Miedzianka. Historia znikania

Filip Springer
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 22 ocen kanapowiczów
Miedzianka. Historia znikania
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 22 ocen kanapowiczów

Opis

Kupferberg – Miedzianka, niewielkie miasteczko nieopodal Jeleniej Góry, którego nie ma. Tak jak nie ma gospody Ratuszowej, gdzie miejscowe panie, plotkując przy jednym ze stolików, krzywiły się zniesmaczone, gdy ich mężowie śpiewali „Gdybyś miał jeszcze jedną teściową, to…”. Nie ma zabaw, podczas których Martin Lachmann grał na saksofonie, a dookoła wirowały roztańczone pary. Nie ma również browaru, papierni, zakładu kamieniarskiego, warsztatów rzemieślniczych. Nie ma pani Trenkler, która szyła koszule, pań Assmann i Alex, które zajmowały się pościelarstwem, pani Bräuer, która handlowała masłem i jajkami.
Nie ma cmentarza przy drodze do Mniszkowa z widokiem na Rudawy Janowickie, a w okolicy do dziś wspomina się, jak płyty nagrobne wyciągano z ziemi ciągnikami, a psy rozwlekały po całej wiosce ludzkie kości.

Filip Springer przez ponad dwa lata szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego miasteczko z siedmiowiekową tradycją zniknęło z powierzchni ziemi. Czy stało się tak na skutek zniszczeń spowodowanych rabunkowym wydobyciem uranu przez Rosjan prowadzonym tutaj w latach 1948 – 1952? Czy też opowieści o szkodach górniczych zostały wymyślone przez władzę jako pretekst do wyburzenia miasta i ukrycia tajemnicy z przeszłości?

"Filip Springer nazywa siebie domorosłym archeologiem i wyrusza na Dolny Śląsk. Pędzelkiem, delikatnie, szczegół po szczególe odkrywa i odtwarza fascynującą historię Kupferbergu – Miedzianki, niewielkiego miasteczka między Jelenią Górą a Kamienną Górą, i jej mieszkańców. Kiedyś Kupferberg był miastem górników, przez chwilę perłą turystyczną i wytchnieniem dla kuracjuszy. Położony na szczycie, przez sześćset lat opierał się zawieruchom wojennym. Aż dotarła do niego Armia Czerwona i odkryto w pobliżu rudę uranu… Tę reporterską opowieść czyta się z zapartym tchem, jak książkę sensacyjną, chociaż wiadomo, że zakończenie jest zupełnie niehollywoodzkie" Ewa Winnicka
Data wydania: 2015-03-13
ISBN: 978-83-7536-897-0, 9788375368970
Wydawnictwo: CZARNE
Serie: Reportaż [Czarne], Reportaż
Kategoria: Reportaż
Stron: 272
dodana przez: ReginaCatta
Mamy 6 innych wydań tej książki

Autor

Filip Springer Filip Springer
Urodzony w 1982 roku w Polsce (Poznań)
Reporter i fotograf. Autor książek poświęconych przestrzeni i architekturze. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury i Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w kraju. Jego książki tłumaczone s...

Pozostałe książki:

Wanna z kolumnadą: Reportaże o polskiej przestrzeni Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast Księga zachwytów Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz 13 pięter
Wszystkie książki Filip Springer

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Miedzianka. Historia znikania aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Mackowy
2022-09-24
9 /10
Przeczytane audiobook

Miedzianka mnie zachwyciła, uwiodła, porwała, nic więcej nie napiszę. Może tylko tyle, że Springer powinien dostać za tę książkę przynajmniej nike, kropka.

× 27 | link |
@Antoniowka
2021-02-14
8 /10
Przeczytane

„Miedzianka” jest doskonałym przykładem tego, że reportaż może być napisany lekko, ze swadą, niemalże jak powieść. Autor pokazuje poprzez życie mieszkańców, jak na przestrzeni lat zmieniała się Miedzianka, miasto górnicze, aż do jej „zniknięcia”.

Springerowi udało się w taki sposób napisać swój tekst, że temat lokalny stał się interesujący dla szerszego grona czytelników. Ważne jest też przyjęcie do wiadomości faktu, że historię tworzą ludzie i to ich losy ożywiają tekst, bo suche fakty tak nie wciągają.

Urzekł mnie styl pisania Autora, myślę też, że sięgnę w przyszłości po inne jego książki.

× 3 | link |
@zooba
2019-11-27
8 /10
Przeczytane 2019 Posiadam Reportaże i literatura faktu Ebooki

Za temat daję dziesięć gwiazdek, za wykonanie sześć.

"Miedzianka. Historia znikania" to reportaż historyczny Filipa Springera o miasteczku na Dolnym Śląsku, którego już nie ma. Nie pierwsze i nie ostatnie miejsce zniknęło z mapy Polski, o czym tu pisać? To pytanie kołatało mi się po głowie zanim wzięłam do ręki książkę. Samo to, że była tu kiedyś kopalnia uranu nadzorowana przez Sowietów, to trochę mało. Bardziej skłaniała mnie do lektury data tytułowego zniknięcia - początek lat 70-tych minionego wieku. Przecież to niedawno było! Jak mogło wtedy zniknąć miasteczko? Jak można było tak wziąć i wysiedlić ludzi, bez wojny, bez powodu. Temat okazał się więc bardzo ciekawy, zarówno wcześniejsze wieki istnienia Kupferbergu, jak i ostatnie 70 lat.
Natomiast styl autora mnie nie porwał, i to kolejny raz. Niestety, język ani trochę mnie nie porwał, niektóre fragmenty uważam za udziwnione (ileś śmierci Barbary Wójcik). Szkoda.

Niemniej polecam bardzo wszystkim, którzy w rejony Rudaw Janowickich wybierają się na wakacje. Warto odwiedzić Miedziankę, nowy browar (co za widok z tarasu!), zobaczyć starą gospodę i miejsce po cmentarzu. A potem wyszukać w polu krzyż z napisem "Memento".

| link |
@frodo
2014-02-18
10 /10
Przeczytane

Nostalgiczna i smutna opowieść o mieście, które znikło. Nie tak od razu, ale stopniowo przez 700 lat. O tragediach ludzkich, tych wielkich i tych małych. O Niemcach, Rosjanach i Polakach. No i wiem skąd wziął się wrocławski i katowicki Spiż. A to już niemało.

| link |
@blue_caramel
2020-06-21
Przeczytane

Początek ciężki do przebrnięcia, ale potem już przyjemnie się czyta. Proszę się nie zniechęcać, ciekawa historia

| link |
@Agnez
2022-03-26
8 /10
Przeczytane
@romulu
2021-11-03
8 /10
@Aga_M_B
2021-02-10
10 /10
Przeczytane Polecam
@kirq78
2021-01-04
7 /10
Przeczytane
@elutka_a
2020-12-19
8 /10
Przeczytane
@Natalia_Swietonowska
2020-08-29
8 /10
Przeczytane Z biblioteki
SZ
2020-05-03
8 /10
Przeczytane 3_Przeczytane 2017 1_Literatura faktu i reportaż 0_Nie posiadam 2_Biblioteka
BM
2019-12-09
10 /10
@Asamitt
2019-12-03
6 /10
Przeczytane Polscy autorzy ✈ Wymienione/Sprzedane Literatura faktu/Reportaż
@bea-ta
2019-11-29
7 /10
Przeczytane Dolny Śląsk przeczytane przed 2015 rokiem
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Miedzianka. Historia znikania. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl