Wszystko zależy od przyimka

Jerzy Bralczyk, Jan Miodek, Andrzej Markowski, Jerzy Sosnowski
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 16 ocen kanapowiczów
Wszystko zależy od przyimka
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 16 ocen kanapowiczów

Opis

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o współczesnym języku polskim, a nie macie kogo zapytać. Trzej wybitni językoznawcy w rozmowie z Jerzym Sosnowskim mierzą się z problemami, które stają przed nami, gdy chcemy w epoce internetu, sms-ów, agresywnych reklam i krzykliwych mediów mówić naprawdę po polsku.
Data wydania: 2014-04-01
ISBN: 978-83-268-1308-5, 9788326813085
Wydawnictwo: Agora
Stron: 286
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Jerzy Bralczyk Jerzy Bralczyk
Urodzony 23 maja 1947 roku w Polsce (Ciechanów)
Językoznawca, specjalista w dziedzinie języka mediów i polityki. Doktoryzował się w roku 1973, habilitował w roku 1986, a tytuł profesorski uzyskał w roku 2000. Wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie i w Instytucie Dziennikar...

Pozostałe książki:

Wszystko zależy od przyimka Mówi się : porady językowe profesora Bralczyka Zwierzyniec 444 zdania polskie 1000 słów 500 zdań polskich A bodaj Ci nóżka spuchła, czyli co nas śmieszyło i śmieszy Jeść!!! Mój język prywatny Pokochawszy. O miłości w języku Trzy po 33 Bralczyk o sobie Do domu!!! Polak potrafi: Przysłowia, hasła i inne polskie zdania osobne Leksykon nowych zdań polskich : od lat 70. do dziś Leksykon zdań polskich Język na sprzedaż Kiełbasa i sznurek Nowe słowa Porzekadła Rozmowy przy stole Słowo o słowie W drogę!!! 100 tysięcy potrzebnych słów Dlaczego nie lubimy mówić o wulgaryzmach Dwa słowa o słowach. Porady językowe profesora Bralczyka Jeść!!!, W drogę!!!, Do domu!!! Język a kultura. T. 4. Funkcje języka i wypowiedzi O języku polskiej propagandy politycznej lat siedemdziesiątych O języku propagandy i polityki Strach się bać Wiem, co mówię czyli o dobrej komunikacji Wykwintna kuchnia polska. Wszystkie smaki roku Zdrowy język Świat przez słowa
Wszystkie książki Jerzy Bralczyk

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Wszystko zależy od przyimka? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@landrynkowa
2023-10-20
7 /10
Przeczytane

Obszerna rozmowa o języku polskim, z udziałem trzech wybitnych językoznawców: Jana Miodka, Jerzego Bralczyka i Andrzeja Markowskiego. Ten ostatni jest najmniej obecny w wywiadzie, prym zdecydowanie wiodą profesorowie Bralczyk i Miodek.

Mimo że rozmowa wydaje się czasem chaotyczna, to jednak można wyciągnąć z niej wiele ciekawych informacji na temat poprawności językowej. Rozmowa ma raczej lekki charakter, zabawny wydźwięk i czuć w niej swobodny styl rozmówców. Właściwie to doskonały przykład, że o ważnych i mądrych sprawach można mówić żartobliwym tonem.

Mnie najbardziej przypadły do gustu rozdziały dotyczące hiperbolizacji języka, nadużywania zdrobnień oraz te na temat odmiany nazwisk. W tekście pojawia się też wiele zabawnych anegdot. Ta o tym, że Rusinek (Michał Rusinek) się deklinuje i ta o kajecie, który styknie są chyba najlepsze.
Minusem książki jest jej forma wydania. Chociaż sposób prezentacji zrębu głównego jest czytelny, a tekst jest przejrzysty, to jednak format – ni to A4, ni to B5, ni to nie wiadomo co – jest koszmarny. Ciężko znaleźć dogodną pozycję czytelniczą z taką księgą, dodatkowo ubraną w twardą okładkę i nieprzyjemną, wyświechtaną niemożliwie foliową, biblioteczną okładkę. Nigdy nie rozumiałam bibliotecznej idei oprawiania książek w folię, jakiej mój tata używał do budowania szklarni na pomidory… Oprawiania ich w szary papier też nie rozumiałam… Czemuż nie pozwolić książkom swobodnie oddychać?

...

× 11 | link |
@Mackowy
2019-11-21
8 /10
Przeczytane ebook

"Nie walczyć, ale upowszechniać"

Rozmówców Jerzego Sosnowskiego nie trzeba nikomu przedstawiać; celebryci mowy ojczystej, superbohaterowie poprawnej polszczyzny, autorytety. Trzech mędrców i jeden dziennikarz zebrali się, aby trochę podyskutować o stanie (broń Boże nie o kondycji!) współczesnej polszczyzny.

Dlaczego mówimy tak jak mówimy, skąd się biorą błędy językowe, jak edukować ludzi, kiedy błąd staje się normą językową, i o pułapkach zbytniej dbałości o własną mowę, to tylko niektóre zagadnienia poruszane w rozmowie. Rozmowie moderowanej przez pana Sosnowskiego z wielkim wyczuciem i szacunkiem dla swoich rozmówców, ale bez jakiejkolwiek czołobitności czy wazeliniarstwa, czego trochę obawiałem się nim rozpocząłem lekturę.

Książkę czyta się niezwykle przyjemnie i lekko. Zagadnienia poruszane przez Sosnowskiego omawiane są na przykładach z życia wziętych, z poczuciem humoru i dystansem. Profesorowie odpowiadają na pytania dziennikarza ze swadą, bardzo przystępnym językiem i momentami żałowałem tylko, że "Wszystko zależy..." nie ukazało się w formie audiobooka (chociaż w sumie czytając Miodka czy Bralczyka się ich słyszy).

Myślę, że każdy powinien ten wywiad przeczytać - świetna, pouczająca lektura.

× 5 | link |
@Meszuge
2020-08-01
8 /10
Przeczytane

Profesor Tadeusz Kotarbiński, filozof, logik, twórca etyki niezależnej, wymyślił kiedyś słowo „spolegliwy”, bo do czegoś tam było mu ono potrzebne. Choć – jak widać, słychać i czuć – oznacza ono człowieka godnego zaufania, takiego, na którym można polegać, nieomalże natychmiast zaczęło być używane niepoprawnie i oznaczać kogoś uległego. Ten żenujący błąd był tak częsty i nagminny, że obecnie, w nowszych słownikach, termin „spolegliwy” – na zasadzie uzusu – przyjmuje już oba te znaczenia.

To historyjka, której w książce nie ma. Są za to setki podobnych gawęd o języku, gdyż zawiera ona zapis rozmowy, wywiadu Jerzego Sosnowskiego z trzema wybitnymi językoznawcami: Andrzejem Markowskim, Janem Miodkiem i Jerzym Bralczykiem.

Panowie poruszają tematy odmiany nazwisk, wulgaryzmów, reklamowego bełkotu, gender, regionalizmów, językowej mody i wiele, wiele innych, a wszystko to okraszone anegdotami i ciekawostkami ze sporą dawką humoru.

× 1 | link |
@Sun.shine
@Sun.shine
2014-09-24
10 /10
Przeczytane Ze mną. Na moich półkach Filologia polska

Wspaniałe minikompedium o języku polskim, coby używać go świadomie. Panowie są wspaniali! I na żywo i spisani. Polecam!

| link |
@Vemona
2019-11-18
9 /10
Przeczytane Językoznawstwo / nauka o literaturze Prehistoria 2014 Popularnonaukowe Mam

Doskonała książka o języku, stworzona z rozmów z wybitnymi językoznawcami, pełna humoru, lekkości i uroczych smaczków.

| link |
@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
9 /10
Przeczytane Posiadam Lingwistyka

Genialne. Dowcipne, kszta,łcące i z dystansem.

| link |
@bwalkiewicz72
@bwalkiewicz72
2024-01-29
10 /10
Przeczytane Dla głowy
@rimland
2021-12-29
8 /10
Przeczytane Pozostałe
@MLB
2021-06-23
7 /10
Przeczytane
@haudek
2020-07-02
7 /10
Przeczytane 2014-Książki
@z_glowawksiazkach
2020-06-22
8 /10
Przeczytane
@klaudia.wakulowska
@klaudia.wakulowska
2020-02-24
8 /10
Przeczytane Biblioteka 2015
@Tamaryszek
@Tamaryszek
2020-02-02
7 /10
Przeczytane
@Natula
2020-01-31
8 /10
Przeczytane Poradniki
@Beata_
2019-11-12
8 /10
Przeczytane Papierowe Posiadam
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Wszystko zależy od przyimka. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat