Wrzos

Maria Rodziewiczówna
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 27 ocen kanapowiczów
Wrzos
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 27 ocen kanapowiczów

Opis

Warszawa okresu międzywojnia. Andrzej Sanicki bryluje wśród śmietanki towarzyskiej stolicy. Chcąc spełnić ostatnią wolę matki, musi ograniczyć hulaszczy tryb życia – ma się ożenić! Wybór pada na Kazię Szpanowską, spokojną, dobrą i cichą pannę z dzierżawnego folwarku. Andrzej u jej boku powoli dojrzewa do prawdziwej miłości, zaś Kazia poświęca się pomocy charytatywnej, wciąż jednak rozpamiętując w sercu młodzieńczą miłość. Czy taki związek może przetrwać na wielkomiejskim targowisku próżności? „Wszystko się stać może, ale żeby się Andrzej Sanicki miał żenić, to szczyt, co plotka wymyślić zdolna. (…) Mówiono, że podobno pan Andrzej z ojcem się pojednał, że kawalerskie swe mieszkanie zwija, że ojciec, pan prezes, ustępuje mu pierwsze piętro w swej kamienicy na Marszałkowskiej, że widziano ich obu, pod rękę, wychodzących od jubilera. Słowem, dziwa. (…) - Naprawdę się żeni? Z kim? Gdzie? - Daleko. Ze wsi bierze jakąś topolę czy stokroć. - Ze wsi, z daleka! Chyba. Tutaj nie mógłby się ożenić, mając taką reputację. (…) - Poznał ją w karnawale, zatem. Kto to być może? (…) - Niech się panie nie trudzą. Na karnawale nie była i on jej wcale nie zna. - Awantura! Więc prezes zwyciężył – postawi na swoim, żeni go! Biedna ofiara.”
Data wydania: 2013-02-18
ISBN: 978-83-7769-410-7, 9788377694107
Wydawnictwo: Edipresse
Seria: Klasyka Literatury Kobiecej
Kategoria: Romans historyczny
Stron: 300
Mamy 9 innych wydań tej książki

Autor

Maria Rodziewiczówna Maria Rodziewiczówna
Urodzona 30 stycznia 1864 roku na Białorusi (Obwód grodzieński)
Rodziewiczówna Maria, pseudonimy Zmogas, Maro, polska pisarka. Jedna z najpopularniejszych autorek polskich. Od 1881 zamieszkała w rodzinnym majątku Hruszowa na Polesiu, gdzie gospodarowała i pisała, zarabiając na podtrzymanie zagrożonego bankructwe...

Pozostałe książki:

Dewajtis Straszny dziadunio Lato leśnych ludzi Między ustami a brzegiem pucharu Wrzos
Wszystkie książki Maria Rodziewiczówna

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wrzos

WYBÓR REDAKCJI
2.08.2021

"Wrzos" to nie jest pierwsza książka Marii Rodziewiczówny, jaką w życiu czytam, mam nadzieję, że nie będzie też ostatnią. Jest za to pierwszą, w której autorka tak umiejętnie opisała tło społeczne. Jest we mnie niezaspokojona ciekawość czasów minionych, cieszę się zatem, gdy trafiam na książkę, która doskonale pokazuje, jak kiedyś wyglądało życie.... Recenzja książki Wrzos

CYNIK KONTRA WIEŚNIACZKA

16.09.2021

Ta okładka wręcz do mnie krzyczała. Jest przepiękna! Autorką grafiki jest Teresa Wieczorkowska, tak jak i do poprzednio pokazywanej "Między ustami a brzegiem pucharu". Pewnie sobie pomyślicie, że to romans, ale nie, nie on jest tutaj przewodni, bo Maria Rodziewiczówna w swoich książkach pokazuje tło społeczne czasów, które dobrze znała. Jeżeli pr... Recenzja książki Wrzos

Moja opinia o książce

Opinie

@reniarenia
2022-06-19
7 /10
Przeczytane

Pomimo, iż Rodziwiczówna uchodzi za autorkę romansów i obyczajówek, to w jej książkach zawsze widoczne są problemy społeczne ówczesnych czasów. Doskonale opisana obłuda i płytkość klasy wyższej społeczeństwa XIXego wieku. Koniec mnie zaskoczył, bo spodziewałam się happy endu. Zdecydowanie powieść godna polecenia.

× 6 | link |
@posrodkwiatowicieni
2022-08-23
10 /10

Maria Rodziewczówna to bez wątpienia jedna z najwspanialszych kobiet Rzeczypospolitej, uczyła jak nie dać się wrogom, jak scalać wspólnotę, jak bronić ziemi, ojczystej mowy i miłości do ojczyzny. Dziś już nieco zapomniana, była w swoim czasie autorką wywołującą sprzeczne reakcje, z jednej strony uwielbiana, z drugiej zaś odsądzana od czci i wiary. Uważana za autorkę romansów dla pensjonarek, napisała ponad 30 powieści, w których ze znawstwem opisywała życie prostych ludzi i ziemian. Krytyka nazywała ją "żubrem w spódnicy”, choć właśnie taką osobą była. Krytycy zarzucali jej także wtórność i powtarzanie rozwiązań fabularnych wcześniejszych pisarzy pozytywistycznych. Autorka zmarła na zapalenie płuc 6 listopada 1944. Jej najsłynniejsze powieści to: Dewajtis, Lato leśnych ludzi, Między ustami a brzegiem pucharu, Straszny Dziadunio oraz Wrzos.

Nie lubię książek o miłości, bo ich fabułę dałoby się streścić w trzech zdaniach. Niemniej, jest coś takiego w powieściach Rodziewiczówny, że daję się im porwać od pierwszej strony i nie wypuszczam ich aż do ostatniej. Być może dlatego, że nazwanie Wrzosu po prostu romansem nie oddaje nawet połowy ducha tej książki. Bo wrzos to kwiat, który tak łatwo zdeptać, to kwiat z kartek papieru barwny i wzruszający. Wrzos to miłość, tak różnorodna.. to miłość do ziemi, do ludzi i do natury... i do tej jedynej. Pełna niegasnącej pasji, którą się odczuwa w trakcie czytania. Cudowna, choć zdaje się być banalna, a jednak nie sposób się od n...

× 1 | link |
@julka_141
2009-02-01
Przeczytane

Piękna książka, piękna opowieść. Może Rodziewiczówna nie jest zbyt ambitną autorka, jednak lubię te klimaty:) Cóż tu duzo mówić??? Obyczajówka:)

× 1 | Komentarze (1) | link |
KA
2008-10-08
10 /10
Przeczytane

Do wrzosu została porównana główna bohaterka,która zostaje wydana za majętnego mężczyznę z Warszawy. Oboje są przymuszeni do małżeństwa, oboje już na wstępie wyjaśniają sobie pewne sprawy - kochają kogoś innego...Z całego serca polecam i zapewniam, że "Wrzos" to książka, której warto poświęcić swój czas.

| link |
BE
2009-04-30

Ta niestereotypoowa historia toczy się w czasie zaborów, a nie w okresie dwudziestolecia - wskazuje na to waluta ( ruble) oraz jezyk ezopowy, którym posługuje się autorka opisując zsyłkę narzeczonego Kazi ( przepadl u Jakutów)

| link |
2011-12-20
8 /10
Przeczytane Posiadam

Książka warta przeczytania! Czyta się szybciutko i przyjemnie. Tylko zakończenie mnie zasmuciło... Ale do przeczytania namawiam!;)

| Komentarze (1) | link |
@Da-Nutka
2009-08-10
3 /10
Przeczytane

Literatura dla kobiet - jak ktoś lubi, to niech czyta!

| link |
@Kamik
2022-11-07
6 /10
Przeczytane
@czerwonakaja
2021-09-16
8 /10
Przeczytane
@Klementynka
2021-07-29
8 /10
Przeczytane obyczajowe, romans Dwudziestolecie międzywojenne moja bilioteczka literatura polska
@maciejek7
2021-08-01
8 /10
Przeczytane stara biblioteczka Posiadam
@przeczytawszy
2021-07-21
8 /10
Przeczytane
@inthesilkscarf
2021-07-09
8 /10
Przeczytane
@Remma
2021-03-28
7 /10
Przeczytane klasyka
@Asamitt
2020-02-22
7 /10
Przeczytane Polscy autorzy Obyczajowe/Przygodowe/Dramaty
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Wszyst­ko się zmie­nia i mody­fi­kuje sto­sow­nie do po­trzeb czasu i roz­woju ludz­ko­ści. Że też mogła się utrzy­mać dotąd tak bar­ba­rzyń­ska cere­mo­nia jak śluby mał­żeń­skie!”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl