Z głowy

Janusz Głowacki
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 29 ocen kanapowiczów
Z głowy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 29 ocen kanapowiczów

Opis

Nominowana do Nagrody Literackiej Nike autobiograficzna opowieść Janusza Głowackiego – pisarza cenionego w kraju, który na początku lat.80. znalazł się na emigracji.

Brawurowa gawęda o barwnym życiu artystycznym PRL-u, mimo siermiężnych czasów, a potem życiu w mitycznym Nowym Jorku, który przyszło Głowackiemu poznawać z perspektywy imigranta. Pełna niepowtarzalnego humoru, ironii i absurdu książka o powikłanych losach artysty, często krytyczna, a nawet bolesna w konstatacjach, ale fascynująca i ujmująca dowcipem.

Data wydania: 2018-10-17
ISBN: 978-83-280-5059-4, 9788328050594
Wydawnictwo: W.A.B.
Seria: Nowa proza polska
Nagrody: Śląski Wawrzyn Literacki (Zwycięzca)
Kategoria: Autobiografia
Stron: 288
Mamy 9 innych wydań tej książki

Autor

Janusz Głowacki Janusz Głowacki
Urodzony 19 września 1938 roku w Polsce (Poznań)
Janusz Andrzej Głowacki – polski prozaik, dramaturg, scenarzysta, felietonista i eseista. W młodości był związany ze Studenckim Teatrem Satyryków, gdzie wystąpił w programie Czarna przegrywa czerwona wygrywa (1956) w reżyserii Jerzego Markuszewskie...

Pozostałe książki:

Ostatni cieć Bezsenność w czasie karnawału Antygona w Nowym Jorku Good night, Dżerzi
Wszystkie książki Janusz Głowacki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Z głowy nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Mackowy
2020-11-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Klasyki i w przyszłości klasyki

Głowacki zdecydowanie umie i lubi opowiadać, co ważniejsze ma o czym, do tego korzysta z pełnej palety poczucia humoru od (auto) ironicznego po czarny.

{}× 18 | link |
@Antoniowka
2021-02-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Kim był Janusz Głowacki? Głównie playboyem, ironistą, zagubionym emigrantem, intelektualistą? Czy może bardziej felietonistą, scenarzystą, wykładowcą, prozaikiem, dramaturgiem? Na pewno wszystkim po trochu, a do tego osobą, która doskonale potrafiła wykreować swój wizerunek. Bo co do tego, że "Z głowy" jest podkolorowane, nie mam żadnych wątpliwości.

W 1981 roku, na kilka dni przed wprowadzeniem stanu wojennego, Autor wyjechał do Wielkiej Brytanii na premierę swojej sztuki teatralnej. Od tego czasu przez większą cześć swojego życia przebywał na emigracji - osiadł w Stanach Zjednoczonych.

O czym jest więc książka? To zbiór obserwacji, dygresji otaczającego świata. Nam - zwykłym czytelnikom - zostaje uchylony rąbek tajemnicy dotyczący życia aktorów, fragment polskiego artystycznego światka. I choć osobiście nie potrafię dopasować wszystkich wymienionych imion do nazwisk, jednak poczułam ten specyficzny klimat. Następnie możemy poznać trudy emigracji - sam Autor ze szczerością przyznaje, że w chwili znalezienia się w Stanach przestał być znanym literatem, musiał walczyć o przetrwanie i zaciskać pasa.

Książka na pewno przypadnie do gustu tym, którzy interesują się historią literatury, bo można tu przeczytać nie tylko o innych utworach samego Głowackiego, o tym co było ich inspiracją, "co autor miał na myśli", ale też dowiedzieć się co nieco o innych pisarzach - między innymi o Jerzym Kosińskim (choć odnosi się to też i do twórczości samego Głowacki...

{}× 2 | link |
@Meszuge
2020-08-02

Przy piwie rozmawiają koledzy i pierwszy z nich skarży się, że jego żona stale mówi, nie przestaje gadać. Na to drugi pyta: a o czym ona tak stale mówi? Pierwszy odpowiada: a… tego to ona nie mówi.
Zawsze przypomina mi się ten kawał, kiedy czytam nowe książki Głowackiego. Nowe, bo młody Głowacki, był jako pisarz zdecydowanie mniej atrakcyjny (w czytaniu).
Nie wiem, czemu mi się przypomina, bo przecież u Głowackiego, w „Z głowy”, zawsze wiadomo, o czym jest mowa. Na przykład o orientacji seksualnej Tennessee Williamsa, o profesorze Unracie (Henryk Mann), o „Błękitnym aniele” i roli Marleny Dietrich, o Turgieniewie, Gombrowiczu, Dostojewskim, Bułhakowie (autorze słodziutkiej sztuki o Stalinie „Batumi”), o sobie, o upokorzeniach małych i dużych, o wojnie i okupacji, o Żydach, o Ameryce – tak, o Ameryce i swoim tam pobycie głównie i przede wszystkim…
Janusz Głowacki, szczególnie w „Z głowy”, jest jednym z bardzo niewielu autorów, których niekończące się dygresje i dygresje do dygresji, nie sprawiają mi kłopotu, są czytelne, a co więcej zabawne.
Tenże Głowacki pisze tak, że właściwie nie jest dla mnie ważne, o czym pisze, bo niesamowitą frajdę robi czytanie go, bez względu na tematykę – takie pisarstwo po prostu.

{}× 2 | link |
@SYSTEM
2007-05-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Głowacki też jest bezbłędny! Kontrowersyjny osobnik, wywołuje niespotykane reakcje wśród moich znajomych chociażby samym swoim wizerunkiem na okładce. W środku jest jeszcze lepszy:) Uwielbiam ludzi tak zdystansowanych do świata i osóbki własnej, jak autor 'Z Głowy'. Dowcip, ironia i cynizm cudownie dopełniają resztę. Całość PALCE LIZAĆ :)ps. ze spotkania z autorem - Powtarzam, TO NIE JEST AUTOBIOGRAFIA -ps'. Do lektury szczególnie zachęcam emigrantów przeszłych, obecnych lub przyszłych.

{} | link |
@aniczka_z
2009-02-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Bardzo ciekawa książka. Troszkę historii, troszkę życiowych spostrzeżeń, troszkę o tym jak to jest na emigracji i troszkę o środowisku artystycznym - tym w Polsce i tym za oceanem. A to wszystko okraszone bardzo specyficznym poczuciem humoru. Polecam serdecznie :)

{} | link |
@Actually
2007-09-05
Przeczytane

Z dystansem i bez zacięcia o Nowym Yorku. Głowacki, człowiek, któremu się udało za Wielką Wodą umiejętnie łączy wątki autobiograficzne z bardziej ogólnymi obserwacjami i środowiskowymi ciekawostkami.

{} | link |
@Doszka
2008-04-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Książka napisana z dużym humorem, cecha rzadko spotykana. Nie sposób nie uśmiechać się przy niektórych fragmentach.

{} | link |
@Pablopan
2011-12-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Nie tak fajna jak Goodnight Dżerzi, ale można znaleźć fajne teksty i się trochę pośmiać.

{} | link |
@brocha
2007-09-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

Do dzisiaj się uśmiecham na wspomnienie tej książki :) Rewelacyjna odprężająca lektura.

{} | link |
@sznurowka
2008-02-22
Przeczytane

dobra książka, fantastyczne poczucie humoru, niesamowita postac..

{} | link |
AG
2022-01-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@PonuryDziadyga
2021-12-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane 2014
@haudek
2020-07-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane Poszła w dobre ręce
@e-ela55
2020-01-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane F/audiobook
@oliwa
2019-11-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Polska
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Z głowy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl