Wyroby. Pomysłowość wokół nas

Olga Drenda
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Wyroby. Pomysłowość wokół nas
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Betonowe przydomowe grzybki, łabędzie z opon, rycerze i dinozaury z nakrętek i śrubek, galanteria religijna – to, co dla jednych jest nieinteresującym wykwitem bezguścia i szmiry, dla Olgi Drendy stanowi fascynujący materiał do badań nad polską innowacyjnością. Autorka, nawiązując do najlepszych tradycji rodzimej antropologii, w wernakularnej twórczości dostrzega przede wszystkim nieskrępowaną wyobraźnię, swobodne podejście do norm estetycznych i religijnych, szczyptę sentymentalizmu i przemyślność. Tropiąc wytwory pomysłowości, zarówno te z okresu PRL-u, jak i całkiem współczesne, Olga Drenda podróżuje po Polsce, odwiedza kolekcjonerów i twórców zwykłych-niezwykłych przedmiotów. Wyroby to świeże spojrzenie na zjawiska, które jedni chcieliby wyrugować z naszej przestrzeni publicznej, a inni uważają za niegodne uwagi. Olga Drenda. Dziennikarka i tłumaczka, absolwentka Etnologii i Antropologii Kultury UJ. Publikowała m.in. w „Polityce”, „The Guardian”, „2+3D”, „Glissando”, „Dwutygodniku”, „Lampie”, „Digital Camera Polska”, „Tygodniku Powszechnym”, „Szumie”, „Trans/Wizjach”, „Gazecie Magnetofonowej”. Współpracowała z festiwalem Unsound i lubelskim Centrum Spotkania Kultur. Współautorka polskiego przekładu Delikatnego mechanizmu i Wybuchowego biletu W.S. Burroughsa, tłumaczka scenariuszy filmowych oraz fragmentów Bukaresztu Małgorzaty Rejmer na język angielski. Mieszka w Mikołowie.
Data wydania: 2018
ISBN: 978-83-65271-75-4, 9788365271754
Wydawnictwo: Karakter
Nagrody: Nagroda Literacka Gdynia (Zwycięzca)
Kategorie: Rzeźbiarstwo, Kultura
Stron: 256

Autor

Olga Drenda Olga Drenda
Urodzona w 1984 roku w Polsce
Dziennikarka i tłumaczka, absolwentka Etnologii i Antropologii Kultury UJ. Publikowała m.in. w „Polityce”, „The Guardian”, „2+3D”, „Glissando”, „Dwutygodniku”, „Lampie”, „Digital Camera Polska”, „Tygodniku Powszechnym”, „Szumie”, „Trans/Wizjach”, „G...

Pozostałe książki:

Książka o miłości Delfin w malinach. Snobizmy i obyczaje ostatniej dekady Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji O kotach Smak wolności Delikatny mechanizm Prognoza niepogody. Literatura polska w XXI wieku Wyroby. Pomysłowość wokół nas Czyje jest nasze życie? Herito - nr 24 - Wzorowanie. Dizajn w Europie Środkowej Herito - nr 34 - Kobiety Europy Środkowej Słowo humoru Trans/wizje nr 4
Wszystkie książki Olga Drenda

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Wyroby. Pomysłowość wokół nas nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

MO
@Moniskape
2019-03-09
8 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Wyroby. Pomysłowość wokół nas. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat