Cudze słowa

Wit Szostak
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 24 ocen kanapowiczów
Cudze słowa
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 24 ocen kanapowiczów

Opis

W "Cudzych słowach" Wita Szostaka siedem osób kreśli portret Benedykta. Powieść uwodzi wizją śródziemnomorskiej wyspy szczęśliwej i krakowskich Plant, pachnie świeżo pieczonym chlebem i pilawem z jagnięciną. Powoli odkrywa przed nami tajemnicę notesów, pełnych cudzych słów.

Wydanie 2 - Wyd. Powergraph
Data wydania: 2024-02-23
ISBN: 978-83-67845-28-1, 9788367845281
Wydawnictwo: Powergraph
Stron: 280
dodana przez: Vernau
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Wit Szostak Wit Szostak
Urodzony w 1976 roku w Polsce
Wit Szostak, właśc. Dobrosław Kot. Polski pisarz, filozof, doktor habilitowany nauk humanistycznych, adiunkt w Katedrze Filozofii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Współzałożyciel Instytutu Myśli Józefa Tischnera, stały współpracownik miesięcz...

Pozostałe książki:

Cudze słowa Oberki do końca świata Poszarpane granie Szczelinami Wichry Smoczogór Chochoły Ględźby Ropucha Dumanowski Zagroda zębów Księga smoków Księga strachu 2 Poniewczasie Sto dni bez słońca Rumowiska Wróżenie z wnętrzności Fuga Pożądanie. Antologia opowiadań miłosnych, zmysłowych, erotycznych i dziwnych Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2007 Kazimierz i głosy Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2008 Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2009 Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2011 Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2012 Ojciec. Opowiadania Przypisy końcowe Spoczywanie Utopay. Przyszłość wystawia rachunek
Wszystkie książki Wit Szostak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

POD PRĄD

WYBÓR REDAKCJI
3.03.2022

To mądra książka dla mądrych ludzi. Sami więc zdecydujcie, czy chcecie ją czytać. A jeśli zechcecie – bądźcie przygotowani na najgorsze. Czytam na okładce: „…siedem osób kreśli portret Benedykta. Z każdej opowieści wyłania się inny bohater.” Nie dajcie się zwieść. Wydawca tym opisem wkręca was tak samo, jak ja w poprzednim akapicie, i jak autor ... Recenzja książki Cudze słowa

@Rudolfina@Rudolfina × 39

Naprawdę jaki byłeś, nie wiedział prawie nikt...

WYBÓR REDAKCJI
13.08.2022

Jak będą o nas mówić nasi bliscy, kiedy odejdziemy z tego świata? Jakież to będzie wspomnienie, pisane cudzymi słowami? Benedykt, Beno - główny bohater powieści Wita Szostaka zginął w wypadku samochodowym. Czy, aby na pewno był to wypadek? Czasami trafia w nasze ręce książka, która wywołuje takie wrażenie, że człowiek długo się zastanawia, jak ... Recenzja książki Cudze słowa

@Vernau@Vernau × 35

Bez Ciebie, o Tobie... Słowa.

22.04.2023

Na początku było słowo. Potem kolejne i jeszcze więcej. Słowo moje, Twoje i cudze… Słowo od którego wszystko się zaczęło. Zrobiło pierwsze wrażenie, dobre lub złe. Takie słowo co często miało moc uskrzydlania, ale i też moc pokrzywdzenia. Mogło podnosić na duchu, albo sprawić że całkiem się upadało. Chciało się dzięki niemu dłużej żyć, albo szybci... Recenzja książki Cudze słowa

@spirit@spirit × 7

Pozostaną po nas tylko cudze słowa...

26.04.2021

Czy zastanawialiście się, co właściwie po Was pozostanie, kiedy odejdziecie z tego świata? Czy zdawaliście sobie sprawę, że jedynie cudze słowa... To w nich mieści się prawda o tym, kim byliście dla świata. Być może nadaliście sens czyjemuś życiu lub byliście jedynie jedną z wielu przewijających się postaci, mniej lub bardziej ważnych dla kogoś. W... Recenzja książki Cudze słowa

@StartYourDayWithBooks@StartYourDayWithBooks × 5

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Siostra_Kopciuszka
2024-09-06
9 /10
Przeczytane 📘 Jedynki 📚Bieżące :)

Jestem pełnoletnia i bardzo lubię cudze słowa... Przecież wszystkie książki, których tyle już przeczytałam w życiu, to nic innego jak "cudze słowa". Działają na mnie różnie, czasem bardziej, czasem mniej, czasem wkurzająco, a czasem kojąco i uspokajająco, różnie, ale zawsze "jakoś". Na Bena słowa jego rodziny, bliskich i dalszych znajomych już nie podziałają nijak. Ale to wcale nie znaczy, że są nieważne. Mimo że Ben nie żyje i w zasadzie już mu raczej wszystko jedno, co kto o nim mówi, czy myśli, to jednak opowieści tych siedmiu osób o NIM, o Benie pozwala zobaczyć go w siedmiu wariantach. Ale czy widzimy właśnie jego, Bena?

Co mi "zrobiła" ta książka, jak na mnie podziałała? Powiem tylko, że mocno. Nie wiem jak u nas w Polsce, odbywają się teraz pogrzeby, dawno na żadnym nie byłam. Ale wiem, że w niektórych "zagranicach" na pogrzebie różni bliscy zmarłego czynią nad trumną, o nim różne wspominki. Oczywiście tylko dobre. Bo o zmarłych tylko dobrze, albo wcale.

Myślę sobie, co by o mnie powiedzieli "moi", gdyby mogli mówić nie tylko "dobrze"... Pozostanę sobie z tym zastanawianiem i nic mądrego już nie powiem. Wszystkie mądrości powiedziała już @Rudolfina i inni 😁, którzy przeczytali tę książkę przede mną. Czytajcie więc ich, cudze słowa...

"A może nie ma własnych słów, może wszystkie są cudze? A tamte, które miałem za własne, też od kogoś dostałem."

Ja w każdym razie zakupiłam już "Trylogię krakowską" tegoż autora, bo kogoś tak niespo...

× 18 | Komentarze (3) | link |
@Antytoksyna
2022-05-26
8 /10
Przeczytane e-book 2022 O ludziach i życiu

Zaintrygowały i poniosły mnie te cudze słowa składające się w niebanalną opowieść o życiu Benedykta - głównego bohatera. Pojawia się on we wspomnieniach osób blisko z nim związanych jako ktoś o wybitnym intelekcie i wyjątkowej, budzącej podziw sile oddziaływania na otoczenie. Suma tych wspomnień rysuje jednak przed czytelnikiem nieco mniej imponujący obraz człowieka pochłoniętego wielkimi ideami, ale w zwyczajnym życiu raczej niezdolnego do głębszych uczuć mitomana. Dla mnie jednak nie on jest najważniejszą postacią tej książki.

Poruszyły mnie do głębi i urzekły słowa ojca Benedykta - Józefa, życiowe, mądre, pełne męskiej czułości. Ale też nie sposób nie zwrócić uwagi na słowa profesora Pawła Czaskiego, które splatają się w piękne zdania i płyną na spokojnej fali jego opowieści. W ogóle ciekawe jest to, że bohaterów tej książki poznajemy nie z opisów postaci, ani z tego co sami mają na swój temat do powiedzenia, ale ze sposobu w jaki się wyrażają, ze słów, których używają by opowiedzieć o kimś innym. Moją uwagę zwróciły również nawiązania do Biblii - nieprzypadkowe imiona przypisane z rozmysłem konkretnym bohaterom (Jan, Jakub, Szymon, Paweł, Józef, Magdalena, Weronika). " Cudze słowa" rozpościerają przed czytelnikami pokaźny wachlarz interpretacji i tylko od nich samych zależy, którą wybiorą, i która im samym okaże się najbliższa.

Książka Wita Szostaka momentami wydała mi się genialna, miejscami irytująca, chwilami naciągana. Pozostawi...

× 14 | Komentarze (1) | link |
@ale.babka
2022-09-12
9 /10
Przeczytane

„Miłość to spojrzenie, które dostrzega piękno tam, gdzie inni go nie widzą. A może stwarza? Tak jak stwarza się dobro, spotykając Innego? Mam tu raczej pytania, choć oczywiście wokół pełno odpowiedzi i opinii. To jednak nadal tajemnica, ku której wszyscy jakoś grawitujemy” – te słowa wypowiedział Wit Szostak w rozmowie z Dorotą Wadecką dla Gazety Wyborczej z dnia 13-15 sierpnia 2022 roku. Ta myśl bardzo pasuje mi do książki „Cudze słowa” i już przez pryzmat tych słów ją dalej czytałam.

Niezwykła książka, prosta a jednocześnie wymagająca, gdzie każde słowo jakby na wagę złota, genialna i prawdziwa. Mamy tu wyidealizowanego bohatera, ważnego dla innych, którego już nie ma i jest zapis słowny, jak inni tę osobę widzieli, odbierali, czuli i zapamiętali. A może jednak mamy tu wielu bohaterów, którzy odsłaniają się po kolei przez znajomość z jedną osobę, która w nich rezonowała?

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, albo pomyśleliście, że pisząc recenzje, opinie o książce, cytując słowa autora, zwracając uwagę na te a nie inne elementy w książce - tak naprawdę piszemy o sobie? Czy te nasze słowa nie mówią więcej o nas a nie o autorze i bohaterach książki?

Nie zrobiłam ani jednej notatki, po raz pierwszy a przecież tak lubię notować, zapamiętywać poprzez cudze słowa, to co ważne dla mnie. Może dlatego, że z każdą kolejną stroną przychodziło do mnie wiele pytań. Tak naprawdę to więcej tu wyczytałam między słowami.
...

× 8 | link |
PA
@Park2Read
2021-07-11
10 /10

Chyba wpadłam w ożywczy nurt świetnych książek, takich, których nie wolno zachowywać tylko dla siebie 😉 zatem przychodzę z tymi zachwytami do Was! Dziś trochę o "Cudzych słowach" Wita Szostaka. Wstyd przyznać ale to moje inicjalne spotkanie z tym autorem. Na pewno pierwsze z wielu!
Książka mnie w zasadzie pochłonęła, przeczytałam ją w niedzielę, to była jedno z tych spotkań, z których nie ma możliwości wyjść przed samym końcem a i wtedy człowiek chciałby jeszcze na moment zastygnąć. Fascynuje mnie tutaj zarówno sposób opowiadania historii, jak i ona sama, zachwyca mnie gra słowem, które stwarza ten literacki świat. Ciekawa forma idzie w parze z równie interesująca treścią, na którą składają się życiorysy siedmiu bohaterów ale właściwie wszyscy oni opowiadają o jednym - o swojej znajomości z Benedyktem Rysiem, kimś szczególnym dla każdego z nich.
Każdy inaczej go postrzega, każdy inaczej ubiera w treść zetknięcie się z tym człowiekiem. Ta wielość i różnorodność spojrzeń sprawia, że osoba Bena wydaje się być jeszcze bardziej tajemnicza i elektryzująca. Opowieści poszczególnych osób tworzą swoisty mit tej postaci, do której my zbliżamy się najbardziej przebywając w jego eksperymentalnej restauracji. Tam jesteśmy najbliżej ale to bliskość zwodnicza, sam Benedykt rzadko o sobie mówi, mamy wrażenie, że opisują go głównie "cudze" słowa.
Dodatkowo smaczku dodają rozdziały podzielone na części włoskiego menu, znajdziemy tu sporo śródziemnomorskich po...

× 1 | link |
@maslowskimarcinn
2023-10-22
7 /10
Przeczytane

Poplątane losy, powiązane więzami na całe życie, spójne i tak od siebie różne, a wszystkie splecione z jedną osobą, wielkim niewiadomym i nieobecnym, człowiekiem o wielu twarzach, każdej prawdziwej a jednocześnie odmiennej. Oparta na relacjach osób, które znały Benedykta, powieść jest zapiskiem wspomnień i wrażeń, filozoficzną powiastką pełną ukrytych znaczeń (wystarczy spojrzeć na imiona narratorów), przejmującą wyprawą w przeszłość, do samotnych domów, na przedmieścia miast, wykładowe sale i polany pod niebem utkanym z gwiazd. Benedykt jest jak zapalona zapałka – roznieca wewnętrzny ogień, który bucha uczuciem i spala wszystko wkoło. Czy to śródziemnomorska restauracja, wyprawa w góry, wspólna zabawa w chłopięcym świecie wyobraźni, przyjaźń czy rozmowa o sensie życia – Benedykt tworzy po to, by później zniszczyć i odejść bez słowa. Żyje tak, by nic po nim nie zostało.

„Cudze słowa” długo zostaną w mojej głowie. Nie tylko dlatego, że Wit Szostak stworzył językowe dzieło (każda z postaci posługuje się odrębną stylistyką), które mimo zawiłości czytało się wyśmienicie (choć rozważania Magdaleny nieco zbiły mnie z pantałyku). Nietuzinkowa to powieść, niełatwa, a mimo to zupełnie się w niej zapadłem. I jakoś dobrze mi było z bohaterami, z Benedyktem nawet, którego postać niosła ze sobą ogrom wyczuwanej od początku niepewności, stałości i niestałości zarazem, a jednocześnie jakiegoś ogromnego ciepła i dobra (syn Józefa…). Czy autowi chodziło o wywołanie ta...

× 1 | link |
@book.book.pl
2022-08-14

Wow okładka jest mega piękną chyba się skusze na przeczytanie tej książki 😉

× 1 | Komentarze (1) | link |
@abdita
2024-06-03
5 /10
Przeczytane
@Leman
2024-07-12
7 /10
Przeczytane 12/12/12 Literatura piękna, obyczajowa, romans
@Proteus
2023-12-31
8 /10
Przeczytane -E-KSIĄŻKI- -POSIADAM-
@lu369lu
2023-12-02
8 /10
Przeczytane
@spirit
2023-04-22
8 /10
Przeczytane
@PonuryDziadyga
@PonuryDziadyga
2023-04-18
8 /10
Przeczytane 2023
@Vernau
2022-08-13
9 /10
Przeczytane Powieść
@Rudolfina
2022-03-03
9 /10
Przeczytane Bez konkurencji
@elutka_a
2024-08-25
10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Żyliśmy rozmowami i seksem. Mieszkanie było pełne naszych śladów. Kiedy opowiadałam o sobie, potrafił słuchać i sam mówił wtedy niewiele. Miał w sobie jakiś cień, który mnie pociągał. Uwiódł mnie, a ja pozwoliłam się uwieść. Potrzebowaliśmy siebie nawzajem, wiedzieliśmy o ym od początku.
Jaki był? Wymykał się słowom i ludziom. Zawsze obok, na marginesie świata, ale wszyscy wiedzieli, że właśnie stamtąd, zza horyzontu świeci światło. Są smaki na języku i obrazy w kącikach oczu. Są nastroje, które wracają z wiatrem. Wszystko gaśnie w opowieści, uchodzi.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl