Za ścianą ciszy

Anna Ziobro
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 22 ocen kanapowiczów
Za ścianą ciszy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 22 ocen kanapowiczów

Opis

Świat nigdy nie był dla Idy zbyt łaskawy. Choroba sprawia, że kobieta traci słuch i niebawem może się stać zupełnie głucha. Z obawy przed niepełnosprawnością i samotnością tkwi w toksycznym związku. Dodatkowo dramatyczne wydarzenia sprzed lat sprawiły, że zupełnie nie wierzy w siebie i w to, że mogłaby normalnie żyć.

W dniu swoich trzydziestych urodzin przypadkowo spotyka Adama. Mężczyzna samotnie wychowuje sześcioletnią córkę i również ma za sobą trudną przeszłość. O każdym bolesnym przeżyciu świadczą liczne blizny na jego ciele. Oboje są osamotnieni, poturbowani i niepasujący do świata. Od początku są też świadomi, że ich znajomość nie ma przyszłości, a za dobre chwile przyjdzie im słono zapłacić…

Czy tych dwoje życiowych rozbitków ma jeszcze szansę na szczęście?

Data wydania: 2021-06-16
ISBN: 978-83-8172-727-3, 9788381727273
Wydawnictwo: Dragon
Stron: 352
dodana przez: chudini0505

Autor

Anna Ziobro Anna Ziobro Anna Ziobro – rzeszowianka, pracuje jako tłumacz i korektor tekstów. Fascynuje ją słowo pisane w każdej postaci, dlatego nie wyobraża sobie życia bez laptopa i książek. Jej przygoda z pisaniem rozpoczęła się od wierszy, których w domowym archiwum po...

Pozostałe książki:

Tysiąc kawałków Brakujący obrazek Okruchy samotności Moje życie przed tobą
Wszystkie książki Anna Ziobro

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Za ścianą ciszy"

19.07.2021

„Szczęście nie zależy od tego, czy jest się takim samym jak wszyscy, czy zupełnie innym. Zależy od nas samych.” Iza od zawsze miała pod górkę. Urodziła się z wadą słuchu, która z wiekiem się pogłębia. Teraz ma trzydzieści lat i tkwi w toksycznym związku, przekonana, że nic lepszego nie może ją spotkać. Bo kto chciałby się związać z kaleką? Przeży... Recenzja książki Za ścianą ciszy

Za ścianą ciszy

7.10.2021

"(....) nigdy nie myślała, że może być tyle rodzajów ciszy. Była cisza przyjemna, cisza szczęśliwa, cisza spokojna, cisza wściekła, cisza szydercza, cisza lekceważąca, cisza wypełniona bólem i zdradą. Były cisze, które wyciągały do człowieka przyjazną dłoń i cisze, które wznosiły mury." "Za ścianą ciszy" to pięknie poprowadzona powieść obyczajowa... Recenzja książki Za ścianą ciszy

Czy akceptacja osób nie w pełni sprawnych, to norma?

3.08.2021

Różnimy się od siebie wzrostem, kolorem włosów, sposobem mówienia, a co, jeśli ktoś wyróżnia się bardziej i nie wpisuje się w przyjęte kanony urody, ogólne zachowania, gdy jego inność wywołana jest chorobą, z którą boryka się na co dzień. Czy społeczeństwo jest gotowe, by zaakceptować i z niewymuszoną naturalnością traktować wszystkich jednakowo? ... Recenzja książki Za ścianą ciszy

Cisza, która krzyczy

18.07.2021

Lubisz książki pisane emocjami? Książki, w trakcie których nachodzą Cię refleksje? Książki, które uderzają w problemy społeczne? Jeśli tak, to nazwisko Ziobro zapisz sobie w notatniku, w pamięci i wiedz, że książki tej Pisarki właśnie takie będą. Koło nich nie przejdziesz obojętnie. One sprawią, że przez wiele godzin będziesz w stanie refleksyjnym... Recenzja książki Za ścianą ciszy

Moja opinia o książce

Opinie

@gosia_myst
2021-06-22
8 /10
Przeczytane

Ida nigdy nie miała łatwo. Od urodzenia ma problemy ze słuchem co wielokrotnie powodowało przykre komentarze i docinki ze strony rówieśników. Przez co Ida kompletnie nie wierzy w swój możliwość, jest nieufna oraz izoluje się od innych. Na domiar złego okazuje się że jej choroba postępuje co w konsekwencji prowadzi do tego że straci całkowicie słuch. Pewnego dnia na swojej drodze spotyka Adama, który jest samotnym ojcem, a jego bolesna przeszłość zdecydowanie odcisnęła na nim piętno. Czy przypadkowe spotkanie odmieni ich los?

"Za ścianą ciszy " to niezwykle przejmująca powieść pełna emocji. To zdecydowanie jedną z tych książek które są nieodkładalne. Wydarzenia z przeszłości przeplatają się z tymi z teraźniejszości dzięki czemu możemy lepiej zrozumieć niektóre zachowania czy decyzje bohaterów. Mimo ogromu smutku i samotności który momentami wręcz przytłacza całość czyta się niezwykle szybko. Książka zmusza do refleksji i zastanowienia się jak brak akceptacji, wykluczenie czy bierne przyglądanie się krzywdzie potrafi odcisnąć piętno. Dzięki niezwykle plastycznym i obrazowym opisom możemy o wiele lepiej zrozumieć osoby niedosłyszące, postawić się w ich sytuacji i zobaczyć z czym muszą się mierzyć. Autorka porusza również szereg ważnych tematów takich jak dyskryminacja i prześladowanie w szkole. Pokazując jak brutalna i okropna może być młodzież oraz dzieci. Mówi również o odrzuceniu, samookaleczeniu, bezsilności oraz braku wiary w siebie i swoje możliwości oraz o t...

× 9 | link |
@my.ja.i.ty1
2021-07-08

Przeważnie postrzegamy się jako osoby empatyczne, otwarte na potrzeby drugiego człowieka. Tak jest w teorii, a w praktyce? Gdyby na naszej drodze pojawiła się osoba z niepełnosprawnością, czy potrafilibyśmy wczuć się w jej sytuację? Czy bliskie kontakty z niepełnosprawnym człowiekiem, które pociągają za sobą konieczność zmierzenia się nie tylko z jego ułomnością, ale często również z towarzyszącymi jej lękami, izolacją, czy nawet depresją nie przytłoczyłyby nas?


Ida, bohaterka powieści Anna Ziobro „Za ścianą ciszy”, jest piękną, młodą kobietą, utalentowaną graficzką, ale przede wszystkim osobą mającą wadę słuchu. I to właśnie ów ...

× 4 | link |
@esclavo
2021-07-20
7 /10
Przeczytane

Moje pierwsze spotkanie z autorką wypadło dobrze, może nie spektakularnie, nie mocno wciagająco, ale własnie dobrze - bo książka jest z tych bardzo poprawnych, ważnych i z morałem.

Nie jest to typowa historia o miłości, a raczej o pokonywaniu własnych trudności, radzeniu sobie z piętnem niepełnosprawności, o tolerancji, o traumie. Cała powieść jest naszpikowana trudnymi tematami, kazdy bohater walczy, próbuje zmienić swoje życie. Jest to opowieść o dwójce pokiereszowanych ludzi, ktorych połączy przypadkowe spotkanie. Książka podobała mi się, jednak brakło mi większych emocji. Nie było wzruszeń, a całość prezentowała się raczej płasko. Nie było porywająco, ale przeczytałam z zaintetesowaniem. Plus za trudny temat, oryginalność i konsekwencję.

× 4 | link |
CZ
2021-07-22
7 /10
Przeczytane Posiadam

"Za ścianą ciszy" to wzruszająca historia. Bohaterka Ida, młoda graficzka, osoba tracąca słuch, obawia się, że grozi jej całkowita utrata słuchu. Niespodziewanie spotyka Adama, wydaje się jej, że skądś zna tego mężczyznę. Okazuje się, że Adam jest wdowcem, samotnie wychowującym sześcioletnią córeczkę.

Stopniowo poznajemy życie tych dwojga. Autorka wraca do przeszłości Idy i Adama. Smutna, przejmująca historia - czy mają przed sobą wspólną przyszłość?

Cieszę się, że książka trafiła do mojej biblioteczki. Zachęcam do lektury!

× 4 | link |
@czytam_book
2021-07-06
10 /10
Przeczytane

Witajcie
Nie czytałam wcześniej książek Anny Ziobro ale po przeczytaniu „Za ścianą ciszy” wiem, że warto zapoznać się z twórczością tej autorki.

Ida świat dla niej nie był łaskawy. Kobieta traci słuch i niebawem może stać się zupełnie głucha. I z tego też powodu tkwi w toksycznym związku. Wydarzania z przeszłości powodują, że nie wierzy w siebie, ani w to, że mogłaby prowadzić normalne życie. W trzydzieste urodziny Ida spotyka Adama, który samotnie opiekuje się sześcioletnią córką. Mężczyzna na swoich plecach dźwiga trudną przeszłość świadczy o tym każda blizna na jego ciele.
Oboje są osamotnieni, poturbowani i niepasujący do świata.
Czy tych dwoje rozbitków ma jeszcze szansę na szczęście?
Autorka w książce porusza bardzo trudne społeczne tematy takie jak relacje rówieśników w stosunku do osoby niepełnosprawnej, relacje rodzinne, odrzucenie, samotność, autodestrukcja. Często przechodzimy obok tych problemów nie zwracając na nie uwagi, a niejednokrotnie są częścią otaczającego nas życia.
Bohaterowie bardzo dobrze wykreowani bardzo realni ze swoimi wzlotami i upadkami. poznajemy Idę jej życie teraźniejsze jak i przeszłość. Niepełnosprawność jest przyczyną traumatycznych wydarzeń jakie spotykają bohaterkę ze strony rówieśników, które maja swoje skutki w życiu późniejszym. Ida staje się osobą wycofaną, nie wierzy w siebie, zamyka się w sobie i staje się nieufna do ludzi. Ważną rolę w życiu Idy pełni ...

× 3 | link |
@aniabex
2021-06-20
8 /10

„Szczęście nie zależy od tego, czy jest się takim samym jak wszyscy, czy zupełnie innym. Zależy od nas samych”.

Ona – piękna, młoda, utalentowana kobieta, od dziecka zmagająca się z chorobą, która nie zamierzała się cofnąć, a wręcz przeciwnie – postępowała. Jej całe życie to walka o normalność, bo jej odmienność ją definiowała w oczach innych ludzi, a w końcu i w jej własnych. Choć często załączał się jej tryb czarnowidztwa, czułą się bezużyteczna, wadliwa i niezasługująca na szczere uczucie, w głębi serca wierzyła, że i ją w życiu może spotkać coś dobrego.

On – poturbowany przez życie jak mało kto, mimo wszystko twardy facet. Choć od dziecka czuł się jak niepasujący do świata, przytłoczony rzeczywistością – jako samotny ojciec miał konkretny, niezaprzeczalny powód, by zawalczyć o godne życie nie tylko swoje, ale i swojej córki.

Ona, z natury zamknięta w sobie, nie potrafiła być zawsze szczera. O nie był gotowy na szczerość. Ale to był ten właściwy moment. Oni musieli się spotkać.

Czy dwójka ludzi zbyt odmiennych od wszystkich stanie się idealna dla siebie?

„Za ścianą ciszy” to pięknie opowiedziana, wzruszająca historia, o tym ile człowiek jest w stanie udźwignąć. Autorka porusza tu ważne społecznie tematy, od funkcjonowania osób niepełnosprawnych w rodzinie, grupie rówieśniczej, potem w związkach, po toksyczne relacje, samotność wśród ludzi i zjawisko autoagresji.

...

× 3 | link |
MA
2021-08-20
9 /10
Przeczytane

Słuch to jeden z najważniejszych zmysłów.
Wyobrażacie sobie jakby to było gdybyśmy nie mogli odbierać świata tym zmysłem?
Nie słyszymy głosów, szumu wody, śpiewu ptaków, szelestu wiatru... Zupełnie nic.

Ida od najmłodszych lat boryka się z wadą słuchu,która wciąż postępuje. W szkole spotykała się z drwinami i wyśmiewiskami. Przez problemy młodzieńcze straciła zupełnie wiarę w siebie i nie potrafi nikomu zaufać. Jakby wszystkiego było mało tkwi o toksycznym związku.
Czy zakończy to co ją niszczy?
Czy przypadkowo spotkany Adam, który ma za sobą trudną przeszłość odmieni jej życie?
Czy dla Idy zaświeci słońce? Czy uwierzy, że może być szczęśliwa mimo traumy z dzieciństwa? Czy tych dwoje ludzi ma szansę na szczęście?

Autorka poruszyła bardzo poważny problem społeczny. O ile dla samych niedosłyszacych jest coraz więcej możliwości by normalnie słyszeć, o tyle mentalność niektórych ludzi pozostawia wiele do życzenia. Teksty "patrz głucha" , "patrz co ma w uchu" to nadal funkcjonuje. A ponoć jesteśmy inteligentnymi osobami. Gdzie takt, dyskrecja.

Historia, którą stworzyła autorka jest wyjątkowa i jakże prawdziwa. Postacie swietnie wykreowane. Bardzo wzruszająca historia. Sama postać Idy wzbudza tyle współczucia, angażuje czytelnika w chęć pomocy jej, przytulenia.
Sztuka tak napisać książkę, aby postacie były wiarygodne, namacalne i takie nasze, a to w tej książce autorce się udało.

× 2 | link |
@kasienkaj7
2022-03-16
8 /10
Przeczytane

Niezwykle wartościow książka. Szczerze polecam!

| link |
@magdag1008
2022-04-15
10 /10
Przeczytane
@jelonka11
2022-03-08
7 /10
Przeczytane
@angell15
2021-10-09
8 /10
Przeczytane
@kasiarz1983
2021-10-06
7 /10
Przeczytane Literatura obyczajowa Literatura kobieca
@Vernau
2022-03-27
7 /10
Przeczytane Literatura obyczajowa
@kama.1979
2021-09-21
9 /10
Przeczytane
@ogrod.ksiazek
2021-09-08
10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Nie wiesz, że kiedy dzieli się z kimś radość, jest jej dwa razy więcej, a kiedy dzieli się smutek, ten maleje o połowę?”
× 1
#
“Pewne rzeczy są tak nieprzyjemne, że lepiej o nich nie mówić, bo kiedy pozwoli się im wybrzmieć i ujrzeć światło dzienne, stają się jeszcze gorsze.”
× 2
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl