Wszyscy lepiej lub gorzej znamy mit o Odyseuszu, królu Itaki, którego małżeńską sielankę przerywa wybuch wojny trojańskiej. Oblężenie miasta trwa dziesięć lat a gdy w końcu (dzięki podstępowi Odysa) Troja zostaje zdobyta, władca pragnie jak najszybciej wrócić do domu. Podróż powinna zająć najwyżej dwa tygodnie. Bogowie mają jednak inne plany…
Historię legendarnego żołnierza podejmuje Wit Szostak w "Zagrodzie zębów”, która jest swoistą wariacją na temat losów mitycznego bohatera. W krótkich, niemal miniaturowych formach, autor mnoży przez przypadki prawdopodobieństwo możliwości jego dalszych dziejów.
Czy Odyseusz przeżył wszystkie przygody znane z kart starożytnej epopei? Dlaczego podróż zajęła mu tak długo? A może wrócił ale nikt go nie poznał? A może wrócił ale nie chciał być rozpoznany? Może ułożył sobie życie w Troi, znacząc je zadośćuczynieniem? Może wolał proste życie bez tronu a może właśnie tęsknił za domem, żoną i synem, którzy na niego czekali?
Możliwe, że wcale nie czekali, Penelopa wiedziała, że małżonek nie wróci, tkała mu całun miast ślubnej szaty, płakała nocą, by nikt łez nie widział…
Szostak tworzy scenariusze żywotów bohatera, bawi się nimi, zawiązuje i rozplata, podważa znane prawdy, uskrzydla słowa i znaczenia. Zaprzecza eposowi i stwarza go po swojemu, wciąż na nowo - w wersjach alternatywnych. Nie oszczędza wiernej żony ani syna, Telemacha. Odys jest królem, jest ...