Zanim zamkniemy drzwi

Elżbieta Jodko-Kula
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Zanim zamkniemy drzwi
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

Opowieść o rodzinnych tajemnicach, trudnych emocjach i rozliczeniach z przeszłością.
Psychologiczno-obyczajowa historia zwykłych ludzi - małżeństwa Olgi i Karola, ich dorosłej córki Marty i jej męża Maćka.
Skupiona na sobie, surowa i apodyktyczna Olga, pełna złości i pretensji, gardzi mężem, który kiedyś dopuścił się zdrady. Relacja matki i córki też do łatwych nie należy. W wiecznych kłótniach i potyczkach słownych nie mogą znaleźć wspólnego języka. Marcie bliżej do ojca, o co Olga od lat jest zazdrosna.
Związek Marty i Maćka też ma swoje problemy.
Brzmi znajomo? Powinno, bo odwieczny problem zazdrości i rywalizacji to istotny element życia, nawet w najbliższej rodzinie. Wszyscy bohaterowie walczą z własnymi demonami, a zmagania te prowadzą ich na skraj śmieszności i absurdu.
Czasem jednak w życiu tak się dzieje, że w utarte, coraz głębsze koleiny wdziera się coś nieoczekiwanego, co sprawia, że zachodzą zmiany, których nikt się nie spodziewa.
To powieść o takich właśnie zmianach, możliwych przecież na każdym etapie życia.
Data wydania: 2020-08-18
ISBN: 978-83-8169-322-6, 9788381693226
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Stron: 384
dodana przez: Justyna_K

Autor

Elżbieta Jodko-Kula Elżbieta Jodko-Kula Elżbieta Jodko-Kula - z zawodu pedagog i socjoterapeutka, autorka sztuk teatralnych oraz książek dla dzieci i młodzieży (osiem powieści i zbiory opowiadań, w tym dla dzieci ze spektrum autyzmu), a także dla dorosłych ("Zdrady i powroty", "Maria Piłs...

Pozostałe książki:

Zanim zamkniemy drzwi Czas niesprawiedliwych Anka Oddam brata za piątaka (tylko żartowałem) Rozstajne drogi Adam Julka Maria Piłsudska. Zapomniana żona Jak zrozumieć chrumaka i wejść do świata tych którzy myślą inaczej Karina Zdrady i powroty Olka Ostatnia miłość Marszałka. Eugenia Lewicka Zaplątani w sieci Maciek Makary Opowiadania znalezione na plaży Pisać. Rozmowy o książkach Pora prawdy Zbliż się Melpomeno
Wszystkie książki Elżbieta Jodko-Kula

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Zanim zamkniemy drzwi do naszego serca....

WYBÓR REDAKCJI
8.09.2020

„Każdy musi mieć w życiu coś do robienia, inaczej głupieje i staje się agresywny“ Mówi się, że czas leczy rany ale w niektórych przypadkach czas umacnia jedynie wspomnienia i sprawia, że życie staje się udręką. Tak zdarzyło się w przypadku bohaterów książki pt.: „Zanim zamkniemy drzwi“. Elżbieta Jodko-Kula - z zawodu pedagog i socjoterapeutka, a... Recenzja książki Zanim zamkniemy drzwi

@Mirka@Mirka × 6

czy warto trwać w małżeństwie dla dziecka?

26.08.2020

Od dawna znam i lubię twórczość autorki, dlatego ucieszyłam się widząc nowy tytuł w zapowiedziach. Od pierwszych stron poznajemy Olgę i Karola- dojrzałe małżeństwo żyjące jak pies z kotem. Oboje są na emeryturze z tym, że Olga ma jeszcze dużo werwy a Karol oklapnięty, podupada na zdrowiu. Ma kłopoty z krążeniem i duszności, ale rzadko chodzi do... Recenzja książki Zanim zamkniemy drzwi

@jelonka11@jelonka11 × 8

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@landrynkowa
2021-12-19
5 /10
Przeczytane

Do przeczytania tej pozycji skłoniły mnie dwie rzeczy: autorka, która jest pedagogiem z wieloletnim stażem i opis okładkowy książki. Spodziewałam się super historii psychologiczno-obyczajowej ale trochę się zawiodłam. Od pierwszych stron jest nerwowo i właściwie taki klimat dominuje przez resztę stron. W pewnym momencie zaczęłam się obawiać czy przypadkiem nie dostanę nerwicy tak bardzo zachowania bohaterów mi się udzielały. Zdaję sobie sprawę, że takich związków, małżeństw jest wiele. Zapewne za zamkniętymi drzwiami wielu polskich mieszkań panuje taka rodzinna atmosfera ale ja w sumie nie wiem czy chcę o tym czytać w literaturze. Za dużo tej niewyrażonej przez całą książkę złości, niechęci i wzajemnych oskarżeń. I poczucia, że w gruncie rzeczy nikomu nie zależy by coś z tym zrobić. Każdy z bohaterów na swój sposób kreuje się na pokrzywdzonego i męczennika. A najgorsza z bohaterów jest Olga. Odnosiłam wrażenie, że każde jej działanie było jakby specjalnie, na złość, żeby dopiec... Słyszy się teraz, że współczesne książki są o niczym. No chyba, że są o mafii, a najlepiej tzw. romanse mafijne :), niestety mam wrażenie, że ta pozycja dorównuje temu "o niczym". No chyba, że zakwalifikujemy ją jako książka "o złości". Na plus to, że czyta się szybko mimo objętości ale może dlatego, że ja chciałam jak najszybciej zakończyć spotkanie z bohaterami. Nic mi ta książka nie dała. Nic nie wniosła. Autorka nie sprawiła, że chciałam o tej książce pomyśleć chwilę dłużej...
To przykł...

× 3 | link |
@Mirka
2020-09-01
7 /10
Przeczytane

Książka zaliczana do literatury obyczajowej ale są w niej też elementy psychologiczne. To opowieść o codziennych troskach dwóch kobiet, które nie potrafią ze sobą rozmawiać. Potrafią wszczynać kłótnie o najdrobniejszą rzecz.

Zazdrość, rywalizacja o swój status w relacjach rodzinnych, brak chęci nawiązania nici porozumienia i niezrozumienie drugiego człowieka i nieumiejętność wybaczania to dylematy wysuwające się na plan pierwszy. Autorka pokazuje, że wracanie wciąż pamięcią fo tego cobyło, trzymanie w sobie bolesnej zadry, nie prowadzi do niczego dobrego. Piętrzy jedynie problemy, zwiększa dystans między ludźmi i blokuje transformację życia.

To powieść dobrze oddająca psychologiczny aspekt układu matka - córka, skłaniająca do zastanowienia się nad przyczynami konfliktów, jakie z pewnością niejednokrotnie można się spotkać w wielu rodzinach. Pokazuje, że wystarczy odrobina dobrej woli, empatii i umiejęności wysłuchania drugiego człowieka, by atmosfera zmieniła się na lepsze. Takim katalizatorem okazał się Michał który pewnego dnia wprowadza się do kamienicy, w której mieszka jedna z bohaterek książki - Olga.

Polecam przeczytać finał tej historii!

https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2020/09/639-zanim-zamkniemy-drzwi.html

× 2 | link |
@Ania_Ka
@Ania_Ka
2022-06-10
5 /10
Przeczytane
KS
@ksiazkowyregal
2021-01-30
6 /10
Przeczytane
@Lirith
@Lirith
2020-12-28
7 /10
Przeczytane
@Asamitt
2021-07-31
7 /10
Przeczytane ✈ Wymienione/Sprzedane Obyczajowe/Przygodowe/Dramaty Polscy autorzy
@a.anna.sozanska
@a.anna.sozanska
2020-08-24
9 /10
Chcę przeczytać
@jelonka11
2020-08-19
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Zanim zamkniemy drzwi. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl