Zginę bez ciebie

Robert Ostaszewski
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów
Zginę bez ciebie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów

Opis

Akcja powieści rozgrywa się w Ciechanowie w dniach 7–16 czerwca 2012, czyli na początku trwania piłkarskiego Euro. Popełnia samobójstwo nastoletnia córka wiceprezydenta Ciechanowa, Jowita Dudek. Sprawa trafia do podkomisarza Konrada Rowickiego. Jego przełożeni, naciskani przez miejscowych notabli, chcą jak najszybciej zamknąć śledztwo. Ale inspektor, dręczony traumatycznymi wspomnieniami o depresji swojej żony, postanawia mimo wszystko bliżej przyjrzeć się sprawie, nawet gdy zostaje ona oficjalnie zamknięta. Odkrywa, że w ostatnich latach w Ciechanowie i okolicach odebrało sobie życie podejrzanie wiele nastolatek.
Data wydania: 2016-05-18
ISBN: 978-83-287-0344-5, 9788328703445
Wydawnictwo: Muza
Cykl: Podkomisarz Konrad Rowicki, tom 1
Stron: 368
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Robert Ostaszewski Robert Ostaszewski
Urodzony w 1972 roku w Polsce
Robert Ostaszewski – polski prozaik, felietonista, krytyk literacki; doktorant w IFP UJ. Redaktor FA-artu i Dekady Literackiej, redaktor naczelny Portalu Kryminalnego, współredaguje także FA-art i Dekadę Literacką. Twórca określenia Proza Północy. A...

Pozostałe książki:

Kogo kocham, kogo lubię Zabij ich wszystkich Ukochaj na śmierć Zginę bez ciebie Zimno zimniej zbrodnia
Wszystkie książki Robert Ostaszewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Zginąć to dopiero połowa drogi.

10.01.2019

Kiedy czytacie ten wpis, siedzę pewnie w pracy, ale myślami jestem z wami Niezmiennie pozostaję tak zakręcona, że ledwo znajduję czas na sen, a jeszcze przyplątała się infekcja. Ale dość narzekania i do rzeczy. Dzisiaj chciałabym wam opowiedzieć o pewnym kryminale. Dobrze wiecie, że mam ogromną słabość do tego gatunku i kiedy tylko mogę, łapię za... Recenzja książki Zginę bez ciebie

Zginę bez ciebie ...

23.02.2022

Nakładem wydawnictwa Harde wyszedł pierwszy tom cyklu powieści o komisarzu Konradzie Rowickim pod wymownym tytułem „ Zginę bez Ciebie”, który już z zapowiedzi wiadomo było, że z pewnością będę chciała przeczytać. Kryminały wiadomo jakie są, albo od razu coś zaskoczy, albo będziesz się z książką człowieku męczył dając jej jeszcze szansę i nadzieje.... Recenzja książki Zginę bez ciebie

Podkomisarz

13.02.2022

Konrad pracuje na komisariacie w Ciechanowie. Mała, jak mogłoby się wydawać spokojna miejscowość. Do czasu aż podkomisarz otrzymuje sprawę samobójstwa córki wiceprezydenta miasta. Do tej pory, z własnych pobudek, unikał spraw samobójstw, jednak tym razem pod naporem przełożonego, nie może się wywinąć od tej sprawy. Dochodzenie zostaje jednak szybk... Recenzja książki Zginę bez ciebie

Moja opinia o książce

Opinie

@Rudolfina
2020-01-19
5 /10
Przeczytane No można, ale...

SCHABOWY Z KAPUSTĄ
Ta książka nawet nie jest zła. Powiem więcej – jest poprawna. Ale poprawne kryminały – to tak trochę jak poprawne schabowe z kapustą. Zjemy, bo jeść trzeba, ale o wrażeniach kulinarnych raczej nie będziemy dyskutować.
 
Niby wiele elementów w tej książce sprawia wrażenie takich jak trzeba – intryga nieźle skonstruowana, główny bohater i jego rozterki – całkiem do zaakceptowania, ale lekturze towarzyszy permanentne uczucie niedosytu. Może dlatego, że akcja przez połowę powieści rozwija się tak niemrawo, że nie zdziwiłabym się, gdyby ktoś nie doczytał jej do końca. 
 
Drugi wątek – z depresją bohatera, wyjaśniający śmierć jego żony, z założenia miał zapewne poruszać i zmuszać do głębszej refleksji. Ale nie porusza. Bo od początku wiemy, że żona nie żyje, więc suspensu w tej historii nie ma za grosz. Oczywiście, można też twierdzić, że nie o suspens tutaj chodzi, ale przecież to kryminał – jest policjant i śledztwo - więc czytelnik ma trochę większe wymagania.
 
Rozumiem przesłanie i je kupuję, dlatego nie znęcam się tutaj nad autorem, ale trochę mi żal, że Robert Ostaszewski napisał tę książkę trochę tak, jak przeciętny uczeń wypracowanie domowe na nielubiany temat – żeby zaliczyć. Potencjał był dużo większy.

× 3 | link |
@marta582_82
2022-01-25
6 /10

"–Apan tak może zabie­rać sobie te tele­fony? To prze­cież pie­nią­dze kosz­tuje –wresz­cie ra­czy­ła się ode­zwać, choć aku­rat wtym momen­cie le­piej by­ło­by dla niej, gdyby kon­se­kwent­nie mil­czała.
–Oczy­wi­ście. Mogę rów­nież ipanią za­brać ze sobą na ko­men­dę, choć nie­ko­niecz­nie wrekla­mówce –uśmiech­ną­łem się sze­roko."
Podkomisarz Konrad Rowicki dostaje do wyjaśnienia sprawę samobójstwa córki wiceprezydenta miasta i wydaję się, że to będzie rutynowe śledztwo, jednak jak możemy się spodziewać, pojawiają się komplikacje.
Przyznam, że lektura "Zginę bez Ciebie" poszła mi dosyć szybko, mimo, że mam do niej parę zarzutów, a w sumie jeden, ale za to kluczowy.
Zacznę od tego co mi się podobało, a mianowicie kreacja głównego bohatera, który właściwie już niczego od życia nie oczekuje, wciąż stara poradzić sobie z tragiczną przeszłością, a jedyne czego chcę, to żeby wszyscy dali mu święty spokój. Miałam wrażenie, że to ten typ człowieka, w którego głowie cały czas coś się dzieje, że jego mózg jest w ciągłej gotowości, pełen ciętych i inteligentnych ripost. Według mnie najmocniejszym punktem tej historii są rozdziały zatytułowane "Zapiski depresjoholika", które co tu dużo mówić są po prostu świetne.
Druga rzecz, która zwróciła moją uwagę to wiarygodne oddanie atmosfery niewielkiego miasta, gdzie wszyscy się niby znają, ale tak naprawdę nic o sobie nie wiedzą.
Jednak tak już wspomniałam ta książka, ma jedną poważną wadę, a mianowicie brak w n...

× 1 | link |
@coolturka104
2022-02-17
7 /10
Przeczytane

Do tej pory kojarzyłam Ciechanów jako rodzinne miasto Dody, od teraz będzie mi przypominał o podkomisarzu Konradzie Rowickim, głównym bohaterze serii kryminalnej Roberta Ostaszewskiego.

Rowicki ma zająć się sprawą samobójstwa młodej dziewczyny. Sprawa wydaje się prosta, choć dotyczy córki miejscowego polityka. Z powodu nacisków z góry śledztwo zostaje szybko zamknięte. Jednak instynkt "psa" oraz życiowe doświadczenia sprawiają, że Rowicki nie odpuszcza i na własną rękę węszy dalej.
Wkrótce odkrywa, że to nie pierwszy i ostatni taki "przypadek". Jaką cenę przyjdzie mu zapłacić za rozwikłanie sprawy serii samobójstw młodych dziewczyn?

Bezbłędna kreacja głównego bohatera, który wciąż stara poradzić sobie z tragiczną przeszłością, a jedyne czego chce, to żeby wszyscy dali mu święty spokój. Cechuje go cięty, a przy tym inteligentny dowcip. Poznajemy go naprawdę dobrze dzięki "Zapiskom depresjoholika", które sprawiły, że historia ta zyskała bardziej ludzką twarz. Również postacie drugoplanowe pozostają bez zarzutu, a babcia podkomisarza skradła moje serce. Uczestniczymy w ich nieskomplikowanym życiu oraz w każdym etapie niezwykle tajemniczego śledztwa. Choć muszę przyznać, że warstwa obyczajowa niejako przesłoniła tę kryminalną. Świetnie uchwycony małomiasteczkowy klimat, gdzie wszyscy niby się znają, ale tak naprawdę nic o sobie nie wiedzą.

"Zginę bez ciebie" to wielopłaszczyznowa historia kryminalna, z autentycznymi postaciami i dużą dozą reali...

× 1 | link |
@etiudyliterackie
2022-02-22
6 /10

Samobójstwo… i to córki wiceprezydenta miasta! Mogłoby się wydawać, że łatwo pójdzie, ale oczywiście pojawiają się komplikacje…. Czy Podkomisarz Rowicki rozwikła sprawę?

Dlaczego sięgnęłam po te książkę? Wiadomo - kocham kryminały! 🙂
Wsiąkamy w klimat małej miejscowości, a dokładnie Ciechanowa. Rzeczywistość jest szara, senna, mroczna, rozwleczona. I to mi trochę przeszkadzało. Liczyłam na wartką akcję, a niestety takiej tutaj nie znalazłam. Nie mówię jednak, że to była zła książka, pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że była w pewnym sensie inna, jakby spowita mgłą. Okładka idealnie odwzorowuje klimat jaki panuje w tej książce.
Dużym plusem jest to, że autor w moim odczuciu wszystko dokładnie przemyślał. Nie ma fragmentów, które nic nie wnoszą do całości historii. Tutaj każdy element układanki ma swoje sprecyzowane miejsce.

Sam podkomisarz Rowicki można by powiedzieć typowy, trochę jakby znudzony życiem facet, ale inteligenty i stanowczy, choć nie ukrywam, że momentami irytował mnie. Jego przeszłość nie mieni się w kolorach tęczy i może dlatego, aż bije od niego smutek i rozżalenie. A dodatkowo sprawa, którą prowadzi cały czas przypomina mu o dawnych czasach, które odsłania przed nami w „zapiskach depresjoholika” (sama nazwa jest już dobijająca!)

Jest to pierwszy tom z Podkomisarzem Konradem Rowickim, co czeka mnie w drugim -„Śmierć last minute”? Nie ukrywam, że tytuł jest bardzo frapujący 😉

| link |
@Anna_Szymczak
2022-02-23
8 /10
Przeczytane
@papierowa_ksiazka
2022-02-13
7 /10
Przeczytane
BT
2022-01-30
5 /10
Przeczytane
@Vernau
2022-02-15
5 /10
Przeczytane Kryminał
@ejwa1960
2019-11-19
6 /10
Przeczytane do biblioteki 2017 Sensacja, thriller, horror,kryminał
@krainabezsennosci
2019-01-10
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Zginę bez ciebie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Śmierć last minute
Śmierć last minute
Robert Ostaszewski
6.8/10
Podkomisarz Rowicki na policyjnej emeryturze chce już tylko spokojnie korzystać z życia. W ramach, ...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl