Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u

Filip Springer
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Książka Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u
Książka Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Dworce w Warszawie i Katowicach, poznański okrąglak, obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce, warszawski Pawilon Chemii i Supersam... Ikony architektury modernistycznej czasów PRL-u. Zdaniem jednych - budynki zasługujące na podziw i uznanie, zdaniem innych - ohydne komunistyczne baraki, które należy zrównać z ziemią. Dlaczego budzą takie kontrowersje? Jakie były okoliczności ich powstania i dlaczego niektórych z nich już nie ma? "Źle urodzone" to fascynująca opowieść nie tylko o przedziwnych losach budynków, ale też o ich twórcach. Na kartach książki pojawiają się portrety czołowych postaci polskiej architektury, m.in. Marka Leykama, Henryka Buszki i Aleksandra Franty, Jerzego Hryniewieckiego, Zofii i Oskara Hansenów, Mieczysława Króla, Haliny Skibniewskiej. Filip Springer przedstawia ich jako ludzi z krwi i kości, stara się zrozumieć ich motywacje, twórcze postawy oraz pokazuje, w jaki sposób realizowali oni swoje pomysły w systemie gospodarki nakazowo-rozdzielczej. Całość ilustruje blisko 100 kolorowych fotografii - archiwalnych oraz współcześnie wykonanych przez autora, dokumentujących obecny stan niegdysiejszych ikon nowoczesności. Jak pisze autor, „książka nie jest dokumentacją najwybitniejszych obiektów powojennego modernizmu w Polsce. Znalazły się w niej jednak obiekty, które rodzą pytania reprezentatywne dla całej architektury tamtego okresu. Spacerując po Sadach Żoliborskich, nie sposób nie zastanawiać się, jak Halinie Skibniewskiej udało się zaprojektować osiedle tak inne od wielkopłytowych blokowisk. I czy rzeczywiście Polacy byli na te blokowiska skazani? Próbując zrozumieć koncepcje Zofii i Oskara Hansenów, trudno nie wyobrażać sobie, jak wyglądałaby Polska gdyby wtedy, w latach siedemdziesiątych, ktoś ich naprawdę posłuchał". Książka jest pokłosiem projektu Źle urodzone (zle-urodzone.pl), którego współautorem jest architekt, Marek Woźniczka. Filip Springer - (ur. 1982) - reporter i fotograf. Regularnie współpracuje z mediami ogólnopolskimi i i lokalnymi. Publikował między innymi w "Polityce", "Rzeczpospolitej", "Przekroju, „Newsweeku", „Wysokich Obcasach". W 2011 roku wydał pierwszą książkę reporterską - entuzjastycznie przyjętą przez krytykę i czytelników Miedziankę. Historię znikania (Czarne 2011).
Data wydania: 2012-03-26
ISBN: 978-83-62376-12-4, 9788362376124
Wydawnictwo: Karakter
Stron: 272
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Filip Springer Filip Springer Reporter i fotograf. Autor książek poświęconych przestrzeni i architekturze. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury i Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w kraju. Jego książki tłumaczone s...

Książki Filip Springer

Wszystkie książki Filip Springer

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Ag_VS
2012-11-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Doskonała książka! Pięknie wydana i świetnie napisana, nie tylko dla znawców architektury. Tak naprawdę wchodzenia w architektoniczne szczegóły nie ma aż tak wiele, bo to przede wszystkim opowieść o samych twórcach budynków, ich walkach z narzuconymi odgórnie normami, brakami materiałów i nowatorskimi pomysłami, których realizacja czasem po prostu nie była możliwa, choć była tego warta. Po jej lekturze trochę przychylniejszym okiem patrzy się na peerelowskie koszmarki ;)

{} | link |
@abdita
2019-11-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Co czytać po książce “Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u”- Filip Springer

Książka Planeta Google. Cel: skatalogować wszystkie informacje świata
Planeta Google. Cel: skatal... Randall Stross
{}8/10
W każdym wieku - węgla, stali, ropy jest taki surowiec, któr...
Książka Moim Kolorem Będzie Czerwień
Moim Kolorem Będzie Czerwień Maciej Gorywoda
{}9/10
W Trzcinicy, na zachód od Jasła, daleko na południu Polski, ...
Książka Gwelfów i gibelinów
Gwelfów i gibelinów Paweł Sajewicz
{}8/10
Monotonne, studenckie życie Marka Łysiaka właśnie stanęło na...
Książka Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach
Zaczyn. O Zofii i Oskarze H... Filip Springer
{}9.5/10
Błyskotliwy reportaż biograficzny poświęcony parze polskich ...
Książka Ripley pod wodą
Ripley pod wodą
{}8/10
Zerwawszy z kryminalną przeszłością, Tom Ripley i jego żona ...

Cytaty z książki

O nie! Książka Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe