Yellowface

Rebecca F. Kuang
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 39 ocen kanapowiczów
Yellowface
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 39 ocen kanapowiczów

Opis

Wydanie w oprawie zintegrowanej
Zaczyna się od niespodziewanej śmierci. A później napięcie rośnie dosłownie odbierając oddech, aż do finału, który zaciska się na gardle niczym pętla. Finału, w którym katharsis przeplata się ze stadium szaleństwa a my, nawet poznawszy całą historię, nadal nie jesteśmy pewni, kto jest ofiarą a kto czarnym charakterem. A może, jak w życiu, w tej historii nie ma czarnych charakterów i niewinnych ofiar. Może są tylko mniej lub bardziej zdeterminowane postaci. Ludzie w różnym stopniu zanurzeni w szambie wyścigu po sukces i z nierówną furią obrzuceni błotem przez "opinię publiczną".

"Yellowface" pokazuje rynek wydawniczy, działanie social mediów i drogę do spełniania marzeń od strony, której nigdy nie chcielibyście oglądać. A jednak nie odłożycie tej książki, dopóki nie przeczytacie ostatniej strony.

***

Przebojowy bestseller New York Timesa!

Niewinne kłamstewka. Czarny humor. Fatalne konsekwencje. Juniper Song, wschodząca gwiazda literatury nie jest tym, za kogo się podaje, nie jest autorką książki, pod którą się podpisała, a przede wszystkim nie jest amerykańską Azjatką. To najkrótsze możliwe streszczenie przejmującej a jednocześnie przezabawnie kąśliwej powieści R.F. Kuang, autorki bestsellerowej powieści Babel.

Dwie młode pisarki, June Hayward i Athena Liu miały zostać bliźniaczymi gwiazdami na literackim firmamencie: w tym samym momencie skończyły studia na Yale, w tym samym roku wydały debiutanckie powieści. Lecz to Athena została ulubienicą czytelników i całej branży wydawniczej, a książka June nie doczekała się nawet wydania w miękkiej oprawie. Cóż, myśli June, nikogo nie interesują opowieści o przeciętnych, białych dziewczynach.

Tak więc, kiedy Athena ginie w koszmarnym wypadku, June, która była jego świadkiem, działa odruchowo: kradnie rękopis najnowszej książki przyjaciółki, eksperymentalnej powieści opisującej zapomniane losy chińskich robotników wspomagających w czasie pierwszej wojny światowej brytyjsko-francuski wysiłek wojenny na europejskim froncie zachodnim.

Co złego się stanie, jeśli June zredaguje rękopis Atheny i wyśle agentowi jako własny utwór? Co złego w tym, że pozwoli wydawnictwu nadać sobie pseudonim Juniper Song – a także uzupełnić go dwuznaczną pod względem rasowym fotografią na okładce? Czyż ten zapoznany fragment historii nie zasługuje na opowiedzenie, bez względu na to, kto go opowie? Tak twierdzi June, a lista bestsellerów New York Timesa zdaje się ją popierać.

June nie jest jednak w stanie wyjść z cienia Atheny, a wychodzące na jaw poszlaki zagrażają (nieuczciwie osiągniętemu) sukcesowi młodej autorki. Starając się ochronić swą tajemnicę, dziewczyna odkrywa, do czego jest w stanie się posunąć by zachować to, na co w swoim mniemaniu zasługuje.

Yellowface, posługując się pochłaniającą pierwszoosobową narracją, podejmuje kwestie różnorodności, rasizmu i kulturowego zawłaszczenia, istotne nie tylko w branży wydawniczej, lecz jako problem tłumienia w białym społeczeństwie Zachodu głosu amerykańskich Azjatów. Powieść R.F. Kuang jest aktualna i ostra jak brzytwa, a przy tym wspaniale się ją czyta.

Data wydania: 2023-09-30
ISBN: 978-83-7964-961-7, 9788379649617
Wydawnictwo: Fabryka Słów
dodana przez: janusz.szewczyk
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Rebecca F. Kuang Rebecca F. Kuang
Urodzona 29 maja 1996 roku w Chinach (Kanton)
Rebecca F. Kuang (chiń. upr. 匡灵秀; chiń. trad. 匡靈秀; pinyin: Kuāng Língxiù, ur.) – amerykańska pisarka fantastyki chińskiego pochodzenia. Urodziła się w chińskim mieście Kanton, z którego, w wieku czterech lat, wyemigrowała z rodzicami do Stanów Zjed...

Pozostałe książki:

Wojna Makowa Yellowface Republika smoka Płonący bóg Babel, czyli o konieczności przemocy
Wszystkie książki Rebecca F. Kuang

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Mroczny świat pisarzy.

WYBÓR REDAKCJI
4.10.2023

"Yellowface" to fascynująca powieść autorstwa Rebeki F. Kuang, która błyskotliwie eksploruje temat uprzedzeń i tożsamości w dzisiejszym świecie literatury. Główną bohaterką jest June Hayward, która obserwuje niesamowity sukces swojej koleżanki Atheny Liu. Kiedy książka Atheny staje się hitem, a jej kariera rozkwita, June czuje się zepchnięta na bo... Recenzja książki Yellowface

@Malwi@Malwi × 26

Mam z nią problem...

18.05.2024

W recenzji, o książce, z którą mam ogromny problem. W Polsce powieści Rebeki F. Kuang cieszą się dużą, jeśli nie ogromną popularnością. Wojnę makową mam na półce, nawet zaczęłam czytać, ale zmęczyłam się po niespełna 25 stronach. Autorka nie wprowadza czytelnika zbyt łatwo w tę opowieść. Przynajmniej takie są moje odczucia. Tytuł odłożyłam na półk... Recenzja książki Yellowface

@Possi@Possi × 16

Stadium szaleństwa

3.02.2024

Dzięki jednej powieści odkryłam, w czym tkwi moc prozy Rebeki Kuang, dlaczego liczba jej fanów tak szybko rośnie oraz po co słuchać poleceń innych, choć początkowo nie jesteśmy nimi zaciekawieni. „Yellowface“ to bowiem wiwisekcja jednostki zagubionej w wydawniczym świecie, gdzie zyski liczą się bardziej niż pasja, a bycie w centrum wydarzeń uzależ... Recenzja książki Yellowface

@mewaczyta@mewaczyta × 8

Znakomite, odkrywcze, fascynujące spojrzenie na współczesną literaturę!

26.09.2023

REBECCA F. KUANG... - najpierw poznaliśmy tę autorkę jako twórczynię porywającej, epickiej, znakomitej serii fantasy "Wojna makowa", która przeniosła nas do świata dawnych, chińskich legend i wierzeń. Kolejno mieliśmy przyjemność odkryć jej powieść pt. „Babel”, która stanowiła subtelną, niezwykle filozoficzną i piękną historię o magii słowa i odk... Recenzja książki Yellowface

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@mariola1995.95
2024-04-21
6 /10
Przeczytane

„Zazdrość to przymus nieustannego porównywania się z nią, z czego zawsze wychodzę pokonana.”

Po książkę „Yellowface” sięgnęłam w ramach lutowego wyzwania Lubimy czytać. Miałam ogromne oczekiwania wobec tej powieści patrząc na opinie i zamieszanie wokół niej. Jestem troszkę rozczarowana. Nie było to takie wow jakiego się spodziewałam.
Jest to fajna, spójna opowieść, która rewelacyjnie pokazuje rynek wydawniczy od środka. Zasady, mechanizmy, co jak działa. Jak książka staje się bestsellerem. Forma narracji również jest interesująca. Bardzo dobrze przedstawione są wewnętrzne rozterki głównej bohaterki, to jak sama wpada w swoje sidła. Nie będę oceniać zrobiła dobrze, czy źle, bo nie taka moja rola.
Motyw internetowego wielbienia i hejtu również został poruszony, za co ogromny plus dla autorki. Żyjemy w takich czasach, że jeden wpis może przekreślić czyjąś karierę jak i życie.
Pomysł na książkę jest bardzo dobry, jednak w trakcie zaczęła mnie męczyć. Za bardzo to wszystko się już ciągnęło. Dłużyło mi się, zaczęły mnie już nudzić rozterki głównej bohaterki. Mimo to, uważam, że jest to książka warta przeczytania, jakaś nowość (w moim odczuciu). Jeśli nie ma się oczekiwań, że przysłowiowo wyrwie z butów, to powinna się podobać.

× 1 | link |
@ulenstwo1990
2024-02-01
8 /10
Przeczytane

Tak, pochłonęłam tę książkę w jeden dzień, choć tak długo się przed nią wzbraniałam!!
Bohaterka to skrajnie antypatyczna osoba, którą kilkakrotnie w czasie lektury miałam ochotę solidnie zwymyślać

× 1 | link |
@chomiczkowe.recenzje
2023-10-25
8 /10

"Yellowface" to tytuł nietypowy. Do tej pory nie znałem żadnej powieści, która opowiadałaby o rynku wydawniczym i autorach książek. Autorka w satyryczny sposób obnażyła kulisy tworzenia bestsellerów i towarzystwa pisarzy, w wielu miejscach pewnie przerysowując prawdę, ale zrobiła to intrygująco. Moim zdaniem najlepiej jednak oddała ducha dzisiejszej poprawności politycznej i narzucania, o czym twórca powinien tworzyć, a o czym mówić nie może.

Bardzo podobał mi się również motyw szaleństwa, przewijający się w toku akcji, który dodawał wydarzeniom dreszczyk emocji. Przyczepię się do zakończenia, ponieważ po całej treści spodziewałem się czegoś mocniejszego na finiszu.

"Yellowface" jest powieścią bardzo dobrą, jednak nie jest to książka na miarę "Wojen makowych" R.F. Kuang, które dla mnie były wybitne. Warto pamiętać, że Kuang odeszła od fantastyki w swoim najnowszym dziele, co również mogło przełożyć się na poziom tej satyry. Nie dziwię się jednak, że "Yellowface" zdobyło liczne nagrody i nominacje. To że nie jest to najlepsza książka tej autorki, nie oznacza, że nie jest dobra, po prostu poprzeczka zawieszona jest strasznie wysoko.

Więcej recenzji znajdziecie na moim Instagramie @chomiczkowe.recenzje, gdzie serdecznie zapraszam.

| link |
PO
@j.k.makula
2024-09-28
8 /10

Jeśli masz gorszy dzień to polecam Ci „Yellowface” 🤩
Pani Kuang podaje idealny przepis na oderwanie umysłu od problemów i marazmu codzienności :)

Wyobraź sobie że jesteś początkującym pisarzem którego debiut literacki, lekko mówiąc, nie oczarował..
Możesz to stwierdzić po kontraście niskiej odsprzedaży nakładu vs debiutu twojej kumpeli ze studiów, której to pierwsza powieść jest wychwalana na łamach New York Times’a.

No cóż.. life is brutal, jak mawiają 🤷‍♀️

I teraz pojawia się okazja aby zająć piedestał.
Skoro już kumpeli się zmarło , całkowicie przypadkiem, nieszczęśliwie ( czy może jednak z jakąś okazją) i nikt nie wie że na stole leży gotowy egzemplarz nowego maszynopisu… to może by tak… oczywiście dla uczczenia jej pamięci… po cichu… go … sobie… przywłaszczyć?

Ohh kompletnie odjechałam przy tej książce.
Śmiałam się głośno, wzruszałam głęboko, komentowałam na głos decyzje głównej bohaterki - taak, jakby mnie miała słyszeć 🤣

Nie jest to jednak płytka komedia. Mamy tam poruszone naprawdę egzystencjalne problemy, ciężar złych wyborów, potrzebę uznania za poniesiony trud i odwołanie do ciężaru relacji rodzinnych.
Wszystko barwne i czytelne.

I choć lubię kryminały i często umiejętnie wskazuje „kto zabił” - dałam się nabrać 😂

| link |
@mara89
@mara89
2023-12-15
8 /10
Przeczytane

Wow, co to była za książka. Głównej bohaterki nie dało się lubić. Przynajmniej ja nie byłam w stanie, ale zabieg ten był tu potrzebny i na miejscu. Rebecca Kuang opowiada o zawiłościach świata książek. O zazdrości między autorami, o podłości i o plagiatach. O tak wielkich emocjach, które prowadzą wręcz do katastrofy. Tej książki nie da się lubić, a jednak nie dało się jej również odłożyć na dłuższą chwilę. Pozycja dobra, może nawet lepsza niż "Wojna Makowa"?

| link |
@boogieboga
2024-03-05
Przeczytane

Tak, wiem, że główna bohaterka to egoistka i złodziejka. Wiem, że nie powinnam jej lubić, a jednocześnie część mnie bardzo chciała, żeby w końcu wszystko skończyło się zgodnie z marzeniami June.

| link |
IS
@isthatmonka
2024-11-02
5 /10
Przeczytane
@mskierka.sto
2024-10-21
9 /10
Przeczytane
@monika_kaczmarczyk3
2024-06-24
6 /10
Przeczytane
@Suzbook.e
2024-06-16
7 /10
Przeczytane
@eledhwen
2024-06-07
9 /10
Przeczytane
@aga.misiak3
2024-05-02
6 /10
Przeczytane
MA
@marakub
2024-04-03
7 /10
Przeczytane
@Possi
2024-05-05
4 /10
Przeczytane 2024 audiobook dziwne książki NIE polecam!
@dominika30.95
2024-03-22
8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Najważniejsze dla ciebie powinno być to, co właśnie tworzysz” – podpowiadają mi wszyscy. Ale to naprawdę niełatwe, kiedy to, co tworzą inni, widać na witrynie każdej mijanej księgarni.
Dodaj cytat