Wodny tancerz

Ta-Nehisi Coates
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Wodny tancerz
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

NOMINOWANA DO NAGRODY NAACP IMAGE, OKREŚLONA JEDNĄ Z NAJLEPSZYCH KSIĄŻEK DEKADY, OKREŚLONA JEDNĄ Z NAJLEPSZYCH KSIĄŻEK ROKU przez Time - NPR - The Washington Post - Chicago Tribune - Vanity Fair - Esquire - Good Housekeeping - Paste - Town & Country - The New York Public Library - Kirkus Reviews - Library Journal

Młody Hiram Walker urodził się w niewoli. Kiedy jego matka została sprzedana, Hiram został pozbawiony wszelkiej pamięci o niej - ale został obdarzony tajemniczą mocą. Lata później, kiedy Hiram prawie tonie w rzece, ta sama moc ratuje mu życie. To spotkanie ze śmiercią rodzi w Hiramie pilną potrzebę i śmiały plan: uciec z jedynego domu, jaki kiedykolwiek znał.
Tak zaczyna się nieoczekiwana podróż, która prowadzi Hirama od skorumpowanych wspaniałości dumnych plantacji Wirginii do zdesperowanych bojówek partyzanckich na pustkowiach, od trumny Głębokiego Południa do niebezpiecznie idealistycznych ruchów na Północy. Nawet gdy zostaje wcielony do podziemnej walki między handlarzami niewolników a zniewolonymi, determinacja Hirama, by uratować rodzinę, którą zostawił, jest niezłomna.
To dramatyczna historia okrucieństwa, które dotknęło całe pokolenia kobiet, mężczyzn i dzieci - gwałtownego i kapryśnego rozdzielania rodzin - oraz wojny, którą toczyli, by po prostu żyć z ludźmi, których kochali. Napisana przez jednego z najbardziej ekscytujących współczesnych myślicieli i pisarzy, "Wodny tancerz" jest porywającym, transcendentnym dziełem, które przywraca człowieczeństwo tym, którym wszystko zostało odebrane.

Na podstawie książki powstaje film MGM, Plan B i Harpo Films Oprah Winfrey w oparciu o scenariusz Ta-Nehisi Coates’a i Kamilah Forbes.

Debiutancka powieść nagrodzonego National Book Award autora Między światem a mną, powieść o magicznym darze, druzgocącej stracie i podziemnej wojnie o wolność.
- Bestseller New York Times’a i Oprah's Book Club Pick

Ta mocna książka o najbardziej haniebnym grzechu Ameryki sprawia, że [Ta-Nehisi Coates] staje się pierwszorzędnym powieściopisarzem.
- San Francisco Chronicle
Tytuł oryginalny: The Water Dancer
Data wydania: 2021-10-27
ISBN: 978-83-268-3789-0, 9788326837890
Wydawnictwo: Agora
Stron: 504
dodana przez: ReginaCatta

Autor

Ta-Nehisi Coates Ta-Nehisi Coates
Urodzony 30 września 1975 roku w USA (Baltimore, Maryland)
Ta-Nehisi Paul Coates – amerykański pisarz, eseista, laureat National Book Award. Urodził się i wychował w Baltimore, w czasach gdy pojawiła się tam fala uzależnień od kraku. Jego ojciec, Paul Coates, był bibliotekarzem i weteranem wojny wietnamski...

Pozostałe książki:

Czarna Pantera: Naród pod naszymi stopami Między światem a mną
Wszystkie książki Ta-Nehisi Coates

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wodny tancerz

5.11.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Ta-Nehisi Coates "Wodny tancerz", Oparta na motywie ucieczki do wolnego świata powieść autora powinna spodobać się każdemu komu bliska jest wydana już jakiś czas temu "Kolej podziemna" Colsona Whiteheada. Obie są niejako powieścią drogi, obie cechuje chęć wyrwania się ze zniewolonego świata amerykańskich plantacji i marzenia o wolności, obie wr... {} Recenzja książki Wodny tancerz

@toptangram@toptangram {}× 3

Opowieść o dążeniu do wolności

22.12.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Niewolnictwo przypomina bycie zamkniętym w zbyt małej klatce, z której wypuszczanym bywa się jedynie, by podrygiwać według ruchów sznurków za które pociąga człowiek, który ma innego człowieka za swoją własność. Wiąże się to z obserwowaniem, jak nasze dzieci, rodzeństwo czy rodzice zostają sprzedani i znikają z naszego życia. Z niemym przyzwoleniem... {} Recenzja książki Wodny tancerz

@mewaczyta@mewaczyta {}× 3

Książka pielęgnująca pamięć o ofiarach niewolnictwa i przywracająca im tym samym godność...

18.11.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Wydawałoby się, że historia urodzonego w niewoli Hirama Walkera, bohatera książki „Wodny tancerz” Ta – Nehisi Coatesa jest tylko jedną z wielu. To nie prawda. Jest aż jedną z wielu. Całe pokolenia czarnych kobiet, mężczyzn i dzieci zostały naznaczone piętnem niewolnictwa. Obserwując jego żmudną drogę do wolności nie sposób nie zadać sobie pytania,... {} Recenzja książki Wodny tancerz

Moja opinia o książce

Opinie

@ilona_m2
2021-11-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Ta-Nehisi Coates postawił sobie niezwykle ambitny cel - opowiedzieć historię niewolnika, gdyż jak napisał we wstępie - historia pana nigdy nie potrzebowała narratora.
Poznajemy tu urodzonego w niewoli chłopca Hirama Walkera, którego w dzieciństwie rozłączono z matką, od której odziedziczył niezwykłą moc kondukcji. Ta magiczna siła ratuje mu życie i pozwala dowolnie odtwarzać w pamięci przeszłość. Z czasem dorasta w tym młodym człowieku pragnienie wolności, które z wiekiem staje się coraz silniejsze. To opowieść pełna bohaterskich czynów, niewyobrażalnego cierpienia, poświęcenia własnego życia, by ratować wolność innych.

Jesteśmy przeniesieni do Wirginii na niewolnicze pola amerykańskiego Południa, gdzie uprawia się tytoń, a rzeczywistość dzieli się na Utrudzonych - czarnych i Wartościowych - białych. To świat upadły, skuty kajdanami, tu rodziny powstają i obracają się w proch za jednym skinięciem białego człowieka. Dobrze rozbudowane tło fabularne i liczne wątki poboczne czynią z tej historii opowieść na wysokim poziomie. Jeśli spodobała Wam się "Kolej podziemna" to ta lektura również nie zawiedzie. Osobiście pierwszą połowę przeczytałam z ciekawością i zapartym tchem, a później, gdy akcja nieco zwolniła i pojawiało się coraz więcej nowych wątków ogarnęło mnie lekkie znużenie.
Elementy magiczne zrobiły na mnie największe wrażenie.

{} | link |
@Jaksieczyta
2022-01-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
@StartYourDayWithBooks
2021-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@toptangram
2021-11-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@mewaczyta
2021-12-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃

Cytaty z książki

O nie! Książka Wodny tancerz. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl