Czarne mleko

Elif Şafak
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów
Czarne mleko
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów

Opis

A cóż to za osobliwe zbiegowisko? I skąd ten hałas? Sześć miniaturowych kobiet przekrzykuje się nawzajem i nijak nie może dojść do porozumienia. Oto schludna, wysportowana Panienka Praktyczna i Pani Derwisz, która nic tylko kontempluje. Milady Ambicja Czechowska znowu czymś się zamartwia więc schudła. Panna Intelektualistka Cyniczna, nałogowa palaczka, hipiska zapatrzyła się w Che Guevarę i Marlona Brando jak w obrazek. Jest jeszcze piegowata Mamcia Pudding Ryżowy o pucułowatych policzkach i wyrafinowana hedonistka Blue Belle Bovary. Drą koty, skaczą sobie do oczu, i tylko szukają okazji do podstawienia sobie nogi. Same kłopoty ma z nimi Elif, młoda kobieta i pisarka, która nie tak dawno potajemnie wzięła ślub w Berlinie. A gdy dowiedzą się, że spodziewa się dziecka, wrzawa wewnętrznych głosów, Calineczek buchnie z całą mocą...

W tej najbardziej osobistej ze swych powieści Elif Safak opisała "czarne mleko" - depresję, której doświadczyła po urodzeniu dziecka. Opisała ją dramatycznie, żartobliwie, poważnie, tragicznie, słodko-gorzko, sięgając po przykłady słynnych pisarek - m.in. Lou Andreas-Salomé, Virginii Woolf, Sylvii Plath, Zeldy Fitzgerald, Simone de Beauvoir, Doris Lessing... - które tak jak i ona pytały z niepokojem: "Czy macierzyństwo zniszczy we mnie artystkę?"
Tytuł oryginalny: Siyah Süt
Data wydania: 2011-09-01
ISBN: 978-83-08-04765-1, 9788308047651
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Stron: 358
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Elif Şafak Elif Şafak
Urodzona 25 października 1971 roku w Turcji
Elif Şafak – turecka powieściopisarka, felietonistka, nauczycielka akademicka i feministka, uznawana za najlepszą współczesną pisarkę turecką, jedna z najpopularniejszych tureckich autorek obok Orhana Pamuka, który nazwał ją „najlepszą turecką pisar...

Pozostałe książki:

10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie Bękart ze Stambułu Czarne mleko Czterdzieści zasad miłości Wyspa zaginionych drzew Uczeń architekta Honor Sufi Araf Dziewczynka, która nie lubiła swojego imienia Lustra miasta Pchli pałac Three Daughters of Eve
Wszystkie książki Elif Şafak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Zupełnie inna odsłona Elif Shafak...

7.05.2022

Każde spotkanie z twórczością Elif Shafak to dla mnie niezapomniane przeżycie i wspaniała uczta literacka. Zatracam się w historiach, które wychodzą spod jej pióra. Każda jej książka wprawia mnie w zachwyt, dlatego miałam ogromne oczekiwania, jeśli chodzi o „Czarne mleko”, które ku mojemu zaskoczeniu okazało się nie być powieścią, lecz bardzo osob... Recenzja książki Czarne mleko

Czarne mleko

3.12.2011

I znowu to mi się zdarzyło. Nie potrafię zebrać myśli po, na prawdę, genialnej lekturze. Kilka głębokich oddechów i do dzieła! Z Elif Safak spotykam się po raz pierwszy. Jest to bardzo znana turecka autorka, nieco kontrowersyjna i znana z takich powieści jak „Bękart ze Stambułu”. „Czarne mleko” to jej wewnętrzny monolog. Jest to zapis metamorfozy ... Recenzja książki Czarne mleko

KO
@kolmanka

Słodko-gorzka powieść o macierzyństwie i trudach z nim związanych, o niełatwych wyborach, wew...

7.12.2012

Czym jest macierzyństwo? Jakie blaski a jakie cienie się z nim wiążą? Czy zawsze to tylko piękne, wzniosłe chwile czy może okraszone również łzami i niepewnością? O tym między innymi jest niezwykle osobista powieść autobiograficzna Elif Safak „Czarne mleko”. Znana i ceniona pisarka wiedzie ustabilizowane i szczęśliwe życie. Kiedy jednak bierze śl... Recenzja książki Czarne mleko

@kasandra@kasandra

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Bookmaania
2022-05-22
7 /10
Przeczytane Przeczytane w 2022 Współpraca Wydawnictwo Poznańskie

Toczycie wewnętrze monologi ze sobą? Któż tak nie robi.
Powieść "Czarne mleko" to rozmowa, analiza i liczne kobiece przykłady, które towarzyszyły autorce podczas obrania drogi przed rodzicielstwem. Jak to czasami życie zaskakuje, jak dochodzimy do wniosku, że momentami nieświadomie pragniemy rzeczy, których dodatkowo się boimy. Ale przede wszystkim jest to walka z własnym dotychczasowym jestesctwem, a chęcią zmian, jednak podświadomość nam tego nie ułatwia..
Jest to bardzo kobieca książka, jest tutaj dużo więcej wzmianek o innych autorkach, które zmieniły podejście wśród otoczenia, które przełamywały dotychczasowe uprzedzenia i łączyły macierzyństwo z pracą pisarki, zawodu i ścieżki życiowej, która w świecie kobiet na przestrzeni wieków była czymś trudno osiągalnym ze względu na uprzedzenia, jak to tylko pisarz jest coś ważny, a kobiety najlepiej spełniają się w roli gospodyni. Udowodniły, że się da łączyć pracę i domowe obowiązki, bez wyrzekania się swojej miłości do pisania. Poruszona jest także bardzo ważna i coraz częściej dopadająca kobiety - depresja poporodowa, która stopniowo rozgaszcza się w otoczeniu świeżo upieczonej mamy.

× 9 | link |
@ilona_m2
2022-05-18
6 /10
Przeczytane

Niczym samotny okręt dryfuje do przystani o nazwie macierzyństwo. To nie będzie łatwa, ani tym bardziej bezpieczna podróż. Choć w oddali majaczy wyznaczony cel po drodze czeka ją wiele burz. Czy Elif rozwinie swój żagiel i podda się bezpiecznym prądom?

W formie luźnego felietonu sączy się na czytelnika czarne mleko pod postacią rozterek i rozmyślań jak pogodzić rolę matki z pisarstwem.
Tym razem Eflif daje się poznać jako kobieta pragnąca spełniać się literacko, gonić za własnymi marzeniami, a jednocześnie odnaleźć się jako matka. W tej egzystencjalnej tyradzie ma pomóc wewnętrzny harem kobiet tkwiący w jej głowie. Jest on niczym domek z lalkami niepozbawiony ciągłego dylematu, którą z nich wybiorę dziś do zabawy.
Mnóstwo w tej prozie odniesień do tekstów kultury, Shafak analizuje na przykładzie konkretnych autorek jak Sylvia Plath, Virginia Woolf czy Dorothy Parker dylematy związane z pisarstwem i rolą matki. Niektóre z nich były dla mnie kompletnie abstrakcyjne.

Czytając Czarne mleko czułam się trochę jakbym siedziała na wykładach z literatury.
Bardzo trudno mi ocenić literaturę tak mocno przesyconą intymnymi rozterkami, z perspektywy zwykłego czytelnika ciężko jest zrozumieć mi problemy świata pisarskiego.

Nie mniej uważam, że to ważny głos w literaturze, a po książki Shafak sięgnę jeszcze nie raz.

× 4 | link |
@Asamitt
2019-11-15
5 /10
Przeczytane Oblicza macierzyństwa Arabsko/Muzułmańsko/Afrykańskie (Auto)Biografia/Pamiętnik/Wspomnienia ✈ Wymienione/Sprzedane

Autorka raczy nas swoimi przemyśleniami oraz wątpliwościami we wspomnieniach dotyczących swego stanu błogosławionego. Rzecz dotyka świata literatury, ich kreatorek oraz pasji tworzenia. Samo macierzyństwo jest wplecione pomiędzy szeroko opisane zmagania się ze świadomością zmian, jakie następują nieuchronnie już od pierwszych chwil, kiedy wiemy, że jesteśmy w ciąży. Mowa o wątpliwościach, o społecznych kryteriach i definiowaniu kobiet poprzez pryzmat wydanych na świat dzieci. O szufladkowaniu kobiet na podkategorie, jeśli te nie wychodzą długo za mąż albo nie decydują się na dziecko. Wciąż, w społecznościach na całym świecie, są traktowane co najmniej dwuznacznie.

Z jednej strony treść może wydać się ciekawą, ale z drugiej jest tu zbyt wiele odwołań do samego życia twórczego. Safak (Shafak? - mam problem, bo spotykam się z obydwoma zapisami) pragnęła, jak najlepiej pogodzić w swoim życiu rolę matki i pisarki. Dzieląc się swoim doświadczeniem, stanami emocjonalnymi może stać się bliższa innym kobietom. Jednak najbardziej zrozumiana będzie chyba przez inne twórczo realizujące sie matki, które musiały po porodzie na nowo określić swą istotę, jako odrębny byt.

Na kartach swej książki przywołuje pisarki i poetki, które stając się matkami, dalej z sukcesem mogły tworzyć. Ale również te, które świadomie zrezygnowały z potomności stawiając na pierwszym miejscu swoją indywidualność. Z uwagi na ten kontekst, choć jasno określony, trudno mi się odnaleźć w opisywan...

× 2 | link |
@marta582_82
2022-05-23
8 /10

" Posłuchaj, moja droga, pozwól, że jeszcze raz streszczę ci swoją filozofię życia. Czy prosiliśmy się na ten świat? Nie. Nikt nie pytał nas o zdanie w tej sprawie. Zwyczajnie trafiliśmy do łon naszych matek, przeżyliśmy znoje porodu i voilà, jesteśmy. Skoro pojawiamy się w tak przypadkowych okolicznościach, czy istnieje coś wznioślejszego od pragnienia, by pozostawić po sobie wartościową, trwała spuściznę?"
Zabawna, błyskotliwa, a przy tym niezwykle intymna opowieść skierowana głównie do kobiet. To powieść mocno autobiograficzna z lekką nutą fikcji.
Uniwersalna historia o odnajdywaniu własnej drogi i realizacji własnych pragnień, o macierzyństwie we wszystkich jego odsłonach.
Bardzo ważna i inspirująca pozycja, zwłaszcza dla kobiet, które znajdą w niej dużo zrozumienia dla samych siebie. Jedna z tych książek, które potrafią odmienić życie.

| link |
@Maria100
2024-05-29
8 /10
Przeczytane
@ada.tka
@ada.tka
2023-03-17
9 /10
Przeczytane
@sarzynskikacper
@sarzynskikacper
2022-07-20
2 /10
Przeczytane
@elutka_a
2022-06-19
8 /10
Przeczytane
@StartYourDayWithBooks
2022-05-07
7 /10
KO
@kolmanka
2011-12-03
10 /10
@BagatElka
2019-11-09
6 /10
Przeczytane 2019 📚 Posiadam
@jestemzabujana
@jestemzabujana
2013-03-11
10 /10
Przeczytane Projekt 52 książki #1
@kasandra
@kasandra
2012-12-07
10 /10
Przeczytane Posiadam
@enga
@enga
2011-10-17
10 /10
Przeczytane Recenzyjne Własne

Cytaty z książki

O nie! Książka Czarne mleko. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2025 nakanapie.pl