13 pięter

Filip Springer
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów
13 pięter
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów

Opis

Drugie, rozbudowane wydanie przejmującej książki Filipa Springera o rynku mieszkaniowym w Polsce. Dlaczego tak trudno o własny kąt, jakie są sposoby, by wprowadzić się do wymarzonego mieszkania, jakie przeszkody czekają na ludzi, którzy starają się usamodzielnić i jakie konsekwencje mają patologie obowiązującego w naszym kraju podejścia do podstawowej potrzeby każdego człowieka: posiadania bezpiecznego schronienia. Autor z dużą dozą nieustępliwości analizuje dokumenty i przepisy, ale jednocześnie z empatią pokazuje codzienne życie ludzi, którzy wiele są w stanie poświęć, by mieć własny dom.
Data wydania: 2020
ISBN: 978-83-66147-34-8, 9788366147348
Wydawnictwo: Karakter
Seria: Poza serią
Nagrody: Śląski Wawrzyn Literacki (Zwycięzca)
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 304
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Filip Springer Filip Springer
Urodzony w 1982 roku w Polsce (Poznań)
Reporter i fotograf. Autor książek poświęconych przestrzeni i architekturze. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury i Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w kraju. Jego książki tłumaczone s...

Pozostałe książki:

Wanna z kolumnadą: Reportaże o polskiej przestrzeni Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast Księga zachwytów Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz Miedzianka. Historia znikania
Wszystkie książki Filip Springer

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka 13 pięter nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@zuszka60
2019-12-01
10 /10
Przeczytane Reportaż Posiadam

Cieszę się, że sięgnęłam po tę pozycje, bo miałam trochę wątpliwości, czy to tematyka aby na pewno dla mnie. Cóż - Filip Springer pokazał, że można napisać fascynujący reportaż chyba na każdy temat.
Reporter w sposób wyjątkowo interesujący przenosi czytelnika z Polski tuż po odzyskaniu niepodległości do czasów współczesnych. Kilka pokoleń Polaków i ich borykanie się z jedną z podstawowych potrzeb człowieka - własny kąt. Właściwie to ta książka jest nie tylko o ciągle niezaspokojonym głodzie mieszkaniowym. To również dokument o tym, jak prowadzona jest polityka mieszkaniowa w naszym kraju. O tym, jak nieodpowiedzialne i krótkowzroczne są podejmowane decyzje w nim decyzje. O tym, jak wiecznie nienasycone banki i deweloperzy wykorzystują swoich klientów. O tym, jak władza przymyka oczy na skandaliczne prawo i bezsilność ludzką. Działania smutne i przygnębiające, mające w dłuższej perspektywie fatalne skutki społeczne, które już dziś są zauważalne.
Daję książce 10 gwiazdek - za ogrom pracy włożony w napisanie reportażu, za świetny styl i wreszcie za podjęcie wyjątkowego tematu.

× 1 | link |
@natalia12329
2022-09-03
8 /10
Przeczytane

Książka ta zrobiła na mnie ogromne wrażenie. I to podwójnie! Przyznaję, że do tej pory nigdy nie interesowałam się tematem problemów mieszkaniowych Polaków, szczególnie w okresie sprzed II wojny światowej. Dlatego też byłam niezwykle zaskoczona czytając o tym w jak niewyobrażalnych warunkach żyli wtedy ludzie, z jakimi problemami się zderzali chcąc mieć swoje "cztery ściany", jak obojętne na ich problemy było państwo i jakie trudności musiał pokonać każdy kto miał szczerą chęć by zmienić sytuację na nieco lepszą. 13 pięter daje nam zatrważający obraz naszego kraju. I dobrze, bo o takich rzeczach powinno się mówić, aby ludzie poznawali przeszłość, cieszyli się z teraźniejszości i walczyli o lepszą przyszłość. Po lekturze tej książki mogę z ręką na sercu powiedzieć, że czuję się nieco bardziej świadomym obywatelem. Jest to porządna dawka wiedzy, która nie tylko uczy, ale też poszerza horyzonty.
Drugim wielkim zaskoczeniem było dla mnie to, że można napisać przykry reportaż w tak przyjemny w odbiorze sposób. Książkę czyta się bardzo szybko i bezproblemowo, jest zrozumiała i mówi o trudnych rzeczach w zrozumiałym języku. Autor opiera się w swoim tekście na wielu tekstach źródłowych i rozmowach z różnymi ludźmi, pokazuje nam problem z każdej możliwej strony i z wielu punktów widzenia. Tekst przeprowadza nas przez problem bardzo dokładnie, ale też w sposób który nie pozostawia na naszych barkach ciężaru. Według mnie takich książek powinno powstawać więcej.

| link |
@zooba
2019-11-27
8 /10
Przeczytane Reportaże i literatura faktu

Kiedy na pytanie rodziny: o czym czytasz? odpowiadałam: o mieszkalnictwie w Polsce przed II wojną i w ostatnich 25 latach, czułam jak to brzmi: NUDA, straszna nuda. Filip Springer znów nie zajmuje się niczym dramatycznym, żadnymi kwestiami życia i śmierci. Pisze o tym, jak trudno o spokój, który daje nam stabilny dom - i tym, którzy wynajmują pokoje/mieszkania, zawsze będąc w pozycji petenta, i tym, którzy nie mając innej możliwości zaciągnęli kredyt na wiele lat, co zresztą rzutuje na ich wszystkie wybory finansowe, a nawet polityczne. Rozdziały o XX-leciu międzywojennym brzmią jak ostrzeżenie, a te współczesne nie są wcale bardziej optymistyczne. Warto przeczytać, niezależnie od tego w jakiej jesteśmy sytuacji mieszkaniowej.
Poza tym - szczerze polecam opinie Henrietty_Weismann i Encaminne.

| link |
JU
2021-10-31
8 /10
Przeczytane
@Agnez
2021-09-01
8 /10
Przeczytane
@elutka_a
2020-12-22
8 /10
Przeczytane
@Tamaryszek
2020-09-14
8 /10
Przeczytane Reportaże A to Polska właśnie Domowa biblioteczka
@haudek
2020-07-02
6 /10
Przeczytane 2016-Książki
@samo_zUo
2020-05-04
7 /10
Przeczytane
SZ
2020-04-16
8 /10
Przeczytane 0_Nie posiadam 1_Literatura faktu i reportaż 2_Pożyczone od innych 3_Przeczytane 2015
@abdita
2019-11-23
9 /10
Przeczytane
@Margotka
2018-12-11
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“- A tak, dostałam pana mejl. Ale ja nie wiem, co mam panu powiedzieć? - Na przykład, czy wywiad będzie możliwy? - Ale ja tego nie wiem? - A będzie pani wiedziała? - Nie wiem, czy będę. - A od ...”
× 1
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl