwiędnie."


Trzydziestoletnia Natalia ma stałą pracę, jest w stabilnym związku. Możnaby pomyśleć, że jest szczęśliwa, no bo i czego więcej chcieć od życia. Nasza bohaterka czuje się jednak zagubiona, złapana w pułapkę korpożycia, z dewizą aby przetrwać do wieczora.
Morze wypitej kawy w końcu się przelewa i dziewczyna nie widząc oparcia w nikim dookoła, wyjeżdża do babci nad morze odpocząć. Nie wie jeszcze, że ten krótki wypad będzie początkiem zmian w jej życiu.
Podobała mi się ta pozycja, choć gdyby odjąć jej że sto stron, to nabrałaby większej głębi.
Czułam, że to co przeżywa bohaterka, jest bardzo prawdziwe. Jeśli nie robimy w życiu tego co kochamy, żyjemy z dnia na dzień, jak automaty, w końcu zaczynamy się dusić i więdniemy. Oczarowała mnie babcia Natalii i zaintrygowała pani z kotem, pod blokiem ❤️

To historia a tym, że nigdy nie jest zły moment, żeby zacząć zmieniać swoje życie, przypomnieć sobie o swoich zapomnianych pasjach ❤️

| link |
@kuklinska.joanna
2024-01-30
8 /10
Przeczytane
@m.lesz
2023-03-01
8 /10
Przeczytane 2023 biblioteka Ligota T.
@Rozchelstana_Owca
2020-07-30
9 /10
@Mirka
2020-07-27
9 /10
Przeczytane
@malgosialegn
2020-07-23
7 /10
Przeczytane
@coolturka104
2020-08-11
7 /10
Przeczytane Novae Res

Cytaty z książki

O nie! Książka Woda księżycowa. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl