Zagroda zębów

Wit Szostak
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Zagroda zębów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Zagroda zębów to zbiór miniatur literackich, będących apokryficznymi wersjami mitu Odysa. Szostak próbuje w nich prześledzić alternatywne, nieistniejące wersje mitu: Odys nie wraca na Itakę, gdyż zakłada dom gdzie indziej; Odys nie wraca, gdyż pomaga odbudować Troję; Odys wraca, lecz zostaje zabity przez Penelopę; Odys wraca, lecz nikt nie rozpoznaje w nim wielkiego bohatera i umiera w samotności. Te kilkadziesiąt mikrohistorii to opowieści o bezdomności, pustce i niemożności powrotu. To tęsknoty za prawdziwym życiem, które zawsze jest gdzieś daleko, choć czasem wydaje się na wyciągnięcie ręki.
Data wydania: 2016-11-25
ISBN: 978-83-64384-58-5, 9788364384585
Wydawnictwo: Powergraph
Kategoria: Opowiadanie polskie
Stron: 104

Autor

Wit Szostak Wit Szostak
Urodzony w 1976 roku w Polsce
Wit Szostak, właśc. Dobrosław Kot. Polski pisarz, filozof, doktor habilitowany nauk humanistycznych, adiunkt w Katedrze Filozofii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Współzałożyciel Instytutu Myśli Józefa Tischnera, stały współpracownik miesięcz...

Pozostałe książki:

Cudze słowa Poszarpane granie Szczelinami Wichry Smoczogór Oberki do końca świata Chochoły Ględźby Ropucha Dumanowski Poniewczasie Zagroda zębów Księga smoków Sto dni bez słońca Wróżenie z wnętrzności Księga strachu 2 Fuga Rumowiska Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2007 Pożądanie. Antologia opowiadań miłosnych, zmysłowych, erotycznych i dziwnych Kazimierz i głosy Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2008 Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2009 Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2011 Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2012 Ojciec. Opowiadania Przypisy końcowe Spoczywanie Utopay. Przyszłość wystawia rachunek
Wszystkie książki Wit Szostak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czas na słowa - czas na ciszę

6.01.2022

Przy okazji lektury powieści „Eroica” Kuśniewicza odkryłem, że czasem, może i zawsze, potrzebna jest swego rodzaju harmonia między czytelnikiem, a tekstem. A jeśli nie harmonia, to może lepsze będzie dostrojenie. Czytanie zsynchronizowane z treścią oraz stylem zapisu przypomina płynięcie z nurtem; idzie gładko, bez wstrząsów i odbijania się od prz... Recenzja książki Zagroda zębów

@Meszuge@Meszuge × 6

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

PA
@Park2Read
2022-01-14
9 /10

Wszyscy lepiej lub gorzej znamy mit o Odyseuszu, królu Itaki, którego małżeńską sielankę przerywa wybuch wojny trojańskiej. Oblężenie miasta trwa dziesięć lat a gdy w końcu (dzięki podstępowi Odysa) Troja zostaje zdobyta, władca pragnie jak najszybciej wrócić do domu. Podróż powinna zająć najwyżej dwa tygodnie. Bogowie mają jednak inne plany…

Historię legendarnego żołnierza podejmuje Wit Szostak w "Zagrodzie zębów”, która jest swoistą wariacją na temat losów mitycznego bohatera. W krótkich, niemal miniaturowych formach, autor mnoży przez przypadki prawdopodobieństwo możliwości jego dalszych dziejów.

Czy Odyseusz przeżył wszystkie przygody znane z kart starożytnej epopei? Dlaczego podróż zajęła mu tak długo? A może wrócił ale nikt go nie poznał? A może wrócił ale nie chciał być rozpoznany? Może ułożył sobie życie w Troi, znacząc je zadośćuczynieniem? Może wolał proste życie bez tronu a może właśnie tęsknił za domem, żoną i synem, którzy na niego czekali?
Możliwe, że wcale nie czekali, Penelopa wiedziała, że małżonek nie wróci, tkała mu całun miast ślubnej szaty, płakała nocą, by nikt łez nie widział…

Szostak tworzy scenariusze żywotów bohatera, bawi się nimi, zawiązuje i rozplata, podważa znane prawdy, uskrzydla słowa i znaczenia. Zaprzecza eposowi i stwarza go po swojemu, wciąż na nowo - w wersjach alternatywnych. Nie oszczędza wiernej żony ani syna, Telemacha. Odys jest królem, jest ...

× 2 | link |
@eR_
2019-12-19
6 /10
Przeczytane Współpraca Posiadam

Może zacznę, już tradycyjnie od notki o pisarzu, którego książkę właśnie przeczytałem. Parę dni minęło, ale zebranie myśli, rozplątanie co bardziej poplątanych wątków, trochę mi zajęło. A więc autor... Wit Szostak, to autor, którego prozę poznałem całkiem niedawno, jako że, przeczytałem jego "Wróżenie z wnętrzności". Książka wywarła na mnie wrażenie, dlatego też sięgnąłem po kolejną pozycję w jego dorobku.

"Zagroda zębów", bo taki tytuł nosi ta publikacja to książka dziwna. Najkrócej rzecz ujmując. Nie wielkich rozmiarów, skupia się na przedstawianiu alternatywnych dziejów, najsłynniejszego tułacza czasów starożytnych, czyli Odyseusza. A więc Odys nie wraca na Itakę, bowiem postanawia założyć nowy dom zupełnie gdzie indziej. Albo wraca i zostaje zabity przez Penelopę. Lub kiedy już staje na progu domu, nie zostaje rozpoznany i umiera w samotności.

Wszystkie te apokryficzne wersje mitu o Odyseuszu przede wszystkim mają za zadanie przedstawienie ludzkiej natury i zmian jakie zachodzą w nas przy każdej okazji. Czasem miałem kłopot z przebrnięciem przez pojedyncze teksty. Wiązało się to z próbą autora przedstawienia wydarzeń szalenie kwiecistym językiem, anarchicznym wręcz. Być może to tylko ja miałem takie kłopoty.

Podsumowując, książka warta zwrócenia na nią uwagi. Jednak nie da jej się zinterpretować jednym zdaniem, aby brzmiało to z sensem. Zachęcam do lektury, wyrobić swoje własne zdanie jest niezwykle łatwo.

| link |
@zooba
@zooba
2019-11-27
8 /10
Przeczytane 2017 Posiadam Klub mola książkowego

Fatalny tytuł, aż nie chciało się czytać.
Zgrzytał w uszach i za nic nie pasował do tematu tego zbiorku - historii Odyseusza. Wit Szostak podjął się obróbki motywu starego jak świat, eksploatowanego przez wieki już - powrotu wielkiego wojownika do Itaki. Dopisał dziesiątki alternatywnych zakończeń, wersji mniej lub bardziej prawdopodobnych, przyziemnych i abstrakcyjnych, z Odyseuszem z krwi i kości i tym z samej pieśni. Nie jestem miłośniczką krótkich form literackich, zabaw formą i metaliteratury, ale tutaj autor oczarował mnie. Napisał książkę pięknym językiem, świeżą i pełną tęsknoty. Frazy powtarzały się, mieszały i płynęły jak Odys sowiooki do Itaki po morzu czarnym jak wino.

| link |
@Meszuge
2022-01-06
6 /10
Przeczytane
@Galene
2021-07-07
7 /10
Przeczytane Ebooki
@Beata_
2019-11-12
10 /10
Przeczytane
@MgorzataM
2019-11-08
6 /10
Przeczytane X: Inspirująco-intrygujące Y: 2017

Cytaty z książki

O nie! Książka Zagroda zębów. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl