Wanna z kolumnadą: Reportaże o polskiej przestrzeni

Filip Springer
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Książka Wanna z kolumnadą: Reportaże o polskiej przestrzeni
Książka Wanna z kolumnadą: Reportaże o polskiej przestrzeni
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Polska miała jeden z najlepszych systemów planowania przestrzennego w Europie, a wiele krajów podpatrywało go i wdrażało u siebie. Na przykład Niemcy. Tak było przed wojną. Po wojnie system został scentralizowany. A w nowej Polsce nikt nie planuje ani centralnie, ani przestrzennie. Bo planowanie przestrzenne jest nudne i sprowadza się do ustaw, przepisów, wykresów, szkiców i terminologii. Zamiast planowania mamy więc wszechobecny chaos. Filip Springer uparł się jednak i postanowił znaleźć w tym szaleństwie jakąś metodę. Nie zaważając na zagradzające mu drogę płoty, meandrując pomiędzy setkami billboardów, przemierzał Polskę wszerz i wzdłuż. Jeździł po miastach i miasteczkach, ulicach widmach, przedmieściach bez dróg i chodników, przekraczał mosty nad nieistniejącymi rzekami, rozmawiał z urzędnikami, naukowcami, architektami i mieszkańcami nowych osiedli o obiecujących nazwach, które w rzeczywistości okazały się miejscami wygnania. Na Śląsku znalazł egipską piramidę, w Jelonkach coś w rodzaju Partenonu, a pod Warszawą wenecki pałac. Przy okazji określił też nową jednostkę chorobową – pastelozę. I tak z pozornie nieinteresującego nikogo, nudnego zagadnienia powstała pasjonująca opowieść o kraju, w którym żyjemy, i ludziach, którzy tworzą naszą rzeczywistość. Trochę straszna, ale i czasami śmieszna. To historia o ładzie przestrzennym, czyli o czymś, "o czym każdy w Polsce słyszał, ale nikt od dawna tego nie widział". "Z prawdziwą satysfakcją i czystym sumieniem polecam książkę Filipa Springera. Po pierwsze dlatego, że poruszył niezwykle ważki temat. Po drugie ze względu na niezwykle atrakcyjną formę narracji. Autor doskonale opanował umiejętność tworzenia w rzadko spotykanym gatunku: reportażu poświęconego nie ludziom, ale miejscom, problemom i zjawiskom. A w pisaniu nigdy nie idzie na skróty". Piotr Sarzyński, "Polityka" "Filip Springer dał się poznać jako świetny znawca architektury i znakomity pisarz. Połączenie tych talentów i zainteresowań owocuje nową książką, w której autor opowiada o estetyce polskiej przestrzeni miejskiej. O trudnych zagadnieniach pisze przystępnie i ciekawie, wykorzystując do ich opisów indywidualne ludzkie historie, elementy reportażu śledczego i prasowego. W barwny sposób przedstawia pozornie skomplikowane urbanistyczne problemy i pokazuje, jak stosunkowo łatwo można je rozwiązać". Joanna Mytkowska, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie "Nie ma chyba żadnej innej współczesnej polskiej prozy, która by tak jak »Wanna z kolumnadą« uderzała rzeczowością i bezkompromisowym drążeniem podjętego tematu". Katarzyna Nowicka, mgzn.pl [Wydawnictwo Czarne, 2013]
Data wydania: 2013-09-25
ISBN: 978-83-7536-556-6, 9788375365566
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne
Serie: Poza serią
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 248

Autor

Książki Filip Springer

Wszystkie książki Filip Springer

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

Aktualnie nie ma ogłoszeń, ale 1 osoba szuka tej książki.
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Wanna z kolumnadą: Reportaże o polskiej przestrzeni nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie
@Vemona
2019-11-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane (2017-08-27)
Bardzo dobra książka, zrobiła na mnie wielkie wrażenie - i jest zdecydowanie pesymistyczna. Autor świetnie opisuje zjawiska związane z brakiem dbałości o krajobraz, ale niestety, nie widać światełka w tunelu. Bardzo się zgadzam z jego tezami i opiniami, a rzeczywistość sobie.
serce | link |
@Beata_
2019-11-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane E-booki Posiadam
CA
@captaindrown
2019-11-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@Margotka
@Margotka
2018-12-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane (2018-12-11)
@virako
@virako
2014-12-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane (2014-12-17)
@silverraven
@silverraven
2014-07-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane (2014-07-08) Dookoła świata Literatura faktu - felietony i reportaże Kultura/Wokół sztuki

Co czytać po książce “Wanna z kolumnadą: Reportaże o polskiej przestrzeni”- Filip Springer

Książka Miedzianka
Miedzianka Filip Springer
{}7.3/10
Kupferberg – Miedzianka, niewielkie miasteczko nieopodal Jel...
Książka 13 pięter
13 pięter Filip Springer
{}10/10
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Polska cierpiała na...
Książka Dylematy
Dylematy Stanisław Lem
{}7.5/10
Kto przemawia do nas w Dylematach - czarnowidz czy racjonali...
Książka Geografia gleb
Geografia gleb Renata Bednarek
{}8/10
W książce omówiono prawidłowości rozmieszczenia gleb, genezę...
Książka Podręcznik projektowania architektoniczno-budowlanego : podstawy, normy, przepisy dotyczące planowania, budowy, kształtowania architektonicznego, potrzebnych przestrzeni i związków między nimi, wymiarów budynków i pomieszczeń : książka dla architektów i i
Podręcznik projektowania ar... Ernst Neufert
{}10/10
Podstawowe dzieło obejmujące całokształt wiadomości potrzebn...

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się