Wyspa i inni ludzie

Maciej Piotr Prus
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Wyspa i inni ludzie
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Kiedy na pewnej śródziemnomorskiej wyspie nagle pojawia się niezidentyfikowane stworzenie, które zaczyna niszczyć uprawy, w mieszkańcach tej zamkniętej enklawy odzywają się tłumione dotąd lęki, pragnienia i przyzwyczajenia. Wyspa jako miejsce akcji jest tu tylko pretekstem, aby oddać skomplikowane relacje międzyludzkie, specyficzną atmosferę zamknięcia i ograniczenia, ale także przyjrzeć się społeczeństwu jak w soczewce.

To historia brutalnie realistyczna i do bólu rzeczywista, choć zanurzona w pozornie łagodnym śródziemnomorskim klimacie i owiana łagodną bryzą od morza.Kanwą tej książki jest prawdziwa historia, która wydarzyła się na adriatyckiej wyspie Molat w Północnej Dalmacji. Usłyszałem ją bawiąc tam kiedyś, a później na półwyspie Pelješac w Dalmacji Południowej opowiedziałem ją autorowi niniejszego dzieła. Nie mogło stać się lepiej. Była opowieść, a teraz, dzięki Maćkowi Prusowi, jest znakomita literatura.
Robert Makłowicz
Data wydania: 2020-11-30
ISBN: 978-83-66571-21-1, 9788366571211
Wydawnictwo: Korporacja Ha!art
Seria: Prozatorska pod redakcją Piotra Mareckiego
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 224
dodana przez: mewaczyta

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wyspa i inni ludzie

4.03.2021

 Życie na wyspie toczyło się spokojnie. Mała społeczność pełna znanych twarzy nawykła do funkcjonowania bez pomocy z lądu. Lekarz odwiedzał ich raz w roku, sklep raz w tygodniu zaopatrywany był we wszystkie potrzebne produkty, a każdy miał choć małe pole uprawne, choć niewielką winnicę czy choć skromny warzywniak, dzięki czemu niczego im nie br... Recenzja książki Wyspa i inni ludzie

@mewaczyta@mewaczyta × 4

A KTÓŻ TO ÓW JEST?

19.05.2021

Od czasu, gdy przy okazji akcji #dlamnienowe czytam Wasze polecenia książek, które wydaje Korporacja HA!ART koniecznie chcę przeczytać sporą ich część. Moje pierwsze spotkanie z ich ofertą wydawniczą, dość niespodziewanie, bo miałam inne plany, zaczynam za sprawą "Wyspa i inni ludzie" Macieja Piotra Prusa, którą niedawno kupił mój mąż. Zaczął ją n... Recenzja książki Wyspa i inni ludzie

Wyspa i inni ludzie

12.04.2021

Jest sobie pewna wyspa. Odcięta od zgiełku miasta wielką wodą. Mieszkańcy żyją beztrosko, popijając wino czy rakiję podczas spotkań. Wszyscy są życzliwi i radośni. Sielanka. Życie toczy się niespiesznie. Do czasu, aż pewnego dnia jeden z mieszkańców o poranku zauważa, że zostaje zniszczona jego uprawa kukurydzy. Potem dewastowane są kolejne uprawy... Recenzja książki Wyspa i inni ludzie

Moja opinia o książce

Opinie

@meandmybookzpl
2021-01-29
8 /10
Przeczytane

Jest sobie wyspa. Na papierze przypisana do Chorwacji, ale w rzeczywistości odcięta od wszystkich. Ci z lądu niewiele wiedzą na jej temat. Nikt nie ma w nawyku zawracać sobie nią głowy. Strzępy informacji, że ktoś tam mieszka i to ponoć bez telewizji, są wystarczające. Tymczasem na wyspie, stabilne życie zamkniętej społeczności, komplikuje się, kiedy pole jednego z tubylców, zostaje doszczętnie zniszczone. Oderwani od codzienności mieszkańcy są poruszeni, ale kiedy niezidentyfikowane stworzenie, atakuje uprawy najbardziej szanownego sąsiada, przychodzi czas na wojnę. Budzą się lęki i podejrzenia, a brak wiedzy na temat przeciwnika dodatkowo komplikuje sprawę.

Pan Maciej Piotr Prus napisał nieszablonową historię, którą poczułam od pierwszych stron. Brutalnie realistyczny świat wymieszany z śródziemnomorskim klimatem, to coś, do czego nie trzeba mnie namawiać. Głównym elementem tej przestrzeni są ludzie. Zwyczajni i dziwaczni jednocześnie. Ciężko ich ocenić. Wydawać by się mogło, że dobrze ich znamy, a tak naprawdę, nie jesteśmy pewni zachowania żadnego z nich. Obserwujemy, jak utworzone między nimi specyficzne relacje, zmieniają kształty pod wpływem nowej sytuacji na Wyspie. Wplecione elementy kryminału i powiew grozy, niewiele mają wspólnego z tym, co miałam okazję czytać do tej pory. Jest inaczej. Zagadkowo. Autor umiejętnie wciąga czytelnika w historię, co jakiś czas podrzucając pod nogi ogniwa, które zachęcają do refleksji. Zakończenie powoduje, że raz jeszcz...

× 1 | link |
@czerwonakaja
2021-05-17
8 /10
Przeczytane
@monika.sadowska
2021-04-12
7 /10
Przeczytane
@mewaczyta
2021-03-03
8 /10
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃

Cytaty z książki

“Z czasem słowa wypowiedziane przez innych coraz rzadziej wzbogacały go, częściej natomiast wprowadzały chaos.”
#
“Z czasem słowa wypowiedziane przez innych coraz rzadziej wzbogacały go, częściej natomiast wprowadzały chaos. Kiedy szedł z kimś na wzgórze albo do lasu, zamiast posłuchać ciszy, ten ktoś łapa...”
#
“Każda władza demoralizuje, już nikomu nie chce się podejmować decyzji, ludzie są słabi, pozbawieni charakteru. Zgnili politycy, prezydenci, prezesi i wójtowie... wszyscy najchętniej by nic nie...”
#
“Po to ustala się pewne reguły, żeby były one przestrzegane. Jak widzimy, nieprzestrzeganie przyjętych praw może skończyć się katastrofą. Ale jeżeli będziemy trzymać się kodeksu, będzie on dla ...”
#
“Winy rozpuszcza się w sobie, a nie przenosi na innych ludzi. ”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl