Wyspa zaginionych drzew

Elif Şafak
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów
Wyspa zaginionych drzew
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów

Opis

Nominowana do The Costa Novel Award, The Women’s Prize for Fiction i RSL Ondaatje Prize.

Zachwycająca opowieść o tożsamości, przynależności i magicznej mocy natury, która pomaga oswoić traumę. Ada Kazantzakis ma szesnaście lat i nie wie nic o historii swojej rodziny. Urodzona i wychowana w Londynie nastolatka nie mówi ani po grecku ani po turecku, a po śmierci matki z trudem odnajduje się wśród rówieśników. Nie zdaje sobie sprawy, że wiele lat temu na Cyprze – wyspie, gdzie spotykają się trzy kontynenty, plaże są złote, a woda turkusowa – młody Grek Kostas zakochał się w Turczynce Defne, mimo że byli śmiertelnymi wrogami. Ich uczucie rozkwitało w kraju ogarniętym wojną domową, potajemnie spotykali się w miejscowej tawernie, za świadka mając jedynie drzewko figowe. Wiele lat później to samo drzewo rośnie w londyńskim ogrodzie Kostasa i okazuje się dla Ady jedyną drogą do odkrycia prawdy o tym, kim jest i kim byli jej rodzice.
Tytuł oryginalny: The island of missing trees
Data wydania: 2022-09-07
ISBN: 978-83-67324-81-6, 9788367324816
Wydawnictwo: Poznańskie
Stron: 480

Autor

Elif Şafak Elif Şafak
Urodzona 25 października 1971 roku w Turcji
Elif Şafak – turecka powieściopisarka, felietonistka, nauczycielka akademicka i feministka, uznawana za najlepszą współczesną pisarkę turecką, jedna z najpopularniejszych tureckich autorek obok Orhana Pamuka, który nazwał ją „najlepszą turecką pisar...

Pozostałe książki:

10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie Bękart ze Stambułu Czarne mleko Czterdzieści zasad miłości Wyspa zaginionych drzew Uczeń architekta Honor Sufi Araf Dziewczynka, która nie lubiła swojego imienia Lustra miasta Pchli pałac Three Daughters of Eve
Wszystkie książki Elif Şafak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Powrót do korzeni

WYBÓR REDAKCJI
19.09.2022

"Samotność to ludzki wynalazek. Drzewa nigdy nie są samotne." Ada jest samotna. Po śmierci matki czuje zagubienie, ale i brak poczucia przynależności. Nic nie wie o rodzinie, nie zna dalszych krewnych, a wręcz ma do wszystkich żal.. Odkrywanie przeszłości jest przed nią, ponieważ dostaje zadanie ze szkoły, aby dowiedzieć się o swoich korzeniach.... Recenzja książki Wyspa zaginionych drzew

@Bookmaania@Bookmaania × 18

Jeśli mielibyście przeczytać tylko jedną książkę Elif Shafak, to wybierzcie tę!

15.09.2022

… w prawdziwym życiu, inaczej niż w książkach historycznych, nie otrzymujemy całych opowieści, a wyłącznie ich kawałki i fragmenty, niekompletne części i szczątkowe echa – pełne zdanie tu, fragment tam, wskazówkę ukrytą gdzieś pomiędzy. W życiu, inaczej niż w książkach, musimy tkać nasze narracje z nici tak cienkich jak delikatne żyłki biegnące w ... Recenzja książki Wyspa zaginionych drzew

@StartYourDayWithBooks@StartYourDayWithBooks × 6

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@aga.kusi_poczta.fm
2023-02-02
4 /10
Przeczytane

Nie mogłam się w tą powieść wczytać
nie mogłam jakoś dostrzec tego zachwytu w treści, o jakim piszą recenzenci tej powieści. Może to nie jest ten czas we mnie, może nie ten czas za oknem. A może i moje mysli, jakie się wykluły, gdy dobrnęłam do setnej strony "Wyspy...", że po co mam czytać o ludziach, którzy ożenili się mimo niechęci rodziny, którzy emigrowali zabierając ze sobą - poniekąd jako bagaż - drzewo - figę.
Może i ma znaczenie ta powieść, jaką sporą wartość - są tu bowiem rozdziały skupiające się tylko i wyłącznie na odczuciach drzewa, jego bolączkach, ale i miłości do człowieka, ale... to jak bajka dla dorosłych.
Ckliwa.
Wypełniona nadziejami i smutkiem, ale takim, który nie osiada w duszy czytającego...
Czytasz i czujesz się kimś "obok"...

× 18 | link |
@kryminal_na_talerzu
2022-09-25
8 /10

„Wyspa zaginionych drzew” to książka Elif Shafak, angielsko-tureckiej pisarki, która jest jednym z najważniejszych współczesnych głosów tureckiego pochodzenia. To proza bogata w ważne współcześnie tematy. Wersja historii Romea i Julii na tle konfliktu zbrojnego. Na Cyprze, w latach 70tych XX wieku, zakochali się w sobie Grek i Turczynka. Ich miłość rosła na terenie zakazanym, gdzie sąsiedzi sięgnęli po broń przeciwko sobie tylko dlatego, że należeli do innych narodowości. Ale jest to tylko historia w historii, bo ta podstawowa toczy się w Anglii pod koniec drugiej dekady XXI wieku. Shafak z wyczuciem przedstawia prawdy, tragizm historyczny, pełen bogatych spostrzeżeń natury uniwersalnej. Tematy, jakie w swojej książce porusza, to przede wszystkim poczucie tożsamości, przynależności i wspólnoty. Jednym z narratorów jest drzewo figowe, dzięki któremu możemy spojrzeć na człowieka jak na jeden z miliona gatunków żyjących na Ziemi. Przyglądamy się jego działaniom, tak różnym, tak irracjonalnym od tego, jak zachowują się wszystkie pozostałe ziemskie istnienia. To książka z tych, o których cokolwiek się napisze, to nadal będzie za mało. Tak więc po prostu – czytajcie!

× 4 | link |
@ilona_m2
2022-09-29
10 /10
Przeczytane

Opowiem dziś Wam o wyspie gnębionej przemocą, o ludziach, którzy stali się uchodźcami we własnym kraju, o czułej i melancholijnej fidze, pewnym opętaniu przez dżina oraz zakazanej miłości.
Zatopimy się w grecko-tureckiej opowieści okraszonej mnóstwem lokalnych smaków i zapachów, zapoznamy się z miejscowymi zabobonami, a towarzyszyć będzie nam nieustanna muzyka cykad.

Wyspa zaginionych drzew oferuje czytelnikowi znacznie więcej niż zwykłą fabularną przygodę, w której pobrzmiewają echa wojny domowej na Cyprze. To historia wyjątkowa, pełna życiowych prawd, ucząca szacunku do otaczającego świata i otwierająca oczy na jego wrażliwość. Elif Shafak niczym mędrzec odważnie wypowiada swe tezy przekonując, że dbałość o przyrodę ma czynić nasze życie lepszym. Tu natura dostaje swój głos- możemy posłuchać rozmowy mrówek, pszczół, a nawet figi, która jest narratorką.

Od strony stylistycznej książka oferuje niesamowite bogactwo słów, metafor, doznań smakowych i dźwiękowych znakomicie odtwarzających świąt ludzi i zwierząt. Elif Shafak jest prawdziwą czarodziejką słowa, a jej nowa powieść to istny święty Graal wśród książek.

× 1 | link |
@marta582_82
2022-09-30
10 /10

"W życiu, inaczej niż w książkach, musimy tkać nasze narracje z nici tak cienkich jak delikatne żyłki biegnące w motylich skrzydłach."
▪︎▪︎
Przeszłość ma duży wpływ na teraźniejszość, to prawda stara jak świat, jednakże ten oklepany frazes, w najnowszej książce Elif Shafak, zachwyca.
Ta niezwykła opowieść osadzona na tle tragicznej historii Cypru, porusza do głębi i wyciska z czytelnika morze łez.
Nie ma słów, które w pełni oddałyby doskonałość i ogromną wartość tej historii.
Wielowymiarowa i poetycka, piękna do bólu i rozdzierająco smutna.
A część fabuły gdzie narratorem jest drzewo figowe jest po prostu magiczna.
Jedna z najważniejszych książek jakie przeczytałam do tej pory w swoim życiu.

× 1 | link |
@mag85
2023-09-12
9 /10
Przeczytane
@MgorzataM
2023-08-25
4 /10
Przeczytane Y: 2023
MA
@marakub
2023-01-30
8 /10
Przeczytane
MA
@magdalena.kielbik
2022-10-06
10 /10
Przeczytane
@DZIKA_BESTIA
2022-12-01
8 /10
Przeczytane Elif Şafak
@Bookmaania
2022-09-19
10 /10
Przeczytane Przeczytane w 2022 Współpraca Wydawnictwo Poznańskie
@BagatElka
2023-07-28
7 /10
Przeczytane 📚 Posiadam 2023
@StartYourDayWithBooks
@StartYourDayWithBooks
2022-09-15
10 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Wyspa zaginionych drzew. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl